Skąd się biorą i jak leczyć brązowe plamy po oparzeniu?
Przebarwienia skóry po opalaniu. Jak pozbyć się problemu?
Latem na naszej skórze mogą występować przebarwienia i ciemne plamy. Skąd się biorą i dlaczego pojawiają się po opalaniu? W jaki sposób można się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada lekarz medycyny estetycznej.
Przebarwienia posłoneczne najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. To miejsca, w których skóra jest najbardziej narażona na skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia czynności melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, chroniącej głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Przyzwyczajona do produkcji dużej ilości melaniny skóra wytwarza barierę ochronną w postaci przebarwień. W ten sposób nasz organizm zabezpiecza się przed koniecznością jej ponownego produkowania w razie dalszego wystawienia na działanie słońca.
Przebarwienia po opalaniu – czy można się ich pozbyć?
Ziścił się najgorszy scenariusz i po lecie widzisz na swoim ciele plamy po opalaniu? Tak się składa, że dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry możesz zminimalizować efekty zażywania kąpieli słonecznych.
Musimy być z Tobą szczerzy – przebarwienia po opalaniu da się usunąć, jednak jest to proces, który wymaga od Ciebie systematyczności i cierpliwości. Niechciane zmiany skórne nie znikną w tydzień czy dwa. Może się również zdarzyć, że nakładane preparaty nie przyniosą pożądanego efektu. Wtedy warto rozważyć możliwości, jakie oferuje medycyna estetyczna.
Zanim jednak skusisz się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym, daj szansę produktom ze składnikami aktywnymi. Kosmetyki na plamy po opalaniu powinny w swoim składzie zawierać kwas mlekowy, retinol, kwas azelainowy, niacynamid czy witaminę C. Na tej ostatniej substancji bazuje rozjaśniające serum od marki Hagi.
Gdy białe plamki na nogach po opalaniu są wynikiem oparzenia słonecznego, daj szansę ekstraktom z aloesu i alg morskich, które przyspieszają regenerację naskórka. Na odbarwione obszary możesz nakładać także witaminy A i E, które odbudują barierę hydrolipidową naskórka.
Jeśli białe plamy po opalaniu są wywołane przez łupież pstry, to zwykle wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej w tym celu stosuje się szampony przeciwłupieżowe czy kremy przeznaczone do aplikowania na chorobowo zmienioną skórę.
Przebarwienia po opalaniu – jak zapobiegać?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to odniesienie znakomicie odnosi się także do przebarwień posłonecznych, wobec czego nie powinniśmy lekceważyć potrzeby ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Kosmetyki z wysokim filtrem to prawdziwy niezbędnik w naszej kosmetyczce zwłaszcza latem, choć warto podkreślić, że produkty przeciwsłoneczne należy stosować przez cały rok.
Zanim więc wystąpią białe plamy na skórze po opalaniu i inne przebarwienia wynikające z kontaktu ze słońcem, sięgnijmy po sprawdzone kosmetyki. Na całe ciało możemy zastosować spray SPF 50 Ambre Solaire Invisible Protect Refresh . To szybko wchłaniająca się, lekka formuła wzbogacona o witaminę E i aloes, czyli składniki, które wzmacniają odporność skóry i dbają o jej właściwe nawilżenie. Wygodny atomizer pozwala na sprawne zaaplikowanie kosmetyku.
Nie zapominajmy o tym, że białe plamki i ciemne przebarwienia bardzo często występują na naszej cerze. By brązowe plamy na twarzy nie stały się naszym problemem, wybierzmy wysoką ochronę – tak jak w przypadku ochronnego fluidu SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV . Chroni on zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Został on wzbogacony o nawilżający kwas hialuronowy.
Jak wiadomo, występujące na skórze białe plamy i brązowe przebarwienia to najczęściej efekt długotrwałej ekspozycji na słońcu. Nie zapominajmy zatem, aby wybrane kosmetyki przeciwsłoneczne reaplikować w ciągu dnia, najlepiej co 2-3 godziny, a także po spoceniu się, po użyciu ręcznika i po wyjściu z wody.
O ile reaplikacja produktów z SPF nie sprawia większych trudności w obrębie skóry ciała, o tyle możemy się zastanawiać, jak ponownie nałożyć filtr na twarz, jeżeli danego dnia nałożyliśmy makijaż. Rozwiązaniem na to będzie mgiełka SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV , którą można spryskać skórę nawet wówczas, gdy wcześniej użyliśmy kosmetyków kolorowych. Mgiełka zapewnia kompleksową ochronę przed słońcem, a przy tym wykazuje się właściwościami utrwalającymi makijaż.
Blizny a ochrona UV
Jak pozbyć się blizn i przebarwień? Przede wszystkim, warto dbać o swoją skórę tak, by nie dopuścić do wytworzenia się blizny lub przebarwienia. Stąd tak istotna jest tutaj prewencja w postaci odpowiedniej fotoprotekcji.
Niestety, wystawianie skóry (zarówno tej ze zmianami skórnymi, jak i bez) na promieniowanie słoneczne może prowadzić do powstania i utrwalenia przebarwień, których pozbycie się wymaga od nas wiele cierpliwości i nierzadko, pomocy specjalisty. Stąd niewystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych okazuje się tutaj kluczowe, podobnie jak stosowanie kremów chroniących przed słońcem, z wysokim filtrem.
Jaki przeciwsłoneczny krem do twarzy z bliznami oraz przebarwieniami warto wybrać? Szczególnej uwadze polecamy gamę produktów przeciwsłonecznych Anthelios. To seria kosmetyków, które zapewniają bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Jako przeciwsłoneczny krem do twarzy na blizny i przebarwienia doskonale sprawdzi się Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny fluid SPF50+. Posiada najwyższy stopień ochrony przeciw szkodliwemu promieniowaniu UVA. Co więcej zapobiega powstawaniu uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UVB oraz zanieczyszczenia. Posiada lekką, nietłustą konsystencję.