Kategorie

Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?

Jak uniknąć przebarwień i plam po opalaniu?

Wielu z nas po pożegnaniu jesieni i zimy z utęsknieniem wyczekuje na nadejście lata, które kojarzy nam się przede wszystkim z dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami. I chociaż promienie słoneczne mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, to jednak nie możemy zapominać, w jaki sposób oddziałują na naszą skórę. Wciąż nie brakuje osób, które zapominają, jak ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna bądź stosują ją wybiórczo. Tymczasem niedopilnowanie tej kwestii może skutkować m.in. przebarwieniami na naszej skórze. By nie dopuścić do powstawania przebarwień, dobrze jest zatem pamiętać o używaniu kosmetyków z wysokim filtrem.

Blizny a przebarwienia

Blizny i przebarwienia na twarzy to również niezwykle częsty problem, z którym borykają się osoby na całym świecie o różnym fototypie skóry. Blizny potrądzikowe są nieestetyczne i łatwo zauważalne, a ich pozbycie się to nierzadko długotrwały proces.

Skąd w takim razie biorą się blizny i przebarwienia potrądzikowe? To zmiany skórne, które powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia niedoskonałości i uszkodzenia skóry właściwej. Blizny potrądzikowe powstają w momencie, gdy tkanka łączna włóknista w momencie gojenia nie wypełnia całego ubytku tkanki.

Dlaczego jednak dochodzi do powstania przebarwień i blizn potrądzikowych? Istnieje kilka przyczyn tego problemu. Po pierwsze, może to być uraz mechaniczny, czyli uszkodzenie gojącej się skóry poprzez próbę wyciskania niedoskonałości czy rozdrapywania (jest to także niehigieniczne, gdyż może prowadzić do roznoszenia mikroorganizmów na inne części twarzy).

Inną, równie częstą przyczyną powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych jest nieodpowiednia pielęgnacja i stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry. To także nieodpowiednia fotoprotekcja, a często także jej całkowity brak.

Warto także zwrócić uwagę, że blizny po trądziku mogą mieć zarówno kształt pogrubionych wypukłych guzków, wgłębień czy wspomnianych przebarwień.Zanikowe blizny potrądzikowe
są najczęstszym występującym typem opisywanych zmian skóry. Nierzadko blizny potrądzikowe cechuje nierówna i stożkowata struktura skóry, co jest szczególnie widoczne w okolicy policzków czy brody.

Jeżeli chodzi natomiast o przebarwienia, mogą one przyjmować postać niewielkich ledwo zauważalnych kropek, jak i uwidaczniać się na skórze jako plama o różnym zabarwieniu od jasnoróżowego do ciemnobrązowego i nieregularnym kształcie. Mogą powstawać w wyniku promieniowania słonecznego (posłoneczne), bodźca chemicznego (chemiczne) czy stanowić efekt przebytej choroby, w tym przypadku trądziku (pozapalne).

Blizny a ochrona UV

Jak pozbyć się blizn i przebarwień? Przede wszystkim, warto dbać o swoją skórę tak, by nie dopuścić do wytworzenia się blizny lub przebarwienia. Stąd tak istotna jest tutaj prewencja w postaci odpowiedniej fotoprotekcji.

Niestety, wystawianie skóry (zarówno tej ze zmianami skórnymi, jak i bez) na promieniowanie słoneczne może prowadzić do powstania i utrwalenia przebarwień, których pozbycie się wymaga od nas wiele cierpliwości i nierzadko, pomocy specjalisty. Stąd niewystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych okazuje się tutaj kluczowe, podobnie jak stosowanie kremów chroniących przed słońcem, z wysokim filtrem.

Jaki przeciwsłoneczny krem do twarzy z bliznami oraz przebarwieniami warto wybrać? Szczególnej uwadze polecamy gamę produktów przeciwsłonecznych Anthelios. To seria kosmetyków, które zapewniają bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.


Jako przeciwsłoneczny krem do twarzy na blizny i przebarwienia doskonale sprawdzi się Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny fluid SPF50+. Posiada najwyższy stopień ochrony przeciw szkodliwemu promieniowaniu UVA. Co więcej zapobiega powstawaniu uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UVB oraz zanieczyszczenia. Posiada lekką, nietłustą konsystencję.

Blizny na twarzy i ciele – co warto o nich wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przebarwieniami w postaci nierównomiernych plamek czy widoczną blizną na twarzy, która tworzy w skórze wgłębienie, jest to defekt kosmetyczny, który może dotyczyć każdej osoby, bez względu na wiek. Co więcej, w zależności od tego, jaki czynnik jest odpowiedzialny za ich powstanie, blizny mogą wystąpić na różnych częściach ciała, czego przykładem może być blizna po urazie czy w przypadku kobiet – po cięciu cesarskim.

Blizny pozapalne, ale także blizny na twarzy po wypadku czy blizny na twarzy po ospie, jeśli są łatwe do zauważenia, mogą stanowić problem nie tylko estetyczny, ale i natury psychicznej. Ich obecność nierzadko sprawia, że posiadające je osoby nie są w stanie zaakceptować swojego wyglądu i odczuwają dyskomfort, również podczas kontaktów z innymi. Czym w takim razie jest blizna na policzku lub innej części ciała?

Blizna (łac. cicatrix) to zmiana, który powstaje w momencie gojenia się rany. Zastępuje ubytek skóry, która została uszkodzona na skutek konkretnego urazu lub choroby (np. zranienia, przecięcia, oparzenia, zabiegu chirurgicznego, czy przebytego trądziku). Tworzenie się blizny to naturalny proces naprawczy.

Blizna na twarzy i ciele to tak naprawdę tkanka bliznowata (włóknista) zawierająca dużą ilość usieciowanych włókien kolagenowych, która nie posiada już gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych oraz charakteryzuje się brakiem elastyczności. To z kolei sprawia, że w wyraźny sposób odznacza się od pozostałej skóry, co również wpływa na jej widoczność. Może także tworzyć charakterystyczne wgłębienia, czego przykładem są blizny zanikowe po przebytym trądziku.

Przebarwienia skóry po opalaniu. Jak pozbyć się problemu?

Latem na naszej skórze mogą występować przebarwienia i ciemne plamy. Skąd się biorą i dlaczego pojawiają się po opalaniu? W jaki sposób można się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada lekarz medycyny estetycznej.

Przebarwienia posłoneczne najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. To miejsca, w których skóra jest najbardziej narażona na skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia czynności melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, chroniącej głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Przyzwyczajona do produkcji dużej ilości melaniny skóra wytwarza barierę ochronną w postaci przebarwień. W ten sposób nasz organizm zabezpiecza się przed koniecznością jej ponownego produkowania w razie dalszego wystawienia na działanie słońca.

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

To naturalnie występujące gruczoły Montgomery ego, czyli przekształcone gruczoły potowe, które mogą się układać koliście na całej powierzchni otoczki lub nieregularnie, w mniejszych lub większych skupiskach.

Czytaj dalej...

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

zaburzenia hormonalne przebarwienia i plamy mogą występować na skórze w czasie ciąży tak zwana ostuda ciężarnych , a także na skutek zaburzeń miesiączkowania, przyjmowania doustnej antykoncepcji oraz w przebiegu zaburzeń funkcji tarczycy lub nadnerczy.

Czytaj dalej...