Aloes na pryszcze podskórne - Skuteczny sposób na walkę z problemem
Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Sprawdzaj składy kosmetyków
Błędne jest myślenie, że świecąca, pokryta sebum cera jest doskonale nawilżona . Skóra trądzikowa również może zmagać się z nadmiernym wysuszeniem. Dlatego też sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających , które dodatkowo przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Jest to powłoka, która pokrywa warstwę rogową naskórka i chroni skórę przed kolonizacją drobnoustrojów, a także zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.
Aby zmniejszyć ból wywołany przez podskórne krosty na twarzy, sięgaj po preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Takie właściwości ma m.in. kwas azelainowy. Zazwyczaj w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej ma on stężenie 20%. Kwas azelainowy przyczynia się także do ograniczenia produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zwalcza kolonie bakterii. W przypadku silnych stanów zapalnych towarzyszących rozwojowi wyjątkowo dużych podskórnych krost związek ten zmniejszy przebarwienia pozapalne dzięki zdolności do hamowania procesu melanogenezy (powstawania melanin, odpowiedzialnych za odcień skóry).
Żele z nadtlenkiem benzoilu działają odkażająco oraz złuszczająco. Jeśli po stosowaniu preparatów z tym związkiem zauważysz podrażnienia, nałóż krem nawilżający, który powinien zredukować zaczerwienienie. Korzyści może również przynieść stosowanie maści na podskórne pryszcze, zawierających retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Przyczynią się one do ograniczenia nadmiernego rogowacenia, dzięki czemu przewody łojowe będą mogły sprawnie usuwać sebum.
Jak ognia unikaj preparatów, które zawierają substancje komedogenne , przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów mieszkowo-włosowych, a więc potęgujące problem pojawiania się wyprysków podskórnych. Do substancji komedogennych należą:
- parafina,
- wazelina,
- lanolina,
- silikony,
- SLS (łac. Sodium Lauryl Sulfate ),
- masło shea,
- masło kakaowe,
- olej arganowy,
- olej kokosowy,
- olej migdałowy,
- olej z awokado.
Pryszcze podskórne – leczenie
Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej , która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową , która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.
W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki . Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2].
Pryszcz podskórny z opuchlizną
Niekiedy na plecach lub w innych częściach ciała pojawia się zmiana podskórna, której towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z omawianym rodzajem pryszczy, jednak opisywane symptomy zazwyczaj wskazują na to, że problemem Twojej skóry jest czyrak. To zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek, które objawia się czopem martwiczym. W pierwszym stadium znajduje się on pod skórą, a po ok. 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów z ichtiolu. Ponieważ za powstawanie czyraków odpowiada bakteria (gronkowiec złocisty), konieczna będzie również antybiotykoterapia.
Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a ropień opróżnia się samoistnie. Ewakuacja treści ropnej powoduje zmniejszenie bólu i powstałej opuchlizny. Pamiętaj, aby nie wyciskać zmiany, a w przypadku dolegliwości bólowych skonsultować się z lekarzem.
Czy trądzik dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania?
Trądzik to przypadłość, która kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Jak się jednak okazuje, choroba ta często dotyka osób dorosłych. Wykwity w postaci pryszczy podskórnych pojawiają się u wielu ludzi po 30. roku życia. Skóra ma już mniejsze zdolności regeneracyjne, dlatego po zmianach trądzikowych pozostają często blizny, nieestetyczne wgłębienia lub niewielkie guzy. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, które dotyczą osób w różnym wieku. Problem dotyczy świeżo upieczonych mam, których organizm dopiero wraca do równowagi po porodzie – zmiany o charakterze trądzikowym powinny zniknąć do pół roku po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania hormonalne.
Trądzik z pryszczami podskórnymi to także problem ludzi permanentnie zestresowanych. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie – stres powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu, który wzmaga produkcję łoju. To prosta droga do powstawania wykwitów i tworzenia się stanów zapalnych, które wyraźnie pogarszają kondycję skóry.
Trądzik w późniejszym wieku to często efekt nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a więc spożywania nadmiernej ilości przetworzonych produktów oraz niedoboru witamin i mikroelementów w diecie. Nie bez znaczenia są również błędy w pielęgnacji skóry, a więc niewystarczająca higiena czy używanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju cery.

Bibliografia
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie , „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
- M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie , „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 2, s. 155–158.
- K. Wolff i in., Atlas i zarys dermatologii klinicznej , t. 1, tłum. D. Krasowska, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
- T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry , „Postępy Fitoterapii” 2019, nr 1, s. 61–67.
Oceń artykuł