Jak skutecznie pozbyć się blizn na twarzy?

Jaki jest najlepszy sposób na usuwanie blizn

Maść na blizny

Na skórę z bliznami stosuje się maści i kremy z dużą ilością witaminy E. Korzystnie działa również olejek z drzewa herbacianego, który można dodać do kremu. Nierozcieńczony olejek można stosować na skórę nie dłużej niż 2 dni.

Częstym problemem są blizny na nogach powstałe wskutek źle przeprowadzonej depilacji. Na blizny na nogach można stosować żele z silikonem lub maści na blizny. We wczesnym etapie maść na blizny ma na celu uelastycznienie, wygładzenie skóry i rozjaśnienie blizny oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się przerostów. Jeśli jednak blizny są stare sam żel czy maść na blizny mogą okazać się nieskuteczne.

Laserowe usuwanie blizn

Zabiegi laserowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie wielu rodzajów blizn. Ponadto jest to sposób mało inwazyjny i umożliwiający nawet całkowite zniwelowanie blizn. Zabiegi laserowe są pomocne na blizny po trądziku, blizny po szwach, blizny po urazach mechanicznych. Laserowe usuwanie blizn jest pomocne także do usunięcia blizn na nogach po urazach sportowych czy po depilacji.

Jak usunąć blizny przy pomocy lasera? Wiązka lasera, skierowana na miejsce blizny, tworzy mikrootwory w skórze. W ten sposób część tkanki tworzącej bliznę zostaje usunięta, a skóra może się zagoić na nowo w sposób kontrolowany. Laser pobudza komórki do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra może się łatwiej zagoić. Laseroterapia wymaga kilku zabiegów, zaś efekty są widoczne po kilku tygodniach.

Metody medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów mających na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności blizn. Można je z powodzeniem stosować na blizny po szwach, blizny na nogach po urazach sportowych czy też po depilacji, jak również na szpecące blizny na czole czy na nosie.

Blizny po szwach na twarzy

Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką.

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy.

Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:

  • zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku),
  • zakończenie operacji chirurgicznej.

Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości.

Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.

Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.

Skóra twarzy Od czego robią się blizny?

Blizna to efekt ostatniego etapu gojenia się rany. Ubytek w skórze właściwej jest zastępowany przez włóknistą tkankę łączną. Blizny na twarzy mogą być pamiątką po nieszczęśliwym wypadku, urazie, przebytej operacji lub chorobie. Bywa i tak, że powstają w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji.

Blizny po trądzikowe

Jednym z rodzajów blizn na twarzy są blizny po trądzikowe. Choroba skóry, związana ze stanem zapalnym gruczołów łojowych, dotyka nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Jeśli jej przebieg wiąże się z powstawaniem ropnych wyprysków, wyciskaniem zmian lub nieprawidłową pielęgnacją skóry, ryzyko powstania blizn po trądziku znacząco wzrasta.

Blizny na twarzy po trądziku to najczęściej blizny zanikowe. Przybierają postać niewielkich wgłębień na skórze, będących efektem zbyt małej ilości włókien tkanki łącznej. U niektórych osób blizny potrądzikowe są wypukłe (tzw. blizny przerostowe). Trzeci rodzaj blizn po trądzikowych to przebarwienia skóry. Niewielkie plamy w odcieniach różu lub brązu pojawiają się w miejscach, w których rozwijał się stan zapalny.

Warto podkreślić, że blizny na twarzy po trądziku mogą być zarówno świeże, jak i stare. Do gabinetów lekarskich zgłaszają się osoby dorosłe, których twarz pokrywają charakterystyczne blizny. Są one efektem braku lub błędnego leczenia trądziku w okresie nastoletnim.

Blizny na twarzy po ospie wietrznej

W przypadku ospy wietrznej schemat powstawania blizny na twarzy jest podobny. Ta choroba zakaźna wiąże się z powstawaniem na skórze pęcherzyków z płynem surowicy. Gdy te pękają i na ich miejscu tworzą się strupki, chory skarży się na uczucie swędzenia. Drapanie zmian może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego w ich obrębie i tym samym - tworzenia się blizn. Mowa o bliznach zanikowych, czyli wspomnianych już wcześniej niewielkich zagłębieniach na skórze.

Powypadkowe i pooperacyjne blizny na twarzy

Blizny na twarzy to bardzo często efekt nieszczęśliwego wypadku. Przerwanie ciągłości skóry może być wynikiem upadku, a nawet i przypadkowego dotknięcia twarzy ręką, w której trzymasz nóż do krojenia chleba. Jeśli ranka jest mała, zagoi się szybko i będzie niewidoczna. Gdy doszło do poważniejszego urazu, w miejscu rany może pojawić się blizna.

Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?

Tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gojenie się rany przebiega w 4 fazach.

  • Faza zapalna rozpoczyna się już w chwili zranienia. W ciągu 24–48 godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na brzegach rany gromadzi się włóknik, który jest rusztowaniem dla powstającego na ranie strupa.
  • Ograniczona faza zapalna to etap, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają te obumarłe. Do rany wnikają naczynia krwionośne, na co organizm potrzebuje ok. 7 dni.
  • Faza gojenia to czas, w którym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, intensywnie wytwarzają kolagen podtrzymujący powstającą bliznę. Komórki tkanki łącznej mnożą się, a nad nimi powstaje nabłonek. Dochodzi do równowagi między ilością kolagenu produkowanego przez organizm a tego, który jest rozkładany i usuwany. Warto wiedzieć, że na prawidłowy proces gojenia wpływa prawidłowe oczyszczenie i dezynfekcja rany. A prawidłowy proces gojenia ogranicza ryzyko widocznej blizny.
  • Faza przebudowy blizny zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Usuwanie blizn po trądzikowych - Nowoczesne Metody

Usuwanie blizn potrądzikowych jest ważnym zagadnieniem dla wielu osób poszukujących skutecznych metod pielęgnacji skóry. Chociaż nowoczesne technologie takie jak laserowe usuwanie blizn i metody medycyny estetycznej, na przykład peelingi chemiczne, są skuteczne, często wymagają one serii zabiegów i mogą być kosztowne. A procesy regeneracyjne często trwają długo i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Alternatywą usuwania blizn na twarzy jest stosowanie żelu na blizny Contractubex, który pomaga w leczeniu blizny na ciele, i jest dostępnym i łatwym w użyciu rozwiązaniem. Ten żel skutecznie wspomaga proces gojenia, stymulując regenerację skóry i redukując widoczność blizn. Contractubex, zawierając heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę, jest odpowiedni do codziennej pielęgnacji blizn po trądzikowych, oferując delikatne, ale efektywne działanie. Maść ta skutecznie pomaga usunąć blizny.

W przypadku blizn na twarzy mobilizacja i pielęgnacja powinna przebiegać z użyciem specjalistycznych preparatów na blizny. Ich skład został opracowany tak, aby wykorzystać cenne właściwości kluczowych dla regeneracji skóry składników aktywnych. Stosuj żel na blizny na twarzy regularnie, zgodnie z ulotką dołączoną do produktu lub według wytycznych lekarza. Który preparat na blizny jest najlepszy? Kieruj się składem. Aby mieć pewność działania produktu, wybierz lek aby zniwelować niechciane blizny. Przy wyborze preparatu na blizny, szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że delikatna skóra twarzy wymaga specjalnej uwagi i odpowiednio dobranych składników Oprócz wybierania odpowiednich preparatów, ważne jest też skupienie się na kompleksowym leczenie blizn na twarzy, co może znacząco poprawić wygląd i zdrowie skóry.

Przykładem leku, dostępnego bez recepty, jest żel na blizny Contractubex. W jego składzie znajdziesz aż trzy substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli oraz alantoinę.

W składzie znajdziemy azeloglicyna odpowiedzialną za redukcję wydzielania sebum, kwas migdałowy zmniejszający widoczność przebarwień i blizn, przeciwtrądzikowy kwas laktobionowy oraz niacynamid zmniejszający widoczność porów i utrzymujący stałe nawilżenie skóry.

Czytaj dalej...

To, jak długo blizna jest czerwona , będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Czytaj dalej...

w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, oszpecenie twarzy bez zaburzeń funkcji skutkuje uszczerbkiem od 1 do 10.

Czytaj dalej...

To, jak długo blizna jest czerwona , będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Czytaj dalej...