Aloes na pryszcze podskórne - Skuteczny sposób na walkę z problemem

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
  • palą papierosy,
  • posiadają predyspozycje genetyczne,
  • mają skłonność do alergii skórnych,
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].

Jak wygląda trądzik podskórny?

Trądzik podskórny, a mówiąc bardziej precyzyjnie – grudkowy, dotyczy najczęściej nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawić się u osób dorosłych. Podskórny pryszcz może przybierać różne formy, w tym cyst, torbieli i grudek, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wystają ponad powierzchnię skóry. Nie jest to więc zmiana zwieńczona ropnym czopem, który pęka po kilku dniach. Charakterystyczne wybrzuszenia mogą być nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo bolesne. W większości przypadków otoczone są czerwoną obwódką. Pryszcze podskórne mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Lokalizują się głównie:

  • na twarzy, a w szczególności przy policzkach,
  • za uszami,
  • na plecach,
  • na dekolcie,
  • przy linii włosów,
  • w okolicach uszu.

Jak wyciskać pryszcze? Dermatolodzy są zgodni, że lepiej nie robić tego wcale. Jest to szczególnie wykluczone w przypadku pryszczy podskórnych. Wyciskanie nie tylko nie przyniesie efektu, ale może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się zmian na większej powierzchni skóry. Ponadto mechaniczne uszkodzenie naskórka często powoduje blizny po trądziku. A te z kolei wymagają długotrwałego leczenia, w tym laserowego. Z dużą dbałością o zachowanie higieny dopuszcza się wyciskanie pryszczy zaliczanych do trądziku zaskórnikowego. Usuwanie zaskórników powinno odbywać się z zachowaniem odpowiedniej higieny rąk. Jeśli obawiasz się, że zrobisz to nieprawidłowo, udaj się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zrobią to profesjonaliści z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.

Ważne jest, aby nie rozdrapywać zmian z lejącą się, ropną treścią, wokół których pojawia się silne zaczerwienienie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie maści o działaniu wysuszającym i antybakteryjnym. Czasami to, co bierzemy za pryszcz podskórny, może okazać się czyrakiem, a ten zwiastuje problemy ze zdrowiem, w tym głównie choroby metaboliczne. Dlatego, jeśli zmiana skórna jest wyjątkowo bolesna, występuje licznie lub nie znika samoistnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa. Do zakazanych do wyciskania rodzajów zmian zalicza się także pryszcze na głowie. Ich mechaniczne uszkodzenie, również podczas codziennego czesania, na ogół wiąże się z rozprowadzeniem zakażenia na całą skórę głowy. Może stać się to przyczyną nadmiernego wypadania włosów, które będzie wymagało leczenia dermatologicznego.

Jak można pozbyć się podskórnego pryszcza? Przyjrzyj się swojej diecie

Zmagasz się z pryszczami podskórnymi? Domowym sposobem na złagodzenie istniejących już zmian i zapobieganie pojawianiu się nowych jest… prawidłowe zbilansowanie diety. Na redukcję zmian trądzikowych szczególnie korzystny wpływ mają witaminy:

  • B6 (pirydoksyna), która zmniejsza produkcję sebum,
  • B2 (ryboflawina), która reguluje pracę gruczołów łojowych, a dodatkowo uczestniczy w keratynizacji (rogowaceniu) komórek naskórka,
  • B3 (nikotynamid), która działa przeciwzapalnie.

Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę eliminacyjną, głodówki albo zmagasz się z alergiami pokarmowymi lub chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakią), dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem może być utrudnione. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację. Zanim jednak sięgniesz po witaminy z grupy B, oznacz laboratoryjnie stężenie tych związków we krwi, a następnie skonsultuj wyniki z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że nadmiar witamin w organizmie jest równie niebezpieczny, jak ich niedobór.

A: Katarzyna Grzyś-Kurka

Bibliografia

  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolityetiologia, klasyfikacja, leczenie , „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
  2. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie , „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 155–158.
  3. K. Wolff i in., Atlas i zarys dermatologii klinicznej , t. 1, tłum. D. Krasowska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  4. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry , „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 1, s. 61–67.

Oceń artykuł

What is more, in terms of the general health effects of mineral oils used in cosmetics, a 2017 study reviewed the data on their skin penetration and concluded that the cosmetic use of mineral oils and waxes does not present a risk to consumers due to a lack of systemic exposure.

Czytaj dalej...

kwas hialuronowy, posiadający wysoką zdolność wiązania wody w naskórku, masło shea o właściwościach ochronnych i natłuszczających czy też olej z pestek winogron o właściwościach przeciwutleniających.

Czytaj dalej...

Największą grupę stanowią formuły nawilżające, wzbogacone o fantastyczne składniki, takie jak oleje arganowy i z awokado, kwas hialuronowy, ekstrakt z ogórka, sok z liści aloesu i, oczywiście, oliwa z oliwek.

Czytaj dalej...

Z czasem zauważono jego pozytywny wpływ na skórę, co sprawiło, że obecnie jest jednym ze składników naturalnych kosmetyków, domowych maseczek na skórę i włosy oraz słynie z działania wspomagającego leczenie schorzeń dermatologicznych m.

Czytaj dalej...