Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?
Kiedy znikną bąble po oparzeniu?
Bąble po oparzeniu są nie tylko nieestetyczne, ale męczące. Na dłoniach przeszkadzają w codziennych czynnościach, swędzą, drażnią, czasem sprawiają ból. Nic dziwnego, że chcemy wiedzieć, kiedy znikną. Oparzenia II stopnia, po których powstają pęcherze to tzw. oparzenia powierzchniowe. Ich leczenie trwa najczęściej do 2 tygodni.
Pojawienie się niewielkich przebarwień po wyleczeniu nie jest niczym groźnym. Niestety po oparzeniu olejem może się też głębsze uszkodzenie skóry. Tego typu oparzenia, tzw. głębokie, leczy się około 3 tygodni. Mogą po nich pozostać blizny.
Na szczęście większość oparzeń, jeżeli zadziała się prawidłowo, jest łatwa do wyleczenia. Pamiętaj tylko, że jeżeli podejrzewasz u siebie poparzenie drugiego stopnia to skonsultuj sposób leczenia z lekarzem. Lżejsze poparzenia możesz leczyć w domu, zimnymi okładami i podanymi w tabeli preparatami.
Przebarwienia po opalaniu – jak zapobiegać?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to odniesienie znakomicie odnosi się także do przebarwień posłonecznych, wobec czego nie powinniśmy lekceważyć potrzeby ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Kosmetyki z wysokim filtrem to prawdziwy niezbędnik w naszej kosmetyczce zwłaszcza latem, choć warto podkreślić, że produkty przeciwsłoneczne należy stosować przez cały rok.
Zanim więc wystąpią białe plamy na skórze po opalaniu i inne przebarwienia wynikające z kontaktu ze słońcem, sięgnijmy po sprawdzone kosmetyki. Na całe ciało możemy zastosować spray SPF 50 Ambre Solaire Invisible Protect Refresh . To szybko wchłaniająca się, lekka formuła wzbogacona o witaminę E i aloes, czyli składniki, które wzmacniają odporność skóry i dbają o jej właściwe nawilżenie. Wygodny atomizer pozwala na sprawne zaaplikowanie kosmetyku.
Nie zapominajmy o tym, że białe plamki i ciemne przebarwienia bardzo często występują na naszej cerze. By brązowe plamy na twarzy nie stały się naszym problemem, wybierzmy wysoką ochronę – tak jak w przypadku ochronnego fluidu SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV . Chroni on zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Został on wzbogacony o nawilżający kwas hialuronowy.
Jak wiadomo, występujące na skórze białe plamy i brązowe przebarwienia to najczęściej efekt długotrwałej ekspozycji na słońcu. Nie zapominajmy zatem, aby wybrane kosmetyki przeciwsłoneczne reaplikować w ciągu dnia, najlepiej co 2-3 godziny, a także po spoceniu się, po użyciu ręcznika i po wyjściu z wody.
O ile reaplikacja produktów z SPF nie sprawia większych trudności w obrębie skóry ciała, o tyle możemy się zastanawiać, jak ponownie nałożyć filtr na twarz, jeżeli danego dnia nałożyliśmy makijaż. Rozwiązaniem na to będzie mgiełka SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV , którą można spryskać skórę nawet wówczas, gdy wcześniej użyliśmy kosmetyków kolorowych. Mgiełka zapewnia kompleksową ochronę przed słońcem, a przy tym wykazuje się właściwościami utrwalającymi makijaż.
Blizny na twarzy i ciele – co warto o nich wiedzieć?
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przebarwieniami w postaci nierównomiernych plamek czy widoczną blizną na twarzy, która tworzy w skórze wgłębienie, jest to defekt kosmetyczny, który może dotyczyć każdej osoby, bez względu na wiek. Co więcej, w zależności od tego, jaki czynnik jest odpowiedzialny za ich powstanie, blizny mogą wystąpić na różnych częściach ciała, czego przykładem może być blizna po urazie czy w przypadku kobiet – po cięciu cesarskim.
Blizny pozapalne, ale także blizny na twarzy po wypadku czy blizny na twarzy po ospie, jeśli są łatwe do zauważenia, mogą stanowić problem nie tylko estetyczny, ale i natury psychicznej. Ich obecność nierzadko sprawia, że posiadające je osoby nie są w stanie zaakceptować swojego wyglądu i odczuwają dyskomfort, również podczas kontaktów z innymi. Czym w takim razie jest blizna na policzku lub innej części ciała?
Blizna (łac. cicatrix) to zmiana, który powstaje w momencie gojenia się rany. Zastępuje ubytek skóry, która została uszkodzona na skutek konkretnego urazu lub choroby (np. zranienia, przecięcia, oparzenia, zabiegu chirurgicznego, czy przebytego trądziku). Tworzenie się blizny to naturalny proces naprawczy.
Blizna na twarzy i ciele to tak naprawdę tkanka bliznowata (włóknista) zawierająca dużą ilość usieciowanych włókien kolagenowych, która nie posiada już gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych oraz charakteryzuje się brakiem elastyczności. To z kolei sprawia, że w wyraźny sposób odznacza się od pozostałej skóry, co również wpływa na jej widoczność. Może także tworzyć charakterystyczne wgłębienia, czego przykładem są blizny zanikowe po przebytym trądziku.