Czy krem Nivea to idealna pielęgnacja dla Twojej skóry?
Jak dbać o dojrzałą skórę – kosmetyki i kremy do cery dojrzałej po 50
Zanim rozpoczniesz poszukiwania dobrego kremu 50+, powinnaś wiedzieć, że zmarszczki, obniżona jędrność czy elastyczność to nie jedyne problemy skóry dojrzałej. Choć to właśnie one najczęściej świadczą o postępującym procesie starzenia się, ze względu na zachodzące w niej procesy, w okolicach 50. urodzin we znaki zaczynają dawać się także inne dokuczliwości.
Jedną z nich jest nadmierna suchość skóry, która spowodowana jest między innymi obniżoną zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz spowolnionymi procesami regeneracyjnymi. Przyczyną przesuszenia cery u kobiet dojrzałych jest również zmniejszona intensywność pracy gruczołów łojowych. Suchości skóry nie tylko warto, ale nawet powinno się zaradzić w czym pomogą m.in nawilżające kremy do twarzy, gdyż na coraz cieńszej, szorstkiej i suchej skórze zmarszczki mimiczne czy bruzdy wyraźniej się odznaczają. Problem może wystąpić również w przypadku tłustej cery, wtedy sięgamy po kremy nawilżające do cery tłustej lub kremy nawilżające do cery mieszanej.
To jednak nie wszystko. Bolączką wielu pań, które obchodziły już 50. urodziny, są także przebarwienia. Często za ich powstawanie odpowiada nadmierna, niekiedy trwająca łącznie długie lata, ekspozycja na promienie UV. Choć opalona, niczym muśnięta słońcem skóra to dla wielu osób wciąż synonim udanego urlopu, niestety promieniowanie słoneczne ma bardzo niekorzystny wpływ na kondycję cery. Spowodowane promieniowaniem UVA i UVB przebarwienia zwykle najpierw pojawiają się w miejscach, które są na nie szczególnie wystawione: na dłoniach, dekolcie a także twarzy. Fotostarzeniu się skóry najłatwiej zapobiegać stosując kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, dopasowanymi do rodzaju skóry oraz typu karnacji.
Krem 50+ – co musisz wiedzieć przed zakupem?
Wciąż wiele kobiet żyje w przekonaniu, że starzenie się skóry rozpoczyna się około 40. roku życia – nic bardziej mylnego! Owszem, jest to wiek, w którym uwidoczniają się głębsze zmarszczki czy bruzdy, a twarzy traci owal, jednak tak naprawdę skóra twarzy zaczęła starzeć się już kilkanaście lat wcześniej.
Już między 25. a 30. rokiem życia skóra zaczyna produkować mniej koenzymu Q10, kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny – substancji odpowiedzialnych za utrzymanie struktury skóry. Bez nich, wierzchnia warstwa skóry zapada się, tworząc zmarszczki i bruzdy. Więc wymienione już cząsteczki i włókna są bezpośrednio odpowiedzialne za zachowanie młodego wyglądu cery. Gdy zaczyna ich brakować, staje się ona mniej elastyczna, ma tendencje do przesuszania się, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. W okolicach 50-tego roku życia naturalna produkcja tych substancji jest już mocno wyhamowana, jednak można ją stymulować! Badania dowodzą, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można reaktywować komórki skóry do produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu czy elastyny.
To, w jakim czasie pojawią się zmiany i jaki konkretnie charakter będą miały, w znacznym stopniu zależy od predyspozycji genetycznych. Nie bez znaczenia pozostaje także nasz styl życia, w tym nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych, niewłaściwa dieta, stosowanie używek, a w końcu zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety.
Niekorzystny wpływ na cerę, a przez to na przyspieszenie procesu jej starzenia się, ma również zanieczyszczenie środowiska. Jeśli przy tym wszystkim zapomnisz o odpowiedniej pielęgnacji skóry, oznaki upływającego czasu będą na nich widoczne szybciej, niż zapewne byś tego chciała.

Jak działają filtry UV?
Filtry UV (lub filtry ultrafioletowe) to nazwa chemikaliów dodawanych do filtrów przeciwsłonecznych, które są w stanie pochłaniać lub blokować część promieniowania UV. Decydując o wyborze dobrego kremu przeciwsłonecznego, ważne jest, aby zastanowić się, czy Twój krem przeciwsłoneczny ma odpowiednie filtry UV i upewnić się, że wiesz, przed jakimi promieniami UV mogą Cię chronić.
Promienie UVA i UVB
Wystawianie skóry na słońce naraża ją na działanie promieniowanie UV, które można podzielić na trzy typy:
Promienie UVA – wnikają głęboko w warstwę skóry właściwej, często powodując uszkodzenia, które mogą prowadzić do starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Promienie te mogą również pośrednio prowadzić do raka, ponieważ uszkadzają białka odpowiedzialne za naprawę mutacji DNA.
Promienie UVB — to promienie odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Promienie UVB mają zdolność bezpośredniego uszkadzania DNA, a nadmierne wystawianie skóry na te promienie może czasami prowadzić do raka skóry.
Promienie UVC – są znane jako najniebezpieczniejsze z tych trzech, ale nie warto panikować i martwić się o tego typu promienie, ponieważ są one blokowane przez warstwę ozonową atmosfery.
Co jest przyczyną suchej skóry?
Przyczyn skóry suchej na twarzy może być wiele. Niekiedy związane jest to z uwarunkowaniami genetycznymi, a czasami to po prostu wynik starzenia się skóry – sucha twarz doskwiera bardziej wraz z wiekiem, więc wyjątkowo dokuczać może kobietom po okresie menopauzy. Z uwagi na zmiany w strukturze skóry, które zachodzą z upływem lat (np. mniejsza ilość koenzymu Q10 w komórkach, czy też mniej włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego w skórze) dojrzała skóra twarzy staje się sucha oraz cienka. Z nadmiernym przesuszeniem do czynienia mamy wówczas również na szyi czy dłoniach. Skóra sucha na twarzy jest również częstą przypadłością wśród kobiet w ciąży.
Jednak starzenie to nie jedyna przyczyna – ze skórą suchą boryka się także wiele młodych kobiet, więc z czego jeszcze wynikać może przesuszona skóra na twarzy? Pojawiać może się ona na skutek negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj między innymi o promieniowanie słoneczne, niskie temperatury czy chłodny wiatr, które to prowadzić mogą do uszkodzenia wspomnianego wcześniej płaszcza hydrolipidowego naskórka.
Przesuszona skóra twarzy nierzadko jest spotykana u kobiet regularnie przebywających w klimatyzowanych oraz ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach.
Sucha i szorstka skóra może także stanowić objaw czegoś poważniejszego – ale zanim zdecydujesz, że jest tak u Ciebie, sprawdź, czy intensywniejsze nawilżanie rozwiąże Twoje problemy. Szorstka skóra twarzy może być jednym z objawów łuszczycy, wysuszona skóra twarzy to także symptom niedoczynności tarczycy, ale najczęściej powodem jest nieodpowiednia pielęgnacja.
Sucha skóra wokół ust
Wiele kobiet skarży się na problem, jakim jest sucha skóra wokół ust. Przeważnie związany jest on z niedoborem witaminy A. Sucha skóra wokół ust świadczyć może także o rozwoju zmian pochodzenia grzybiczego, takich jak chociażby zajady. Tego typu dolegliwość występuje bardzo często na skutek działania niskich temperatur.
