Pryszcze w czasie owulacji - Co powinieneś wiedzieć o tej nietypowej sytuacji?
W tej fazie cyklu Twoja skóra jest bardziej podatna na wypryski
Pryszcze mogą pojawiać się częściej, szczególnie w drugiej połowie cyklu, fazie lutealnej po owulacji. Możesz więc zaznaczyć w swoim kalendarzu okres pomiędzy 17 a 28 dniem cyklu, bo dzięki niesprzyjającemu bilansowi hormonalnemu osiągniesz najniższy punkt pod względem nieczysta skóra.
Ale dlaczego tak właściwie jest? Przyczyną niedoskonałości skóry jest spadek produkcji estrogenów i testosteronu po owulacji (bez poczęcia). W grę wchodzi duża ilość progesteronu, który pobudza gruczoły łojowe. Oznacza to, że Twoja skóra szybciej się przetłuszcza, a bakterie czują się wyjątkowo komfortowo ze względu na podwyższoną temperaturę ciała.
Zanim zacznie się miesiączka, wszystkie hormony płciowe gwałtownie spadają, co widać bezpośrednio w wyglądzie Twojej skóry. Jeśli już w naturalny sposób cierpisz na tłustą skórę, w tej fazie mogą pojawić się także zaskórniki i wypryski hormonalne po owulacji. Ale kobiety, które mają raczej suchą skórę, muszą również spodziewać się nieprzyjemnych podrażnień skóry, takich jak egzema, łuszczyca lub silny świąd w fazie lutealnej.
Czasami problemy skórne mogą nawet wskazywać na zaburzenie hormonalne – takie jak choroba tarczycy lub zespół policystycznych jajników (PCOS). Jeśli Twoje niedoskonałości skóry związane z cyklem są szczególnie dotkliwe, zdecydowanie powinnaś zasięgnąć porady dermatologa – on również Ci doradzi Określ typ skóry.
Ale nawet bez diagnozy możesz skorzystać z takich zabiegów kosmetycznych Mikrodermabrazja Berlin Mitte lub jeden Aquafacial Berlin Mitte Skorzystaj z faktu, że stan zapalny pryszczy ustąpi szybciej po owulacji w fazie lutealnej. Na przykład Twoja skóra będzie. Mikrodermabrazja Bezboleśnie usuwając martwe komórki naskórka, stymuluje powstawanie nowych, silniejszych komórek. Chcesz zrobić coś dobrego dla swojej skóry w pierwszej połowie cyklu? A Mikroigłowy Berlin Mitte Napina skórę i pomaga zregenerować blizny (pryszcze), zmarszczki lub obszary skóry uszkodzone przez słońce.
Jakie są objawy owulacji?
Obserwując organizm podczas cyklu miesiączkowego większość kobiet potrafi wskazać charakterystyczne symptomy pojawiające się podczas jajeczkowania i w okresie okołoowulacyjnym.
Są one m.in. związane ze zmianą stężenia hormonów płciowych w dniach poprzedzających uwolnienie się komórki jajowej. Objawy owulacji i poziom ich nasilenia to kwestia indywidualna, ale najczęściej można zaobserwować:
- zmiany w obrębie śluzu z szyjki macicy, który tuż przed owulacją staje się rzadki, przezroczysty, ciągnący i swoim wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Podczas owulacji śluz jest najrzadszy, a kobiecie towarzyszy uczucie zwiększonej wilgoci w miejscach intymnych. Taka konsystencja wydzieliny z pochwy ma ułatwić plemnikom przemieszczanie się i dotarcie do celu, czyli do komórki jajowej,
- podwyższoną podstawową temperaturę ciała, która podczas owulacji wzrasta o około pół stopnia. Wyższa temperatura utrzymuje się jeszcze po owulacji i spada tuż przed miesiączką. Jeśli utrzyma się dłużej może to oznaczać ciążę lub infekcję. Jeśli z kolei temperatura ciała w trakcie owulacji nie ulegnie zmianie, może to oznaczać cykl bezowulacyjny.
U części kobiet podczas owulacji mogą wystąpić również inne symptomy, takie jak:
- ból owulacyjny, występujący w obszarze podbrzusza w okolicy jajnika, z lewej lub z prawej strony, związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Charakterystyczne kłucie o różnym natężeniu może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin, a nawet do 3 dni. Ból może pojawiać się w każdym cyklu lub sporadycznie. Jeżeli jest zbyt silny należy skonsultować się z lekarzem,
- plamienie owulacyjne, również związane z pęknięciem pęcherzyka Graafa, pojawiające się w postaci niewielkich krwawych śladów na bieliźnie,
- tkliwość i bolesność piersi, które pod wpływem hormonów stają się bardziej wrażliwe na dotyk,
- wzrost libido na skutek wejścia w fazę płodną cyklu,
- zmiana w obrębie szyjki macicy, która staje się bardziej miękka i odchylona do przodu,
- obniżenie nastroju,
- zmiany trądzikowe.

Testy owulacyjne
Oprócz metod kalendarzykowych pary starające się o dziecko mogę wspomóc się testami owulacyjnymi, dostępnymi w aptekach. Testy te działają podobnie jak testy ciążowe i mierzą stężenie hormonu. Konkretnie hormonu LH, który 24-36 godzin przed jajeczkowaniem gwałtownie wzrasta i jest odpowiedzialny za pęknięcie pęcherzyka Graafa. Testy owulacyjne wykrywają stężenia wyższe niż 25-30 mlU/ml.
Kiedy zrobić test owulacyjny? W zależności od długości cyklu producenci podają od 6 dnia cyklu (przy okresach 21-22 dniowych) po nawet 21. (przy okresach 38 dniowych). Dokładne informacje są zamieszczone w ulotkach. Badanie wykonujemy przez kilka dni o tej samej godzinie. Wybór pory dnia jest również istotny. Mocz po całej nocy może być gęstszy i pokazać pozytywny wynik. Najlepiej test wykonać wieczorem, ograniczając picie płynów na dwie godziny wcześniej. Wynik odczytujemy między 5 a 10 minutami od pomiaru.
Na rynku dostępne są testy strumieniowe oraz wymagające zamoczenia w czystym i suchym pojemniku. Kosztują ok. 2-6 zł za sztukę, w opakowaniach po 5 testów.
Testy owulacyjne mogą dawać nieprawdziwe wyniki, gdy kobieta stosuje leki lub antykoncepcję hormonalną, cierpi na zespół policystycznych jajników lub gdy karmi piersią. Wzrost hormonu występuje przed owulacją, a nie w jej trakcie lub po, więc sam moment może zostać przeoczony. Samo jajeczkowanie może się opóźnić, pomimo wzrostu LH lub może wystąpić cykl bezowulacyjny. Jest to raczej rozwiązanie dla par, które planują potomstwo lub kobiet, które przygotowują się do sztucznego zapłodnienia niż jako metoda antykoncepcji.
Plamienie owulacyjne a zajście w ciążę
Plamienie owulacyjne należy odróżnić od implantacyjnego. Ten drugi rodzaj może być wczesnym objawem ciąży. Tego typu plamienie pojawia się w chwili zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy, czyli 10-14 dni po zapłodnieniu. Naczynia krwionośne, które przebiegają w macicy ulegają uszkodzeniu i stąd niewielkie krwawienie.
Nie istnieje związek pomiędzy plamieniem owulacyjnym a zajściem w ciąże. Plamienie podczas owulacji pojawia się w połowie cyklu, czyli najczęściej około 14 dnia.
Plamienie implantacyjne występuje z reguły tydzień później, czyli około 21 dnia cyklu. Ten czas wynika bezpośrednio z procesu fizjologii zapłodnienia i momentu zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Plamienie owulacyjne nie oznacza zapłodnienia, a tylko gotowość organizmu do prokreacji
