Przewlekła choroba skóry - Wyprysk - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Przewlekłe choroby skóry – STANDARDOWE LECZENIE
Konwencjonalne leczenie AZS
Miejscowe: emolienty, glikokortykosteroidy w postaci maści i kremów, antybiotyki, leki grzybobójcze.
Ogólne: antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki antyhistaminowe, naświetlanie światłem ultrafioletowym, cyklosporyna.
Rutynowe leczenie łuszczycy
Miejscowe: dermokosmetyki, preparaty keratolityczne, dziegcie, glikokortykosteroidy miejscowe, analogi witaminy D3.
Ogólne: fototerapia i fotochemioterapia, cyklosporyna, metotreksat, retinoidy, leki biologiczne.
Przewlekłe choroby skóry – leczenie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i egzemy
Powszechnie stosowane przez lekarzy dermatologów leczenie objawowe, w tym także biologiczne leczenie łuszczycy, ma na celu jedynie złagodzenie uciążliwych objawów i zmniejszenie dyskomfortu Pacjenta.
Takie podejście nie leczy przyczyn łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy egzemy.
Na pytanie: Skąd się to u mnie wzięło? Lekarz zazwyczaj odpowiada zgodnie z prawdą: NIE WIEM.
Farmakologiczne leczenie łuszczycy i innych przewlekłych chorób skóry
Antybiotyki, sterydy, retinoidy, kwasy, emolienty, lecznicze kąpiele, okłady czy zasypki – standardowo zalecane środki na złagodzenie objawów. Te preparaty są dostosowywane do rodzaju choroby skóry oraz stadia jej rozwoju i okresowo zmieniane.
Dlatego przypomina to eksperymentowanie na żywym organizmie – „proszę teraz spróbować tego, może pomoże”.
Leczenie biologiczne łuszczycy
Leczenie biologiczne łuszczycy jest dopiero w fazie eksperymentów i wciąż poza zasięgiem wielu osób. Pomimo wysokiej ceny biologiczne leczenie łuszczycy także nie likwiduje przyczyny choroby. Zadaniem leczenia biologicznego łuszczycy jest jedynie łagodzenie objawów łuszczycy.
Przewlekłe choroby skóry – POWIKŁANIA
Powikłania atopowego zapalenia skóry AZS
W poważniejszych przypadkach, gdy wyprysk atopowy i zmiany zapalne zlokalizowane są na powiekach, choroba może upośledzać widzenie u Pacjenta.
Powikłaniem wyprysku atopowego są zakażenia gronkowcem złocistym (ropne sączące się krostki) oraz zakażenia wirusem Herpes simplex (drobne grudki i pęcherzyki, podbiegnięte krwią), które – jako potencjalnie zagrażające życiu – wymagają natychmiastowego leczenia lekami przeciwwirusowymi.
Powikłania łuszczycy
Łuszczyca może przybrać postać uogólnioną (erytrodermia), obejmującą cała powierzchnię ciała. Uogólnionej postaci łuszczycy towarzyszy często trudna do opanowania gorączka oraz zwiększenie liczby leukocytów we krwi.
Niewątpliwie szczególnie niebezpieczną formą łuszczycy jest łuszczyca stawowa czyli Łuszczycowe Zapalenie Stawów (ŁZS) z bólem, obrzękiem, zesztywnieniem i deformacją stawów, które może prowadzić nawet do trwałego inwalidztwa.

Przewlekłe choroby skóry o podłożu zapalnym – OBJAWY
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu immunologicznym i alergicznym. Zlokalizowany na kończynach, tułowiu, skórze głowy lub twarzy wyprysk atopowy w postaci grudek, zaczerwienień, pęcherzyków, strupków i sączących się ranek. W związku z tym skóra Pacjenta staje się przesuszona i pogrubiała, świąd staje się coraz bardziej dokuczliwy.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu immunologicznym i genetycznym. Zlokalizowane na tułowiu, kończynach i skórze głowy czerwonobrunatne i wyraźnie odgraniczone wykwity grudkowe, o drobnopłatowym złuszczaniu powierzchni.
Wczesne zmiany łuszczycowe są rozsiane, drobne i dochodzą do 1-2 cm. Zmiany w pełni rozwinięte dochodzą do kilku centymetrów i pokryte są mocno przylegającymi srebrzystymi łuskami (tzw. blaszkami łuszczycowymi).
Sprawdzone sposoby wypryski na skórze
To, o co możemy zadbać samodzielnie, to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry.
Starajmy się unikać styczności z substancjami alergicznymi, a wprowadzając do codziennego użytku jakikolwiek nowy kosmetyk lub detergent, starajmy się wykonać próbę alergiczną. Przy stosowaniu tak silnie alergizujących substancji, jak na przykład henna, próbę należy wykonać przed każdym użyciem, na minimum 24 godziny przed zabiegiem.
Nie uszkadzajmy naskórka, używając zbyt mocnych peelingów oraz myjek.
Stosujmy kremy ochronne, a zwłaszcza te z bardzo wysokim filtrem. Wypryski i inne zmiany skórne wystawione na słońce mogą się zaognić. Najlepiej unikać opalania się i zbyt długiego przebywania na słońcu.
Zwróćmy uwagę na naszą dietę, która często ma wpływ na naszą skórę, zwłaszcza w przypadku trądziku. Unikajmy również alkoholu i tytoniu. Warto zapytać dietetyka o odpowiednie suplementy, które często łagodzą stany zapalane i zmniejszają poczucie świądu.
Osoby z AZS oraz kontaktowym zapaleniem skory powinny szczególnie dbać o nawilżanie. Pomocne będą kąpiele z dodatkiem specjalnych emulsji i płynów, przeznaczonych do skóry stopowej. Lepiej nie używać za to perfumowanych płynów do kąpieli. Skórę należy delikatnie osuszać ręcznikiem (nie pocierać) lub pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.
Starajmy się nosić delikatną odzież z materiałów wysokiej jakości, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.
