Czy depilacja laserowa w domu jest bezpieczna?
Efekty
Dobrze wykonany zabieg pozwala w ponad 90 procentach usunąć cebulki włosowe ze skóry. To sprawia, że znika konieczność regularnego wykonywania depilacji. W przypadku depilatorów domowych skuteczność nie jest aż tak wysoka.
Bolesność uzależniona jest od indywidualnego progu bólu każdej osoby. U niektórych ludzi pojawi się lekkie szczypanie lub pieczenie skóry, u innych niewielki ból. Depilacja laserowa nie jest jednak zabiegiem, który generuje duże dolegliwości bólowe.
Po wykonaniu depilacji najczęściej przez kilka dni skóra jest bardziej tkliwa. W tym czasie warto powstrzymać się od stosowania agresywnych kosmetyków czy peelingów i pozwolić skórze wrócić do formy. Można stosować delikatne dermokosmetyki o działaniu nawilżającym i regenerującym naskórek.
Jakie są wady i zalety depilacji laserowej?
Głównymi zaletami depilacji laserowej jest jej trwałość i skuteczność. Jest to także metoda skuteczna, która nie powoduje skutków ubocznych, takich jak podrażnienia czy wrastanie włosków. Można ją więc stosować na każdej partii ciała, także w okolicach bikini i na twarzy. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne. Jak każda metoda depilacji, laser ma też swoje wady. Jest to dość kosztowna metoda, co można jednak zrozumieć, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że po zakończonej serii depilację wystarczy powtarzać raz w roku. Depilacja laserowa może być też bolesna, to zależy od wytrzymałości na ból konkretnej osoby. Laser może też okazać się nieskuteczny w przypadku jasnych włosów lub ciemnej karnacji. Warto dokładnie rozważyć ten fakt przed zakupem.
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Aquafilling - czy jest niebezpieczny?
Kriolipoliza - na czym polega i czy jest skuteczna? Czy kriolipoliza jest bezpieczna?
Czy zabiegi depilacji laserowej są bezpieczne?
Depilacja laserowa jest uważana za bezpieczną metodę usuwania owłosienia, jeśli jest przeprowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowe jest przestrzeganie środków ostrożności i poprzedzająca zabieg konsultacja. Dowiedz się więcej z naszej dzisiejszego artykułu.
Depilacja laserowa jest ogólnie bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda procedura kosmetyczna, może powodować pewne skutki uboczne, w tym podrażnienia skóry. Bezpośrednio po zabiegu, niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaczerwienienia, obrzęku lub uczucia pieczenia w miejscu ekspozycji na laser, co zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku godzin do kilku dni.
Rzadziej mogą wystąpić bardziej poważne reakcje, takie jak przebarwienia skóry, szczególnie u osób z ciemniejszą karnacją lub tych, którzy nie przestrzegają zaleceń dotyczących opalania przed i po zabiegu. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, ważne jest wybieranie doświadczonych specjalistów i przestrzeganie ich zaleceń pielęgnacyjnych po zabiegu.
Polecamy także:
Laserowa depilacja owłosienia nie zapewnia natychmiastowych efektów, ponieważ włosy potrzebują czasu, aby wypaść, a ponadto na danej powierzchni ciała zawsze znajdują się w różnych stadiach rozwoju. Dzięki temu jedne rosną, podczas gdy inne wypadają – inaczej bylibyśmy skazani na ich okresowe braki. Faza wzrostu, czyli anagenowa, trwa w zależności od lokalizacji na ciele przeważnie od 4 do 8 tygodni. Dlatego aby zniszczyć wszystkie cebulki włosowe na danej powierzchni, zabiegi trzeba powtarzać.
Zabieg depilacji laserowej jest najbardziej efektywny u osób, które mają ciemne i grube włosy. Jego skuteczność wynosi wtedy 80-90 proc., a zadowalające rezultaty mogą zapewnić już 3-4 sesje. U blondynek laser może nie zadziałać w pełni, chyba, że jest to specjalny rodzaj urządzenia.
O trwałości depilacji laserowej mówi się wtedy, gdy po upływie 6 miesięcy od zakończenia serii zabiegów włosy na traktowanym obszarze już nie odrastają. Uważa się, że efekty depilacji laserowej utrzymują się przez co najmniej kilka lat.
Depilacja laserowa może być nieskuteczna lub mało skuteczna u osób z jasnym owłosieniem, zwłaszcza blond, rudym i siwym, a także tych bardzo opalonych – zawarta w skórze melanina może wtedy pochłaniać energię lasera, co nie tylko zmniejsza efektywność usuwania włosków, ale też prowadzi do poparzeń skóry.
Jeżeli u kobiet usuwane jest owłosienie androgenowe, czyli z obszarów występowania charakterystycznych dla płci męskiej (broda, wąsik, klatka piersiowa, okolice sutków, linia pępka czy pośladki), włoski również mogą po czasie zacząć znowu rosnąć. Często wynika to z zaburzeń hormonalnych, więc skutecznym rozwiązaniem może okazać się terapia wyznaczona przez lekarza.
Czy depilacja laserowa jest zdrowa i bezpieczna?
Wbrew wielu obawom mówi się, że laser jest jedną z najbezpieczniejszych metod depilacji. Jego prawidłowe stosowanie nie powoduje uszkodzeń skóry, nawet w tak wrażliwych miejscach jak okolice bikini, pachy czy twarz. Oczywiście warto sprawdzić, czy salon, w którym zamierzamy wykonać zabieg, ma dobre opinie, a sprzęt, który jest w nim używany, posiada wszelkie niezbędne atesty. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo depilacji domowej, również należy sprawdzić jakość sprzętu. Nie warto próbować szukać urządzeń do użytku profesjonalnego – są one zbyt silne do domowego użytku, co zwiększa ryzyko nieprawidłowego zastosowania. Jeśli szukasz naprawdę dobrego domowego depilatora, koniecznie sprawdź ranking depilatorów laserowych na homelook.pl
Aby depilacja laserowa była skuteczna, warto zastosować się dokładnie do zaleceń producenta danego lasera. Mogą się one nieznacznie różnić w zależności od wybranego modelu, ale jest kilka reguł, o których warto pamiętać przed każdą depilacją laserową. Przed rozpoczęciem depilacji należy zrezygnować z przyjmowania suplementów diety i preparatów ziołowych, które mogą być przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Należy powstrzymać się tez od innych form depilacji na 4-6 tygodni przed zabiegiem. Nie należy też opalać się (także na solarium), stosować samoopalaczy czy kosmetyków z retinolem lub kwasami. Po zabiegu przez kilka dni najlepiej powstrzymać się od peelingów i zrezygnować z basenu.