Kategorie

Blizny na twarzy po pryszczach - Jak je leczyć i zapobiegać?

Jakie są rodzaje blizn?

Blizny mogą mieć różne kształty i rozmiary, przypomnij sobie na przykład bliznę w kształcie błyskawicy na czole Harry'ego Pottera. Niektóre blizny są duże i wrażliwe na dotyk, inne są ledwo widoczne i w ogóle nie bolą. Istnieje kilka rodzajów blizn: [2]

Blizna ta często powstaje po oparzeniu, gdy skóra staje się napięta do granic możliwości. Może ona utrudniać poruszanie się, zwłaszcza gdy dotyka mięśni, nerwów lub pojawia się nad stawem.

Blizny te mają zapadniętą strukturę i często powstają po przebyciu ospy wietrznej lub trądziku. [3] Mają postać zaokrąglonych dziurek lub małych wgłębień w skórze. Bardzo często tworzą się na twarzy i mogą stać się bardziej widoczne wraz z wiekiem, ponieważ skóra z czasem traci swoją elastyczność.

Płaskie blizny są często różowe lub czerwone. Chociaż mogą być lekko wypukłe po urazie, w miarę gojenia się spłaszczają. Po pewnym czasie stają się jaśniejsze lub ciemniejsze od otaczającej je skóry.

Blizny te wystają ponad powierzchnię skóry i rozciągają się poza zraniony obszar. [4] Blizna keloidowa jest bardzo nieprzyjemna, ponieważ może się powiększać i wpływać na poruszanie się.

Bliznę tę można rozpoznać po tym, że po przejechaniu po niej palcem, będzie wystawać ponad otaczającą ją zdrową skórę. [5] Może się stopniowo zagoić i nieco skurczyć, ale nigdy nie całkowicie nie zrówna się z nieuszkodzoną skórą. W przeciwieństwie do blizn keloidowych, blizny hipertroficzne nie rozprzestrzeniają się poza zraniony obszar.

Tak, rozstępy, z którymi zmaga się duża część kobiet po porodzie, zaliczane są do blizn. Rozstępy powstają, gdy skóra gwałtownie rozszerza się lub kurczy, uszkadzając podskórną tkankę łączną. Rozstępy często pojawiają się w czasie ciąży, gdy brzuch i piersi gwałtownie rosną, w okresie dojrzewania lub po przytyciu czy utracie wagi. Najczęstsze miejsca, w których pojawiają się rozstępy to piersi, brzuch, uda, ale także ramiona. [6]

Co na blizny po trądziku? Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to sposób pozbywania się nie tylko samego trądziku, ale również powstałych w jego wyniku blizn. Taki zabieg jest przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego dermatologa. Pamiętajmy jednak, że peeling to metoda inwazyjna, na którą powinniśmy się zdecydować w chwili, kiedy inne rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Peeling powstaje na bazie kwasów, np. kwasu salicylowego, migdałowego lub glikolowego. Silnie złuszcza naskórek, usuwając warstwę rogową skóry, a przy tym działa przeciwzapalnie. Cały proces nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ powoduje ból, a zabieg należy co jakiś czas powtarzać, by osiągnąć pożądany rezultat. Mimo to peelingi chemiczne cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy cery trądzikowej. Zwężają pory, likwidują przebarwienia oraz normalizują ilość produkowanego sebum. Peeling zatem nie tylko pozwala na usunięcie blizny, ale działa także profilaktycznie, tak by zmiany trądzikowe nie wróciły.
Warto pamiętać, że efekty po przebytym zabiegu są w pełni widoczne dopiero po kilku dniach, nie bezpośrednio po jego wykonaniu.

Peelingi chemiczne to nie jedyne rozwiązanie z zakresu dermatologii czy też medycyny estetycznej, które może nam umożliwić zredukowanie blizn po trądziku. Istnieją inne zabiegi, które również mogą przynieść spodziewany rezultat. To zdecydowanie najpopularniejszych należą:

  • laseroterapia – wykonywana zazwyczaj przy pomocy laserów frakcyjnych (zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych). Światło pochodzące z lasera wnika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i tym samym stymulując wzrost nowych. Korzystanie z takiego zabiegu jest bezpieczne, a przy tym skuteczne, jednak trzeba go kilkukrotnie powtórzyć, żeby rzeczywiście przyniósł pożądane efekty,
  • mikrodermabrazja – w tym procesie wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w tarczę diamentową lub korundową. Zabieg polega zatem na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Warto mieć na uwadze, że mikrodermabrazja może nie pomóc w przypadku bardziej głębokich blizn,
  • dermabrazja – mocniejsza, bardziej intensywna wersja mikrodermabrazji. W tym przypadku ścierana jest nie tylko wierzchnia warstwa naskórka, ale także skóra właściwa, aż do warstwy brodawkowej.

Czym są preparaty na blizny?

Preparaty na blizny to różnego rodzaju kremy, olejki czy żele, które wspomagają gojenie się blizn. Nakłada się je bezpośrednio na powierzchnię blizny i obecnie dostępnych jest ich wiele. Stosuje się je na blizny po operacjach, trądziku, oparzeniach, ale także na rozstępy.

Żele zawierające silikon leczą blizny poprzez zapewnienie nawilżenia wierzchniej warstwy skóry. Dzięki temu blizna może lepiej „oddychać” i stopniowo staje się bardziej miękka i płaska. Istnieje wiele badań klinicznych, które wykazały, że produkty zawierające silikon są jedną z najskuteczniejszych domowych metod leczenia różnego rodzaju blizn.

Chociaż nie udowodniono, że witamina E leczy blizny, należy ona do substancji, które chronią ludzkie komórki przed wolnymi rodnikami. Jest również ważna dla produkcji czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen po całym organizmie. Obie te funkcje są bardzo ważne dla gojenia. [7] Dlatego możesz chcieć skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy suplementacja witaminą E jest dla Ciebie odpowiednia.

Większość badań sugeruje, że ekstrakt z cebuli, zawierający heparynę i alantoinę, poprawia kolor i wygląd blizn oraz łagodzi ból i swędzenie blizn po oparzeniu, usunięciu tatuażu, urazie lub operacji.

Dzika róża jest naturalnym źródłem witaminy C, silnego przeciwutleniacza, który pomaga w leczeniu plam pigmentowych oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do regeneracji komórek skóry. Może to pomóc w zminimalizowaniu blizn potrądzikowych. [8]

Kannabidiol, niepsychoaktywna substancja z konopi indyjskich, ma ogromny potencjał jako produkt leczniczy. Stosowane miejscowo kannabinoidy pomagają skórze szybciej się goić, ograniczają rozwój bakterii i znacznie łagodzą ból. [9]

Zarówno wyciąg z wanilii, jak i lawendy [10] mają właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu wyprysków, ale także łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia przy trądziku. Jednocześnie wspomagają gojenie się oparzeń i różnych skaleczeń.

Co na blizny i przebarwienia po trądziku

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie pielęgnacja pełni kluczową rolę w walce z widocznością przebarwień. Po jakie kosmetyki na przebarwienia po trądziku i substancje aktywne warto sięgnąć, by cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie?

Wbrew pozorom nie będą to substancje i produkty o silnym działaniu złuszczającym, choć mogłoby się wydawać, że to właśnie one będą grać pierwsze skrzypce. Warto pamiętać, by w walce z przebarwieniami nie traktować swojej skóry mocnymi kwasami i intensywnym złuszczaniem. W rzeczywistości może to doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej i nasilenia stanu zapalnego skóry, a stąd już bardzo krótka droga do powstania kolejnych przebarwień.

W walce z przebarwieniami po trądziku należy skupić się na składnikach aktywnych, które wykazują działanie regeneracyjne i odbudowujące naskórek. Zamiast silnych kwasów warto skupić się na łagodnym złuszczaniu, które nie podrażni skóry.

Effaclar Skoncentrowane serum

Składnikami, które cechuje wysoka skuteczność w walce z przebarwieniami, są kwas glikolowy, salicylowy oraz jego pochodna, LHA. Te trzy składniki znajdziemy w Effaclar Skoncentrowane Serum od La Roche-Posay. To serum na przebarwienia po trądziku, które zapewnia doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym. Co bardzo ważne, zmniejsza widoczność przebarwień po trądziku i wygładza skórę bez uczucia dyskomfortu, wspomagając jednocześnie odnowę naskórka.

W składzie znajdziemy azeloglicyna odpowiedzialną za redukcję wydzielania sebum, kwas migdałowy zmniejszający widoczność przebarwień i blizn, przeciwtrądzikowy kwas laktobionowy oraz niacynamid zmniejszający widoczność porów i utrzymujący stałe nawilżenie skóry.

Czytaj dalej...

Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...

w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, oszpecenie twarzy bez zaburzeń funkcji skutkuje uszczerbkiem od 1 do 10.

Czytaj dalej...

Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Czytaj dalej...