"Bolące pryszcze na szyi - Jak się ich pozbyć?"

Czym jest trądzik na szyi?

Trądzik na szyi jest przypadłością charakteryzującą się występowaniem twardych krost na szyi i pryszczy na karku. Dolegliwość dotyczy najczęściej osób dorosłych, szczególnie kobiet po 25. roku życia. Bardzo często jest objawem tzw. trądziku późnego. Powstawanie krost na szyi przebiega podobnie, jak na innych częściach ciała, takich jak twarz, plecy czy klatka piersiowa, ale ze względu na umiejscowienie zmiany mogą wymagać specyficznego podejścia do leczenia.

Pryszcze na szyi u młodzieży

Trądzik na szyi u nastolatków ma podłoże hormonalne. Za ich powstawanie odpowiada przede wszystkim testosteron, który prowadzi do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co może powodować zablokowanie porów i prowadzić do powstania pryszczy i wyprysków. U młodzieży trądzik na szyi raczej nie występuje samoistnie. Zmiany skórne w tym rejonie wynikają najczęściej z rozległego i zaawansowanego trądziku na twarzy.

Krosty na szyi u dorosłych

Trądzik na szyi u dorosłych może być spowodowany wieloma czynnikami. U niektórych osób problem ten może się utrzymywać od młodości, inni mogą zacząć doświadczać symptomów trądziku na szyi po 25. roku życia. Problem dotyczy szczególnie kobiet. Częstość występowania trądziku późnego (który może objawiać się występowaniem wyprysków na szyi) wynosi u nich ok. 54 % (dla porównania u mężczyzn 40%). Zmiany trądzikowe na szyi u dorosłych mogą pojawiać się w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak np. choroby tarczycy lub cukrzyca typu II.

Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?

Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami.

Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego, więc rzadkiej odmiany trądziku pospolitego.

Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony - jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn.

W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy.

Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • bóle mięśni i stawów,
  • powiększenie wątroby i śledziony.

Podstawowe metody leczenia bólu węzłów chłonnych na szyi

Leczenie bólu węzłów chłonnych na szyi zależy od jego przyczyny. Wiele przypadków łagodnych infekcji może nie wymagać specjalistycznego leczenia i rozwiąże się samoistnie. Jednakże, w zależności od diagnozy, lekarz może zalecić różnorodne metody leczenia:

  • Leczenie przyczynowe : Gdy przyczyną bólu jest infekcja bakteryjna, antybiotyki mogą być przepisane do zwalczania infekcji. W przypadku infekcji wirusowych, leczenie może skupiać się na łagodzeniu objawów, dopóki organizm sam nie pokona infekcji.
  • Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne : Leki dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen czy paracetamol, mogą być stosowane do łagodzenia bólu węzłów chłonnych i zmniejszania stanu zapalnego.
  • Ciepłe okłady : Lokalne stosowanie ciepła, na przykład poprzez przykładanie ciepłych, wilgotnych okładów do obszaru szyi, może pomóc złagodzić ból i stymulować przepływ krwi, wspomagając proces leczenia.
  • Odpoczynek i nawodnienie : Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i zapewnienie organizmowi czasu na odpoczynek są ważnymi elementami wspomagającymi proces leczenia, szczególnie w przypadku infekcji.

Ważne jest, aby pamiętać, że bolące węzły chłonne na szyi mogą być sygnałem różnych stanów zdrowia, dlatego leczenie powinno być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Nie należy lekceważyć długotrwałego bólu lub innych niepokojących objawów i unikać samoleczenia bez wcześniejszej konsultacji z specjalistą.

Krosty na szyi a hormony

Wszystkie opisane wyżej odmiany trądziku mają podobną etiologię. W literaturze medycznej najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem.

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów (hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym).

Podobnie jest z trądzikiem dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rozwija się on najczęściej u kobiet zmagających się z nadmiarem androgenów (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak).

Co więcej, kobiety chorują niekiedy na trądzik skupiony, co zwykle ma związek z zespołem policystycznych jajników.

Pryszcze pojawiają się również w ciąży. Krosty mogą być zlokalizowane nie tylko na twarzy, ale również na szyi czy nawet plecach. Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem sebum. Wywołuje je podwyższony poziom progesteronu i androgenów.

Dlaczego boli szyja i kark? Przyczyny bólu związane z układem mięśniowo-szkieletowym

Ból w szyi najczęściej dotyczy tkanek miękkich. W większości takich przypadków, ból w karku to najczęściej objawy przewiania lub przeciążenia, np. wynikającego z długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji. Zapalenie mięśni (efekt przewiania) jest wyjątkowo nieprzyjemne, ale nie stwarza znacznego zagrożenia. Nie znaczy to jednak, że ból szyi i głowy może być ignorowany. Czasami może bowiem wskazywać na poważne schorzenia. Skąd bierze się ból karku? Przyczyny są różne, ale wśród najczęstszych należy wymienić następujące czynniki:

  • nadwyrężenie – do wystąpienia bólu może przyczynić się długotrwałe przebywanie w nieergonomicznej pozycji, zwłaszcza z głową jednostronnie podpartą z boku. Odczuwany jest wówczas ból przy skręcaniu głowy. Do nadwyrężenia mięśni i kręgosłupa może też doprowadzić przetrenowanie, ćwiczenie z pominięciem rozgrzewki (pojawia się m.in. ból szyi przy dotyku), niewłaściwa pozycja podczas pracy przy biurku, spanie na źle dobranej poduszce. Odczuwany jest wówczas ból karku po nocy i po spaniu,
  • urazy i kontuzje – do urazu w obszarze szyi może doprowadzić silne szarpnięcie, np. podczas gwałtownego hamowania, upadek i uderzenie. Ból pojawia się wówczas gwałtownie, niczym postrzał i wzmaga się podczas próby wykonania ruchu. Szczególnie niepokojący, bo wskazujący na poważny uraz, jest jednocześnie występujący ból głowy i karku,
  • zapalenie nerwu szyjnego – do jego wystąpienia doprowadza przewianie szyi i karku, często towarzyszy temu przykurcz mięśni i skurcz szyi,
  • ucisk nerwów w szyi – jest to tzw. zespół korzeniowy, którego objawem jest rwący nerwoból, promieniujący do barku,
  • brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia doprowadza do osłabienia siły mięśniowej i zmniejszenia podatności mięśni na rozciąganie. Objawia się to jako ból karku i głowy z tyłu. W takiej sytuacji, łatwo o naciągnięcie mięśni, nawet przy niewielkim wysiłku,
  • kręcz szyi – objawem jest ból i przymusowe odchylanie szyi w jednym kierunku. Schorzenie to często powoduje ból karku u dziecka, bowiem dotyczy przede wszystkim najmłodszych, ale nie tylko,
  • dyskopatia szyjna – przepuklina krążka kręgowego może być przyczyną silnego bólu, nasilającego się podczas wykonywania ruchów, często pojawia się ból karku promieniujący do głowy,
  • nadmierny stres – silny stres może powodować nieprzyjemny ucisk w karku. Jest to jeden z objawów globus histericus, czyli kuli histerycznej, dającej wrażenie narastania ciała obcego w gardle. w takiej sytuacji, często odczuwany jest ból szyi z przodu.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

Fakt 4 Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w walce z pryszczami Codzienne stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych to nie tylko przyjemny rytuał, ale także skuteczny sposób, aby pomóc skórze w walce z niedoskonałościami oraz aby ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Czytaj dalej...