"Gładkie nogi bez trudu - Depilacja elektrycznym depilatorem"
Miękka i jedwabiście gładka skóra to efekt dobrze dobranej pielęgnacji i odpowiednich kosmetyków do higieny i ochrony naszej naturalnej bariery ochronnej. Skóra to skomplikowany system, który istnieje, by nas chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli dobrze o niego zadbamy, będzie naszym najlepszym przyjacielem i powodem do dumy. Zaniedbana i traktowana bez należytej troski, stanie się powodem kłopotów ze zdrowiem i codziennych uciążliwości. Warto poświęcić jej należytą uwagę i dać opiekę, na jaką zasługuje.
Na czym polega mechaniczna depilacja? W największym skrócie mechaniczna depilacja to wyrwanie lub ogolenie włosa. Zdecydowanie bardziej efektywne jest wyrywanie, ma jednak swoje wady. Najlepiej, gdy wyrywamy włos z cebulką, wtedy skuteczność takiej metody zdecydowanie wzrasta, a efekt gładkiej skóry trwa dłużej.
Metody oparte na wyrywaniu włosa elektrycznym depilatorem są bolesne, dlatego przy wyborze właściwej dla nas metody depilacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kryterium bólu. Warto też przyjrzeć się urządzeniom dostępnym na rynku. Depilatory starszych generacji są wolniejsze, więc proces wyrywania będzie bardziej bolesny. Nowsze urządzenia są dodatkowo wyposażone w nakładki i programy zmniejszające nieprzyjemne odczucia.
Depilacja woskiem
Jest to sposób dość bolesny, wymaga wprawy, ale za to włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Nie stosuj wosku, kiedy masz miesiączkę - skóra jest wtedy delikatniejsza i zabieg może być bardziej bolesny.
Wosk na ciepło podgrzewamy, np. na kuchence i nakładamy szpatułką na skórę. Nie może być zbyt gorący. Pod wpływem temperatury rozszerzają się naczynka krwionośne, co zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Kiedy wosk trochę stwardnieje, zrywamy go. Przed zabiegiem oczyść skórę, by preparat mógł dobrze i równo przylgnąć. Nie stosuj za to żadnych oliwek i balsamów. Po zabiegu możesz posmarować skórę maścią z alantoiną, panthenolem lub zasypać talkiem.
Jedynie pastę cukrową można zmyć ze skóry wodą. Wystarczy umyć skórę letnią wodą z dodatkiem mydła lub żelu.
Wosk na zimno to zazwyczaj plastry, które rozgrzewamy w dłoniach, przyklejamy i wygładzamy zawsze w kierunku rośnięcia włosów, a odrywamy w przeciwną stronę. Należy to zrobić szybkim ruchem i natychmiast po nałożeniu, inaczej za mocno przylgną.
Nigdy nie zmywaj resztek wosku wodą ani alkoholem, bo dodatkowo stwardnieją i zrywanie będzie boleśniejsze. Najlepiej używaj do tego olejku po depilacji, który zazwyczaj jest dołączony do opakowania wosku.
Golenie nóg
Depilacja nóg należy do podstawowego zbioru zabiegów pielęgnacyjnych. Maszynki, elektryczne depilatory, kremy i pianki, paski z woskiem, to tylko część asortymentu, który drogerie oferują klientom szukającym właściwej dla siebie metody depilacji . Niektóre sposobymetody są szybkie i bardzo proste w wykonaniu, inne wymagają wprawy i są czasochłonne. Te pozornie najtańsze i najszybsze w skali roku okazują się bardzo drogie i czasochłonne. Pamiętajmy, że używając maszynki jednorazowej jesteśmy zmuszeni powtarzać zabieg codziennie lub co kilka dni, a odrastający włos jest ostry i gruby. Czarne kropki odrostu pojawiają się bardzo szybko, odbierając satysfakcję z gładkiej skóry. Nierzadko zdarza się, że ostrze maszynki uszkodzi skórę powodując krwawienie w najmniej odpowiedniej chwili, tuż przed wyjściem z domu. Dlatego wybierając właściwą dla siebie metodę powinniśmy skupić się na komforcie i skuteczności, ale także bezpieczeństwie.
Do najlepszych metod depilacji nóg należą te, które pozwalają na długo zapomnieć o goleniu i dyskomforcie szorstkiej skóry. Niektóre pozwalają na całkowite zapomnienie o problemie i wolność nóg bez owłosienia. Do metod tych należą zabiegi, które powodują usunięcie włosa z cebulką. Możemy ten zabieg wykonać w domu, stosując elektryczny depilator lub wosk. Nie polecamy wykonywać takiej depilacji osobom bez wprawy i umiejętności. Depilacja elektrycznym urządzeniem wymaga wysokiego progu odczuwania bólu, a brak wprawy powoduje spotęgowanie nieprzyjemnych doznań. Przy mechanicznej depilacji ważne jest wszystko, rodzaj urządzenia, jego moc, ale także sposób w jaki z niego korzystamy. Szybkość obrotów i kąt nachylenia, a także dociśnięcie do skóry, to wszystko robi różnicę w odczuciu zabiegu. Złe doświadczenia powodują duży dyskomfort i silny strach przed bólem, który może skończyć się odłożeniem drogiego urządzenia do szuflady.
Zobacz także Podrażnienia i krostki po goleniu - przyczyny, jak złagodzić?