Aloes na pryszcze podskórne - Skuteczny sposób na walkę z problemem
Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania
Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:
- używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
- żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
- palą papierosy,
- posiadają predyspozycje genetyczne,
- mają skłonność do alergii skórnych,
- zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
- chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
- nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].
Domowe sposoby na pozbycie się podskórnych pryszczy
Leczenie trądziku, bez względu na jego rodzaj, wymaga konsultacji z dermatologiem. Rodzaj leku, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, powinien być dobrany do typu trądziku oraz przyczyn jego powstawania. Lekarze podkreślają, jak duży wpływ na stan skóry ma dieta i styl życia. Dlatego nasze podejście do zdrowej skóry powinno być kompleksowe.
Oprócz leczenia przyczynowego wypracuj nawyki, które będą korzystne dla Twojej skóry:
- Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Higiena jest koniecznością, aby pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu, nadmiaru sebum i wszystkiego, co osiada na naszej skórze w ciągu całego dnia.
- Nigdy nie zapominaj o dokładnym zmyciu makijażu. Wybieraj produkty hipoalergiczne, pozbawione konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, silnych alkoholi, SLS, parabenów. Dla wyrównania pH naskórka warto stosować tonik.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i dobieraj kremy dopasowane do swoich potrzeb. Nie zapominaj, że nawet cera tłusta i trądzikowa potrzebuje wzmocnienia bariery lipidowej i jej również należy zapewnić odpowiednie nawilżenia. W przeciwnym razie gruczoły zaczną dążyć do wyrównania poziomu natłuszczenia i będą produkowały nadmiar sebum, co z kolei zazwyczaj skutkuje zaostrzeniem zmian trądzikowych. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać organizm. Picie 1,5–2 l wody mineralnej dziennie nie tylko poprawi Twój metabolizm, ale także korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry.
- Raz w tygodniu wykonaj peeling całej twarzy. Jeśli jednak znajdują się na niej zmiany ropne, lepiej wybierać produkty enzymatyczne, bez wyczuwalnych drobinek.
Domowe sposoby na pryszcze jedynie wspomagają łagodzenie zmian. Warto sięgać po metody naturalne, które były stosowane już przez nasze babcie. Wśród nich była np. pasta sporządzona z sody oczyszczonej do stosowania miejscowego. Działa ona bezpośrednio na pryszcz i przyspiesza jego gojenie. Aby usunąć nieestetyczne przebarwienia po trądziku, warto zastosować okłady z soku z cytryny, który delikatnie rozjaśnia pozostałości po pryszczach podskórnych.
Podskórne pryszcze – czym są i co je powoduje?
Trądzik jest jedną z najczęściej diagnozowanych dermatoz. Zmagają się z nim przede wszystkim ludzie młodzi w wieku 14–19 lat – powstaje na cerze 83–95% osób w tej grupie wiekowej. Charakterystyczne zamknięte i otwarte zaskórniki przekształcające się w stany zapalne (niekiedy ropiejące). Coraz częściej trądzik pojawia się też na skórze osób w wieku 40 czy 50 lat. Mowa wówczas o trądziku późnym.
Zmiany trądzikowe powstają na cerze, której:
- gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum,
- przewody łojowe nadmiernie rogowacieją, co powoduje zwężenie ich światła i zakłóca prawidłowe wydalanie sebum na zewnątrz,
- mieszki włosowe stały się siedliskiem tlenowych ziarenkowców.
Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstania mikrozaskórników, które niekiedy przekształcają się w zamknięte i otwarte zaskórniki. To właśnie w przypadku zaskórników zamkniętych, gdy ujście jest niewidoczne gołym okiem, wydalanie sebum na zewnątrz jest utrudnione albo wręcz niemożliwe. Wówczas powstają krosty podskórne, mające postać bolesnych i zaczerwienionych guzków lub grudek. Takie pryszcze przy każdym dotyku wywołują intensywne kłucie. To efekt stanu zapalnego. Walka z tą postacią dermatozy nie jest łatwa ani krótka. Wymaga stosowania odpowiednich preparatów do pielęgnacji we właściwej kolejności. Jeśli jednak zachowasz regularność – uda Ci się pozbyć podskórnych pryszczy.
Jak można pozbyć się podskórnego pryszcza? Przyjrzyj się swojej diecie
Zmagasz się z pryszczami podskórnymi? Domowym sposobem na złagodzenie istniejących już zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych jest… prawidłowe zbilansowanie diety. Na redukcję zmian trądzikowych szczególnie korzystny wpływ mają witaminy:
- B6 (pirydoksyna), która zmniejsza produkcję sebum,
- B2 (ryboflawina), która reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uczestniczy w keratynizacji (rogowaceniu) komórek naskórka,
- B3 (nikotynamid), która działa przeciwzapalnie.
Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę eliminacyjną, głodówki albo zmagasz się z alergiami pokarmowymi lub chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakią), dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem może być utrudnione. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Zanim jednak sięgniesz po witaminy z grupy B, oznacz laboratoryjnie stężenie tych związków we krwi, a następnie skonsultuj wyniki z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że nadmiar witamin w organizmie jest równie niebezpieczny, jak ich niedobór.
A: Katarzyna Grzyś-Kurka

Czym jest trądzik?
Trądzik to przewlekła choroba skóry, spowodowana zakażeniem ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych. W jego przebiegu dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, które blokuje pory, czego bezpośrednim następstwem jest pojawienie się pryszczy. Przyczyn trądziku może być wiele, jednak najczęściej są to:
- zaburzenia hormonalne,
- nieprawidłowe odżywianie się (bogate m.in. w nasycone kwasy tłuszczowe, wysokoprzetworzone produkty, cukry, pikantne przyprawy),
- przewlekły stres,
- brak odpowiedniej higieny skóry,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów.
Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele, nie tylko na twarzy. Ich nieestetyczny wygląd prowadzi niekiedy do obniżenia pewności siebie, a przy silnym nasileniu objawów nawet do chorób o podłożu psychicznym, np. depresji. W związku z tym dokładne rozpoznanie rodzaju trądziku wizyta u dermatologa i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania to konieczne kroki, które należy podjąć, aby raz na zawsze pozbyć się problemu.