"Rewolucyjny krem Clarena z komórkami macierzystymi dla okolic oczu"

Czynniki wzrostu a skóra

Komórki macierzyste i czynniki wzrostu wykorzystuje się m.in. w medycynie rekonstrukcyjnej (po urazach, wypadkach, operacjach) i w medycynie estetycznej (m.in. zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w celu ujędrnienia i rewitalizacji skóry). Dlaczego komórki macierzyste i czynniki wzrostu są tak modne w kosmetologii? Ze względu na ich skuteczne działanie. Regenerują skórę, pobudzają mikrokrążenie, stymulują komórki skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Słowem: przedłużają młody wygląd.

Ponadto, zmniejszają wydzielanie enzymu kolagenazy i pobudzają komórki warstwy podstawnej do regeneracji. Były wykorzystywane w kremach już od dawna. Oprócz retinolu i witaminy C, zaliczyłabym czynniki wzrostu do złotego standardu anti-aging – mówi prof. dr hab. Barbara Zegarska, profesor Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej UMK w Toruniu.

Jak podkreśla pani profesor, najczęściej komórki macierzyste wykorzystuje się w zabiegach medycyny rekonstrukcyjnej i estetycznej, podając je igłą. Przykład? Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – pobieranego z odwirowanej krwi pacjenta i podawanego w mezoterapii, albo retransplantacja komórek tłuszczowych w celu wypełnienia ubytków czy wygładzenia skóry. Natomiast nakładając czynniki wzrostu na skórę w postaci kremu czy serum, potrzeba czegoś więcej. Żeby substancja mogła wniknąć do tkanki, która nie jest gąbką – ma szczelną barierę z warstwą rogową i komórkami lipidowymi – potrzeba nośnika. Ten przeprowadza substancje aktywne przez warstwę rogową i działa w głębszych warstwach.

FGF to czynnik wzrostu fibroblastów. Pobudza je i dzięki temu komórki produkują elastynę i kolagen, a także kwas hialuronowy i proteoglikany. Czynnik płytkopochodny PDGF reguluje wydzielanie kolagenazy i syntezę kolagenu. Kolagenaza to enzym, który rozkłada włókna kolagenowe. Kiedy się zatrzyma jej produkcję, skóra dłużej pozostanie jędrna i elastyczna. Komórki macierzyste CD34+ to samoodnawialne komórki, które wydzielają czynniki wzrostu, pobudzają odnowę komórkową, różnicują się i migrują. Ale raczej pobiera się je z tłuszczu i krwi – znane są np. z wampirzego liftingu. Nie słyszałam, żeby te ostatnie były dostępne w kremach – mówi prof. Barbara Zegarska.

Czy komórki macierzyste są składnikiem naturalnym?

Komórki macierzyste są naturalnym składnikiem w sensie, że nie są one stworzone syntetycznie w laboratorium. W kosmetologii najczęściej pochodzą z roślin, takich jak jabłka, róże, grochodrzew, a nawet algi. Proces ekstrakcji i hodowli komórek macierzystych odbywa się jednak w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, aby zapewnić ich czystość, skuteczność i bezpieczeństwo.

Warto zauważyć, że w przypadku produktów kosmetycznych, nie używa się całych żywych komórek macierzystych, ale ekstraktów z nich. Te ekstrakty zawierają składniki odżywcze, które są wydzielane przez komórki macierzyste, takie jak antyoksydanty, peptydy, aminokwasy, lipidy i inne.

Podczas wyboru kosmetyków z komórkami macierzystymi, ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, skąd pochodzą te komórki. Niektóre marki mogą korzystać z komórek macierzystych pochodzących z bardziej zrównoważonych źródeł lub upraw roślin niż inne. Dlatego warto zawsze sprawdzić, jakie są praktyki danego producenta w zakresie pozyskiwania komórek macierzystych.

Kupione z tym produktem

Skeyndor Skeyndor Corrective Expression Lines Lip Filler Contour - krem do ust - 10ml

Krem korygujący zmarszczki mimiczne i głębokie zmarszczki wokół ust. Nawet do 25% zwiększona objętość.

Skeyndor Skeyndor Corrective Deep Lines Filler Emulsion - emulsja do twarzy - 50ml

Emulsja wypełniająca głębokie zmarszczki stworzona dla skóry mieszanej i tłustej.

Skeyndor Skeyndor Power Hyaluronic Moisturising Booster - serum nawilżające - 30ml

Serum intensywnie nawilżające z kwasem hialuronowym. Przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej.

Skeyndor Skeyndor Expert Cleanse Pro Micelar Oil - olejek micelarny - 200ml

Oczyszczający olejek micelarny do każdego typu cery. Skutecznie usuwa makijaż i zanieczyszczenia z powierzchni skóry, nie podrażniając jej.

Skeyndor Skeyndor Essential Wheat Germ Oil Nourishing Cream - krem do twarzy - 50ml

Komórki macierzyste i czynniki wzrostu w kremach

Powraca trend na czynniki wzrostu w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, zwłaszcza tych, które mają zatrzymać młodość. Coraz częściej stosuje się dla urody także komórki macierzyste. Jak działają, co dają skórze i po które warto sięgać? Sprawdzamy.

Skąd bierze się zainteresowanie komórkami macierzystymi (na opakowaniach kosmetyków występują zwykle pod angielską nazwą stem cells) i czynnikami wzrostu (ang. grow factor) w pielęgnacji? Komórki macierzyste tworzą ludzki zarodek, ale występują też w życiu pozarodkowym. Mają możliwość nieograniczonej liczby podziałów i mogą się przekształcać w każdy inny typ komórek. I jak mówi dr inż. Justyna Żerańska z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, ekspert kosmopedia.org, komórki macierzyste mają zdolność proliferacji (ciągłego namnażania) i różnicowania na wyspecjalizowane komórki (w zależności od narządu, w którym są obecne), a także są odpowiedzialne za wzrost i naprawę uszkodzonych tkanek. Występują nie tylko w ludzkim ciele, lecz także w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Z kolei czynniki wzrostu to peptydy (białka), które pobudzają komórki do podziału. Aplikacja na skórę czynników wzrostu, które naśladują te naturalnie występujące w ciele człowieka, przyspiesza odnowę komórkową i syntezę kolagenu. Przydaje się w leczeniu blizn, rozstępów, przebarwień, a także w spłycaniu zmarszczek. Czynniki wzrostu są też pomocne we wspieraniu skóry naczyniowej, atopowej i reaktywnej.

Jest bowiem dosyć gęsty, ma raczej masłowatą konsystencję, co przekłada się na to, że w ciepłe dni twarz może się po nim świecić - nie mylić z rozświetleniem - wskutek czego teraz służy mi wyłącznie na dzień.

Czytaj dalej...

Skuteczność efekt działania kosmetyku Konsystencja jeśli dotyczy Zapach Trwałość użytego kosmetyku na twarzy ciele Wydajność Stosunek ceny do jakości Stosunek obietnic producenta do efektu rzeczywistego Opakowanie estetyka i użyteczność.

Czytaj dalej...

ZALETY - druga skóra - nie obciąża, nie zapycha - nie ciemnieje - bardzo ładnie wygląda na buzi - promiennie - utrzymuje się w bardzo dobrej kondycji przez cały dzień w pracy - nie trzeba go dodatkowo pudrować - trzyma bardzo ładne wykończenie, cara się nie wyświeca - świetny produkt na co dzień.

Czytaj dalej...

INFORMACJA DLA WRAŻLIWYCH na początku zdarzyły mi się tu i ówdzie zaczerwienione miejsca, jednak później nie doświadczyłam już żadnych efektów ubocznych przy czym zawsze stosowałam pod spód krem lub serum.

Czytaj dalej...