Skuteczne domowe sposoby na pryszcze u nastolatków
Jak zapobiegać pryszczom?
Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?
Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:
- zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
- przeroście gruczołów łojotokowych,
- nadmiernym rogowaceniu skóry,
- bakteriach i wirusach w organizmie,
- uwarunkowaniach genetycznych,
- stanie zapalnym skóry.
Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
1. Jedz zdrowo!
Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?
Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.
2. Nawadniaj się!
Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.
Różne przyczyny trądziku
Aby wystąpił trądzik, musi pojawić się jednocześnie kilka czynników: łojotok i zablokowanie ujść mieszków włosowych przez zrogowacenia. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego, do którego przyczyniają się również bakterie Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes).
Czynniki genetyczne
Znaczącą rolę odgrywają czynniki genetyczne - jeśli twoi rodzice mieli trądzik, istnieje większe ryzyko, że dotknie on także ciebie.
Dieta a trądzik
Czy dieta ma wpływ na pojawienie się trądziku? Znaczenie diety w powstawaniu lub zaostrzaniu trądziku jest niejasne. Być może znaczenie mają produkty o wysokim indeksie glikemicznym oraz produkty mleczne.
Wszystko to prowadzi do powstawania trądziku na twarzy, brodzie, czole, policzkach, plecach, ramionach czy dekolcie.
Jakie są najbardziej znane rodzaje trądziku?
- trądzik zaskórnikowy - występują głównie zaskórniki, otwarte i zamknięte, jest to łagodna postać trądziku,
- trądzik grudkowo-krostkowy - często występujący rodzaj, oprócz zaskórników obecne są grudki i krostki objęte stanem zapalnym. Mogą być one bolesne,
- trądzik ropowiczy - występują duże, ropne torbiele, które goją się z pozostawieniem nierównych blizn zanikowych.
Trądzik hormonalny
Trądzik androgenny leczy się za pomocą tabletek antykoncepcyjnych. Androgeny powodują zwiększoną produkcję łoju. Trądzik dorosłych można leczyć antykoncepcją w przypadku kobiet, u których występuje nadmierna produkcja sebum i nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Pozwala to obniżyć stężenie testosteronu oraz zmniejszyć ilość zapalnych zmian trądzikowych.
Przy korzystaniu z antykoncepcji hormonalnej w leczeniu trądziku oprócz konsultacji z dermatologiem, ważne są regularne wizyty kontrolne u ginekologa.
Skuteczne metody na trądzik – naturalne leczenie w domu
2 sposób – czosnek
O tak, znowu czosnek! Nie bez przyczyny określany jest on jako naturalny antybiotyk, który działa niemal na każdą infekcję w organizmie. Jego właściwości działają doskonale na pryszcze – zwłaszcza, że czosnek zawiera w sobie sporo siarki i cynku. Składniki te wykazują zaś działanie zarówno antybakteryjne, jak i oczyszczające oraz przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z niego skuteczny przepis na wągry! Czosnek używać można na wiele domowych sposobów. Możesz np.:
- obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do zmiany na skórze, wcierając sok w pryszcza (ok. 15 minut),
- jeść 2 ząbki czosnku dziennie (z natką pietruszki, niwelującą zapach czosnku).
3 sposób – maseczka aspirynowa
Domowe sposoby na trądzik to także przygotowane w zaciszu własnego mieszkania… maseczki! I tak, jedną z nich może być np. maseczka przygotowana z… Aspiryny! Lekarstwo to jest niczym innym, jak kwasem acetylosalicylowym, wykazującym antytrądzikowe działanie. Aspiryna świetnie radzi sobie z bakteriami oraz doskonale złuszcza martwy naskórek. Mało tego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak wygląda przygotowanie maseczki z Aspiryny?
- Zalej 3 tabletki lekarstwa wodą destylowaną.
- Rozgnieć tabletki tak, by stworzyć z nich papkę.
- Zmieszaj całość z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałóż powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy. Potrzymaj ją tak ok. 15 minut.
- Zmyj maseczkę letnią wodą.
Pamiętaj, aby stosować takie naturalne, domowe kosmetyki przynajmniej 3 razy w tygodniu – w innym przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Regularność to podstawa, gdyż bez niej nie pomoże nawet szybki sposób! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy
Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego? Czy wystarczającym remedium są domowe sposoby, czy też należy skorzystać z fachowej pomocy lekarskiej i dostępnych w aptekach środków farmakologicznych? Także i w tej materii wiele zależy od postaci trądziku – każda z nich cechuje się inną podatnością na leczenie, inne są też długotrwałe konsekwencje utrzymywania się wykwitów na skórze.
Wiadomym jest, że zdecydowanie najłagodniejszą odmianą jest trądzik zaskórnikowy – stosunkowo łatwo jest się go pozbyć, nie pozostawia on też po sobie żadnych trwałych śladów w postaci szpecących blizn. Choroba ta ma skłonność do samoistnego ustępowania, dlatego w wielu przypadkach bywa leczona domowymi sposobami.
Co na trądzik młodzieńczy może okazać się skuteczne?
- Ziołowe napary do picia, zaparzone z ekstraktów takich roślin leczniczych, jak bratek, mniszek lekarski, skrzyp polny, szałwia, len.
- Maseczki kosmetyczne, przygotowane na bazie miodu, cytryny, lipy, rozmarynu, rumianku, kurkumy. Uwaga – niektóre ze składników, na przykład kojący rumianek, paradoksalnie mogą u części osób wywołać dodatkowe podrażnienie skóry, dlatego przed pierwszym nałożeniem maski, warto jest wykonać test.
- Oczyszczenie twarzy za pomocą kąpieli parowej. Do jej przygotowania niezbędna jest miska z gorącą wodą, zioła (można wybrać z wyżej wymienionych) i olejki eteryczne.
Co niezwykle ważne – wągrów, a tym bardziej ropnych krost nie wolno wyciskać palcami. Nie przynosi to żadnego efektu terapeutycznego, powodować może natomiast liczne negatywne skutki, w tym dodatkowe podrażnienie skóry, nasilenie stanu zapalnego oraz przeniesienie bakterii Propionibacterium acnes na większym obszarze twarzy.