Opinie na temat ograniczeń mikrodermabrazji dla piękna
Co to jest mikrodermabrazja?
W zabiegu mikrodermabrazji całą pracę wykonuje urządzenie przypominające różdżkę, którego zadaniem jest usunięcie górnej warstwy skóry, zwanej również warstwą rogową naskórka. Ponadto zabieg pozwala usunąć wszelkie ślady brudu i martwych komórek skóry. Zasadniczo przypomina to bardzo silne mycie twarzy.
– Mikrodermabrazja wygładza skórę poprzez mechaniczne usuwanie złuszczających się komórek skóry – mówi dr Palm. – Najlepiej sprawdza się w przypadku tych osób, które oczekują powtarzalnej procedury, zapewniającej łagodne rezultaty w czasie.
Innymi słowy, prawdopodobnie nie zauważysz drastycznej zmiany po pierwszym zabiegu, poza wygładzeniem i zmiękczeniem skóry.
– Osoby z silnymi uszkodzeniami słonecznymi i zmianami skórnymi, które spodziewają się, że mikrodermabrazja radykalnie poprawi stan skóry, będą rozczarowane – mówi dr Palm.
Chociaż mikrodermabrazja jest zwykle wykonywana w obrębie twarzy, dr Palm mówi, że zabiegowi można poddawać również inne części ciała. To także dobra opcja dla tych, którzy nie tolerują bardziej intensywnych metod złuszczania.
Časté otázky
- Co je mikrodermabraze? Mikrodermabrazivní ošetření používají minimálně abrazivní nástroj k jemnému broušení pokožky a odstranění silnější nerovnoměrné vnější vrstvy. Tento typ omlazení pokožky se používá k léčbě jizev, zabarvení, poškození sluncem a strií.
- Jak dlouho trvají účinky mikrodermabraze? Účinky léčby obvykle trvají přibližně 1 měsíc. Doba trvání výsledků se bude lišit v závislosti na Vašem věku a na tom, jak dobře na léčbu reagujete, ale u většiny pacientů je běžné naplánovat pravidelné schůzky každé 4 týdny.
- Je mikrodermabraze bolestivá? Mikrodermabraze funguje pouze na povrchové vrstvy pokožky, proto není bolestivá. Ošetření mikrodermabrazí by nemělo být nepříjemné.
- Jsou výsledky mikrodermabraze trvalé? Výsledky nejsou trvalé, proto je nutné zákrok opakovat.
American Society of Plastic Surgeons, Microdermabrasion [online]. Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/microdermabrasion [Datum: 3. února 2021].
"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.

Czy mikrodermabrazję można stosować w każdym wieku?
Tak, kosmetolodzy są zgodni co do tego, że mechaniczny zabieg oczyszczania skóry jest bezpieczny dla każdej cery i bez względu na wiek. Jest na tyle uniwersalny, że powinny go stosować osoby:
- które walczą z poszarzałą, zmęczoną i matową skórą,
- chcą pozbyć się zmarszczek i oznak przedwczesnego starzenia,
- zależy im, aby poprawić estetykę wyglądu poprzez stopniową likwidację przebarwień, rozstępów i zaczerwienień,
- borykają się z cellulitem,
- mają problem z trądzikiem, nadmiernie rozszerzonymi porami skóry i łojotokiem.
Choć mikrodermabrazję diamentowa uważa się za bezpieczny zabieg kosmetyczny, należy pamiętać, aby stosować tę metodę z umiarem, kiedy na skórze pojawiają się stany zapalne lub wysypki. W pierwszej kolejności lepszym pomysłem będzie wizyta u dermatologa. Być może przyczyną takich zmian są rozwijające się choroby skórne jak łuszczyca czy nowotwór skóry. Mechaniczne uszkodzenie takiej tkanki może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów.
Przeciwwskazaniem są także zabiegi operacyjne, które były wykonywane w ciągu ostatnich kilku miesięcy (zazwyczaj 2-3) w miejscu, gdzie ma być przeprowadzany zabieg mikrodermabrazji. Skóra potrzebuje czasu, aby dojść do siebie i obciążanie jej dodatkowo sprawi, że proces gojenia podrażnień ulegnie dodatkowemu wydłużeniu.
Warto także wstrzymać się z zabiegiem, kiedy na zewnątrz panują bardzo duże upały. Przez kilka dni skóra i tak jest lekko osłabiona po domowym zabiegu. Dodatkowa ekspozycja na słońce może spowodować pojawienie się podrażnień, a w krańcowych przypadkach nawet lekkich oparzeń.
Żadne badania naukowe nie wskazują na szkodliwość zabiegu (nawet przy regularnym stosowaniu) dla kobiet w ciąży. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby i one używały urządzeń do mikrodermabrazji.
Więcej na temat zabiegu mikrodermabrazji i parametrów sprzętu, na które warto zwrócić uwagę znajdziesz tutaj: https://www.kobiecybialystok.pl/urzadzenia-do-mikrodermabrazji-jakie-parametry-uwzglednic-przy-zakupie/.
Mikrodermabrazja – jakie są wskazania?
Mikrodermabrazja sprawdzi się w wielu przypadkach, ale zabiegu tym powinny szczególnie pomyśleć następujące osoby:
- z pozbawioną blasku oraz poszarzałą cerą – mikrodermabrazja sprawi, że skóra będzie lepiej dotleniona i zacznie lepiej wchłaniać substancje odżywcze z kosmetyków, w efekcie czego skóra będzie rozświetlona i poprawi się koloryt,
- ze zmarszczkami – mikrodermabrazja redukuje płytkie zmarszczki, a także istotnie wzmacnia elastyczność skóry, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko tworzenia kolejnych zmarszczek i pogłębiania istniejących,
- z przebarwieniami na cerze, bliznami oraz rozstępami – mikrodermabrazja pobudza krążenie, dotlenia i stymuluje produkcję kolagenu – skóra stopniowo zostaje zastąpiona zdrową tkanką,
- z cellulitem – mikrodermabrazja złuszcza naskórek, dotlenia nawet głębokie warstwy skóry oraz poprawia ukrwienie, dzięki czemu może stanowić doskonałą pomoc w redukcji cellulitu,
- z trądzikiem – mikrodermabrazja doskonale oczyszcza skórę, zmniejsza pory, usuwa zaskórniki i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, przez co stanowi niewątpliwie jedno z narzędzi w walce z trądzikiem.
