Pryszcze - Czy Trójkąt Śmierci Jest Prawdziwy? Odpowiedź na Popularne Pytanie

Gdzie na twarzy znajduje się „trójkąt śmierci”?

„Trójkąt śmierci”, czyli trójkąt wargowo-nosowy to obszar na twarzy, który wyznacza linia łącząca kąciki ust ze szczytem nosa. Zawiera się w nim górna warga i piramida nosa.

O tym wyjątkowym obszarze na twarzy zrobiło się głośno, gdy u Amerykanki, Katie Wright doszło w 2017 r. do zapalenia tkanki łącznej, po tym, jak starała się własnoręcznie pozbyć wykwitu na twarzy, który pojawił się przy wewnętrznym końcu brwi. W ciągu godziny w zainfekowanym miejscu pojawiła się bolesna opuchlizna, a wyprysk zmienił się w otwartą ranę.

– Ponieważ infekcja znajdowała się na mojej twarzy, istniało ogromne ryzyko, że rozprzestrzeni się na mózg lub oczy, powodując, że ślepotę – napisała kobieta w mediach społecznościowych, aby przestrzec innych użytkowników przez ryzykownym pozbywaniem się niedoskonałości skóry.

Źródłem infekcji był prawdopodobnie brudny pędzel do makijażu, którego Katie używała do malowania brwi.

Te choroby widać na skórze. Wypryski czy bladość mogą świadczyć o złym stanie zdrowia

Obserwujesz u siebie bladą cerę, wysypkę lub trądzik? To mogą być nie tylko defekty kosmetyczne, ale też oznaki wielu chorób. W ich przypadku nie wystarczy używanie dobrych kremów czy zabiegi…

Pryszcze – wyciskać czy nie?

W kontekście trójkąta śmierci na twarzy, warto postawić sobie pytanie – czy powinno się wyciskać pryszcze czy nie? Przede wszystkim należy podkreślić, że usuwanie pryszczy i innych zmian skórnych u kosmetologa to zgoła odmienne rozwiązanie od ich wyciskania w warunkach domowych.

Jak podkreślają specjaliści, nie powinno się samodzielnie usuwać krost, zaskórników, czy też innych zmian skórnych . Czy zauważyłaś, że po wyciśnięciu niewielkiego pryszcza po krótkim czasie pojawiają się na twarzy kolejne? To efekt rozproszenia bakterii po większej powierzchni skóry . Warto też zaznaczyć , że próbując usunąć niedoskonałości bez pomocy kosmetologa, na ogół nie pozbywasz się ropnej zawartości do końca . Nawet niewielka jej ilość, która pozostaje pod skórą powoduje namnażanie bakterii i przez to powstawanie kolejnej, często znacznie poważniejszej zmiany zapalnej. Pamiętaj, jeśli borykasz się z trądzikiem i zmianami skórnymi im rzadziej dotykasz twarzy palcami, tym lepiej.

Trójkąt śmierci na twarzy - co to jest?

Trójkąt śmierci na twarzy (łac. triangulum mortis), w przeciwieństwie do Trójkąta Bermudzkiego, jest terminem mało znanym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jego istnienia, bo ma go każdy z nas, a w niesprzyjających okolicznościach może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Trójkątem śmierci określa się obszar twarzy o specyficznym unaczynieniu żylnym. Podstawę tej struktury stanowi linia rozciągająca się pomiędzy oboma kącikami ust, jej wierzchołek wyznacza z kolei szczytowa część piramidy nosa. W ten sposób w obrębie trójkąta śmierci na twarzy znajduje się górna warga, a także większa część nosa.Pierwszy opis trójkąta śmierci pochodzi sprzed dość dawna, datowany jest na 1852 rok. Mimo że pojęcie to nie jest żadnym nowym terminem, i tak niewiele osób wie o istnieniu trójkąta śmierci. To źle, ponieważ – choć są to zjawiska obecnie, w dobie szerokiej dostępności antybiotyków, rzadkie – to jednak zagrożenie związane z istnieniem trójkąta śmierci jest dość poważne.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Trójkąt śmierci - jakie są związane z nim zagrożenia?

Niejednokrotnie lekarze informują pacjentów o tym, aby jakichkolwiek zmian skórnych, np. ropnych krostek czy czyraków, zlokalizowanych w obrębie twarzy – nie usuwać samodzielnie. Wyciśnięcie negatywnie wpływającej na wygląd krosty może wydawać się kuszące, jednak niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Mowa tutaj przede wszystkim o ryzyku zakażenia takiej zmiany – wyciskanie pryszczy sprzyja bowiem dostaniu się bakterii do tkanek o przerwanej ciągłości. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to taka – pozornie drobna skórna infekcja – może skutkować wystąpieniem zagrażających życiu chorób, rozwijających się we wnętrzu czaszki, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu. Żyły, które odprowadzają krew z rejonu trójkąta śmierci – m.in. żyła twarzowa, żyła oczna górna i dolna czy żyła kątowa – ostatecznie docierają do znajdującej się we wnętrzu czaszki zatoki jamistej. To właśnie drogą tych naczyń szerzyć się może zakażenie (pierwotnie toczące się w obrębie skóry) i prowadzić do wspomnianych już wyżej powikłań, ale i do zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej. Sprzyjać takim komplikacjom może to, że u niektórych ludzi naczynia te nie mają zastawek, przez co wszelkie zakażenia rozsiewać się mogą do wnętrza czaszki znacznie szybciej. Czytaj też: Jak wyleczyć pryszcze na głowie?

  • wytrzeszcz gałek ocznych z ich unieruchomieniem,
  • zaburzenia widzenia (spowodowane uciskiem na skrzyżowanie nerwów wzrokowych),
  • rozszerzenie źrenic z towarzyszącym brakiem ich reakcji na światło,
  • światłowstręt,
  • obrzęk w okolicy gałek ocznych,
  • przeczulicę w obrębie twarzy.

Tego typu zaburzenia związane są z występowaniem w przebiegu zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej porażeń nerwów czaszkowych. W okolicy zatoki jamistej znajduje się bowiem wiele nerwów czaszkowych, takich jak nerw okoruchowy (III), bloczkowy (IV) czy odwodzący (VI), a także dwie z trzech głównych gałęzi nerwu trójdzielnego (V), czyli nerwy oczny (V1) i szczękowy (V2). Uszkodzenia tych nerwów, pojawiające się w przebiegu zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej, prowadzą właśnie do wymienionych wyżej objawów (przykładowo, zaburzenia ruchomości gałek ocznych wynikają z porażeń mięśni gałkoruchowych, unerwianych przez uszkadzane w trakcie choroby nerwy czaszkowe III, IV i VI).

Czyraki zostaw w spokoju!

Zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy, bywają różne. Warto jednak zwrócić uwagę szczególnie na czyraki, które powstają najczęściej w wyniku zainfekowania skóry gronkowcem. Są to ostre i głębokie martwicze zapalenia mieszka włosowego, gruczołu łojowego bądź potowego i otaczającej skóry właściwej. Jak je rozpoznać?

Zanim czyrak pojawi się na skórze, miejsce to kilka godzin wcześniej swędzi lub piecze, a następnie boli. Potem pojawia się twardy guzek, który z czasem zamienia się w krostę z wydzieliną ropną. To właśnie ona jest niebezpieczna, a jej dostanie się do krwi może spowodować zainfekowanie organizmu, a w rezultacie zapalenie żył, zakażenie zatok i zapalenie opon mózgowych.

Aby temu zapobiec, lepiej nie manipulować przy krostach w okolicy nosa i górnej wargi. Zdarza się, że czyraki same się wchłaniają, warto więc na to poczekać.

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Wykonuje się peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d Arsonvala.

Czytaj dalej...

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...