Przewlekła choroba skóry - Wyprysk - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) - objawy
Charakterystycznym objawem wyprysku kontaktowego jest silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Ważne jest to, że zmiany tworzą się w miejscu kontaktu z np. tkaniną czy tworzywem zawierającym uczulające chorego czynniki (np. pod paskiem czy biżuterią u chorego uczulonego na nikiel, na rękach u sprzątaczki używającej środków czyszczących, na policzkach w miejscu, na który nałożono kosmetyk, który uczulił chorego pod wpływem opalania). Czasem zmiany występują jednak na całej powierzchni ciała. Chorzy na KZS z podrażnienia mogą odczuwać parzący ból lub pieczenie, zwłaszcza w razie kontaktu z substancją silnie drażniącą.
Skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się, wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy (np. na nadgarstkach skóra może przypominać korę drzewa), skóra na dłoniach podeszwach niekiedy pęka powodując ból.
Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy): przyczyny, objawy i leczenie
Kontaktowe zapalenie skóry (inaczej wyprysk kontaktowy) to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi. Wyprysk kontaktowy może mieć podłoże alergiczne, wynikać z podrażnienia, mieć związek z wykonywaną pracą (np. przewlekłym narażeniem dłoni na określoną substancję) lub ze światłem słonecznym. W leczeniu najważniejsze jest unikanie substancji powodujących wyprysk kontaktowy.
Wyprysk kontaktowy to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami kontaktowymi (są to często substancje chemiczne) u uczulonych na nie osób. Czasem potocznie mówi się na wyprysk kontaktowy „egzema”, co nie jest jednoznaczne z kontaktowym zapaleniem skóry, ponieważ słowo egzema oznacza wyprysk, czyli chorobę skóry o podłożu zapalnym niezwiązaną z zakażeniem, w której dochodzi do zapalenia jej wierzchnich warstw (naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej). Egzema nie jest więc nazwą konkretnej choroby, tylko określa rodzaj zmian skórnych, które występują w danej chorobie skóry.
- alergiczne – związane z odpowiedzią układu odpornościowego na alergeny,
- z podrażnienia – nie jest to prawdziwe uczulenie i takie zmiany mogą się pojawić u wszystkich osób, które mają kontakt, np. z silnymi substancjami używanymi w środkach czystości, farbami, lakierami, smarami, cementem,
- zawodowe – wywołane przez czynniki szkodliwe w miejscu pracy, w większości przypadków jest to kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) z podrażnienia,
- fotoalergiczne lub fototoksyczne – zapalenie skóry może być wywołane przez alergen lub substancję drażniącą powstającą dopiero po zadziałaniu światła słonecznego.

Nowe możliwości w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i egzemy
Czy to znaczy, że terapie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i innych przewlekłych chorób skóry zawsze będą skazane na niepowodzenie? Pacjenci po chwilowej remisji będą już nieustannie zmagać się z nawrotami objawów, które przenosić się będą do coraz to nowych obszarów skóry, paznokci, stawów?
Już od kilku lat na to pytanie możemy odpowiedzieć: Zdecydowanie nie! Pod warunkiem, że odwrócimy tradycyjny schemat postępowania medycznego i zamiast leczenia objawowego przewlekłych chorób skóry, wdrożymy leczenie przyczynowe.
Personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia, w odróżnieniu od farmakologicznego, czy biologicznego leczenia łuszczycy, koncentruje się na leczeniu przyczyn choroby, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Ponieważ u podłoża wszystkich tych chorób leży przewlekły stan zapalny.
Każdy, kto cierpi na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry AZS lub egzemę, lub ma w rodzinie, kogoś, kto zmaga się z tą chorobą, wie jak trudna jest walka o zdrową skórę, bez ognisk zapalnych, rybiej łuski i uporczywego świądu. Dlatego nie warto zwlekać. Już dziś skontaktuj się z nami i dowiedz się jak możemy Ci pomóc.
Przyczynowe leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) – terapia wieloczynnikowa
Przyczynowe leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) zapewnia nam personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia. Przede wszystkim to zupełnie nowe wieloczynnikowe podejście, które powstało dzięki połączeniu zaawansowanych badań naukowych i najnowocześniejszych technologii medycyny konwencjonalnej z tysiącletnimi doświadczeniami medycyny naturalnej.
Wieloczynnikowa, holistyczna terapia, oparta na personalizacji wykorzystuje zjawisko synergii. Dzięki temu uzyskujemy efekty terapeutyczne niedostępne dla innych metod leczenia.
Klasyfikacja [ edytuj | edytuj kod ]
Ze względu na etiologię schorzenia, choroby skóry dzieli się na:
- bakteryjne (np. liszajec zakaźny, czyrak, róża),
- grzybiczne (np. grzybice – stóp, paznokci, pachwin itp.),
- pasożytnicze (np. wszawica, świerzb),
- wirusowe (np. zakażenie opryszczkowe, półpasiec, brodawki),
- autoimmunologiczne (np. pęcherzyca zwykła lub bujająca),
- alergiczne (np. pokrzywka, AZS, wyprysk kontaktowy alergiczny),
- uwarunkowane genetycznie (np. łuszczyca, bielactwo nabyte),
- wywołane czynnikami fizykalnymi (np. pokrzywka fizykalna, oparzenia, fotodermatozy),
- zawodowe (np. różyca, wyprysk zawodowy),
- choroby tkanki łącznej (np. twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy),
- osutki polekowe (np. osutka plamista, rumień wielopostaciowy polekowy),
- nowotwory (np. rak podstawnokomórkowy skóry, rak kolczystokomórkowy skóry).
Ze względu na lokalizację zmian chorobowych wyróżnia się dermatozy:
- błon śluzowych (np. grzybice, nowotwory),
- naczyniowe skóry (np. plamice),
- gruczołów potowych (np. nadmierne pocenie się),
- gruczołów łojowych (np. łojotokowe zapalenie skóry, trądzik),
- włosów i paznokci (np. łysienie, wrastający paznokieć),
- zaburzenia barwnikowe (np. znamię melanocytowate).
Ze względu na cechy wykwitów pierwotnych/typ zmian skórnych wyodrębniono choroby:
- rumieniowe (np. rumień trwały lub guzowaty),
- rumieniowo-złuszczające (np. łupież różowy Giberta),
- grudkowe (np. liszaj płaski),
- pęcherzowe (np. pęcherzyce),
- łuszczycę,
- choroby łuszczycopodobne (np. liszaj rumieniowaty).
Ze względu na charakterystyczny obraz mikroskopowy szczególnie wyróżniono:
- ziarniniaki,
- nowotwory złośliwe (np. czerniak złośliwy),
- chłoniaki (np. chłoniaki typu B).

Przewlekłe choroby skóry o podłożu zapalnym – OBJAWY
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu immunologicznym i alergicznym. Zlokalizowany na kończynach, tułowiu, skórze głowy lub twarzy wyprysk atopowy w postaci grudek, zaczerwienień, pęcherzyków, strupków i sączących się ranek. W związku z tym skóra Pacjenta staje się przesuszona i pogrubiała, świąd staje się coraz bardziej dokuczliwy.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu immunologicznym i genetycznym. Zlokalizowane na tułowiu, kończynach i skórze głowy czerwonobrunatne i wyraźnie odgraniczone wykwity grudkowe, o drobnopłatowym złuszczaniu powierzchni.
Wczesne zmiany łuszczycowe są rozsiane, drobne i dochodzą do 1-2 cm. Zmiany w pełni rozwinięte dochodzą do kilku centymetrów i pokryte są mocno przylegającymi srebrzystymi łuskami (tzw. blaszkami łuszczycowymi).
