Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?

Przebarwienia po opalaniu – czy można się ich pozbyć?

Ziścił się najgorszy scenariusz i po lecie widzisz na swoim ciele plamy po opalaniu? Tak się składa, że dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry możesz zminimalizować efekty zażywania kąpieli słonecznych.

Musimy być z Tobą szczerzy – przebarwienia po opalaniu da się usunąć, jednak jest to proces, który wymaga od Ciebie systematyczności i cierpliwości. Niechciane zmiany skórne nie znikną w tydzień czy dwa. Może się również zdarzyć, że nakładane preparaty nie przyniosą pożądanego efektu. Wtedy warto rozważyć możliwości, jakie oferuje medycyna estetyczna.

Zanim jednak skusisz się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym, daj szansę produktom ze składnikami aktywnymi. Kosmetyki na plamy po opalaniu powinny w swoim składzie zawierać kwas mlekowy, retinol, kwas azelainowy, niacynamid czy witaminę C. Na tej ostatniej substancji bazuje rozjaśniające serum od marki Hagi.

Gdy białe plamki na nogach po opalaniu są wynikiem oparzenia słonecznego, daj szansę ekstraktom z aloesu i alg morskich, które przyspieszają regenerację naskórka. Na odbarwione obszary możesz nakładać także witaminy A i E, które odbudują barierę hydrolipidową naskórka.

Jeśli białe plamy po opalaniu są wywołane przez łupież pstry, to zwykle wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej w tym celu stosuje się szampony przeciwłupieżowe czy kremy przeznaczone do aplikowania na chorobowo zmienioną skórę.

Gdzie powstają przebarwienia po opalaniu?

Ciemne i białe plamy na skórze wynikające z ekspozycji na słońce występują najczęściej w miejscach, które są szczególnie narażone na promieniowanie UV . Nietrudno się zatem domyślić, że dotyczy to zwłaszcza twarzy, której nie sposób zasłonić ubraniem. Brązowe plamy po opalaniu na twarzy są zatem często spotykane, a do tego trudne do zakamuflowania – wymagałoby to mocno kryjącego podkładu, a ten może obciążyć skórę, szczególnie jeśli jest ona wrażliwa lub ma skłonność do przetłuszczania się.

Brązowe i białe plamki po opalaniu są też powszechne na dłoniach i dekolcie. Skóra w tych miejscach jest cienka i często delikatniejsza, a w dodatku te miejsca na ciele są zazwyczaj latem odsłonięte ze względu na noszenie lżejszych ubrań. Dłonie to również to miejsce, gdzie najczęściej pojawiają się ciemnobrązowe plamy soczewicowate charakterystyczne dla osób starszych.

Dodatkowo białe plamy po opalaniu i brązowe przebarwienia skóry są zauważalne na ramionach i plecach.

Przebarwienia skóry po opalaniu. Jak pozbyć się problemu?

Latem na naszej skórze mogą występować przebarwienia i ciemne plamy. Skąd się biorą i dlaczego pojawiają się po opalaniu? W jaki sposób można się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada lekarz medycyny estetycznej.

Przebarwienia posłoneczne najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. To miejsca, w których skóra jest najbardziej narażona na skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia czynności melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, chroniącej głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Przyzwyczajona do produkcji dużej ilości melaniny skóra wytwarza barierę ochronną w postaci przebarwień. W ten sposób nasz organizm zabezpiecza się przed koniecznością jej ponownego produkowania w razie dalszego wystawienia na działanie słońca.

Pęcherze i bąble po oparzeniu - co robić krok po kroku

Bąble po oparzeniu oznaczają, że doszło do oparzenia drugiego stopnia. Zwykle są na nie narażone dłonie i ręce podczas gotowania i smażenia. Oparzenie olejem albo bardzo gorącą wodą może pozostawić nieprzyjemne ślady, które będą się długo goić. Zobacz, jak wygląda leczenie oparzeń i co robić z bąblami.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oparzeniach.

Poniżej przedstawiamy ponad 7 000 sprawdzonych specjalistów dezynsekcji i deratyzacji w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Plamy po opalaniu – czym są i jak powstają?

Myśląc o opalaniu, zazwyczaj wyobrażamy sobie idealnie brązową, lekko złocistą skórę. Niestety nie możemy zapominać, że opalenizna to nie jedyne, co może pozostawić na skórze słońce. Bardzo często po kąpieli słonecznej możemy też dostrzec odbarwione miejsca, które zwykle mają biały, brązowy lub czerwony kolor.

Są to przebarwienia słoneczne, które bywają też określane jako plamy soczewicowate. Najbardziej widoczne stają się dopiero po pewnym czasie, gdy skóra zaczyna odzyskiwać swój naturalny kolor, a opalenizna blednie. To właśnie wówczas na jej powierzchni zauważalne stają się ciemniejsze plamki, których pozbycie się może sprawić niemałą trudność.

O ile usuwanie przebarwień posłonecznych to bardzo często żmudny i długotrwały proces, o tyle ich nabawienie się jest wyjątkowo szybkie. Jak właściwie powstają? To zaburzenia funkcjonowania melanocytów – są to komórki produkujące melaninę, a więc składnik odpowiedzialny za zabarwienie skóry i ciemniejszy pigment. Melanocyty wytwarzają większą ilość melaniny w kontakcie ze słońcem, aby w ten sposób ochronić skórę przed wnikaniem promieniowania w głąb niej.

Jak wiadomo, z biegiem czasu poziom melaniny się zmniejsza, a tym samym nasza opalenizna staje się mniej widoczna. Mimo to często na skórze pojawiają się ciemniejsze i jaśniejsze plamki. Wynika to z faktu, że komórki zbyt mocno narażone na ekspozycję słoneczną, w obawie przed ponownym kontaktem ze słońcem, nie redukują ilości barwnika. Są to właśnie przebarwienia skóry wynikające z wpływu promieni UV.

Najlepsze wyniki w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności uzyskały w badaniach olejki eteryczne, szczególnie olejek różany ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

Kiedy istnieją podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy potwierdzający lub wykluczający ją, tym bardziej jeżeli dodatkowym objawem jest spóźniająca się miesiączka lub obserwujemy u siebie nudności, wymioty, zmianę samopoczucia.

Czytaj dalej...

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...