Czy depilator boli? Niezwykłe fakty i praktyczne wskazówki

Depilacja a epilacja – czym kierować się przy wyborze metody?

Wybór pomiędzy klasyczną depilacją a epilacją laserową to nie tylko kwestia trwałości efektów i bolesności zabiegu. Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj i struktura włosa – ciemne włosy na jasnej skórze to idealne warunki do skutecznej epilacji laserowej, ale nowoczesne urządzenia pozwalają osiągać skuteczne rezultaty również przy jaśniejszych włosach,
  • częstotliwość zabiegów – tradycyjne metody depilacji wymagają regularnych zabiegów. Epilacja laserowa pozwala na mniejszą częstotliwość zabiegów, a zdarza się, że ich wielokrotne powtórzenie zapewnia trwałość efektów (włosy nie odrastają),
  • koszty – golenie włosów maszynką jednorazową lub specjalnym kremem nie wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, ale epilacja może być bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie,
  • próg bólowy – użycie wosku lub depilatora elektrycznego może być bardzo bolesne, szczególnie we wrażliwych częściach ciała. Epilacja jest bezbolesna, niektórzy pacjenci określają doznania, jako niewielki dyskomfort,
  • trwałość efektów – osoby pragnące uzyskać długotrwałe efekty depilacji powinny wybierać metody usuwania łodygi włosa wraz z cebulką (depilator, wosk, pasta, cukrowa) lub prowadzące do ich osłabienia i zniszczenia (epilacja),
  • stan skóry – osoby ze skłonnościami do podrażnień lub alergii powinny dokładnie rozważyć wybór metody. Depilacja kremem, woskiem lub depilatorem może być nieodpowiednia dla skóry wrażliwej.

Zastanawiając się nad wyborem metody warto również skonsultować się ze specjalistą w gabinecie medycyny estetycznej. Konsultacja w klinice Projekt Skóra mogą pomóc dostosować metodę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Depilacja laserowa: jak przebiega, ile kosztuje i czy boli? Przeciwwskazania i pielęgnacja po zabiegu

Depilacja laserowa przeznaczona jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji. Po kilku zabiegach depilacji laserowej można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się na skórze przez długi czas. Jak przebiega depilacja laserowa i czy boli? Poznaj też przeciwwskazania do tego zabiegu i zasady pielęgnacji po jego przeprowadzeniu oraz dowiedz się, jaka jest cena depilacji laserowej.

Spis treści

  1. Depilacja laserowa: przeciwwskazania
  2. Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
  3. Na czym polega epilacja laserem diodowym?
  4. Depilacja laserowa: przebieg zabiegu
  5. Depilacja laserowa: po zabiegu
  6. Depilacja laserowa: cena
  7. Depilacja laserowa: czy boli?

Depilacja laserowa zalecana jest osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych (grudek i krostek). Największą zaletą tego typu depilacji jest całkowite lub niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Podobny zabieg trzeba powtarzać, ale już po kilku sesjach depilacji laserowej możemy cieszyć się gładką skórą nawet przez parę lat.

Depilacja laserowa: czy boli?

Osoby zastanawiające się nad zabiegiem depilacji laserowej obawiają się przede wszystkim bólu. To, jak go odczuwamy, zależy od naszej kombinacji włosów i melaniny - osoby czarnoskóre mają jej więcej niż białe, a te o ciemniejszej karnacji więcej niż osoby blade. Im ciemniejsze i gęstsze włosy i ciemniejszy odcień skóry, tym odczuwany ból będzie większy.

Wiele zależy też od progu odczuwania bólu przez daną osobę. To, co dla jednych jest "ukłuciem komara", innych może bardzo boleć. Kosmetolożka przykłada laser do ciała punkt po punkcie, laser wydaje specyficzny dźwięk - "strzał", który również może powodować dyskomfort. Kobiety określają ból podczas depilacji laserowej jako pieczenie, szczypanie. Niektóre porównują go do depilacji depilatorem, inne - do wyrywania brwi pęsetą.

dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, założycielka kliniki Estetica Nova

- Mediostar Next Pro to laser stosowany m.in. w zabiegach usuwania owłosienia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego i wysoce wydajnego systemu chłodzenia zabiegi depilacji są praktycznie bezbolesne. To bardzo ważne dla naszych pacjentek, które często bardzo nieprzyjemnie wspominają zabiegi depilacji innymi urządzeniami. Mediostar Next Pro łączy w sobie z wygodę i efektywność zabiegu. Głowica depilacyjna pracuje na 2 długościach fali 808 nm i 940 nm.

W zależności od fototypu i koloru włosów różny jest procentowy rozkład tych fal w wiązce. Dlatego właśnie laser jest bezpieczny nawet dla wyższych fototypów i skutecznie depiluje jasne włosy. Dodatkowym atutem jest możliwość podpięcia kilku innych głowic zabiegowych. W klinice stosuję również głowicę vaskularną o długości fali 940 nm, bardzo skutecznie zamykającą naczynka zarówno na twarzy, jak i na nogach.

Komfort i bezpieczeństwo zabiegu zapewni pacjentkom laser Motus AX. W przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku posiada unikatową szafirową głowicę, która schładza skórę do temperatury 15 stopni. Laser świetnie sprawdzi się również na jasnych włosach (z wyjątkiem białych i siwych).

Pielęgnacja przed i po zabiegu depilacji laserowej

W dniu zabiegu bądź na dzień przed zabiegiem trzeba dokładnie ogolić maszynką skórę twarzy lub ciała, w obszarach, które będą poddawane zabiegowi. Skóra musi być wolna od podrażnień i nieprzesuszona, dlatego na dzień przed zabiegiem nałóż balsam nawilżający, tak aby zapewnić jej optymalny poziom nawilżenia. W tygodniu poprzedzającym zabieg nie należy brać leków o działaniu fototoksycznym i fotoalergicznym, ani pić naparów z ziół o takim działaniu (np. z wyciągiem z dziurawca, nagietka, herbata Figura 1, 2). Natomiast w przeciągu 4 tygodni przed zabiegiem nie wolno depilować włosków pęsetą, depilatorem elektrycznym czy też za pomocą wosku lub pasty cukrowej. Ale bez obaw, w tym czasie możesz golić się maszynką. Pamiętaj również, aby nie stosować kremów zawierających kwasy owocowe oraz witaminy A i C, na 4 tygodnie przed zabiegiem.

Zastanawiasz się nad depilacją laserową? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem – kosmetologiem, który opowie Ci podczas konsultacji więcej na temat zabiegu depilacji laserowej Vectus

Po zabiegu skóra może być lekko podrażniona, zaczerwieniona lub delikatnie obrzęknięta. Taki stan może utrzymywać się kilka godzin, a maksymalnie do trzech dni po zabiegu. W razie potrzeby warto używać preparatów łagodzących jak np. Panthenol lub Alantan. W tym czasie należy stosować tylko delikatne produkty do mycia skóry, nie pocierać jej ręcznikiem przy wycieraniu. Ponadto nie należy używać perfum i dezodorantów w partiach ciała poddanych zabiegowi. Natomiast w okresie czterech tygodni po zabiegu nie opalać się i stosować kremy z wysokim filtrem UVA. W tym czasie należy również unikać korzystania z basenu lub sauny.

Może to obejmować stosowanie peelingu skóry, szczotkowanie ciała, regularne nawilżanie, stosowanie produktów łagodzących lub inne metody, które pomogą odblokować wrastające włoski na nogach i w innych częściach ciała.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa jest rozwiązaniem, które pozwala skutecznie pozbyć się owłosienia bez negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą tradycyjna, mechaniczna depilacja wrastające włoski, zacięcia i podrażnienia.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach obecność guzków pod pachami nie świadczy o groźnej patologii, jednak każda zmiana pod pachami powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może też świadczyć o chorobie nowotworowej.

Czytaj dalej...