Krem pod oczy z witaminą C - Tajemnica promiennej skóry

Czy witamina C pomaga zniwelować zmarszczki w okolicy oczu?

Pierwsze oznaki starzenia są szczególnie widoczne na skórze wokół oczu. Jest ona niezwykle wrażliwa, cienka i delikatna, dlatego istnieje ryzyko szybkiego pojawienia się tzw. kurzych łapek. Dużym problemem jest też brak gruczołów łojowych, co sprzyja zjawisku suchości. Niestety to właśnie w obrębie skóry wokół oczu najszybciej obserwujemy osłabienie elastyczności i utratę blasku. Na szczęście nie musimy biernie poddawać się procesowi starzenia. Dobrze zbilansowana dieta, aktywny styl życia oraz odpowiednia pielęgnacja poprzez zastosowanie składników aktywnych w kosmetykach z pewnością pozwoli na dłuższe zachowanie młodzieńczego wyglądu.

  • Witamina C jest kofaktorem enzymu biorącego udział w syntezie kolagenu. Bez prawidłowego stężenia kwasu L-askorbinowego nie będzie możliwe wyprodukowanie tego białka w organizmie, co zdecydowanie przełoży się na wiotczenie skóry i szybsze pojawienie się zmarszczek. Kolagen wiąże także wodę, zatem jego zaburzona synteza z pewnością będzie wiązała się z wystąpieniem suchości skóry.
  • Witamina C sprzyja gojeniu ran i regeneracji skóry. Wpływa także na jej prawidłowe nawilżenie, między innymi poprzez stymulację syntezy ceramidów.
  • Witamina C jest doskonałym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który stanowi potężną ochronę przed działaniem wolnych rodników. Niweluje to uszkodzenia skóry spowodowane stresem oksydacyjnym i działaniem zanieczyszczeń środowiska. Warto zaznaczyć, że wzmocnienie antyoksydacyjnych właściwości kwasu L-askorbinowego jest często uzyskiwane przez producentów poprzez jednoczesne stosowanie witaminy E w tym samym preparacie.
  • Witamina C, poprzez swoje właściwości przeciwutleniające, chroni delikatną skórę wokół oczu przed nadmiernym działaniem promieni UV i fotostarzeniem. Dzięki temu białka komórkowe, w tym kolagen, są chronione przed uszkodzeniem, co daje nie tylko efekt przeciwzmarszczkowy, ale także obniża ryzyko występowania zmian nowotworowych.
  • Witamina C pomaga pozbyć się przebarwień i lekko rozjaśnia skórę, co pozwala dłużej zachować świeży i młodzieńczy wygląd. Depigmentacyjne działanie kwasu L-askorbinowego jest oparte na inhibicji wytwarzania melaniny.
  • Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i jest skuteczna w leczeniu skóry naczynkowej.
  • Witamina C wzmacnia skórę, redukuje cienie i oznaki zmęczenia pod oczami. Stanowi także cenny czynnik przeciwzapalny, przez co działa łagodząco na delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu.

Witamina C pod oczy – jakie ma działanie?

Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C ma uzasadnienie nie tylko pielęgnacyjne, ale też zdrowotne. Jest to związane z przeciwutleniającymi właściwościami witaminy C oraz jej udziałem w procesie syntezy kolagenu.

Zawartość witaminy C w kosmetykach wynosi od 5 do 20%. Dużym problemem jest niska stabilność, dlatego dłuższe utrzymanie aktywności biologicznej witaminy C uzyskuje się często poprzez połączenie z kwasem ferulowym, glukonolaktonem lub kwasem alfa-liponowym (ALA). Spotykana jest także postać nano- i liposomalna witaminy C, która pozwala na zwiększenie stabilności i lepszą wchłanialność. Ze względu na niską stabilność kwasu L-askorbinowego w kosmetykach stosowane są często jego pochodne, np:

  • kwas tetraizopalmitoilo-askorbinowy (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate),
  • sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phospate),
  • sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate),
  • kwas L-askorbinowy 2-Glukozyd (INCI : Ascorbyl Glucoside),
  • kwas 3-O-etylo askorbinowy (INCI: 3-O Ethyl Ascorbic Acid),
  • palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).

Witamina C w kremie - jaką wybrać?

Przy wyborze kremu istotna jest postać witaminy C. Naukowcy, szukając tej najbardziej trwałej i stabilnej (często producenci kosmetyków zamykają ją w ciemnych opakowaniach, żeby nie ulegała utlenianiu, albo dodają w postaci proszku czy kapsułek, które miesza się z bazą tuż przed nałożeniem na skórę).

Jakie formy witaminy C są dostępne w kosmetykach?

  • Kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid),
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate),
  • 3-0 Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – przez wielu uznawany za najbardziej skuteczny ze względu na penetrację naskórka,
  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside),
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP),
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP),
  • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).

RADA EKSPERTA

Najskuteczniejszą formą witaminy C jest Tetraizopalmitynian askorbylu. Powód? Jest bardzo stabilna, dobrze przenika przez naskórek, a przy tym go nie podrażnia. To ostatnie jest zasługą zawartości części tłuszczowej, tzw. łańcucha lipidowego, który może być zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego (ten naturalny jest znacznie lepiej przyswajalny przez skórę, natomiast w INCI widnieje dokładnie ta sama nazwa tego składnika. Lipidy zapobiegają podrażnieniu i współczesne wersje witaminy C w kosmetykach są znacznie łagodniejsze dla naskórka, choć dużo bardziej skuteczne niż te stosowane dawniej.

Dużo ważniejsza od stężenia witaminy C jest jej przenikalność, a także połączenia z innymi składnikami (np. z innymi formami witaminy C). O przenikaniu do głębszych warstw tkanki decyduje jakość surowca i jego budowa. Dzięki niej witamina C (Tetraizopalmitynian askorbylu) nie drażni skóry, więc można ją bezpiecznie stosować przez cały rok, niezależnie od pory dnia (dawniej wit. C wywoływała złuszczanie naskórka i dlatego polecano kosmetyki z wit. C nakładać wyłącznie na noc), nawet na delikatną i wrażliwą okolicę oczu. Używanie preparatów z witaminą C jest zbawienne latem, kiedy przy dużym nasłonecznieniu stanowi ona tarczę ochronną przed wolnymi rodnikami – jest jednym z najlepszych antyoksydantów

Reasumując na dzień do cery mieszanej zbyt bogaty, ale do kompleksowej pielęgnacji i regeneracji nocnej zapewne każdej cery krem jest świetny, i wart polecenia należy jedynie delikatnie operować pompką, żeby tego półpłynnego skarbu niepotrzebnie nie marnować.

Czytaj dalej...

Ta polska marka zdobywa coraz większą popularność zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku kosmetycznym, dzięki wysokiej jakości swoich produktów i innowacyjnemu podejściu do pielęgnacji skóry.

Czytaj dalej...

Główne składniki algi fucus vesiculosus , hialuronian sodu, kiełki pszenicy, roślinny kompleks rozjaśniający lukrecja, morwa biała, brzoskwinia, tarczyca bajkalska , tripeptyd-5, witamina C, witamina E.

Czytaj dalej...

Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo , dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.

Czytaj dalej...