Objawy alergii na mleko u dorosłych - Skórne symptomy i ich rozpoznawanie

Nietolerancja laktozy - objawy

Objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne i przypominają objawy wielu chorób przewodu pokarmowego (zwłaszcza zespołu jelita drażliwego). Pojawiają się bowiem:

  • biegunki (stolce mają charakterystyczny kwaśny zapach),
  • wzdęcia
  • bóle brzucha
  • "przelewanie" w jamie brzusznej
  • oddawanie nadmiernej ilości gazów
  • kolki
  • nudności i wymioty (u niektórych),

Stopień nasilenia tych objawów w głównej mierze zależy od ilości spożytej laktozy (im większa dawka, tym objawy są bardziej nasilone), a także od stopnia niedoboru laktazy i postaci spożytego pokarmu zawierającego laktozę.

Należy zaznaczyć, że objawy nietolerancji laktozy pojawiają się najczęściej po kilku lub nawet kilkunastu godzinach od spożycia tego cukru. W związku z tym chorzy często nie widzą związku między dolegliwościami a spożywaniem mleka i jego przetworów.

Różnica między nietolerancją mleka a alergią na mleko

Pomimo że nietolerancja i alergia na mleko posiadają różny schemat działania, to często bywa że są ze sobą mylone. Wspólnym mianownikiem w obu przypadkach konieczne będzie wykluczenie mleka z diety lub zastąpienie go innymi produktami.

Nietolerancja

Nietolerancja mleka (czyli innymi słowy nietolerancja laktozy) związana jest z wadliwym trawieniem laktozy, która nie jest rozkładana na dwa cukry proste, czyli glukozę i galaktozę. Wynika to z faktu, że brakuje enzymu laktazy, który jest niezbędny do trawienia cukru mlekowego ( laktozy).

Osoby, u których organizm nie jest zdolny do trawienia laktozy nie będzie mógł rozłożyć jej na cukry proste takie jak galaktozę i glukozę. Pomimo, że nietolerancja jest schorzeniem uciążliwym to nie jest zaburzeniem zagrażającym życiu.

Objawy jakie towarzyszą nietolerancji na laktozę to:

  • wzdęcia,
  • biegunka,
  • nudności,
  • ból brzucha.
Alergia na mleko

Natomiast, alergia na mleko jest związana z białkami, które występują w mleku i jest nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na uczulający czynnik.

Różnicą między nietolerancją a alergią na mleko jest również to, że w nietolerancji niewielka ilość pokarmu przeważnie nie powoduje wystąpienia objawów. Natomiast jeśli chodzi o alergię, to już najmniejsza ilość może się przyczynić do wystąpienia objawów.

Alergia na mleko – przyczyny

Przyczyną występowania alergii na mleko są białka w nim zawarte, a jest ich kilkadziesiąt, do najbardziej uczulających należą:

Kazeina – jest najczęstszą przyczyną występowania alergii i stanowi 80% białek mleka. Wyróżnia się cięższymi objawami, osoby uczulone na to białko nie tolerują ani mleka ani produktów mlecznych – świeżych a nawet gotowanych. Występuje w mleku krowim a zmiana mleka krowiego na kozie spowoduje ustąpienie objawów.

Białka serwatkowe

Pozostałe 20% to białka serwatkowe – występują w mleku krowim i kozim, również w ich przetworach. Alergia na te białka wstępuje w lżejszej postaci, w której osoby mogą tolerować przetwory mleczne, np. masło, śmietana czy jogurt.

Inne białka, które są najczęstszą przyczyną alergii na białka mleka to:
  • beta-laktoglobulina – znajduje się w wołowinie i cielęcinie, nie występuje w mleku ludzkim.
  • alfa-laktoalbumina,
  • albumina surowicy krwi,
  • laktoferyna.

Nietolerancja laktozy - przyczyny

  • choroba Leśniowskiego-Crohna (szczególnie w fazie ostrej i w okresie przechodzenia w stan remisji)
  • martwicze zapalenie jelita
  • choroba Whipple’a
  • zespół krótkiego jelita
  • infekcje żołądkowo-jelitowe, np. ostra lub przewlekła biegunka - wywołana przez bakterie (najczęściej Escherichia coli i Salmonella) lub wirusy (zwykle rotawirusy i adenowirusy)
  • zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego: lamblioza, tasiemczyca
  • celiakia
  • choroba Duhringa (skórna manifestacja nietolerancji glutenu)
  • alergia pokarmowa, np. alergia na białko mleka krowiego lub soi
  • mukowiscydoza

Do niszczenia nabłonka i kosmków jelitowych może dojść także w wyniku nadmiernego stosowania niektórych leków, np. antybiotyków, niesterydowych leków przeciwzapalnych, kwasu acetylosalicylowego, chemioterapeutyków, oraz alkoholu. Może wystąpić także pod wpływem promieniowania jonizującego, w przebiegu niedożywienia.

Tymczasowa nietolerancja laktozy może wystąpić u dzieci urodzonych przed 34. tygodniem (tzw. rozwojowy niedobór laktazy). Organizm wcześniaków nie jest bowiem w stanie wytwarzać laktazy. Jednak gdy tylko w jelitach zaczyna się proces wytwarzania tego enzymu, problem ustępuje.

Na rozwój nietolerancji laktozy może mieć wpływ także długotrwałe stosowanie diety bezmlecznej, które wpływa na zmniejszenie aktywności wydzielania laktazy.

Czy to alergia na mleko, czy nietolerancja laktozy?

Zanim zacznie się leczenie alergii na mleko, trzeba ocenić czy jest to alergia, czy nietolerancja mleka. Wykazują pewne podobieństwa, lecz ich błędna ocena może doprowadzić do ból oraz istotnego dyskomfortu życiowego.

Przede wszystkim głośna ostatnio nietolerancja mleka to nie uczulenie na nie, lecz nietolerancja laktozy, czyli cukru mlekowego (galaktoza, glukoza). Wynika to z braku w organizmie enzymu zwanego laktazą odpowiedzialnego za ich rozkładanie i przyswajanie. Taki brak skutkuje pojawianiem się biegunek, nudności, bólów brzucha oraz wzdąć po wypiciu mleka albo zjedzeniu przetworów mlecznych.

Natomiast alergia na mleko to nic innego jak nadwrażliwość układu immunologicznego na białka znajdujące się w mleku oraz wykonanych z niego produktów. Ciało traktuje je jak zagrożenie i uruchamia czynniki odpowiedzialne za pojawienie się na skórze reakcji alergicznej. Dodatkowo alergia objawia się zazwyczaj już w wieku dziecięcym, podczas gdy nietolerancja laktozy może zacząć się później.

W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.

Czytaj dalej...

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...

Ponadto uczulenie może występować jedynie miejscowo, ale również obejmować inne części ciała oraz duży obszar ciała, przemieszczać się lub zaostrzać podczas bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...