"Bolące pryszcze na szyi - Jak się ich pozbyć?"

Czym leczyć krosty na skórze głowy?

Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.

Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.

Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.

Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:

Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.

Należą do nich:

  • kwas salicylowy,
  • kwas mlekowy,
  • mocznik.

Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.

Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty

Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.

Leczenie: maść na ból szyi, ćwiczenia i inne domowe sposoby

Dolegliwości bólowe i sztywność karku to uciążliwe objawy, które wymagają leczenia. Gdy ból jest symptomem innego schorzenia, najpierw należy wyleczyć chorobę podstawową. Zwłaszcza sztywnienie karku jest objawem, którego nie można ignorować – może wskazywać na problem neurologiczny Jak leczyć ból szyi? Przewianie i nadwyrężenie mięśni i kręgosłupa szyjnego może okazać się bolesne, jednak zwykle ustępuje samoczynnie. Proces można wspomagać niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi oraz środkami rozgrzewającymi lub chłodzącymi. W pozostałych przypadkach, nie obejdzie się bez fachowego leczenia. Co na ból karku okaże się skuteczne?

Maść na ból szyi przyniesie dobry rezultat w większości codziennych przypadków występowania dolegliwości. Środki do stosowania miejscowego działają tam, gdzie powinny i nie obciążają układu pokarmowego. Tego typu preparaty powinny zawierać substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz wyciągi roślinne, wykazujące korzystny wpływ na układ kostny i mięśniowy. Leki rozluźniające mięśnie bez recepty mogą dać szybką, długotrwałą ulgę. Maść rozgrzewająca na ból szyi okaże się pomocna, gdy przyczyną jest stan zapalny. Z kolei, maść na ból karku chłodząca przyda się, gdy ból jest następstwem niegroźnego urazu. Tego typu środki można stosować 2-3 razy dziennie, nakładając preparat w takiej ilości, którą skóra może wchłonąć.

Co na ból szyi okaże się skuteczne? Poniżej prezentujemy suplementy i leki na rozluźnienie mięśni szyjnych bez recepty, które wykazują korzystne działanie. Nasze propozycje prezentują się następująco:

Aloe Heat Lotion sprawdzi się w przypadku lżejszego bólu, np. powstałego w wyniku przebywania w nieergonomicznej pozycji. Maść konopna jest skuteczna w leczeniu urazów (regeneruje tkanki), ale wymaga długiego stosowania i niestety nie dostaniemy jej w każdej aptece. Maść końska sprawdzi się nawet u osób, u których występują problemy naczyniowe. Thermolka natomiast jest idealna jako środek rozgrzewający, np. przed treningiem, ale również nie jest dostępna we wszystkich punktach.

Budowa anatomiczna a miejsca, w których może pojawić się ból szyi

Ból kręgów szyjnych, podobnie jak bolące mięśnie karku, to dość powszechny problem, na co duży wpływ ma anatomia i budowa szyi.

Mięśnie szyi są niewielkie, jednak pełnią istotną funkcję – odpowiadają za prostowanie górnego odcinka szyjnego kręgosłupa, umożliwiają wykonanie skłonu, wycofania i rotacji głowy. Mięśnie karku, o których mowa, to:

  • mięsień prosty głowy tylny większy i tylny mniejszy,
  • mięsień skośny głowy dolny i górny.

Z kolei, kręgi szyjne odpowiadają za poruszanie i podtrzymywanie głowy, co odbywa się przy współpracy kości i mięśni. Ból odcinka szyjnego kręgosłupa i tkanek miękkich wynika z faktu, że obszar ten jest dość podatny na urazy i przeciążenia. Warto dowiedzieć się, z czego wynika ból karku i szyi. Inne przyczyny może mieć ból szyi z lewej strony. Choć te same czynnki mogą wywołać także ból szyi z prawej strony to często okazuje się, że przyczyna jest inna.

Fizykoterapia: Ćwiczenia na ból karku i rozluźnienie szyi z lewej i prawej strony

  1. skłony głowy w przód do mostka – to łatwe ćwiczenie, które można wykonać w pozycji siedzącej lub stojącej, niemal w każdym miejscu – w domu, w pracy itd. Aby je wykonać:
    • staramy się przyłożyć podbródek do środka klatki piersiowej,
    • maksymalnie naciągając mięśnie,
    1. krążenie barkami – kolejne łatwe ćwiczenie, które jednak wymaga nieco przestrzeni. Skutecznie rozluźnia mięśnie szyi i obręczy barkowych:
      • stajemy w rozkroku z rękami wyciągniętymi na boki, na linii barków,
      • zataczamy koła, korzystając wyłącznie z barków (łokieć pozostaje wyprostowany i nieruchomy),
      1. obroty głowy dookoła – to ćwiczenie z łatwością wykonamy w każdym miejscu. Skutecznie rozciąga mięśnie karku:
        • zataczamy głową koła, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, później odwrotnie,
        1. skręcanie głowy w lewo i prawo – kolejne ćwiczenie rozciągające mięśnie znane z czasów szkolnych:
          • kręcimy głową naprzemiennie w lewo i w prawo, jak przy wykonywaniu gestu przeczącego.

          Samodzielnych ćwiczeń nie należy stosować w przypadku bólu powypadkowego i gdy wynika z poważnego urazu mechanicznego.

          Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?

          Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami.

          Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego, więc rzadkiej odmiany trądziku pospolitego.

          Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony - jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn.

          W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy.

          Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

          • gorączka,
          • osłabienie,
          • utrata masy ciała,
          • bóle mięśni i stawów,
          • powiększenie wątroby i śledziony.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Fakt 4 Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w walce z pryszczami Codzienne stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych to nie tylko przyjemny rytuał, ale także skuteczny sposób, aby pomóc skórze w walce z niedoskonałościami oraz aby ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Czytaj dalej...