"Bólące Pryszcze na Głowie - Jak sobie z nimi radzić?"

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

  • Jeśli trądzik ma charakter ciężki, powinniśmy przede wszystkim udać się do dermatologa, który przepisze nam odpowiednie leki i poleci specjalne, delikatne preparaty. Warto również odwiedzić lekarza endokrynologa, który zapozna się z wynikami badań hormonalnych i na ich podstawie stwierdzi, czy problem z trądzikiem ma właśnie takie podłoże.
  • Jeśli natomiast nasz trądzik jest lekki, żeby hamować rozwój choroby i utrzymywać skórę w jak najlepszym stanie, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji skóry z problemami.

Przede wszystkim stosujmy kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wybierajmy te, na których znajduje się napis ''niekomedogenne'', czyli nie zapychające porów. Uważajmy jednak, bo wiele kosmetyków przeciwtrądzikowych działa silnie wysuszająco. Zazwyczaj za wysuszenie skóry odpowiedzialny jest kwas salicylowy, który ma właściwości odkażające i złuszczające. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i zwiększenia jej szorstkości. Zwężone zostają ujścia kanalików gruczołów łojowych - paradoksalnie trądzik może się więc nasilić, ponieważ powstający w gruczołach łojowych łój nie ma jak wydostać się na przesuszoną skórę.

Kiedy skóra jest przesuszona, należy zrobić przerwę w stosowaniu preparatu, a nawet zastosować krem nawilżający (nie tłusty). W ten sposób nawilżymy skórę i przywrócimy jej prawidłowe napięcie i uwodnienie komórek. Skóra trądzikowa to skóra wrażliwa i nadreaktywna, unikajmy więc kremów perfumowanych. Podrażniać mogą ją też niektóre kosmetyki do włosów.

Składniki kosmetyków na trądzik:

  • tlenek cynku: absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Ma działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran, propolis: substancja wytwarzana przez pszczoły o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym,
  • nadtlenek benzoilu: ma działanie złuszczające i przeciwbakteryjne. Dodatkowo ogranicza proces melanogenezy, jest więc przydatny przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych,
  • siarka: ma działanie antyseptyczne,
  • retinol: szczególnie polecany dla cery dojrzałej. Nie tylko leczy trądzik, ale zmniejsza stan zapalny skóry i łojotok, ale spłyca zmarszczki i poprawia koloryt skóry.

3 produkty, które pomogą Ci zwalczyć krosty na głowie

W leczeniu krost na głowie niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny. Ważne jest, aby codzienna pielęgnacja odbywała się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

1 . PHARMACERIS H STIMUPEEL Oczyszczający Peeling Trychologiczny
To kosmetyk, który doskonale usuwa zanieczyszczenia i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Przyczynia się do przywrócenia skórze głowy fizjologicznej równowagi oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych.

2 . PHARMACERIS H-SEBOPURIN Szampon Normalizujący Do Skóry Łojotokowej
Szampon przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz równowagę naturalnej mikroflory skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i świąd, a przede wszystkim doskonale oczyszcza. Formuła wzbogacona jest o biotynę, ekstrakt z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne oraz piroktonian olaminy.

3 . IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się
To olejek dedykowany włosom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki olejkowi ylang-ylang reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Jest w 100% naturalny. Można stosować go jako wcierkę w skórę głowy lub na przesuszone końcówki.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

jest sucha i cienka, charakteryzuje się łagodnym łuszczeniem się

Od czego robią się krosty we włosach? Przyczyny

Krosty na głowie, jeśli występują w większej ilości, zazwyczaj są świadectwem poważnych schorzeń lub zaburzeń funkcjonowania organizmu o podłożu zapalnym i infekcyjnym.

Wśród potencjalnych przyczyn powstawania tego typu wykwitów wymienić można:

  • infekcje bakteryjne, w tym:
    • gronkowcowe zapalenie mieszka włosowego (figówka, czyraczność),
    • kiła powodowana przez krętka bladego,

    Krosty na głowie i na karku często pojawiają się po farbowaniu włosów, jeśli dana osoba jest uczulona na którykolwiek ze składników farby. Krosty pojawić się mogą od razu po wizycie u fryzjera lub kilka-kilkanaście godzin później.

    Również po chemioterapii mogą wystąpić zmiany skórne. Dojść może do zaczerwienienia świądu i pojawienia się krost na głowie, którym towarzyszy wypadanie włosów.

    Jeśli natomiast pojawiają się białe krosty, może być to objaw trądziku. Włosy wtedy wydają się nieustannie tłuste, gdyż z pryszczami związana jest nadaktywność gruczołów łojowych.

    Przyczyną powstawania strupów jest natomiast rozdrapywanie krostek.

Twarz z pryszczami nie tylko wygląda nieestetycznie, ale niestety jest dla nas także źródłem poważnego dyskomfortu nie dość, że każdy dotyk powoduje uczucie bólu i pieczenia, zostawia on także na naszej dłoni tłustą warstwę sebum.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

Problem często dotyczy osób, które prowadzą siedzący tryb życia , ponieważ długotrwałe siedzenie, zwłaszcza na twardych powierzchniach, często prowadzi do podrażnienia skóry i zwiększa ryzyko pryszczy na pośladkach.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...