Problemy z łuszczącą się skórą na wewnętrznej stronie dłoni - Przyczyny i Rozwiązania

Swędzenie dłoni w przebiegu grzybicy

Grzybica jest chorobą zakaźną, którą wywołują grzyby chorobotwórcze. Ma tendencję do rozwijania się w atmosferze ciepła i wilgoci. Łatwo się nią zarazić poprzez kontakt ze skórą zarażonej osoby (lub elementy martwego naskórka) i miejscami, gdzie jest woda, takimi jak publiczne kąpieliska, baseny i pływalnie. Grzybica dłoni daje niecharakterystyczne objawy, typowe dla przesuszenia skóry, która swędzi i piecze. W obrębie zmian objętych chorobą pojawiają się pęknięcia skóry, wokół których powstaje wilgotna, rozpulchniona obwódka. Z czasem pokrywają ją łuszczące się i pękające pęcherzyki. Grzybica wywołuje ból, pieczenie i nieprzyjemny zapach. Choroba wymaga konsultacji dermatologicznej i leczenia farmakologicznego specjalnymi maściami.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się zmianami chorobowymi pojawiającymi się najpierw na twarzy, później na nadgarstkach, zgięciach łokci i pod kolanami, a wreszcie na grzbietach rąk. Zmiany są szorstkie, naskórek złuszcza się i odczuwalne jest uporczywe swędzenie. Jeżeli swędzenie rąk poprzedzają podobne objawy w innych partiach ciała, możliwe, że to właśnie AZS.

Zmiany chorobowe występują głównie u osób dorosłych. Nasilają się na dłoniach w wyniku spożycia alkoholu i ostrych przypraw oraz w przypadku, kiedy osoba chora ma kontakt z chemicznymi środkami na bazie detergentów – proszkami do prania, płynami do naczyń, mydłem itp. O przyczynienie się do powstania choroby często posądzana jest nadmierna higiena.

W celu przeciwdziałania uporczywemu swędzeniu skóry dłoni w AZS warto stosować emolienty, czyli preparaty o właściwościach natłuszczających występujące w formie kremów, maści i olejków. Zmiękczają one skórę i sprawiają, że przestaje być szorstka. Przynoszą ukojenie i zwalczają uczucie ściągnięcia. Emolienty wytwarzają ponadto na skórze tłusty film, który chroni skórę przed nadmiernym parowaniem wody.

Łuszczenie skóry - sprawdź najczęstsze przyczyny!

Łuszczenie się skóry, choć jest procesem naturalnym, może też wskazywać na niedostateczną jej pielęgnację lub stanowić symptom poważnych zaburzeń dermatologicznych (i nie tylko). Przypadłość ta może wystąpić u osób w różnym wieku i może dotyczyć różnych części ciała. To właśnie nadmiernemu łuszczeniu się skóry poświęcamy dzisiejszy artykuł. Zwrócimy uwagę na jakie problemy zdrowotne może wskazywać? I jak możesz zapobiegać nadmiernemu łuszczeniu się skóry dla zachowania komfortu fizycznego, i psychicznego? Sprawdź!

UreaRepair PLUS Emulsja z 10% Mocznika

Pielęgnacja zmian łuszczycowych dłoni

Leczenie łuszczycy warto wspomóc poprzez odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja skóry ze zmianami łuszczycowymi dłoni polega na zadbaniu o ich nawilżenie i natłuszczenie, bo dzięki temu zapobiegamy ich pękaniu, zaczerwienieniu i swędzeniu.

Taką funkcję pełnią kosmetyki uzdrowiskowe marki Dr Duda, które zawierają w swoim składzie bardzo dużą ilość wody siarczkowej ze źródła Zuzanna oraz mikro- i makro- elementy, które:

  • pielęgnują skórę ze zmianami łuszczycowymi, redukując gródki i krosty pokryte suchymi łuskami,
  • intensywnie stymulują regenerację i odbudowują skórę,
  • oraz likwidują świąd i zaczerwienienie.

Dwuetapowa pielęgnacja łuszczycy dłoni

W pielęgnacji skóry dotkniętej zmianami łuszczycowymi świetnie sprawdzą się kosmetyki Dr Duda z serii PSORINO.

Przykładem takiego kosmetyku jest żel siarczkowy na bazie buskiej wody mineralnej siarczkowej z ujęcia „Zuzanna”. Kosmetyk ten stosuje się w pielęgnacji zmiany łuszczycowych jako krok nr 1.

Jako krok nr 2 stosuje się oliwkę siarczkową PSORINO Dr Duda, która:

  • natłuszcza skórę ze zmianami łuszczycowymi i blokuje parowanie wody z powierzchni skóry,
  • przywraca skórze naturalną barierę ochronną,
  • odbudowuje uszkodzony płaszcz lipidowy,
  • redukuje świąd, obrzęk i zaczerwienienie,
  • oraz zwiększa elastyczność i sprężystość skóry.

Grzybica dłoni – czym jest? Przyczyny choroby

Grzybica dłoni należy do infekcji wywoływanych przez dermatofity, czyli grzyby skóry. patogeny te posiadają enzymy – tzw. keratynazy, które odpowiadają za rozkładanie keratyny. Jest to białko wchodzące w skład komórek budujących powierzchowną warstwę skóry. Zdrowa skóra jest naturalną barierą odpornościową chroniącą organizm przed wnikaniem do jego wnętrza mikroorganizmów chorobotwórczych. W przypadku jej uszkodzenia, np. na skutek otarcia czy urazu, zwiększa się ryzyko zakażeń, m.in. grzybiczych. Dermatofity są grzybami wywołującymi infekcje powierzchownych warstw skóry. Grzybica skóry dłoni może rozwinąć się również w wyniku zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida.

  • występujące w przeszłości zakażenia grzybicze innych części ciała, zwłaszcza stóp lub paznokci,
  • nadmierna potliwość,
  • bezpośredni kontakt z osobami chorującymi na grzybicę skóry lub paznokci,
  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca, otyłość,
  • przewlekła antybiotykoterapia,
  • przyjmowanie kortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych (stosowanych m.in. po przeszczepach).

Zobacz film: Ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni. Źródło: Klinika urody

Łuszczenie skóry

  • nadmiernej utraty wody przez naskórek
  • odwodnienia organizmu
  • zaburzenia składu i funkcji hydrofobowej macierzy międzykomórkowej
  • zaburzenia funkcji płaszcza hydrolipidowego pokrywającego skórę

Nie podlega dyskusji fakt, że łuszczenie się skóry twarzy to problem, który wpływa na wizerunek i samoocenę. Niezwykle trudno je zamaskować. Gdy jednak taki problem dotknie właśnie Ciebie – zachowaj spokój. Bardzo możliwe, że łuszczenie się skóry na twarzy jest spowodowane po prostu jej przesuszeniem, a odpowiednie kosmetyki do skóry suchej szybko przywrócą zachwianą równowagę. Jednym z polecanych przez nas produktów skutecznym w przypadku łuszczenia się skóry twarzy jest krem do twarzy z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair. Mocznik to cenny składnik, który prowadzi do skutecznego nawilżenia skóry. To związek, który wiąże wodę i usprawnienia proces dystrybucji wody w skórze.

Skóra głowy charakteryzuje się obecnością dużą liczbą gruczołów łojowych, specyficzną mikroflorą , wyraźną strukturą nerwową i naczyniową, specyficznymi przekaźnikami nerwowymi i receptorami, stąd ten region może być bardziej narażony na różne zmiany powodujące swędzenie głowy.

Czytaj dalej...

język malinowy język jest żywo czerwony lub różowy z widocznymi brodawkami, co razem daje obraz przypominający owoc maliny lub truskawki; początkowo może pojawić się biały nalot na języku, który stopniowo zanika,.

Czytaj dalej...

Choroby towarzyszące cukrzycy typu 1 Wśród chorób towarzyszących cukrzycy typu 1 należy zwrócić uwagę szczególnie na choroby o podłożu autoimmunologicznym, w tym na najczęściej występujące limfocytarne zapalenie tarczycy do 20 40 oraz chorobę trzewną celiakię do 10.

Czytaj dalej...

Jednak jest coś, co łączy wszystkie czyraki mianowicie, ich cechą wspólną jest pojawienie się centralnego czopa martwiczego niezależnie od tego, w jakim miejscu czyrak się pojawi i jakiej wielkości on będzie.

Czytaj dalej...