Mikrodermabrazja czy peeling - Która Metoda Renowacji Skóry Jest Najlepsza dla Ciebie?
Co jest lepsze mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny?
W dzisiejszych czasach wiele osób poszukuje skutecznych metod poprawy wyglądu skóry. Jednymi z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych są mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny. Oba te zabiegi mają na celu złuszczanie martwego naskórka i poprawę kondycji skóry, jednak różnią się od siebie pod wieloma względami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu zabiegom i porównamy ich efekty oraz skuteczność.
Kto może poddać się zabiegowi mikrodermabrazji?
Zabieg mikrodermabrazji zawsze powinien być dobrany indywidualnie, wedle potrzeb, preferencji czy ogólnego stanu skóry. Mikrodermabrazję mogą rozważyć przede wszystkim:
- osoby z różnymi typami skóry — procedura jest zazwyczaj odpowiednia dla różnych typów skóry, w tym suchej, tłustej, mieszanej czy normalnej,
- osoby z problemami zmian skórnych — zabieg mikrodermabrazji diamentowej bądź korundowej jest skuteczny w redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn potrądzikowych i innych niedoskonałości skóry,
- osoby zmagające się z trądzikiem — zarówno trądzik różowaty, jak i jego inne formy, mogą znaleźć ulgę w mikrodermabrazji, która pomaga w oczyszczaniu porów i redukcji stanów zapalnych bez uszkodzenia ciągłości skóry,
- osoby chcące poprawić elastyczność skóry — mikrodermabrazja stymuluje produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry 3 ,
- osoby zaniepokojone przebarwieniami i plamami starczymi — w redukcji przebarwień spowodowanych słońcem czy starzeniem się skóry to mikrodermabrazja korundowa cieszy się najlepszymi efektami,
- osoby szukające odmłodzenia skóry — mikrodermabrazja jest popularna wśród tych, którzy chcą nadać swojej skórze świeży, młodszy wygląd.
Mikrodermabrazja dla dzieci
Mikrodermabrazja nie jest zalecana dla młodszych dzieci, ponieważ ich skóra jest delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia. Jednak w pewnych specyficznych sytuacjach, mikrodermabrazja z użyciem bezpiecznej soli fizjologicznej może być rozważana dla nastolatków pod nadzorem doświadczonego dermatologa. Sprawdza się w przypadku:
- trądziku młodzieńczego — dla starszych nastolatków, mikrodermabrazja może być rozważana w leczeniu trądziku młodzieńczego. Procedura może pomóc, jeśli widoczne są rozszerzone pory, aby je oczyścić i zredukować zaskórniki,
- blizn potrądzikowych i przebarwień — aby wyrównać i ujednolicić powierzchnię skóry.
Jakie są rodzaje mikrodermabrazji i ich efekty?
Mikrodermabrazja rozwinęła się na tyle, że powstało kilka jej rodzajów. To m.in.:
- mikrodermabrazja diamentowa,
- mikrodermabrazja korundowa,
- mikrodermabrazja tlenowa,
- oksydermabrazja.
- hydrabrazja,
Poniżej opiszemy kolejno każdy z rodzajów zabiegu.
Mikrodermabrazja diamentowa
Mikrodermabrazja diamentowa polega na zastosowaniu głowic z pierścieniami ścierającymi z naturalnego diamentu – bądź ze sztucznego. To bardzo popularny rodzaj dermabrazji i cieszy się dużą skutecznością. Podczas złuszczania, głowice zasysają skórę do filtra, a ten jest później wymieniany. To rodzaj mikrodermabrazji kierowany głównie do osób o niskim progu bólu, skórze delikatnej lub cienkiej – gdyż zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Wykonując serię zabiegów mikrodermabrazji diamentowej, możemy liczyć na następujące efekty:
- stopniowe złuszczanie skóry bez powstawania blizn,
- likwidacja drobnych zmarszczek mimicznych,
- poprawa elastyczności skóry,
- redukcja przebarwień i blizn,
- zmniejszenie widoczności rozstępów,
- zmniejszenie cellulitu,
- rozświetlenie cery,
- zmniejszenie skłonności do łojotoku, trądziku i zaskórników,
- zmniejszenie porów,
- regeneracja i wzmocnienie skóry,
- zwiększenie wchłanialności substancji aktywnych z kosmetyków i preparatów leczniczych.
Mikrodermabrazja korundowa
Mikrodermabrazja korundowa polega na zastosowaniu głowic z dwiema końcówkami oraz mikrokryształków tlenku glinu – te pod wpływem wysokiego ciśnienia, docierają na powierzchnię naskórka i „piaskują: skórę. Druga głowica w tym samym czasie wciąga zużyty tlenek glinu oraz starty naskórek. Niestety mikrodermabrazja nie jest polecana dla osób ze skórą cienką lub delikatną. Zaleca się ją w niwelowaniu rozszerzonych porów, usuwaniu blizn i rozstępów oraz do redukcji cellulitu czy usuwania wągrów.
Używasz delikatnych kwasów i retinoidu HPR na co dzień?
Jeżeli twarz regularnie pielęgnujesz kwasami niepowodującymi foto-uczuleń, takimi jak glukonolakton czy kwas laktobionowy, obecnymi np. w Nektarze Tonizująco- Wygładzającym, a na wieczór stosujesz Retinoid HPR z Bakuchiolem, to martwe komórki zostają na bieżąco rozpuszczane, a Ty możesz skupić się na ochronie, a nie niszczeniu, płaszcza hydrolipidowego skóry.
A jednak chcesz spróbować zabiegu mikrodermabrazji?
Zwróć się do doświadczonego kosmetologa-dermatologa, który starannie dobierze parametry zabiegu lub go odmówi, jeśli będzie to uzasadnione.
Autorka: Olga Szemley - Założycielka Yogattractive & Yogatwarzy
Pionierka jogi twarzy w Polsce, twórczyni Yogatwarzy i Yogattractive (Jogatwarzy.com), jedynej metody jogi twarzy i automasażu w Polsce posiadającej certyfikat fizjoterapii. Uhonorowana tytułem Człowiek Roku 2024. Jej profesjonalny Kurs Jogi Twarzy otrzymał statuetkę Beauty Prestige Awards za Najlepszy Program Szkoleniowy Branży Beauty 2024. Znana z licznych występów w TV promujących „zdrową urodę”.