"Rewolucyjny krem Clarena z komórkami macierzystymi dla okolic oczu"
Komórki macierzyste i czynniki wzrostu – skąd pochodzą?
Jak już wspominała prof. Barbara Zegarska, czynniki wzrostu wykorzystywane w medycynie pobiera się z organizmu człowieka: krwi, tłuszczu, owłosionej skóry głowy lub szpiku, a następnie podaje się je igłą w zabiegach medycznych: rekonstrukcji, regeneracji, odmładzaniu tkanek. A skąd biorą się czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które trafiają do kremów?
– Roślinne komórki macierzyste znajdują się w merystemach wierzchołkowych pędów i merystemach bocznych korzeni. W tych miejscach komórki dzielą się przez całe życie rośliny, tworząc nowe narządy. Wszystkie części rośliny, w tym liście, łodygi, kwiaty i nasiona powstają z komórek tkanki łącznej znajdujących się w wierzchołkowej części trzonu. Merystemy roślinne zawierają końcówki wzrostu. Proces wzrostu odbywa się w nich przez systematyczne podziały komórek. Roślinne komórki macierzyste, które są obecne w wierzchołkach wzrostu charakteryzują się totipotencją, tj. zdolnością jednej komórki do dzielenia się i wytwarzania wszystkich zróżnicowanych komórek w organizmie. W celach kosmetycznych roślinne komórki macierzyste są reprodukowane w hodowlach komórkowych metodą mikrorozmnażania (mikroreprodukcji), która obejmuje hodowlę komórkową in vitro – mówi dr inż. Justyna Żerańska.
– Nie ma ogólnej zasady co do działania komórek macierzystych. Najczęściej wpływają one na witalność skóry, przyspieszają regenerację naskórka, poprawiają funkcję bariery skórnej. Popularne w wielu produktach komórki macierzyste z mchu ułatwiają skórze przystosowanie się do zmiennych warunków życia czy warunków klimatycznych. A np. komórki macierzyste z drzewa arganowego zwiększają jędrność, gęstość, napięcie, czyli działają typowo odmładzająco. Komórki macierzyste pobiera się z wielu roślin, te najpopularniejsze to: jabłka, mech, czerwone winogrona, różanecznik alpejski, drzewo arganowe, brodziuszka wiechowata, owoce goji – tutaj w źródłach do pozyskiwania komórek macierzystych ogranicza producentów tylko wyobraźnia – mówi Magdalena Kaczanowicz.
Czynniki wzrostu a skóra
Komórki macierzyste i czynniki wzrostu wykorzystuje się m.in. w medycynie rekonstrukcyjnej (po urazach, wypadkach, operacjach) i w medycynie estetycznej (m.in. zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w celu ujędrnienia i rewitalizacji skóry). Dlaczego komórki macierzyste i czynniki wzrostu są tak modne w kosmetologii? Ze względu na ich skuteczne działanie. Regenerują skórę, pobudzają mikrokrążenie, stymulują komórki skóry do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Słowem: przedłużają młody wygląd.
– Ponadto, zmniejszają wydzielanie enzymu kolagenazy i pobudzają komórki warstwy podstawnej do regeneracji. Były wykorzystywane w kremach już od dawna. Oprócz retinolu i witaminy C, zaliczyłabym czynniki wzrostu do złotego standardu anti-aging – mówi prof. dr hab. Barbara Zegarska, profesor Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej UMK w Toruniu.
Jak podkreśla pani profesor, najczęściej komórki macierzyste wykorzystuje się w zabiegach medycyny rekonstrukcyjnej i estetycznej, podając je igłą. Przykład? Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego – pobieranego z odwirowanej krwi pacjenta i podawanego w mezoterapii, albo retransplantacja komórek tłuszczowych w celu wypełnienia ubytków czy wygładzenia skóry. Natomiast nakładając czynniki wzrostu na skórę w postaci kremu czy serum, potrzeba czegoś więcej. Żeby substancja mogła wniknąć do tkanki, która nie jest gąbką – ma szczelną barierę z warstwą rogową i komórkami lipidowymi – potrzeba nośnika. Ten przeprowadza substancje aktywne przez warstwę rogową i działa w głębszych warstwach.
FGF to czynnik wzrostu fibroblastów. Pobudza je i dzięki temu komórki produkują elastynę i kolagen, a także kwas hialuronowy i proteoglikany. Czynnik płytkopochodny PDGF reguluje wydzielanie kolagenazy i syntezę kolagenu. Kolagenaza to enzym, który rozkłada włókna kolagenowe. Kiedy się zatrzyma jej produkcję, skóra dłużej pozostanie jędrna i elastyczna. Komórki macierzyste CD34+ to samoodnawialne komórki, które wydzielają czynniki wzrostu, pobudzają odnowę komórkową, różnicują się i migrują. Ale raczej pobiera się je z tłuszczu i krwi – znane są np. z wampirzego liftingu. Nie słyszałam, żeby te ostatnie były dostępne w kremach – mówi prof. Barbara Zegarska.
Czy warto stosować kremy z komórkami macierzystymi?
Stosowanie kremów z komórkami macierzystymi może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza dla osób, które szukają skutecznych rozwiązań w walce z oznakami starzenia się skóry. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich użycie:
- Regeneracja skóry: Jedną z najważniejszych korzyści płynących z używania kremów z komórkami macierzystymi jest ich zdolność do promowania regeneracji skóry. Dzięki temu mogą one pomóc w zwalczaniu oznak starzenia, takich jak zmarszczki, utrata jędrności i nierównomierny koloryt skóry.
- Ochrona przed szkodliwymi czynnikami środowiska: Komórki macierzyste roślin są naturalnie odporne na stres oksydacyjny i szkodliwe czynniki środowiska. Kremy zawierające ekstrakty z tych komórek mogą pomóc chronić skórę przed szkodliwym wpływem takich czynników, jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia.
- Odżywienie skóry: Ekstrakty z komórek macierzystych są bogate w składniki odżywcze, które mogą głęboko nawilżać i odżywiać skórę, poprawiając jej ogólny wygląd i kondycję.
- Bezpieczeństwo: Kremy z komórkami macierzystymi są generalnie bezpieczne dla większości typów skóry. Ważne jest jednak, jak zawsze, przetestowanie nowego produktu na małym obszarze skóry przed jego pełnym zastosowaniem, aby upewnić się, że nie wywołuje on reakcji alergicznej.
Warto jednak pamiętać, że skuteczność kremów z komórkami macierzystymi może zależeć od wielu czynników, takich jak jakość składników, koncentracja ekstraktów z komórek macierzystych w produkcie i indywidualna reakcja skóry na te składniki. Dlatego zawsze warto dokonać dobrze przemyślanego wyboru, kiedy decydujemy się na ich stosowanie.
Kupione z tym produktem
Skeyndor Skeyndor Corrective Expression Lines Lip Filler Contour - krem do ust - 10mlKrem korygujący zmarszczki mimiczne i głębokie zmarszczki wokół ust. Nawet do 25% zwiększona objętość.
Skeyndor Skeyndor Corrective Deep Lines Filler Emulsion - emulsja do twarzy - 50mlEmulsja wypełniająca głębokie zmarszczki stworzona dla skóry mieszanej i tłustej.
Skeyndor Skeyndor Power Hyaluronic Moisturising Booster - serum nawilżające - 30mlSerum intensywnie nawilżające z kwasem hialuronowym. Przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej.
Skeyndor Skeyndor Expert Cleanse Pro Micelar Oil - olejek micelarny - 200mlOczyszczający olejek micelarny do każdego typu cery. Skutecznie usuwa makijaż i zanieczyszczenia z powierzchni skóry, nie podrażniając jej.
Skeyndor Skeyndor Essential Wheat Germ Oil Nourishing Cream - krem do twarzy - 50ml
Spis treści
Organizm człowieka zbudowany jest z licznych komórek. Większość z nich starzeje się i po pewnym okresie obumiera, robiąc miejsce na nowe. Jednak nie wszystkie komórki funkcjonują w ten sposób. Około 8% ludzkich komórek to tak zwane komórki macierzyste, nazywane również komórkami pnia. Ich unikalność polega na tym, że mają niezwykłą zdolność do regeneracji i potencjalnie nieskończonego podziału. Mogą też różnicować się na różne podtypy komórek. Nic dziwnego, że stanowią ogromne zainteresowanie naukowców i kosmetologów, którzy intensywnie badają ich działanie oraz to, jak można je wykorzystać.
Skąd biorą się komórki macierzyste?
Komórki macierzyste w naturalny sposób znajdują się w ludzkim ciele. Z wiekiem jednak mamy ich coraz mniej, gdyż przeradzają się w inne komórki np. tkanki kostnej czy nerwowej. Przez lekarzy do celów medycznych pobierane są ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej. Najlepszym źródłem komórek macierzystych jest jednak krew pępowinowa, pobierana z pępowiny zaraz po porodzie. Taka krew ma nawet 10-krotnie większą zdolność regeneracyjną, niż inne komórki. Niektórzy badacze nazywają ją nawet „krwią życia”.
Komórki macierzyste znajdują się także w tkankach zwierząt i roślin (do naszych kosmetyków pozyskiwane są między innymi z motylego krzewu). Taki rodzaj komórek pnia wykorzystywany jest często w kosmetyce.
