Czy depilator boli? Niezwykłe fakty i praktyczne wskazówki
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
Depilacja – co to jest?
Depilacja to zabieg pozwalający na uzyskanie gładkiej skóry. Niektóre metody umożliwiają jedynie usunięcie łodygi włosa, inne również cebulki, co zapewnia skuteczniejsze rezultaty usuwania owłosienia. Istnieją również takie metody, które niszczą całe mieszki włosowe dając trwałe efekty i idealną gładkość skóry poddanej zabiegowi.
Wśród najpopularniejszych metod depilacji można wyróżnić:
- golenie maszynką jednorazową lub elektryczną – najprostsza i najszybsza metoda usuwania owłosienia z różnych partii ciała. Niewątpliwą wadą jest krótkotrwały efekt oraz możliwe podrażnienia,
- użycie kremu do depilacji – rozpuszcza łodygę włosa na powierzchni skóry. Preparaty mogą powodować podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Krem również zapewnia krótkotrwały efekt, choć nieco dłuższy niż przy tradycyjnym goleniu,
- depilacja woskiem – na skórę nakładany jest wosk, który po zastygnięciu jest usuwany razem z włosami i cebulkami. Efekty utrzymują się kilka tygodni, ale zdarza się, że włosy się łamią i w niektórych miejscach odrastają znacznie szybciej. Dla osób z niskim progiem bólu, szczególnie tych z grubymi włosami, zabieg może być bardzo bolesny,
- depilacja pastą cukrową – pasta nie zastyga na skórze, dlatego ta metoda łączy się z mniejszym ryzykiem łamania się włosów w czasie wyrywania. Zabieg jest mniej bolesny niż depilacja woskiem i może być stosowany również na skórze naczyniowej,
- depilacja depilatorem elektrycznym – urządzenie posiada mechaniczne pęsety, które chwytają i usuwają włosy z korzeniami. Użycie depilatora może być bolesne i nie nadaje się do wszystkich partii ciała. Efekty utrzymują się od 2 do 4 tygodni.
- depilacja laserowa (epilacja) – zabieg polega na niszczeniu mieszka włosowego poprzez wiązkę ciepła emitowaną przez laser na określony obszar ciała. Laserowe usuwanie owłosienia wymaga kilku zabiegów, ale pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu i jest niemal bezbolesne.
Wskazania i przeciwwskazania do depilacji laserowej
Podstawowym wskazaniem do depilacji laserowej jest nadmierne owłosienie, zwłaszcza u pań. Hirsutyzm czyli owłosienie typu męskiego, występujące u kobiet, to nie tylko problem estetyczny, ale też psychologiczny. Mówi się o nim, kiedy włoski pojawiają się na twarzy lub klatce piersiowej (najczęściej wokół brodawek sutkowych), a na nogach i rękach nie są delikatne lecz gęste, a przy tym sztywne i szorstkie. Walka z mocnym, nadmiernym owłosieniem za pomocą tradycyjnych metod depilacji, jest po prostu nieskuteczna, gdyż nawet wyrwane włoski odrastają już po kilku dniach. Depilacja laserowa to jedyna metoda, która pozwala na trwałe usunięcie niechcianych włosków, dlatego jest prawdziwym wybawieniem dla kobiet, które borykają się z problemem hirsutyzmu.
Depilacja laserem to najlepsza metoda na pozbycie się niechcianych włosków na twarzy u kobiet. Jest to najskuteczniejszy sposób, ponieważ zapewnia trwały efekt i nie musimy się martwić odrastaniem krępujących włosków nad górną wargą czy na brodzie – wyjaśnia kosmetolog Marta Włodarczyk.
Laserowe usuwanie owłosienia, to również dobre rozwiązanie dla mężczyzn, u których owłosienie jest bardzo obfite lub gdy występuje w miejscach, w których panowie w ogóle nie chcieliby go mieć np. na plecach.
Laserowa depilacja to dobre rozwiązanie nie tylko dla pacjentów z nadmiernym owłosieniem, ale także osób, które zmagają się z problemem wrastających włosków lub zapaleniem mieszków włosowych. Poza tym, jako że to trwała metoda depilacji sprawdzi się u wszystkich, którzy mają dość tracenia czasu na depilację, a przy tym cenią sobie komfort gładkiej skóry i chcą się pozbyć niechcianych włosków na stałe. Natomiast jeśli chodzi o przeciwwskazania, to są to przede wszystkim choroby skóry, np. łuszczyca, bielactwo, choroby pęcherzowe a także niezaleczone infekcje skórne: grzybicze, wirusowe lub bakteryjne. Zabiegom depilacji laserowej, nie powinny się poddawać osoby z tendencją do przebarwień lub bliznowców. Usuwanie włosów laserem jest również niewskazana w trakcie doustnej terapii retinoidami oraz gdy mamy świeżo opaloną skórę. Ponadto niewskazana jest depilacja laserowa w ciąży, nie można jej również wykonywać w okresie karmienia piersią. – mówi Natalia Cholak, kosmetolog
Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
Depilacja laserowa: czy boli?
Osoby zastanawiające się nad zabiegiem depilacji laserowej obawiają się przede wszystkim bólu. To, jak go odczuwamy, zależy od naszej kombinacji włosów i melaniny - osoby czarnoskóre mają jej więcej niż białe, a te o ciemniejszej karnacji więcej niż osoby blade. Im ciemniejsze i gęstsze włosy i ciemniejszy odcień skóry, tym odczuwany ból będzie większy.
Wiele zależy też od progu odczuwania bólu przez daną osobę. To, co dla jednych jest "ukłuciem komara", innych może bardzo boleć. Kosmetolożka przykłada laser do ciała punkt po punkcie, laser wydaje specyficzny dźwięk - "strzał", który również może powodować dyskomfort. Kobiety określają ból podczas depilacji laserowej jako pieczenie, szczypanie. Niektóre porównują go do depilacji depilatorem, inne - do wyrywania brwi pęsetą.
dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, założycielka kliniki Estetica Nova- Mediostar Next Pro to laser stosowany m.in. w zabiegach usuwania owłosienia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego i wysoce wydajnego systemu chłodzenia zabiegi depilacji są praktycznie bezbolesne. To bardzo ważne dla naszych pacjentek, które często bardzo nieprzyjemnie wspominają zabiegi depilacji innymi urządzeniami. Mediostar Next Pro łączy w sobie z wygodę i efektywność zabiegu. Głowica depilacyjna pracuje na 2 długościach fali 808 nm i 940 nm.
W zależności od fototypu i koloru włosów różny jest procentowy rozkład tych fal w wiązce. Dlatego właśnie laser jest bezpieczny nawet dla wyższych fototypów i skutecznie depiluje jasne włosy. Dodatkowym atutem jest możliwość podpięcia kilku innych głowic zabiegowych. W klinice stosuję również głowicę vaskularną o długości fali 940 nm, bardzo skutecznie zamykającą naczynka zarówno na twarzy, jak i na nogach.
Komfort i bezpieczeństwo zabiegu zapewni pacjentkom laser Motus AX. W przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku posiada unikatową szafirową głowicę, która schładza skórę do temperatury 15 stopni. Laser świetnie sprawdzi się również na jasnych włosach (z wyjątkiem białych i siwych).