Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia słoneczne różnią się wielkością, intensywnością koloru, miejscem występowania oraz przyczyną powstania. Najczęściej spotykanymi rodzajami przebarwień są: - piegi, widoczne na twarzy, ramionach, dekolcie, czy plecach, - plamy soczewicowate, występujące najczęściej na zewnętrznej części dłoni i twarzy, spowodowane wieloletnią ekspozycją skóry na słońce, których wielkość odpowiada rozmiarom ziarenek soczewicy, - melasma - przebarwienia występujące pojedynczo lub w skupiskach na czole, skroniach i wokół ust, występujące, ze względów hormonalnych, najczęściej u kobiet, - melanoza Riehla, czyli małe plamki na twarzy lub dekolcie, powstające w wyniku działania promieni słonecznych w połączeniu z fotouczulającymi kosmetykami.

Szczególnie narażone na występowanie przebarwień skórnych są osoby, u których już wcześniej występowały tego typu zmiany lub pojawiły się one historycznie u członków rodziny. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się kobiety w trakcie trwania zmian hormonalnych - również w okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Na negatywne skutki działania promieniowania UV narażone są także osoby, stosujące antybiotyki, leki rozkurczające, przeciwzapalne i psychotropowe. Mogą one mieć właściwości fotouczulające. Co ciekawe, do tej grupy zaliczają się także zioła, np. rumianek i dziurawiec oraz niektóre kosmetyki na bazie alkoholu. Unikać ekspozycji na słońce zdecydowanie powinny osoby, które niedawno wykonywały zabiegi kosmetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem laseroterapii.

Jak przebiega gojenie się blizn?

W jaki sposób dochodzi do gojenia się blizny? Uszkodzenie skóry prowadzi do serii skomplikowanych procesów naprawczych, których zadaniem jest odbudowa skóry i przywrócenie jej fizjologicznych właściwości. Ubytek powstały po przerwaniu anatomicznej ciągłości skóry, zostaje zastąpiony unaczynioną tkanką ziarninującą, z dużą ilością włókien kolagenowych. Po pewnym czasie uszkodzona skóra ulega bliznowaceniu i zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą, co właśnie wpływa na jej odmienny wygląd.

Proces powstawania blizny na twarzy i ciele to również częściowy proces gojenia się rany, który można podzielić na następujące etapy:

  • hemostaza - faza krzepnięcia krwii
  • faza stanu zapalnego,
  • faza proliferacyjna - wzrost nowej tkanki,
  • faza dojrzewania - w której dochodzi do przebudowy kolagenu .

Plamy po opalaniu – skąd się biorą?

Już samo działanie słońca, zwłaszcza przy braku stosowania kremów do opalania, może poskutkować wystąpieniem przebarwień. Warto jednak wiedzieć, że istnieją czynniki, które mogą sprzyjać ich powstawaniu. Zaburzenia ilości barwnika wytwarzanego w skórze mogą być m.in. wynikiem reakcji fotoalergicznej lub fitotoksycznej.

Przyczyny powstawania przebarwień mogą być związane m.in. z:

  • lekami hormonalnymi (takimi jak tabletki antykoncepcyjne),
  • lekami na cukrzycę,
  • lekami moczopędnymi,
  • lekami przeciwgrzybiczymi (szczególnie tymi stosowanymi miejscowo na skórę),
  • preparatami przeciwbakteryjnymi,
  • niektórymi antybiotykami,
  • olejkiem z dziurawca i antydzięgla,
  • beta-blokerami – jako beta-blokery określamy leki stosowane najczęściej w przypadku schorzeń kardiologicznych.

Oprócz tego przebarwienia słoneczne mogą mieć podłoże hormonalne. Mówimy wówczas o tzw. melasmie, znanej także pod nazwą ostudy. Jest to hiperpigmentacja i zarazem dermatoza, która najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym przyjmujących leki hormonalne. Nasila się pod wpływem zaburzeń hormonalnych i nierzadko jest bezpośrednim wynikiem przyjmowania preparatów regulujących pracę układu hormonalnego. Właśnie dlatego podkreśla się, jak istotne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych w czasie ciąży, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień.

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...

zespołu paraneoplastycznego inaczej paranowotworowego i często wyprzedzają pojawienie się charakterystycznych dla danego nowotworu objawów nawet o kilka, kilkanaście miesięcy z szacunków wynika, że występują nawet u co dziesiątego pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową.

Czytaj dalej...

Natomiast jeśli łuszczące się i często swędzące plamy występują wraz z zaczerwienieniem skóry, może to oznaczać objawy chorób, na przykład wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

zaburzenia hormonalne przebarwienia i plamy mogą występować na skórze w czasie ciąży tak zwana ostuda ciężarnych , a także na skutek zaburzeń miesiączkowania, przyjmowania doustnej antykoncepcji oraz w przebiegu zaburzeń funkcji tarczycy lub nadnerczy.

Czytaj dalej...