Suszone szampony a łysienie - Czy są one skuteczne?
Ropne krosty na głowie we włosach
Ropne krosty na głowie we włosach z dużą dozą prawdopodobieństwa są skórną manifestacją zapalenia mieszków włosowych. Jest to infekcja wywoływana przez gronkowce, czyli jedne z najbardziej zjadliwych bakterii gram dodatnich.
Stan zapalny pierwotnie obejmuje ujścia mieszków włosowych, a następnie całe mieszki oraz ich otoczenie. Z czasem powstają bolące krosty na głowie, a także strupy.
Wyróżnia się kilka postaci infekcji, wśród których na wyróżnienie zasługują:
- Figówka, która stanowi ropne zapalenie mieszków włosowych w postaci przewlekłej, utrzymujące się długi miesiącami, a nawet latami. Wypryski na głowie pojawiają się pod włosami, ale też na twarzy. Mają charakter krost oraz zmiękczonych grudek. W miejscu wykwitów włosy wychodzą z mieszków z wyjątkową łatwością, co sprzyja miejscowemu łysieniu.
- Czyraczność, a więc ropne zapalenie okołomieszkowe, związane z powstaniem martwiczego czopa. Schorzenie to często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia czynności nerek oraz niedostatki odporności.
Jeśli ropne krosty pojawią się u dziecka, zwłaszcza niemowlaka, należy zareagować jak najszybciej i przede wszystkim zadbać o to, by maluch nie dotykał i nie rozdrapywał wyprysków.
Czym leczyć krosty na skórze głowy?
Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.
Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.
Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.
Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:
Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.
Należą do nich:
- kwas salicylowy,
- kwas mlekowy,
- mocznik.
Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.
Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty
Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.
Jak używać suchego szamponu?
Dobry suchy szampon to dopiero połowa sukcesu, bardzo ważny jest jeszcze sposób jego użycia. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.
1. Najpierw trzeba dokładnie rozczesać, a jeszcze lepiej wyszczotkować włosy, by kosmetyk mógł je równomiernie pokryć.
2. Następnie, pasmo po paśmie, należy spryskać włosy u nasady, pamiętając, żeby przed każdorazowym użyciem szamponu wstrząsać opakowaniem, co zapewnia dokładne wymieszanie się pudrowych składników.
3. Na koniec można jeszcze lekko wmasować kosmetyk.
4. Potem należy odczekać minutę lub dwie, by kosmetyk dobrze wchłonął sebum, a następnie pochylić głowę w dół i dokładnie wyczesać go szczotką.
5. Jeśli mimo to włosy są zbyt matowe, po ułożeniu fryzury można lekko spryskać je lakierem nabłyszczającym. Lepiej jednak unikać wszelkich preparatów do stylizacji, bo mogą zniweczyć efekt puszystości, jaki zapewnia suchy szampon.
Czytaj też:
Trochę inaczej aplikuje się ten kosmetyk, gdy ma on nie tyle oczyścić włosy, co dodać im objętości i ułatwić ich stylizację. Jest to bardzo dobry sposób na cienkie, niezbyt gęste włosy, które nawet świeżo umyte są często przyklapnięte.
W takim przypadku głowę należy opuścić w dół i po mocnym wstrząśnięciu pojemnikiem spryskać szamponem włosy jednym okrężnym ruchem. Następnie unieść głowę i w ten sam sposób spryskać je jeszcze raz. Nie trzeba już wyczesywać kosmetyku, tylko grzebieniem lub palcami ułożyć fryzurę.