Jak Rozpoznać i Leczyć Zapalenie Mieszka Włosowego na Nogach

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Typową zmianą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, niezależnie od etiologii, jest drobna krosta koloru żółtego, często przebita włosem i otoczona niewielką rumieniową obwódką.

Zmiany skórne mogą być pojedyncze lub mnogie. W przypadku zmian powierzchownych dolegliwości nie występują. Świąd i bolesność mogą pojawić się w przypadku zmian głębszych (tzw. zwykłe zapalenie mieszków włosowych), które często pokrywa się z występowaniem czyraków lub czyraków mnogich. W przypadku figówki zmiany skórne są bardziej nasilone i przybierają postać wykwitów grudkowych, krostkowych, a nawet guzów skórnych. Zmiany tego typu mogą goić się z pozostawieniem blizny.

W razie pojawienia się zmian skórnych wskazujących na zapalenie mieszków włosowych należy zgłosić się do dermatologa.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych i pielęgnacja zainfekowanej skóry - 5 rad

1. Odpowiednia higiena
Aby zapobiec infekcji, którą wywołuje gronkowiec złocisty, trzeba dbać o higienę ciała. Dobrze jest używać mydła ze środkami o działaniu dezynfekującymi. Należy również regularnie zmieniać bieliznę.

2. Podrażnienie po depilacji
Często do infekcji dochodzi w wyniku depilacji, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu maszynki do golenia czy depilatora, używając np. wody utlenionej. Zapalenie mieszków włosowych na nogach wyglądem nie różni się od zwykłego podrażnienia. Jednak istnieje sposób na to, żeby odróżnić te dwa schorzenia, można nanieść na miejsce po depilacji lekką maść. W przeciwieństwie do zapalenia mieszków włosowych, podrażnienie zniknie po nałożeniu produktu.

3. Stosowanie maści z antybiotykiem
Gdy mieszek włosowy jest zainfekowany, . Poprawa powinna przyjść po kilku dniach. W innym przypadku należy zacząć zażywać doustnie antybiotyk. W takiej sytuacji konsultacja z lekarzem wydaje się niezbędna. Oprócz antybiotyku można dodatkowo zażywać witaminę C i witaminy z grupy B.

4. Nie wyciskaj ropnych zmian!
O skórę lepiej dbać, zapobiegając, niż lecząc, jednak gdy powierzchowna infekcja przerodzi się, np. w czyraki, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wolno wyciskać czy wyduszać zmian, gdyż może to spowodować spotęgowanie się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienie. Czas sam sprawi, że czyraki samoistnie się zagoją. W celu przyspieszenia dojrzewania czyraka i jego zniknięcia, możemy na zmienione miejsca kłaść wilgotne i rozgrzewające kompresy.

5. Dobrze dobrane kosmetyki
Oprócz stosowanie mydła o działaniu dezynfekującym, należy wyposażyć kosmetyczkę w odpowiednio dobrane kremy czy żele, które nawilżą i złagodzą naszą skórę. Nie powinny zawierać konserwantów. Kosmetyki takie jak Lipikar Fluid od La Roche-Posay to odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry potrzebującej nawilżenia, ukojenia i wzmocnienia bariery ochronnej. Kojąco-ochronna emulsja pozytywnie wpłynie na promienny wygląd cery, uelastycznienie oraz zredukowanie podrażnień i swędzenia. W skład produktu wchodzą substancje takie jak:

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Pierwotną postacią zapalenia mieszka włosowego jest stosunkowo niewielka krostka, która wypełniona jest ropną treścią. Wokół krostki widoczne jest zaczerwienienie. Zmiany skórne są bolesne, co ma związek z nasilającym się stanem zapalnym na skutek aktywności namnażających się bakterii oraz uruchomienia mechanizmów obronnych organizmu. Charakterystyczna dla zapalenia mieszków włosowych jest lokalizacja ropnych wykwitów skórnych – znajdują się one jedynie w obrębie skóry, na której wyrastają włosy. W szczególnie trudnych przypadkach zakażenia mieszków włosowych jedną z metod leczenia jest trwałe usunięcie owłosienia.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć postać powierzchniową lub rozwijać się także w głębszych warstwach skóry, obejmując tkankę okołomieszkową. W przypadku ostrych infekcji bakteryjnych na skórze mogą powstawać osiągające duże rozmiary czyraki, które wymagają odpowiedniego leczenia. Przy dużych czyrakach niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne. Często są one zlokalizowane nie tylko na skórze twarzy, ale także karku, klatce piersiowej oraz w okolicy ramion i na plecach.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Zapalenie mieszków włosowych objawia się wykwitami skórnymi, często wypełnionymi płynem surowiczym lub ropą, zlokalizowanymi wokół mieszków włosowych. Wykwity te często się zlewają, tworząc skupiska niebolesnych grudek i krostek przebitych włosami, które mogą powodować świąd, a nawet ból.

Tego typu zmiany mogą być zlokalizowane na całym ciele, jednak najczęściej obserwuje się je na twarzy, owłosionej skórze głowy, pachach, pośladkach i okolicy łonowej. Mogą wystąpić także na ramionach, udach czy łydkach.

Ropnych grudek nie powinno się wyciskać. Podczas wyciskania może dojść nie tylko do rozsiania bakterii po skórze. Podczas wyciskania część ropy zostanie wgnieciona jeszcze głębiej, pogarszając tym samym stan zapalny.

Sprawdź, jak wyglądają truskawkowe nogi

Zapalenie mieszków włosowych głowy – objawy

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych? Objawy tej choroby są dość łatwe do samodzielnego zdiagnozowania. Niezależnie od tego, na której części ciała pojawia się dermatoza, symptomem jest żółtawa krostka, bardzo często przebita przez włos. W jej obrębie zauważalne jest zaczerwienienie, które świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub tworzyć skupiska na twarzy, szyi, głowie i pozostałych częściach ciała.
Jeśli zmiany przejawiają jedynie charakter powierzchniowy, nie towarzyszą im inne objawy. Jeśli jednak zmiany są nasilone, mogą one przyjmować formę czyraków, a chory dodatkowo odczuwa silny świąd skóry głowy i bolesność w obrębie zmian.

Czy zapalenie mieszków włosowych może zagrażać naszemu zdrowiu? W większości przypadków nie. Najczęściej po kilku dnia stan zapalny zaczyna się zmniejszać, a zmiany skórne ustępują. Niestety, w niektórych sytuacjach może dojść do powikłań, które wiążą się z ciągłymi nawrotami dermatozy, szybkim rozprzestrzenianiem się zmian, a nawet pojawiania się czyraków. Może dojść także do uszkodzenia skóry, czego efektem będzie nieestetyczna blizna. W przypadku skóry głowy może dojść do całkowitej utraty włosów. Bardzo ważne, aby w przypadku pojawienia się objawów tej dermatozy nie dotykać ani nie wyciskać zmian, gdyż zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. To właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z maszynek z wymiennym ostrzem. Dzięki temu mamy pewność, że nie rozwinęły się na nich bakterie.

Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

części nabłonkowej, która w górnych warstwach skóry tworzy osłaniającą włos pochewkę, w dolnych natomiast stanowi źródło dzielących się komórek, które następnie podlegają procesowi rogowacenia i przyczyniają się do wydłużenia łodygi włosa.

Czytaj dalej...

Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu.

Czytaj dalej...