Czy krem Nivea to idealna pielęgnacja dla Twojej skóry?
Cera sucha - pielęgnacja
Podstawą pielęgnacji skóry suchej jest krem nawilżający do cery suchej . Jakiego rodzaju substancje nawilżające powinny znajdować się w jego składzie?
Kosmetyki do cery suchej odpowiadają w najważniejszym stopniu za zatrzymanie wody w organizmie . Stąd często obecność składników, takich jak kwas glikolowy, aloes, gliceryna, alantoina, algi, rumianek, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, oczar wirginijski, mocznik, biotyna, prowitamina B5 czy ceramidy.
Każda posiadaczka suchej cery zadbać powinna o to, by w jej kosmetyczce znalazł się produkt zawierający właściwości natłuszczające i wygładzające. Jak wspomnieliśmy wcześniej – płaszcz hydrolipidowy skóry tworzą woda i lipidy (tłuszcze), więc skóra bardzo sucha, która wytwarza mniej łoju, z pewnością doceni nieco tłustsze formuły. Stosowane w kosmetyce składniki natłuszczające to np. olej z ogórecznika, awokado, wiesiołka, kiełków pszenicy, słodkich migdałów.
Pielęgnacja suchej skóry, która jest dodatkowo wrażliwa, powinna obejmować także kosmetyki zawierające właściwości kojące, aby redukować uczucie szczypania, napięcie skóry oraz zaczerwienienie, czyli typowe oznaki skóry wrażliwej. Tutaj z pomocą mogą przyjść składniki takie jak korzeń lukrecji, pantenol, nagietek, czy alantoina.
Warto również, aby w pielęgnacji cery suchej uwzględniać również kosmetyki zawierające w swoim składzie witaminy A, B5, C oraz E.
Jak dbać o dojrzałą skórę – kosmetyki i kremy do cery dojrzałej po 50
Zanim rozpoczniesz poszukiwania dobrego kremu 50+, powinnaś wiedzieć, że zmarszczki, obniżona jędrność czy elastyczność to nie jedyne problemy skóry dojrzałej. Choć to właśnie one najczęściej świadczą o postępującym procesie starzenia się, ze względu na zachodzące w niej procesy, w okolicach 50. urodzin we znaki zaczynają dawać się także inne dokuczliwości.
Jedną z nich jest nadmierna suchość skóry, która spowodowana jest między innymi obniżoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz spowolnionymi procesami regeneracyjnymi. Przyczyną przesuszenia cery u kobiet dojrzałych jest również zmniejszona intensywność pracy gruczołów łojowych. Suchości skóry nie tylko warto, ale nawet powinno się zaradzić w czym pomogą m.in nawilżające kremy do twarzy, gdyż na coraz cieńszej, szorstkiej i suchej skórze zmarszczki mimiczne czy bruzdy wyraźniej się odznaczają. Problem może wystąpić również w przypadku tłustej cery, wtedy sięgamy po kremy nawilżające do cery tłustej lub kremy nawilżające do cery mieszanej.
To jednak nie wszystko. Bolączką wielu pań, które obchodziły już 50. urodziny, są także przebarwienia. Często za ich powstawanie odpowiada nadmierna, niekiedy trwająca łącznie długie lata, ekspozycja na promienie UV. Choć opalona, niczym muśnięta słońcem skóra to dla wielu osób wciąż synonim udanego urlopu, niestety promieniowanie słoneczne ma bardzo niekorzystny wpływ na kondycję cery. Spowodowane promieniowaniem UVA i UVB przebarwienia zwykle najpierw pojawiają się w miejscach, które są na nie szczególnie wystawione: na dłoniach, dekolcie a także twarzy. Fotostarzeniu się skóry najłatwiej zapobiegać stosując kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, dopasowanymi do rodzaju skóry oraz typu karnacji.

Co jest przyczyną suchej skóry?
Przyczyn skóry suchej na twarzy może być wiele. Niekiedy związane jest to z uwarunkowaniami genetycznymi, a czasami to po prostu wynik starzenia się skóry – sucha twarz doskwiera bardziej wraz z wiekiem, więc wyjątkowo dokuczać może kobietom po okresie menopauzy. Z uwagi na zmiany w strukturze skóry, które zachodzą z upływem lat (np. mniejsza ilość koenzymu Q10 w komórkach, czy też mniej włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego w skórze) dojrzała skóra twarzy staje się sucha oraz cienka. Z nadmiernym przesuszeniem do czynienia mamy wówczas również na szyi czy dłoniach. Skóra sucha na twarzy jest również częstą przypadłością wśród kobiet w ciąży.
Jednak starzenie to nie jedyna przyczyna – ze skórą suchą boryka się także wiele młodych kobiet, więc z czego jeszcze wynikać może przesuszona skóra na twarzy? Pojawiać może się ona na skutek negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj między innymi o promieniowanie słoneczne, niskie temperatury czy chłodny wiatr, które to prowadzić mogą do uszkodzenia wspomnianego wcześniej płaszcza hydrolipidowego naskórka.
Przesuszona skóra twarzy nierzadko jest spotykana u kobiet regularnie przebywających w klimatyzowanych oraz ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach.
Sucha i szorstka skóra może także stanowić objaw czegoś poważniejszego – ale zanim zdecydujesz, że jest tak u Ciebie, sprawdź, czy intensywniejsze nawilżanie rozwiąże Twoje problemy. Szorstka skóra twarzy może być jednym z objawów łuszczycy, wysuszona skóra twarzy to także symptom niedoczynności tarczycy, ale najczęściej powodem jest nieodpowiednia pielęgnacja.
Sucha skóra wokół ust
Wiele kobiet skarży się na problem, jakim jest sucha skóra wokół ust. Przeważnie związany jest on z niedoborem witaminy A. Sucha skóra wokół ust świadczyć może także o rozwoju zmian pochodzenia grzybiczego, takich jak chociażby zajady. Tego typu dolegliwość występuje bardzo często na skutek działania niskich temperatur.
Wybór ochrony przeciwsłonecznej w zależności od rodzaju skóry
Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze dobrej formuły ochrony przeciwsłonecznej jest wiedza, jaki typ skóry posiadasz. Jeśli jesteś osobą podatną na plamy, być może musisz wybrać filtr przeciwsłoneczny do skóry tłustej.
Krem przeciwsłoneczny dla skóry tłustej
Jeśli masz tłustą cerę, nie powinnaś zniechęcać się do stosowania kremu przeciwsłonecznego. Jeśli wiesz, jaki wybrać krem z filtrem do twarzy dla swojej skóry, możesz uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez słońce.
Wiedząc, na co zwracać uwagę, warto sięgnąć po bezolejowe, mineralne filtry przeciwsłoneczne. Unikaj olejków zatykających pory, ponieważ mogą one aktywować produkcję oleju. Zamiast tego szukaj filtrów przeciwsłonecznych z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu, ponieważ zapewniają one ochronę, a jednocześnie są naturalnie mniej komedogenne (powodujące trądzik) niż te chemiczne.
Ochrona przeciwsłoneczna na trądzik
Podobnie, te bezolejowe formuły są dobrą opcją dla tych, którzy martwią się wpływem kremu przeciwsłonecznego na trądzik. Wybór niekomedogennych filtrów przeciwsłonecznych pomoże ci uniknąć składników, które mogą blokować pory.
Krem przeciwsłoneczny dla skóry wrażliwej
Jeśli wiesz, że masz wrażliwą skórę, polecamy stosowanie naturalnych filtrów przeciwsłonecznych z tlenkiem cynku i tlenkiem tytanu, które chronią skórę (osadzając się na jej powierzchni, tworząc barierę).
Krem przeciwsłoneczny dla suchej skóry
Jeśli masz suchą skórę, wybierz filtry przeciwsłoneczne ze składnikami nawilżającymi lub alternatywnie krem nawilżający z filtrem SPF.

Jak działają filtry UV?
Filtry UV (lub filtry ultrafioletowe) to nazwa chemikaliów dodawanych do filtrów przeciwsłonecznych, które są w stanie pochłaniać lub blokować część promieniowania UV. Decydując o wyborze dobrego kremu przeciwsłonecznego, ważne jest, aby zastanowić się, czy Twój krem przeciwsłoneczny ma odpowiednie filtry UV i upewnić się, że wiesz, przed jakimi promieniami UV mogą Cię chronić.
Promienie UVA i UVB
Wystawianie skóry na słońce naraża ją na działanie promieniowanie UV, które można podzielić na trzy typy:
Promienie UVA – wnikają głęboko w warstwę skóry właściwej, często powodując uszkodzenia, które mogą prowadzić do starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Promienie te mogą również pośrednio prowadzić do raka, ponieważ uszkadzają białka odpowiedzialne za naprawę mutacji DNA.
Promienie UVB — to promienie odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Promienie UVB mają zdolność bezpośredniego uszkadzania DNA, a nadmierne wystawianie skóry na te promienie może czasami prowadzić do raka skóry.
Promienie UVC – są znane jako najniebezpieczniejsze z tych trzech, ale nie warto panikować i martwić się o tego typu promienie, ponieważ są one blokowane przez warstwę ozonową atmosfery.