Wypukłe blizny po cięciu - Jak je leczyć i redukować?

Blizna po cesarskim cięciu

Myśli każdej przyszłej mamy krążą wokół urodzenia zdrowego Maluszka. Emocje po porodzie opadają i wtedy kobiety zaczynają dostrzegać zmiany, które powstały w wyniku cesarskiego cięcia. Główne uczucia towarzyszące młodym mamom to strach, co je czeka po ściągnięciu opatrunku, innym zaś towarzyszy wstyd, że ich brzuch nie wygląda już tak estetycznie jak przed porodem. Mamy! Nie martwcie się! Istnieją sposoby na rehabilitację blizny po cesarskim cięciu, które w łatwy sposób zminimalizują jej kolor i widoczność. Odpowiednia pielęgnacja blizny pozwoli Ci znowu cieszyć się wspaniałym wyglądem. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Wielkość blizny i jej rozmieszczenie zależy w głównej mierze od rodzaju cięcia. Rozróżniamy cięcia majtkowe, klasyczne (przez środek brzucha) i pochwowe.

Wraz z rozwojem medycyny blizny pooperacyjne, również te po cesarskim cięciu, są znacznie mniejsze. Blizna po CC jest blizną o podłużnym kształcie, przypominającą półksiężyc. Blizny są zwykle zaczerwienione, mogą być płaskie bądź delikatnie wypukłe.
Blizna po cesarskim cięciu ma zwykle grubość ok. 3,5 mm, gdyż ma to zapobiec ewentualnemu rozejściu się blizny. Najczęściej wykonywanym cięciem jest cięcie tuż nad wzgórkiem łonowym (cięcie majtkowe), przez co bliznę łatwo możemy zakryć bielizną i staje się ona niewidoczna. Długość takiego cięcia to zwykle od 10 do 15 cm.

Pamiętaj, że higiena blizny pooperacyjnej jest bardzo ważnym elementem. W pierwszej dobie po cesarskim cięciu rana osłonięta jest opatrunkiem, której nie powinno się moczyć. Pozwoli to zasklepić się ranie. Natomiast, po zdjęciu opatrunku, potem szwów, zadbaj by rana i jej okolice były czyste, zapobiegniesz ewentualnemu zakażeniu rany. Dostępne preparaty aseptyczne np. płyny lub spraye antybakteryjne Ci w tym pomogą.

Czym jest blizna i jak powstaje? Etapy rozwoju blizn

Blizna to pozostałość po zagojonej ramię, którą stanowią nowe tkanki oraz włókna kolagenowe, które zastępują te, które uległy przerwaniu oraz uszkodzeniu. Proces prawidłowego gojenia ran i powstawania blizn opiera się na trzech etapach. Pierwszy z nich to faza zapalna, która trwa od dwóch do trzech dób. Drugi etap to proliferacyjna, która trwa kilka tygodni i wtedy właśnie mamy do czynienia z tworzeniem się nowego naskórka. Trzeci etap to faza remodelingu lub dojrzewania, kiedy to nowe włókna kolagenowe zastępują stare. Ostatni etap trwa aż do tego momentu, kiedy blizna przestaje się jakkolwiek zmieniać, czyli aż do dwóch lat.

Niektóre z blizn, mogą z czasem całkowicie zaniknąć - dzieje się tak w przypadku, kiedy rana była niewielka i bardzo powierzchowna. Istnieją trzy podstawowe rodzaje blizn (w rozróżnieniu ich wyglądu):

Blizny i ich rodzaje:

1. blizny keloidowe - inaczej zwane "bliznowcami", to blizny, które charakteryzuje wypukłość, są twarde i zwykle przybierają nieregularny kształt, bliznowce są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany, a właściwie można by to nazwać zbyt nadgorliwym gojeniem się - w efekcie czego powstaje zbyt wiele nowych włókien kolagenowych, które sprawiają, że blizna rozrasta się,

2. blizny przerostowe - podobnie jak blizna keloidowa jest wypukła oraz twarda, a do tego zwykle zaczerwieniona, co pocieszające, blizny te mogą nawet całkowicie zaniknąć wraz z upływającym czasem, jednakże jeśli nie będziesz mieć szczęścia, blizna przerostowa może nawet rozszerzyć się i zająć zdrowe tkanki skóry,

3. blizny zanikowe - można by je nazwać odwrotnością blizn keloidowych, gdyż powstają na skutek zaburzonego gojenia rany, które to z kolei spowodowane jest zbyt niskim poziomem kolagenu, przykładem blizny zanikowej są na przykład blizny potrądzikowe, blizny zanikowe to także rozstępy, które spowodowane są gwałtownym rozciągnięciem skóry, a co za tym idzie, rozerwaniu włókien kolagenowych.

Jak NIE powinna wyglądać blizna po cesarskim cięciu?

  • czerwone, powodujące świąd,
  • płaszczyznowe - o powierzchni wykraczającej poza zarys rany.
  • keloidowe - wypukłe rany to bliznowce o charakterze małym i dużym - swędzące, ciemne lub czerwone.

Na blizny po cesarskim cięciu można stosować różne rodzaje terapii. Na początku zazwyczaj zalecane jest stosowanie preparatów z silikonem, które poprawiają elastyczność skóry. Gdy maści na blizny nie działają, można sięgnąć po masaże i zabiegi. Jakie?

  • plastrowanie dynamiczne - naklejanie elastycznych taśm na skórę brzucha
  • laseroterapia - zabiega polega na mikrouszkodzeniach skóry, które pobudzają skórę do regeneracji
  • mezoterapia - m.in. dermapen - zabieg polega na mikronakłuciach z podaniem do skóry kwasu hialuronowego, aminokwasów, witamin, kofeiny i soli mineralmnych.
  • drenaż limfatyczny - manualny lub z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów
  • elektrostymulacja
  • krioterapia
  • peelingi chemiczne

To, jaki zabieg należy zastosować zależy od rodzaju blizny, a także czasu, jaki upłynął od cesarskiego cięcia. Przed zdecydowaniem się na terapię, najlepiej odwiedzić specjalistę, jak chociażby fizjoterapeutę uroginekologicznego, który doradzi najodpowiedniejszy tok likwidowania blizny.

Plastry na bliznę, Sutricon CC

Silikonowe plastry Sutricon CC z witaminą E przeznaczone są do stosowania we wspomaganiu leczenia blizn po cesarskim cięciu. Jeden plaster może być stosowany od 3 do 5 dni. Długość terapii jest zależna od wielu czynników indywidualnych, jednak są to minimum 3 miesiące przy świeżych bliznach, a przy bliznach starszych nawet powyżej 6 miesięcy stosowania plastrów.

Warto mieć na uwadze, że domowe sposoby na blizny i przebarwienia potrądzikowe, które nie zostały skonsultowane ze specjalistą, czyli dermatologiem, nie tylko mogą nie zadziałać, ale spowolnią też proces regeneracji skóry.

Czytaj dalej...

Proces ten jest skomplikowany i długotrwały, przy czym czas regeneracji ściśle związany jest z charakterem i głębokością uszkodzeń, efektywnością leczenia, a także indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta z osobna, w dużej mierze uwarunkowanymi genetycznie.

Czytaj dalej...

w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, oszpecenie twarzy bez zaburzeń funkcji skutkuje uszczerbkiem od 1 do 10.

Czytaj dalej...

Podstawą zapobiegania nadkażeniom bakteryjnym są regularne, krótkie kąpiele, po których należy ciało dziecka delikatnie osuszyć ręcznikiem bez pocierania, by nie uszkodzić wypełnionych treścią płynną pęcherzyków.

Czytaj dalej...