Blizny na twarzy po pryszczach - Jak je leczyć i zapobiegać?

Blizny po szwach na twarzy

Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką.

Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy.

Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:

  • zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku),
  • zakończenie operacji chirurgicznej.

Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości.

Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.

Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.

Blizny na twarzy po trądziku

Problem blizn potrądzikowych dotyczy nie tylko młodych osób, ale także dorosłych. W tych przypadkach trądzik jest często efektem zaburzeń hormonalnych (ciąża, menopauza, antykoncepcja) czy niewłaściwej diety.

Dlaczego zostają blizny na twarzy po trądziku? Stan zapalny, jaki pojawia się wraz z trądzikiem powinien być szybko wyleczony. Takie leczenie jest często dość mocno obciążające dla organizmu, a antybiotyki rezerwowane są dla silnych postaci trądziku. Nie każde leczenie doprowadza też do całkowitej eliminacji trądziku z twarzy.

Dziury w twarzy po trądziku są efektem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia tego fragmentu tkanką włóknistą. Tworzy to wgłębienia i nierówności, pojawia się także zmiana koloru skóry w tym miejscu.

W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu blizny na policzku jako pozostałości po zmianach trądzikowych twarzy? Cera trądzikowa wymaga szczególnej dbałości. Skóra powinna być odpowiednio oczyszczana i złuszczana. Jakiekolwiek zaczerwienienia świadczą o stanie zapalnym, a to oznacza konieczność podjęcia działań przeciwzapalnych, polegających na delikatnych peelingach.

Ogromne znaczenie ma także właściwa dieta. Cera trądzikowa nie lubi ostrych potraw, nadmiaru soli czy słodyczy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry, aby zapobiegać w ten sposób nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Należy unikać samodzielnego usuwania wyprysków i krost, gdyż nieumiejętne działania tworzą dodatkowo blizny na twarzy po wyciskaniu.

Metody usuwania zmian po trądziku powinny być zawsze dostosowane do charakteru takich zmian skórnych na twarzy, ich ilości oraz miejsca występowania. W tym zakresie skuteczne są zabiegi typowo medyczne lub z zakresu medycyny estetycznej. Działają mocno i skutecznie, ale bezpiecznie.

Co na blizny i przebarwienia po trądziku

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie pielęgnacja pełni kluczową rolę w walce z widocznością przebarwień. Po jakie kosmetyki na przebarwienia po trądziku i substancje aktywne warto sięgnąć, by cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie?

Wbrew pozorom nie będą to substancje i produkty o silnym działaniu złuszczającym, choć mogłoby się wydawać, że to właśnie one będą grać pierwsze skrzypce. Warto pamiętać, by w walce z przebarwieniami nie traktować swojej skóry mocnymi kwasami i intensywnym złuszczaniem. W rzeczywistości może to doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej i nasilenia stanu zapalnego skóry, a stąd już bardzo krótka droga do powstania kolejnych przebarwień.

W walce z przebarwieniami po trądziku należy skupić się na składnikach aktywnych, które wykazują działanie regeneracyjne i odbudowujące naskórek. Zamiast silnych kwasów warto skupić się na łagodnym złuszczaniu, które nie podrażni skóry.

Effaclar Skoncentrowane serum

Składnikami, które cechuje wysoka skuteczność w walce z przebarwieniami, są kwas glikolowy, salicylowy oraz jego pochodna, LHA. Te trzy składniki znajdziemy w Effaclar Skoncentrowane Serum od La Roche-Posay. To serum na przebarwienia po trądziku, które zapewnia doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym. Co bardzo ważne, zmniejsza widoczność przebarwień po trądziku i wygładza skórę bez uczucia dyskomfortu, wspomagając jednocześnie odnowę naskórka.

Czy blizny i przebarwienia po trądziku znikną same?

Niektóre z osób, które zauważą na swojej twarzy przebarwienia potrądzikowe, mogą zastanawiać się, czy znikną one samoistnie. W końcu wiele niewielkich ran czy zadrapań na ciele goi się w taki sposób, że nie pozostaje po nich ślad.

Niestety, blizny i przebarwienia nie są w stanie samoistnie zniknąć ze skóry. Warto pamiętać, że nasza skóra twarzy każdego dnia narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które mogą utrudniać jej prawidłową regenerację. Jest to chociażby wspomniane już promieniowanie UV i brak fotoprotekcji. Przebarwienia i blizny po trądziku mogą pozostać na naszej skórze przez bardzo długi czas, a w niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się wybrane zabiegi na skórę, przeprowadzone pod okiem profesjonalisty. To właśnie między innymi dlatego w walce z przebarwieniami ważna jest odpowiednia i skuteczna pielęgnacja.

Czym są preparaty na blizny?

Preparaty na blizny to różnego rodzaju kremy, olejki czy żele, które wspomagają gojenie się blizn. Nakłada się je bezpośrednio na powierzchnię blizny i obecnie dostępnych jest ich wiele. Stosuje się je na blizny po operacjach, trądziku, oparzeniach, ale także na rozstępy.

Żele zawierające silikon leczą blizny poprzez zapewnienie nawilżenia wierzchniej warstwy skóry. Dzięki temu blizna może lepiej „oddychać” i stopniowo staje się bardziej miękka i płaska. Istnieje wiele badań klinicznych, które wykazały, że produkty zawierające silikon są jedną z najskuteczniejszych domowych metod leczenia różnego rodzaju blizn.

Chociaż nie udowodniono, że witamina E leczy blizny, należy ona do substancji, które chronią ludzkie komórki przed wolnymi rodnikami. Jest również ważna dla produkcji czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen po całym organizmie. Obie te funkcje są bardzo ważne dla gojenia. [7] Dlatego możesz chcieć skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy suplementacja witaminą E jest dla Ciebie odpowiednia.

Większość badań sugeruje, że ekstrakt z cebuli, zawierający heparynę i alantoinę, poprawia kolor i wygląd blizn oraz łagodzi ból i swędzenie blizn po oparzeniu, usunięciu tatuażu, urazie lub operacji.

Dzika róża jest naturalnym źródłem witaminy C, silnego przeciwutleniacza, który pomaga w leczeniu plam pigmentowych oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do regeneracji komórek skóry. Może to pomóc w zminimalizowaniu blizn potrądzikowych. [8]

Kannabidiol, niepsychoaktywna substancja z konopi indyjskich, ma ogromny potencjał jako produkt leczniczy. Stosowane miejscowo kannabinoidy pomagają skórze szybciej się goić, ograniczają rozwój bakterii i znacznie łagodzą ból. [9]

Zarówno wyciąg z wanilii, jak i lawendy [10] mają właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu wyprysków, ale także łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia przy trądziku. Jednocześnie wspomagają gojenie się oparzeń i różnych skaleczeń.

Większość badań sugeruje, że ekstrakt z cebuli, zawierający heparynę i alantoinę, poprawia kolor i wygląd blizn oraz łagodzi ból i swędzenie blizn po oparzeniu, usunięciu tatuażu, urazie lub operacji.

Czytaj dalej...

To, jak długo blizna jest czerwona , będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Czytaj dalej...

Niemniej jednak możesz otrzymać środki finansowe nie tylko za złamanie kolana, ale również możesz liczyć na odszkodowanie za artroskopię kolana , jak i na odszkodowanie za uszkodzenie łąkotki oraz zerwane więzadła w kolanie , a także za inne urazy stawu kolanowego.

Czytaj dalej...

Jednak warto powiedzieć sobie jasno żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Czytaj dalej...