Krosty na powierzchni skóry głowy mogą mieć różną przyczynę. Często są spowodowane błędami pielęgnacyjnymi lub działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zdarza się też, że są objawem chorób, które wymagają leczenia. Poznanie przyczyny krost na głowie jest ważne, ponieważ tylko dzięki temu można wdrożyć skuteczne działania lecznicze.
Krosty na głowie mogą pojawić się przy zapaleniu mieszków włosowych. Mieszki włosowe to wąskie szczeliny w skórze. Dojrzewają w nich i wyrastają z nich włosy. Zapalenie mieszków włosowych jest skutkiem infekcji. Skóra głowy ma swoją własną mikroflorę bakteryjną. Gdy dochodzi do jej zaburzenia (np. na skutek nieprawidłowych nawyków), na jej powierzchni zaczynają namnażać się patogeny, które następnie wnikają do mieszków włosowych. Objawem zapalenia mieszków włosowych są ropne krosty, często otoczone rumieniem.
Krosty na skórze głowy można zaobserwować również w przebiegu grzybicy. Jest to choroba infekcyjna wywołana przez grzyby dermatofitowe. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby zmagające się z obniżeniem odporności, po długotrwałej kuracji antybiotykowej lub sterydowej oraz nieodpowiednio dbające o higienę.
W przebiegu grzybicy skóry głowy zaobserwować można grudki i krosty. Wykwity powodują swędzenie. Często rozwija się również stan zapalny. Infekcji zwykle towarzyszy nadmierne wypadanie włosów (odrastają one po wyleczeniu infekcji).
Pryszcze na głowie pojawiają się również przy trądziku. Bardzo często dotyczy to osób młodych, w okresie dojrzewania. W ich przypadku schorzenie jest skutkiem zmian hormonalnych, które zaburzają czynność gruczołów łojowych. Zwykle krosty obecne są nie tylko na skórze głowy, ale także na twarzy, a niekiedy też na plecach i dekolcie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że trądzik nie jest tylko chorobą wieku młodzieńczego. Coraz częściej chorują na niego dorośli. Objawy są w obu przypadkach takie same.
Krosty na głowie mogą świadczyć o rozwoju groźnych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także innych schorzeń, jak łuszczyca czy trądzik. Jakie są inne przyczyny powstawania tego typu wykwitów? Sprawdź, co stosować na swędzące i bolesne wypryski pojawiające się między włosami.
Podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, krostek pod włosami nie wolno wyciskać, a trądzik nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Więcej – zaniedbany, może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz rozległych stanów zapalnych.
Jednak leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe. Bariera, jaką są włosy, skutecznie utrudnia bowiem nanoszenie wszelkich maści i kremów leczniczych. Obcinanie włosów to jednak ostateczność – pryszcze staną się wtedy lepiej widoczne.
Jeśli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach, jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę.
W przypadku trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry – wyjątkiem są te z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, które wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Pomóc mogą również szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem oraz z cyklopiroksyną.
Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Jego przyczyną mogą być zarówno bakterie (np. gronkowiec złocisty), jak i wirusy (wirus opryszczki) czy drożdżaki.
Dochodzi do niego wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej wywołują bakterie, dlatego zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyk.
przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.
Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.
Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.
Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.