Zdjęcia Wysypki Pod Biustem - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Wysypka grudkowo-plamista
Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.
Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.
Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.
Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.
Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.
Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock
Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock
Po czym poznać odparzenia?
Odparzenia pod biustem można łatwo rozpoznać, ponieważ objawiają się charakterystycznymi zmianami skórnymi. Na początku mogą wystąpić rumień, pieczenie i swędzenie. Później skóra, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowana, może stać się zaczerwieniona, wysuszona, szorstka, a nawet się łuszczyć. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się pęcherze, strupki czy nawet owrzodzenia, które są bolesne i mogą krwawić. Jeśli zauważymy takie zmiany na skórze pod biustem, jak najszybciej podejmijmy działania w celu ich złagodzenia i wyleczenia.
Leczenie odparzeń wymaga przede wszystkim przemyślanej pielęgnacji i unikania czynników, które mogą pogłębiać problem. Pielęgnacja polega głównie na łagodzeniu objawów i przyspieszeniu procesu gojenia. Stosujmy do tego celu naturalne kosmetyki zawierające składniki łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające, takie jak:
- aloes,
- olej kokosowy,
- masło shea,
- olej jojoba,
- oliwa z oliwek,
- hydrolaty roślinne, np. różany, lawendowy,
- wyciąg z rumianku,
- ekstrakt z nagietka.
Warto jednak pamiętać, że każda skóra jest inna, dlatego ważne jest znalezienie odpowiednich dla niej składników.
Kosmetyki ze sklepu czy preparaty z apteki?
Jeśli mamy odparzenia pod biustem, a zmiany nie są zaawansowane, możemy wypróbować, choć ostrożnie, różne kosmetyki dostępne w sklepach. Ważne, aby wybierać produkty nawilżające, a jednocześnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Warto również zwracać uwagę na skład kosmetyków, aby unikać substancji drażniących lub alergizujących.
Jeśli objawy odparzeń są poważne lub nie ustępują po kilku dniach stosowania kosmetyków ze sklepu, warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Są one często bardziej skoncentrowane i mogą skuteczniej łagodzić objawy. Dobrym pomysłem, w takich sytuacjach, jest stosowanie kremów na odparzenia, które aplikujemy niemowlakom, gdy ten problem pojawia się u nich. Tego typu preparaty są łagodne dla skóry i skuteczne, a jednocześnie bardzo bezpieczne.
Leki na odparzenia pod piersiami
Maść z alantoiną można stosować nie tylko zapobiegawczo, ale także leczniczo. Dzięki alantoinie wykazuje ona działanie przeciwzapalne. Stosowana na zmienioną chorobowo skórę zredukuje świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, przynosząc pacjentowi ukojenie i ulgę. Specyfik znajduje zastosowanie nie tylko w odparzeniach, ale także we wszystkich dermatozach, które charakteryzują się niewłaściwym procesem rogowacenia naskórka – takich jak łuszczyca czy łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. Można też stosować ją przy oparzeniach słonecznych i termicznych, skaleczeniach i niewielkich ranach, a także przy owrzodzeniach.
Przy poważniejszych odparzeniach może zajść konieczność stosowania także innych leków. Skórne zmiany zapalne leczy się niekiedy lekami sterydowymi. Jeśli dojdzie do nadkażenia drożdżakowego, zastosowanie znajdują preparaty przeciwgrzybicze azolowe – np. klotrimazol. Natomiast w przypadku nadkażenia bakteryjnego może zajść konieczność wdrożenia antybiotykoterapii - miejscowej lub ogólnej.
Odparzenia pod piersiami – przyczyny
Odparzenia pod piersiami stanowią efekt ocierania się o siebie dwóch powierzchni skóry, które są wilgotne i ocieplone. Sprzyja temu wiele czynników:
- ciąża i karmienie piersią,
- nadwaga i otyłość,
- duże piersi,
- wrażliwa skóra,
- zmaganie się z nadpotliwością,
- niedokładna higiena ciała lub jej brak,
- alergia na produkty kosmetyczne lub chemiczne,
- intensywna aktywność sportowa (np. w postaci treningu na siłowni czy jazdy na rowerze),
- noszenie niedopasowanej lub zbyt obcisłej bielizny,
- noszenie odzieży, która nie przepuszcza powietrza,
- wysoka temperatura na zewnątrz,
- wilgotne, mokre środowisko,
- okres menopauzy,
- choroba Hashimoto.
Odparzenia mogą się pojawić zarówno u kobiet, które noszą stanik, jak i u tych, które tego nie robią.