Wyprysk na powiece - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Zmiany grudkowe powiek - objawy

  • owrzodzenie, któremu może towarzyszyć krwawienie, powstawanie krost, wydobywanie się wydzieliny ze zmiany,
  • jej nieregularne zabarwienie,
  • uniesienie jej brzegów przypominające wyglądem masę perłową,
  • obecność drobnych naczyń w obrębie guza,
  • uszkodzenie przez guz brzegu powieki,
  • utrata rzęs w okolicy guza.
  • stanowiących rozrost naskórka,
  • wywodzących się z gruczołów tłuszczowych,
  • pochodzących z gruczołów potowych (ekrynowych i apokrynowych),
  • związanych z mieszkami włosowymi.


Ryc. 1. Skóra. 1 – ujście przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego, 2 – przewód wyprowadzający gruczołu potowego, 3 – mieszek włosowy, 4 – gruczoły potowe (ekrynowe), 5 – głębokie sploty tętniczo-żylne, 6 – tkanka tłuszczowa, 7 – tkanka podskórna, 8 – skóra właściwa, 9 – ciało dotykowe, 10 – brodawki skórne, 11 – naskórek

Jakie choroby najczęściej powodują zaczerwienienie, przesuszenie i swędzenie skóry powiek?

Bez wątpienia każdy przypadek jest inny i powinien zostać skonsultowany z lekarzem okulistą. Jednak zdecydowanie częściej niż pozostali na problemy z delikatną skórą wokół oczu mogą narzekać osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS) . Objawami charakterystycznymi dla AZS jest zaczerwienienie i suchość skóry. Chorzy narzekają na swędzenie, łuszczenie skóry oraz nawracające infekcje bakteryjne. Wspomagająco w leczeniu zachęcani są do pielęgnacji i higieny skóry specjalnymi preparatami zawierającymi emolienty. Co jednak zrobić, jeśli dyskomfort pojawia się w okolicach oczu?

Podobne pytania zadają sobie pacjenci walczący z objawami alergicznego wyprysku kontaktowego , który charakteryzuje się powierzchniowymi swędzącymi zmianami na skórze spowodowanymi alergenami, np. kosmetykami, lekami. Na alergiczny wyprysk kontaktowy cierpi około 10% dorosłych osób, najczęściej dotyczy on kobiet. Gdy skóra wokół oczu jest przesuszona i zaczerwieniona, z pomocą przychodzą emulsje do specjalistycznej pielęgnacji podrażnionych okolic. Emulsje mają za zadanie łagodzić podrażnienia, redukować świąd, zmniejszać zaczerwienienie, nawilżać i regenerować skórę.

Stany skóry pomylone z grzybicą

Jednym z problemów z diagnozowaniem grzybicy na powiekach lub twarzy jest to, że istnieją inne schorzenia skóry, które mogą powodować podobnie wyglądające wysypki. Mogą to być:

  • Łuszczyca: Łuszczyca wokół oczu jest rzadka, ale może przypominać grzybicę. Może powodować przebarwienia, zaczerwienienia i suchość.
  • Ziarniniak pierścieniowy: może powodować cieliste lub czerwone guzki i wysypki na skórze i może być mylone z grzybicą, ponieważ wysypki mają kształt pierścieniowy.
  • Wyprysk pieniążkowaty: Ten rodzaj wyprysku powoduje na skórze łaty w kształcie pierścienia.
  • Łojotokowe zapalenie skóry: może powodować gromadzenie się małej, żółtej, łuszczącej się skóry wokół powiek i rzęs.
  • Toczeń: Toczeń jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która może wpływać na oczy i powieki. Może skutkować wyraźnie zaznaczoną, uniesioną zmianą skórną.
Czym różni się liszaj obrączkowy od wyprysku pieniążkowatego?

Porównanie wysypki

Cechą wyróżniającą grzybicę jest okrągły, okrągły kształt wysypki, którą powoduje. Wysypka może wyglądać na czerwoną, srebrzystą lub ciemną w zależności od odcienia skóry. Może być łuszcząca się, spuchnięta lub sucha.

Jeśli nie masz pewności co do nietypowej wysypki, która pojawiła się na lub wokół powieki lub twarzy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę.

Wysypki, które pojawiają się na lub wokół powieki, są niezwykle powszechne. Mogą być wynikiem stanu skóry, reakcji alergicznych na kosmetyki lub choroby autoimmunologicznej. Ponieważ skóra powieki jest tak delikatna i wrażliwa, jest szczególnie podatna na wysypki i zewnętrzne podrażnienia.

Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze emulsji do pielęgnacji podrażnionej skóry powiek i okolic oczu?

  • Składniki łagodzące podrażnienia – np. alglycera i D – panthenol . Alglycera to niezwykle wszechstronnie działający składnik, który łączy łagodzące działanie kwasu glicyretynowego i alantoiny. D – panthenol ma wiele zastosowań. Choć kojarzy się głównie jako środek na poparzoną skórę, jest też często składnikiem kosmetyków, gdyż wspomaga procesy regeneracyjne naskórka.
  • Składniki redukujące świąd – np. SymCalmin . Jest to unikalny i opatentowany składnik modulujący nadwrażliwość skóry. Ma właściwości łagodzące i przeciwświądowe.
  • Składniki ograniczające rumień i zaczerwienienia – np. siarczan dekstranu.
  • Składniki nawilżające i regenerujące – np. Corneosticker DS, kwas hialuronowy, naturalna betanina, skwalan. Corneosticker DS ta substancja działa jak aktywny opatrunek, który pomaga w odbudowie warstwy rogowej naskórka często zaburzonej przez najróżniejsze czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Kwas hialuronowy i naturalna betanina dbają o odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Z kolei skwalan uzupełnia niedobory lipidów warstwy rogowej naskórka oraz regeneruje i nawilża podrażnioną skórę.
  • Prebiotyki – pomagają w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu i chronią przed rozwojem niekorzystnej dla skóry mikroflory bakteryjnej.

Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na delikatną skórę powiek i wokół oczu oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pamiętajmy, że specjalne traktowanie tych miejsc zmniejsza ryzyko przemieszczania się bakterii lub alergenów odpowiedzialnych za świąd, podrażnienie i zaczerwienienie skóry wokół oczu.

  • http://www.magazynokulisty.pl/artykul/115/Alergiczne-kontaktowe-zapalenie-sk%C3%B3ry-powiek-i-okolicy-oczodo%C5%82%C3%B3w,
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,wyprysk-kontaktowy-alergiczny-i-niealergiczny—leczenie-i-objawy,artykul,1695717.html.

Zapalenie brzegów powiek – leczenie

Lekarz okulista, do którego trafia pacjent z objawami stanu zapalnego powiek, przeprowadza z nim szczegółowy wywiad, obejmujący m.in.:

  • porę dnia, w której występują objawy (poranne dolegliwości wskazują na zapalenie brzegu powiek, a wieczorne na zespół suchego oka),
  • czynniki zaostrzające dolegliwości u pacjenta,
  • współwystępujące choroby (np. trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, przebyty półpasiec oczny),
  • stosowane dotychczas leki,
  • potencjalne kontakty z osobami chorymi (np. na wszawicę).

W badaniu okiem nieuzbrojonym lekarz może stwierdzić obecność gradówek i jęczmieni na powiekach, złogi nieprawidłowej wydzieliny przy nasadzie rzęs, owrzodzenia, złuszczanie naskórka i inne widoczne objawy.

Dzięki zastosowaniu lampy szczelinowej, lekarz może dokładnej ocenić m.in. film łzowy, przedni i tylny brzeg powieki, w tym ujścia gruczołów Meiboma, spojówkę tarczkowa (po odwróceniu powieki) i rogówkę. Nie ma badań laboratoryjnych specyficznych dla zapalenia brzegów powieki, natomiast w przypadku podejrzenia infekcji wywołanej nużeńcem lekarz przeprowadza badanie mikroskopowe na obecność pasożytów na pobranych od pacjenta rzęsach.

Leczenie zapalenia brzegów powiek bywa trudne i długotrwałe, a terapia nie zawsze kończy się całkowitym wyleczeniem. Terapię dobiera się do podłoża choroby i stopnia zaawansowania objawów, w poszczególnych przypadkach poprawę przynoszą m.in.:

  • ciepłe okłady,
  • higiena powiek,
  • masaż powiek pozwalający na ewakuację wydzieliny z gruczołów Meiboma,
  • terapia światłem IPL (intense pulsed light),
  • antybiotykoterapia miejscowa lub ogólna (maści oczne z bacytracyną lub erytromycyną, doustnie tetracyklina,
  • miejscowe środki przeciwzapalne (np. glikokortykosteroidy, cyklosporyna),
  • modyfikacja diety.

pod paskiem czy biżuterią u chorego uczulonego na nikiel, na rękach u sprzątaczki używającej środków czyszczących, na policzkach w miejscu, na który nałożono kosmetyk, który uczulił chorego pod wpływem opalania.

Czytaj dalej...

Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy występujący w okresie dojrzewania , trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony bardzo duże zaskórniki i nacieki.

Czytaj dalej...

psolareny stosowane leczniczo lub zawarte w owocach, zwłaszcza w limonkach i jarzynach , czerwień bengalska stosowana w okulistyce , niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, pochodne kwasu propionowego np.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...