Przyczyny pojawiania się pryszczy na plecach

Trądzik na plecach – co oznacza?

Trądzik na plecach to choroba skóry objawiająca się obecnością pryszczy, krostek i zaskórników na plecach. Zmiany skórne powstają w wyniku zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które w odpowiednich warunkach mogą doprowadzić do namnażania się bakterii i powstania stanu zapalnego.

Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na twarzy, jest częstym problemem, szczególnie u młodzieży i młodych dorosłych, ale może występować u osób w każdym wieku. Jeśli pryszcze są duże i bolesne, trądzik na plecach może powodować duży dyskomfort fizyczny.

Pryszcze na plecach u nastolatków

Trądzik jest powszechnym zjawiskiem u nastolatków, dlatego pojawianie się pryszczy na plecach u dorastających dziewcząt i chłopców nie jest niczym nadzwyczajnym. Zmiany skórne w tym wieku związane są z wahaniami hormonalnymi prowadzącymi do zwiększonej produkcji sebum.

Nastolatki mogą doświadczać różnych typów pryszczy na plecach: zaskórników, grudek, krost, a zmiany są trudniejsze do leczenia ze względu na ich lokalizację. Tymczasem istnieje wiele dostępnych metod leczenia, zarówno leków, jak i domowych sposobów na trądzik na plecach.

Krostki na plecach u kobiet

Trądzik na plecach u kobiet może występować z wielu przyczyn. Najczęściej krostki na plecach u kobiet mają związek z cyklem menstruacyjnym i pojawiają się przed okresem. Spadek estrogenów prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, zatykania porów i powstawania krostek. Problem często dotyczy również okresu ciąży i menopauzy.

Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowania trądziku na plecach u kobiet jest stres i niewłaściwa dieta.

Krosty na plecach u mężczyzn

Krosty na plecach u mężczyzn są równie powszechne. Zazwyczaj zmiany powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu testosteronu, który wpływa na wydzielanie sebum i może prowadzić do większej skłonności do występowania trądziku.

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na innych częściach ciała, jest zwykle efektem złożonej interakcji wielu czynników.

  1. Nadmierna produkcja sebum, naturalnego „oleju” produkowanego przez gruczoły łojowe w skórze. Zbyt duża ilość może prowadzić do zablokowania porów skóry i powstania trądziku.
  2. Zablokowanie porów martwymi komórkami skóry, które mogą się mieszać z sebum, przyczyniając się do powstawania trądziku.
  3. Bakterie Propionibacterium acnes, które naturalnie występują na skórze. Namnażanie się drobnoustrojów w zatkanych porach przyczynia się do powstawania zmian ropnych.
  4. Zmiany hormonalne występujące szczególnie w czasie dojrzewania, ciąży oraz w trakcie cyklu menstruacyjnego, mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum.
  5. Stres może zwiększyć produkcję sebum oraz oddziaływać na układ hormonalny.
  6. Dieta bogata w przetworzone jedzenie i cukry proste może wpływać na pogorszenie stanu skóry.
  7. Obcisłe ubrania i plecaki mogą powodować tarcie skóry i intensywniejsze pocenie się skóry na plecach, a tym samym zwiększają ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Chociaż trądzik na plecach niekoniecznie jest widoczny na pierwszy rzut oka, to zmiany trądzikowe mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto więc sięgnąć po środki, które pozwolą skutecznie walczyć z trądzikiem.

Leczenie trądziku na plecach

Trądzik na plecach można leczyć zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Dopasowaniem takiego leczenia zajmuje się przede wszystkim dermatolog.

Do stosowania miejscowego są przeznaczone różnego rodzaju maści, kremy, płyny czy żele. W ich składzie można znaleźć takie substancje aktywne jak m.in. kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (np. Benzacne) czy tretynoina (np. w połączeniu z erytromycyną - Aknemycin).

Jeśli konieczne jest ogólnoustrojowe leczenie trądziku, to korzysta się z preparatów zawierających pochodną witaminy A, izotrytenoinę, która pozwala na złuszczanie naskórka, a nadprodukcja sebum jest zahamowana.

W trakcie kuracji izotrytenoiną konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji, gdyż działa ona teratogennie, tzn. ma toksyczny wpływ na płód, co może skutkować zaburzeniami rozwoju czy obumarciem ciąży.

Możliwe jest także wykorzystanie antybiotyków, np. tetracykliny, zwłaszcza w połączeniu z witaminami z grupy B. Pozwala to na zwalczenie bakterii Cultibacterium acnes (wcześniej nazywane Propionibacterium acnes). Dodatkowo w redukowaniu łojotoku może pomóc suplementacja witaminy C oraz PP. Antybiotyki dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Trądzik na plecach – domowe sposoby

Dobrym pomysłem jest również przyjrzenie się swojej diecie. Przypuszczalnie dieta o niskim indeksie glikemicznym pomaga w walce z trądzikiem. Niektóre badania wskazują na związek między spożywaniem mleka krowiego a występowaniem trądziku na plecach, natomiast to powiązanie nie dotyczy innego nabiału, np. sera żółtego czy jogurtów.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Pozbycie się trądziku na plecach to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia i cierpliwości. Może wymagać eksperymentowania z różnymi metodami leczenia, aby znaleźć tę, która będzie najskuteczniejsza. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać najwłaściwszą terapię opartą o specjalistyczne preparaty lecznicze.

Trądzik na plecach – leki

Leki na trądzik na plecach obejmują szeroki zakres produktów, które mogą być dostępne na receptę lub bez niej. Zazwyczaj zalecane jest leczenie za pomocą produktów miejscowych, ale ze względu na lokalizację zmian pacjent może potrzebować pomocy przy aplikacji środków.

Wśród substancji najczęściej wykorzystywanych przy leczeniu trądziku na plecach wymienia się przede wszystkim:

  • nadtlenek benzoilu – składnik aktywny wielu dostępnych leków na trądzik dostępnych bez recepty i na receptę, preparaty hamują rozwój bakterii,
  • retinoidy – leki na receptę, które zmniejszają produkcję sebum i pomagają przy odnowie komórek skóry, np. Izotziaja, Isotrex (miejscowe), Izotec, Axotret, Curacne (doustne),
  • antybiotyki – do stosowania miejscowego (np. Klindacin T, Dalacin T) lub doustnego (np. Dalacin C, Clindamycin MIP) w celu zwalczenia skórnej infekcji bakteryjnej,
  • preparaty hormonalne – przywracają prawidłowy poziom hormonów i poprawiają stan skóry, np. tabletki Cyprodiol, Syndi-35.

Leki dostępne są w różnych postaciach: tabletek, płynów, kremów i maści na trądzik (bez recepty i na receptę).

Trądzik na plecach - czy to zaburzenia hormonalne?

Przyczyny pryszczy na plecach

Niektóre leki hormonalne, takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na powstawanie trądziku na plecach.

Występuje on również częściej w okresie dojrzewania. Przypuszcza się, że wzrastający w tym okresie poziom testosteronu (pozwalający na rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz zwiększający masę kostną u kobiet) wpływa na zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

U wielu osób wraz z końcem okresu dojrzewania trądzik na plecach ustępuje samoistnie.

Wiadomo również, że trądzik na plecach dotyczy mężczyzn w większym stopniu niż kobiet.

Na temat powiązania trądziku z tabletkami antykoncepcyjnymi przeczytasz w naszym artykule: Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Każdy zabieg depilacji laserowej powinna poprzedzić konsultacja u dermatologa , który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć danego pacjenta.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Dlatego przy zakupie odpowiedniego dla siebie kosmetyku trzeba wziąć pod uwagę odcień kremu - powinien być dopasowany do kolorytu skóry - oraz to, czy nasze potrzeby zaspokoi zwykły krem drogeryjny, czy też potrzebujemy specjalistycznego kosmetyku, czyli tzw.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...