Czy warto wyciskać pryszcze? Korzyści, ryzyka i najlepsze praktyki

Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem

To kolejny „wysuszający” mit do obalenia. Pewna grupa osób wierzy, że po wyciśnięciu krostki trzeba przemyć ją alkoholem w postaci perfum, spirytusu lub toniku. Inni próbują tak zwalczać dopiero co powstałe pryszcze. Tym samym czynią na swojej skórze ogromne szkody. Alkohol posiada silne właściwości wysuszające, dlatego pogarsza kondycję cery i spowalnia gojenie się blizn. Rany po krostkach powinny być dobrze nawilżone - dzięki temu poprawi się elastyczność skóry, która będzie mogła lepiej dopasować się do zmienionej faktury danego miejsca. Alkohol w każdej postaci hamuje ten proces.

Trądzik jako choroba jest wywoływany przez zmiany hormonalne, a nie bezpośrednio przez bakterie. Leczenie skóry musi odbywać się najpierw od wewnątrz, a dopiero później można wspomagać się delikatnymi preparatami oczyszczającymi. Niestety antybakteryjne linie kosmetyków dla młodzieży wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nastolatków i ich rodziców. Rano żel antybakteryjny na bazie mydła, potem krem matujący, na noc antybakteryjny scrub i emulsja z alkoholem - dla trądzikowej skóry nie ma nic gorszego niż takie połączenie. Gruczoły otrzymują sygnał o nadmiernym wysuszeniu i zaczynają pracować jeszcze mocniej. Myjący żel do twarzy w 20 sekund nie przedostanie się do skóry właściwej, ale za to złuszczy naskórek do granic możliwości. W najgorszym wypadku takie metody przesłonią dobre działanie leczenia hormonalnego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podskórne pryszcze mogą więc mieć różne przyczyny, ale zasady postępowania z nimi są zawsze takie same. Przede wszystkim w żadnym przypadku nie należy ich wyciskać. Odpowiednia dieta i ruch zmniejsza ryzyko powstawania nowych wykwitów. Jeżeli już się pojawią – nie dotykamy ich i każdego dnia dokładnie oczyszczamy skórę, by zmniejszyć ryzyko zapalenia mieszka włosowego. Stosujemy też pielęgnację przeznaczoną dla naszej cery. W tym przypadku są to kosmetyki działające przeciw niedoskonałościom. Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu, potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek, mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny. Dodatkowo warto też zastosować oczyszczający żel myjący bez mydła i oczyszczający tonik bez alkoholu, który zwęża pory i widocznie matuje. Wszystkie te kosmetyki posiada w swoim asortymencie marka Mixa.

Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.

Trądzik jest chorobą nastolatków

Do niedawna nawet dermatologom wydawało się, że trądzik jest chorobą wieku dojrzewania. Po części to prawda, bo najczęściej pojawia się u osób w wieku 13 - 25 lat, jednak rzadko potem znika. Na początku chorzy słyszą, że „z wiekiem przejdzie”. Jeśli nawet przy odrobinie szczęścia tak będzie, nieleczony trądzik zostawia trwałe ślady w postaci blizn i ciemnych plamek. Dla młodych ludzi bywa też powodem do wstydu, dlatego problemów skórnych lepiej nie lekceważyć i udać się z nastolatkiem do zaufanego dermatologa. Warto pamiętać, że trądzik pojawia się wraz z zaburzeniami hormonalnymi, a antybakteryjny żel do twarzy z górnej półki nie wyleczy go bez wsparcia odpowiednich leków.

Trądzik pojawia się też na skórze suchej i mieszanej, dlatego notoryczne łączenie tych dwóch pojęć jest mylne. Z kolei nawet co druga osoba posiadająca tłusty typ skóry myśli, że ma skórę trądzikową. Chociaż trądzik bezpośrednio wiąże się z łojotokiem i nieprawidłową pracą gruczołów, to jest o wiele poważniejszym problemem niż małe krostki na przetłuszczającej się skórze. A przede wszystkim - jest chorobą. Skóra tłusta wykazuje skłonności do zaskórników, ale właściwie oczyszczana nigdy nie dojdzie do stanu, w jakim znajduje się skóra trądzikowa. Nie warto nadwyrężać jej kondycji silnymi preparatami i lekami do zwalczania prawdziwego trądziku.

Niacynamid - podsumowanie

Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:

  • skóra sucha i odwodniona,
  • posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce,
  • wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
  • skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
  • skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
  • skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
  • z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
  • narażona na działanie wolnych rodników
  • skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)

Promienie UV spowalniają pracę gruczołów łojowych, więc w pierwszych dniach opalania osoba z trądzikiem widzi znaczną poprawę. Nie oznacza to niestety, że problem został usunięty. Po zaprzestaniu opalania wszystko wraca ze zdwojoną siłą. Skóra, która przez określony czas była wysuszona przez słońce, stara się szybko nawilżyć i „nadrobić” straty, produkując więcej łoju. Trzeba jednak przyznać, że przy ciemnej karnacji wszelkie zmiany skórne są po prostu mniej widoczne.

Podczas takiego domowego zabiegu trudno utrzymać właściwy poziom higieny. Między innymi dlatego wyciskanie pryszczy powoduje rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii po całej twarzy, ale też na innych obszarach, w które przeniesiemy zarazki. Większość krost znajduje się głęboko w skórze właściwej, pod warstwą naskórkową. Z kolei podczas wyciskania mamy dostęp tylko do naskórka, więc jest to technicznie niemożliwe, aby usunąć zmianę ropną całkowicie. Nieumiejętne wyciskanie zamiast usunąć zaskórnik, posuwa go głębiej, a w ostatecznym rozrachunku trądzik się nasila. Oprócz tego łatwo rozdrapać to miejsce, tworząc bliznę, która jest o wiele bardziej widoczna niż normalny zaskórnik.

Z wyżej wymienionych powodów należy też ograniczyć manualne oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym. Jeśli trafi się do doświadczonej kosmetyczki, można przynajmniej liczyć na profesjonalną obsługę. Gorzej, kiedy ktoś słabo znający fach będzie próbował walczyć z naszym trądzikiem i zostawi na skórze brzydkie czerwone plamy. Oczyszczanie manualne zawsze powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym i wykonywane nie częściej niż raz na trzy miesiące.

Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You , zawierają one naturalne olejki z jojoby , pestek winogron , drzewa herbacianego i nasion szałwii.

Czytaj dalej...

Chociaż oczywiście odsłonięcie tego fragmentu ciała przed obcą osobą bywa powodem do zawstydzenia, warto sobie wytłumaczyć, że jesteśmy w bezpiecznym gabinecie z profesjonalistą, który na co dzień zajmuje się usuwaniem włosków z linii bikini.

Czytaj dalej...

Są to też bardzo newralgiczne miejsca i dlatego wiele osób, przede wszystkim kobiet, obawia się, że laser mógłby uszkodzić coś wewnątrz organizmu, co mogłoby się przyczynić na przykład do bezpłodności.

Czytaj dalej...

W jego składzie można znaleźć witaminy A, C, E i B5, które mają korzystny wpływ na cerę rozjaśniają skórę i przebarwienia na niej, niwelują zaczerwienienia i oznaki zmęczenia, a także odpowiednio nawilżają.

Czytaj dalej...