Pryszcze w czasie owulacji - Co powinieneś wiedzieć o tej nietypowej sytuacji?
Jak sprawdzić, kiedy jest owulacja?
Aby ustalić bardziej precyzyjną datę owulacji warto sięgnąć po kilka znanych metod wyznaczania dni płodnych i niepłodnych. Należą do nich przede wszystkim:
- kalkulator bazujący na metodzie obliczeniowej Knausa-Ogino,
- metoda termiczna obliczania płodnych dni polegająca na codziennych pomiarach temperatury ciała,
- metoda Billingsów oparta na obserwacji zmian konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego,
- metoda objawowo-termiczna ustalania tych dni odnosząca się zarówno do kalkulatora owulacji, pomiarów temperatury ciała, jak i charakterystycznych objawów towarzyszących jajeczkowaniu,
- test owulacyjny, którego mechanizm bada poziom hormonu luteinizującego w organizmie kobiety, wzrastającego przed jajeczkowaniem,
- monitorowanie cyklu miesiączkowego u ginekologa.
Jednak cykl menstruacyjny nie zawsze liczy 28 dni, przez co precyzyjne wyznaczenie owulacji staje się bardziej skomplikowane.
Warto wówczas uważnie obserwować cykliczne zmiany zachodzące w kobiecym organizmie, symptomy charakterystyczne dla danej fazy cyklu oraz skrupulatnie notować daty związane z konkretnymi objawami, początkiem i końcem cyklu oraz długością miesiączki.
Dzięki temu, po kilku miesiącach sporządzania notatek powstanie indywidualny kalendarz cyklu miesiączkowego.
Co oznacza plamienie owulacyjne?
Plamienie owulacyjne to delikatne krwawienie z pochwy, które pojawia się w trakcie owulacji. Najczęściej występuje w połowie cyklu miesiączkowego. W większości przypadków jest zjawiskiem normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju.
Główną przyczyną krwawienia podczas owulacji jest zmiana stężenia estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). W czasie owulacji dochodzi do szybkiego i dość dużego spadku poziomu tego hormonu. Jest to niezbędne do złuszczenia błony śluzowej macicy (przerost endometrium).
Jasnoróżowe lub brązowe plamy mogą być właśnie efektem obniżonego poziomu estrogenów.
Kolejną przyczyną plamienia okołoowulacyjnego może być uwolnienie komórki jajowej. Pęcherzyk Graafa, w którym taka komórka powstaje i dojrzewa po czasie pęka, aby „wyrzucić” komórkę jajową. W ten sposób przemieszcza się ona do jajowodu w celu zapłodnienia. U niektórych kobiet efektem tego procesu jest plamienie.
Innym czynnikiem plamienia owulacyjnego mogą być zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie całego cyklu miesiączkowego, w tym także w trakcie owulacji. W pierwszych dniach cyklu poziom hormonów (estrogenów i progesteronu) jest dość niski.
W czasie miesiączki estrogen wzrasta, a podczas owulacji stopniowo spada. Pojawiają się wtedy śladowe ilości krwi.
Plamienie owulacyjne może pojawić się także po porodzie. Takie pierwsze krwawienie po urodzeniu dziecka, niezależnie od typu porodu (naturalny lub przez cesarskie cięcie) nie oznacza miesiączki, a jedynie oczyszczanie i obkurczanie macicy. Pierwsza owulacja po porodzie może pojawić się jeszcze przed pierwszą miesiączką.
Istnieje związek pomiędzy plamieniem owulacyjnym a karmieniem piersią. U karmiącej mamy owulacja pojawia się najczęściej w 10. tygodniu po porodzie.
Plamienie w ciągu tych pierwszych tygodni raczej nie występuje. W przypadku wystąpienia lekkiego krwawienia owulacyjnego może dojść do ponownego zapłodnienia. Młode mamy, które nie zamierzają tak szybko zachodzić w ciąże powinny obserwować swój organizm i wysyłane przez niego sygnały. Plamienie owulacyjne jest jednym z nich.

Pryszcze po owulacji: Oto, co możesz zrobić
Nie potrzebujesz aplikacji do śledzenia cyklu, aby wiedzieć, kiedy nadejdzie okres – wystarczy spojrzeć w lustro. Znajduje się dokładnie pośrodku brody: pryszcz, który osiadł na twarzy przez noc i nie chce szybko zniknąć.
Nie jesteś sam z tym problemem. Badania medyczne wykazały obecnie, że wahania hormonów związane z cyklem mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. W trakcie cyklu wiele kobiet zauważa typowe wzorce w postaci niedoskonałości skóry.
Masz zdecydowaną przewagę: odkrycia naukowe gwarantują Ci pewien stopień przewidywalności. Więc jeśli Twoja skóra goi się tylko w określonej fazie cyklu trądzik i zanieczyszczenia, możesz dokładnie obliczyć wygląd swoich wyprysków i najlepiej podjąć działania zapobiegawcze.
W naszym artykule o pryszczach po owulacji wyjaśniamy, jak to działa i jak możesz wyświadczyć przysługę swojej skórze nawet w trudnych chwilach.