Kod ICD-10 dla Guzka Podskórnego - Wyszczególnienie i Znaczenie

Co to ganglion?

Ganglion, zwany też torbielą galaretową, to guzek wypełniony galaretowatym płynem. Jego pojawienie się na ciele nie ma żadnego związku z chorobami nowotworowymi, choć wywołuje u niektórych pacjentów obawy przed rakiem.

Pomimo, że nie jest to groźne schorzenie, nie można go lekceważyć. Brak reakcji medycznej doprowadzić może do nieprzyjemnych skutków, takich jak problemy z mięśniami i stawami. Ganglion powstaje, gdy płynu znajdującego się w okolicy naszych stawów pojawia się za dużo. Z czasem staje się twardy jak kość.

Wtedy znajduje on ujście we wnętrzu powstałego guzka, najczęściej przy nadgarstku, rzadziej przy stopie czy na palcach. Zdarza się również, że ganglion jest niewidoczny. Tworzy się wtedy twardy, bolący guzek pod skórą. Ciężko wykryć taką zmianę, choć objawy mogą pomóc w diagnostyce.

Czy ganglion powoduje ból? Na samym początku guzek może być niewczuwalny, jednak z czasem, kiedy rośnie, zaczyna boleć.

W klasyfikacji ICD 10 ganglion oznaczony jest jako ,,ganglion stawu lub ścięgna (pochewki)" numeracją M67.4 . Z kolei w ICD 11 ganglion znajdziesz pod numerm FB42.

Guzki Heberdena i Boucharda

Guzki Heberdena i Boucharda są charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Pierwsze z nich lokalizują się na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych, drugie zaś występują na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych. Zmiany te składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej. Na tkankach wokół tych guzków może rozwinąć się stan zapalny. Same w sobie guzki Heberdena i Boucharda nie są groźne, ale mogą upośledzać sprawne funkcjonowanie. Ich narastanie może dawać objawy neurologiczne w postaci niedowładów. W skrajnych przypadkach chorym z tymi zmianami proponowana jest operacja wszczepienia do zniszczonego stawu endoprotezy.

W przypadku pojawienia się twardego guzka pod skórą pacjent powinien się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który na podstawie wstępnego rozpoznania skieruje do odpowiedniego specjalisty – zazwyczaj do dermatologa lub chirurga. Każdy przypadek tego typu zmiany wymaga konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć chorobę o charakterze złośliwym i określić sposób postępowania leczniczego.

Diagnostyka opiera się na wywiadzie z pacjentem, badaniu klinicznym, podstawowych badaniach laboratoryjnych, takich jak badanie morfologiczne krwi , a w razie potrzeby na dodatkowych badaniach diagnostycznych, obrazowaniu medycznym – początkowo USG, a w razie niepewności diagnostycznej na tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym. Lekarz zalecić może również biopsję guza i wysłanie pobranego materiału do analizy histopatologicznej w celu dokładnego określenia jej charakteru.

Większość twardych guzków pod skórą wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, choć stosowane bywają również inne metody. Przykładowo tłuszczaki usuwa się z użyciem lasera czy za pomocą krioterapii, a torbiele galaretowate poprzez punkcję i odessanie zawartości za pomocą igły. Zmiany usuwa się, zwłaszcza gdy powodują ból, ograniczają ruchy czy z powodów kosmetycznych. Nie znikną one samoistnie. Niewielkie guzki, których lokalizacja nie jest newralgiczna, nie wymagają usunięcia, lecz powinny pozostać pod stałą kontrolą lekarską i w razie niepokojących objawów zostać usunięte.

Ganglion - co to jest i jak się go pozbyć? Leczenie i domowe sposoby

Ganglion to niegroźny, ale bolesny guzek, który najczęściej pojawia się na nadgarstku lub stopie. W zaawansowanym stadium może doprowadzić do unieruchomienia kończyny. W ramach leczenia pacjenci z tego typu guzami korzystać mogą z zabiegów fizykoterapii oraz ćwiczeń rozluźniających, a ostatecznym krokiem w najtrudniejszych przypadkach jest operacyjne usunięcie torbieli.

  • Podskórny guzek może wywołać niepokój. Często nie należy się obawiać nowotworu, gdyż może to być ganglion.
  • Ganglion najczęściej tworzy się na nadgarstku bądź na stopie. Może jednak pojawić się też w innych miejscach.
  • W celu diagnostyki nalezy udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. Zleci on baania, a następnie zabiegi, które pomogą we wchłonięciu ganglionu.
  • Co to ganglion?
  • Jak wygląda ganglion na stopie?
  • U kogo może pojawić się ganglion nadgarstka?
  • Przyczyny powstania ganglionów
  • Diagnostyka ganglionu. Jak wygląda jego rozpoznawanie?
  • Leczenie domowe ganglionu
  • Jaki jest przebieg operacji ganglionu?
  • Czy może wystąpić ganglion u dziecka?

Wprowadzenie

Guzki podskórne są rzadkim zdarzeniem niepożądanym w okresie po szczepieniu (AEFI). W ich opisie stosowano wiele różnych definicji, choć w 2004 roku Brighton Collaboration opublikowało konsensus, w którym zawarto m.in. definicję guzka. 1 Wiele opisanych guzków wystąpiło po podaniu szczepionek zawierających glin, ale dostępne dane naukowe potwierdzają także wpływ innych czynników na rozwój miejscowych odczynów poszczepiennych, takich jak metoda szczepienia. Występowanie guzków po szczepieniu jest także związane z niepewnością diagnostyczną oraz różnym podejściem do ich leczenia i dalszej realizacji szczepień.

Autorzy niniejszego artykułu używają głównie terminu „guzek podskórny”, choć jest on równoważny z terminem „guzek”. Jeśli autorzy odnoszą się do rozpoznania guzka, to zgodnie z definicją Brighton Collaboration oznacza ono „guzek w miejscu wkłucia”.

Celem niniejszego artykułu było przeprowadzenie przeglądu opublikowanych badań dotyczących guzków podskórnych, z zaznaczeniem obszarów spornych i wymagających dalszych obserwacji, a także poszerzenie wiedzy na temat typowych cech klinicznych guzków, ich związku z niektórymi szczepionkami, czynników, które mogą się przyczyniać do ich powstawania, definicji guzków, ich leczenia i dalszej realizacji szczepień. Szczególną uwagę zwrócono na guzki po szczepieniach u dzieci, ponieważ większość z nich wykonuje się we wczesnym dzieciństwie. Nie wykluczono jednak guzków występujących u osób starszych.

Metodyka

Dokonano przeglądu aktualnego piśmiennictwa dotyczącego dzieci, u których po szczepieniu rozwinęły się guzki podskórne. 8 listopada 2016 roku przeszukano kilka baz danych (MEDLINE i Embase), stosując terminy MeSH, które uznano za związane z tym tematem. Łącznie zidentyfikowano 885 artykułów. Dokonano przeglądu wszystkich artykułów dostępnych w języku angielskim, wykluczając teksty, które nie miały wersji angielskiej. Niektóre artykuły pominięto na podstawie ich streszczeń. Pozostałe teksty poddano dokładnemu przeglądowi. W zależności od związku z tematem jedne artykuły włączono, a inne wykluczono z przeglądu. Ostatecznie zakwalifikowano 38 publikacji. Aby nie pominąć żadnych nowych, ważnych publikacji, identyczne wyszukiwanie powtórzono 9 września 2018 roku, dodając 3 artykuły. Zastosowano terminy MeSH, takie jak „szczepionka”, „immunizacja”, „zdarzenie niepożądane” i „guzek”. Szczegółowe dane dotyczące wyszukiwań znajdują się w załączniku do artykułu. Nieliczne uwzględnione artykuły pochodziły z zaleceń ekspertów lub bibliografii.

Guzki podskórne pojawiające się po szczepieniu

Definicje

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) AEFI to każde niepożądane zdarzenie medyczne występujące w okresie po szczepieniu, które jednak nie musi mieć z nim związku przyczynowego. 2 Zdarzeniem niepożądanym może być dowolny niekorzystny lub przypadkowy objaw podmiotowy, nieprawidłowy wynik badań laboratoryjnych, objaw przedmiotowy lub choroba. 2 Reakcje w miejscu wkłucia (miejscowe) należą do najczęstszych AEFI. Częściej od nich występuje jedynie gorączka. 3,4 Reakcje miejscowe obejmują różne odczyny, takie jak obrzęk, stwardnienie, rumień i rzadziej guzki podskórne. 4

Od lat 60. XX wieku zwiększa się liczba publikacji na temat guzków podskórnych5 definiowanych w różny sposób. Brighton Collaboration (sieć badawcza zajmująca się bezpieczeństwem szczepionek) opracowała definicje przypadku dla powszechnych AEFI. W 2004 roku organizacja ta opublikowała definicję guzka podskórnego lub guzka w miejscu wkłucia (p. ramka „Definicja guzka”) opartą na ocenie klinicznej. 1 Definicję opracowano głównie do użytku badawczego, chociaż dzięki temu, że opiera się ona na cechach klinicznych, znajduje zastosowanie także w praktyce. Wytyczne miały charakter konsensusu, ponieważ w momencie ich tworzenia opublikowane dane dotyczące pojawienia się guzków, czasu ich utrzymywania się i wielkości były ograniczone. Definicja Brighton Collaboration nie uwzględnia ograniczeń dotyczących czasu występowania ani rozmiaru guzków, co ułatwia spełnienie kryteriów diagnostycznych. Uznano także, że u tego samego pacjenta mogą wystąpić guzki nakładające się na inne częste AEFI, w tym nagłe stwardnienie i obrzęk w miejscu wkłucia. Sugeruje się, że guzki mogą samoistnie ustąpić, utrzymywać się (w zależności od czasu obserwacji) lub rozwinąć w jałowy ropień.

Kryteria Brighton Collaboration dotyczące rozpoznawania guzków podskórnych są dostępne od 2004 roku, jednak nie znaleziono żadnej publikacji, w której jednoznacznie stosowano tę definicję. Wyniki analizy przydatności, wiarygodności, czułości i swoistości definicji Brighton Collaboration, w tym dotyczącej guzków, wskazują, że trudno zdefiniować to AEFI z powodu jego małej czułości i zgodności. 6 Częściowo wynika to z faktu, że według definicji guzkom nie towarzyszy ropień ani rumień, a w dokumentacji medycznej zwykle nie dokumentuje się tego, czego nie ma oraz ujemnych wyników. Co więcej, wiele osób z guzkiem zgłasza, że dominującą cechą jest świąd, który według definicji jest drugorzędnym elementem. 7

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Nejčastěji se komplikace plísňových infekcí ucha objevují při opakované expozici u pacientů s oslabenou imunitou například u diabetiků nebo lidí na onkologické léčbě při opakovaném plavání v kontaminované vodě.

Czytaj dalej...

normalizowanie pracy gruczołów łojowych niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...