Objawy alergii na mleko u dorosłych - Skórne symptomy i ich rozpoznawanie
Alergia na mleko – przyczyny
Przyczyną występowania alergii na mleko są białka w nim zawarte, a jest ich kilkadziesiąt, do najbardziej uczulających należą:
Kazeina – jest najczęstszą przyczyną występowania alergii i stanowi 80% białek mleka. Wyróżnia się cięższymi objawami, osoby uczulone na to białko nie tolerują ani mleka ani produktów mlecznych – świeżych a nawet gotowanych. Występuje w mleku krowim a zmiana mleka krowiego na kozie spowoduje ustąpienie objawów.
Białka serwatkowe
Pozostałe 20% to białka serwatkowe – występują w mleku krowim i kozim, również w ich przetworach. Alergia na te białka wstępuje w lżejszej postaci, w której osoby mogą tolerować przetwory mleczne, np. masło, śmietana czy jogurt.
Inne białka, które są najczęstszą przyczyną alergii na białka mleka to:
- beta-laktoglobulina – znajduje się w wołowinie i cielęcinie, nie występuje w mleku ludzkim.
- alfa-laktoalbumina,
- albumina surowicy krwi,
- laktoferyna.
Jak lekarz ustala diagnozę?
Podobnie jak w przypadku innych typów alergii, najistotniejszym elementem w rozpoznawaniu alergii pokarmowej jest wywiad. Lekarz zapyta o rodzaj pokarmu powodującego objawy, po jakim czasie pojawia się reakcja na pokarm i w jakiej sytuacji (np. u niektórych chorych wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego może sprzyjać wysiłek) oraz czy Ty lub Twoi krewni chorujecie na inne choroby alergiczne.
W trakcie badania lekarz skupi się na poszukiwaniu oznak chorób alergicznych.
Alergia pokarmowa - badania
Najważniejszym badaniem w rozpoznawaniu alergii pokarmowej jest próba prowokacyjna, w trakcie której pod kontrolą lekarza podaje się choremu uczulający go pokarm i obserwuje, czy dojdzie do wystąpienia objawów. W praktyce stosuje się także dietę eliminacyjną, pozbawioną uczulającego pokarmu – zanikanie objawów po wprowadzeniu tej diety i ich ponowne pojawianie się w przypadku spożycia uczulającego pokarmu są dowodem na występowanie alergii.
Dodatni wynik testów skórnych z alergenami określonych pokarmów nie zawsze potwierdza rolę tego alergenu w powstawaniu alergii pokarmowej, istotniejszy jest wynik ujemny, pozwalający ją wykluczyć. Stosuje się także oznaczanie miana IgE swoistych. Inne badania wykonuje się rzadziej (np. biopsję błony śluzowej przewodu pokarmowego) lub mają one znaczenie jedynie pomocnicze (np. pomiar liczby eozynofili we krwi lub całkowitego miana IgE).
Alergia na mleko – objawy, przyczyny, rodzaje
Alergia na mleko jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych, która dotyka głównie dzieci. Może pojawić się również u dorosłych. Występujące objawy alergii na mleko mogą być różne. Mogą pochodzić ze strony układu pokarmowego czy oddechowego lub objawiać się zmianami skórnymi. Alergia na mleko jest uciążliwym schorzeniem ale odpowiednio dobrana dieta jest w stanie złagodzić nieprzyjemne objawy alergii.
Mleko
Mleko krowie znajduje się w wielu produktach spożywczych, możemy je znaleźć np. w pieczywie, płatkach śniadaniowych, a nawet w wędlinie.
W mleku i przetworach znajduje się dużo ważnych dla zdrowia składników odżywczych, takich jak np. wapń, magnez, fosfor, białko, potas, a także witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe.
Pomimo że w mleku można znaleźć dużo wartości odżywczych to mleko również może być przyczyną uczulenia.
Jeśli alergia na mleko ma ciężki przebieg, ważne będzie wyeliminowanie niektórych produktów z diety, ponieważ białka mleka krowiego należą do jednych z najczęściej uczulających substancji.