Domowe metody łagodzenia łojotokowego zapalenia skóry - Skuteczne sposoby na pielęgnację

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie domowe wsparciem kuracji u specjalisty

Walcząc z chorobą, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby należy traktować jako uzupełnienie leczenia. Nie mogą one zastępować specjalistycznej kuracji. To leczenie u specjalisty odgrywa najważniejszą rolę, dlatego przy objawach wskazujących na ŁZS należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby dobrał odpowiednią terapię. Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, które zostały opisane wcześniej, powinny być tylko dodatkiem do całego leczenia.

Przy chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby mogą stanowić skuteczne uzupełnienie leczenia u dermatologa. Zaproponowane w artykule sposoby są w pełni bezpieczne i oparte na naturze. Warto stosować je regularnie, co pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów. Sposoby te mogą nawet zwiększyć efektywność terapii zaproponowanej przez lekarza. Opierając pielęgnację skóry głowy z ŁZS na sprawdzonych dermokosmetykach, które pomogą usuwać łuskę i zapobiegać jej narastaniu, z pewnością polepszymy wchłanianie substancji czynnych z leków – dzięki temu będziemy skuteczniej walczyć z uporczywymi objawami.

Diagnoza - jakie badania przeprowadza się przy podejrzeniu łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS)

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry ustala się na podstawie badania dermatologicznego. W typowych przypadkach nie są wymagane żadne badania dodatkowe, lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych i informacji uzyskanych od pacjenta na temat przebiegu choroby. W uzasadnionych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku różnicowania z łuszczycą lub zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, może być konieczne wykonanie biopsji i pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

U niemowląt leczenie łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) polega na stosowanie środków zmiękczających i nawilżających (emolientów), które wpływają na rozluźnienie łusek (np. olej mineralny, oliwa z oliwek lub wazelina). Dermokosmetyki te nanosi się na głowę dziecka przed kąpielą, a następnie spłukuje i pocierając ściereczką lub szczotką do włosów dla niemowląt można usunąć łuski.

Łagodne łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy można leczyć dostępnymi bez recepty szamponami przeciwłupieżowymi (zawierającymi siarczek selenu, pirytionian cynku lub dziegcie). Korzystne może być także używanie szamponu z olejkiem z drzewa herbacianego. Długotrwałą kontrolę objawów może zapewnić stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych zawierających ketokonazol lub cyklopiroks, które stosuje się codzienne lub przynajmniej 2–3 razy w tygodniu przez kilka tygodni, aż do uzyskania rezultatu. Następnie, w zapobieganiu nawrotom można stosować te szampony raz w miesiącu. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących ich stosowania, m.in. zapewnić odpowiednio długi (ok. 5 min) czas pozostawienia ich na skórze głowy. W cięższej postaci choroby lekarz może zalecić stosowanie szamponu z glikokortykosteroidami.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy i tułowia mają zastosowanie zarówno leki przeciwzapalne, jak i przeciwgrzybicze. Do leków przeciwzapalnych należą miejscowe glikokortykosteroidy (stosowane pod nadzorem lekarza) oraz inhibitory kalcyneuryny (takrolimus i pimekrolimus). Tę ostatnią grupę można stosować bezpiecznie nawet na skórę twarzy i przez dłuższy czas. W leczeniu zmian na owłosionej skórze głowy wykorzystuje się także pirytonian cynku, dziegcie, ichtiol czy siarkę. W bardziej nasilonych postaciach łojotokowego zapalenia skóry lekarz może rozważyć leczenie lekami przeciwgrzybiczymi stosowanymi doustnie.

Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby, które warto poznać

Na łojotokowe zapalenie skóry domowe sposoby na pewno pomogą, jeśli będą właściwie dobrane.

W poniższej tabelce scharakteryzowano sposoby godne uwagi:

ZiołaJeżeli mamy ŁZS, domowe sposoby w postaci stosowania ziół mogą pomóc. Warto zdecydować się na kurację rumiankiem lekarskim, który słynie z właściwości przeciwzapalnych oraz kojących. Pomóc może także napar z pokrzywy oraz skrzypu polnego i mięty. Warunkiem skuteczności ziołowej terapii jest regularność. Należałoby również zdecydować się na zakup wysokiej jakości surowca zielarskiego. Najlepiej kupować zioła w sklepach zielarskich. Zioła nadają się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i do stosowania zewnętrznego.
Dermokosmetyki dedykowane łzs
Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry domowe sposoby w postaci kosmetyków mają wysoką skuteczność działania. Najlepiej wyposażyć się w cały zestaw dermokosmetyków. Dobrze byłoby, gdyby posiadały one naturalne składy, dzięki czemu nie podrażnią. Można poszukiwać w nich ekstraktów, wyciągów, a także olejków roślinnych. Warto unikać produktów zawierających szkodliwe substancje, takie jak parabeny, PEGi czy SLSy. Dobrych jakościowo dermokosmetyków warto poszukiwać w sklepach z naturalnymi preparatami do walki z ŁZS.
DietaDomowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry obejmują także stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Warto jeść duże ilości warzyw oraz owoców, a także zadbać o picie dużych ilości wody. Polecane są także produkty pełnoziarniste, jak na płatki owsiane górskie czy mąka orkiszowa z pełnego przemiału. Należy unikać dań typu fast food, które są skarbnicą soli czy cukrów prostych. Nadmierne ich spożycie może niestety prowadzić do pogorszenia kondycji skóry. W niektórych przypadkach szkodliwe może okazać się spożycie nabiału. Jeśli podejrzewamy, że nabiał zaostrza przebieg choroby, spróbujmy odstawić go na jakiś czas. Po odstawieniu nabiału należy obserwować stan skóry.
Redukcja stresuObjawy łojotokowego zapalenia skóry głowy bywają zaostrzone przez stres. Wszystko ze względu na to, że podczas stresu gruczoły łojowe pracują intensywniej, produkując nadmiar sebum. Warto więc wykorzystać techniki relaksacyjne. Można także spróbować spacerów, najlepiej na świeżym powietrzu. Pomocna może okazać się także innego rodzaju aktywność fizyczna. Każdego dnia warto znaleźć czas na jakąś przyjemność.
Rezygnacja z używekNadmiar używek, takich jak alkohol oraz papierosy może powodować zaostrzenie łojotokowego zapalenia skóry. Aby uregulować pracę gruczołów łojowych, zaleca się rezygnację lub przynajmniej ograniczenie wymienionych używek.

SEBORH
DERMOKOSMETYKI NA ŁZS TWARZY KUP TERAZ

Zapalenie łojotokowe skóry twarzy wymaga dokładnej diagnostyki, bo może zostać pomylone z innymi schorzeniami. Jeśli zaś chodzi o samo leczenie tego schorzenia, to powinno być wielokierunkowe i dobrze przemyślane. Poza samymi lekami zaleconymi przez lekarza warto też zastosować odpowiednią pielęgnację oraz inne domowe sposoby, będące uzupełnieniem leczeniamówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy powinno być leczone pod czujnym okiem doświadczonego lekarza. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie potrzeby zostaniemy skierowani do dermatologa. Po postawieniu diagnozy możliwe będzie zaordynowanie leczenia. Zazwyczaj w pierwszej kolejności przepisywane są leki do stosowania miejscowego w postaci maści czy płynów. Zawierają one substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym, a także przeciwłojotokowym. Nie zawsze jednak ich stosowanie kończy się powodzeniem.

Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego – np. doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi, antybiotykami z grupy tetracyklin czy izotretynoiną.

ŁZS – domowe sposoby: dermokosmetyki Seborh

Dermokosmetyki Seborh z pewnością przypadną do gustu osobom wierzącym, że naturalne sposoby są najlepsze. To trzy preparaty, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych: szampon, emulsja i płyn, które uwzględniają specjalne potrzeby skóry głowy z ŁZS.

Szampon dokładnie ją oczyszcza, skutecznie ograniczając rozwój wywołującej problemy, patologicznej mikroflory. Zmniejsza też świąd i przywraca równowagę hydrolipidową. Emulsja dba o intensywne nawilżenie skóry głowy i wspomaga złuszczanie naskórka, zapobiegając tworzeniu się strupów. Eliminuje dyskomfort związany ze swędzeniem. Płyn pomaga utrzymać proces złuszczania naskórka pod kontrolą, jak również świetnie nawilża.

Do przykładowych składników aktywnych, jakie można znaleźć w tych preparatach, należą:

  • ekstrakt z rozmarynu – działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i poprawiające mikrokrążenie. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu,
  • kwas jabłkowy – normalizuje proces odnowy naskórka, zmniejszając jego łuszczenie. Przywraca równowagę pH skórze głowy. Hamuje rozwój bakterii i grzybów,
  • olej z czarnuszki – zmiękcza łuskę i nawilża skórę głowy. Łagodzi stany zapalne. Przyśpiesza gojenie. Stymuluje porost włosów,
  • pirokton olaminy – zwalcza łupież, dzięki działaniu hamującemu rozwój grzyba Pityrosporum ovale,
  • siarka – ma właściwości przeciwgrzybicze i złuszczające.

SHR jest metodą bezpieczną, ponieważ każdy impuls ma jednostkowo niską energię w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, dostarczenia jej wystarczającej łącznej energii potrzebnej do uszkodzenia mieszka włosowego.

Czytaj dalej...

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Sytuacja podobnie przedstawia się w przypadku Folisinu, który powstał na bazie opatentowanej formuły AnaGain, a dodatkowo został wzmocniony, ekstraktami, witaminami i minerałami naturalnego pochodzenia.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć podrażnień powinnyśmy golić się w kierunku wzrostu włosów, a po goleniu pach przez około dobę nie powinnyśmy używać dezodorantu, który należy zastąpić delikatnym talkiem lub kojącym kremem z alantoiną.

Czytaj dalej...