"Pryszcze w połowie cyklu - Jak sobie z nimi radzić?"

Plamienie owulacyjne a plamienie implantacyjne

Plamienie w połowie cyklu może również mieć inne przyczyny niż owulacja. Drugim najczęstszym powodem plamienia w połowie cyklu jest implantacja , czyli zapłodnienie komórki jajowej i zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Takie krwawienie kilka dni po zapłodnieniu występuje u ok. 1/4 zapłodnionych kobiet. Plamienie implantacyjne różni się od plamienia owulacyjnego tym, że wynika z innej przyczyny.

Implantacyjne występuje, gdy zarodek zagnieżdża się i łączy się z układem krwionośnym matki, by móc prawidłowo się rozwijać. W czasie tego procesu wymieniane są substancje między płodem i matką i stąd czasem dochodzi do niewielkiego krwawienia, które może na bieliźnie przypominać plamienie związane z owulacją. Plamienie implantacyjne pojawia się później, niż to, które jest objawem jajeczkowania.

Po implantacji zarodka może dojść do niewielkiego plamienia w okolicach 21 dnia cyklu (jeśli twój cykl trwa mniej więcej 28 dni), dlatego może być mylone z miesiączką. Jest jednak dużo bardziej skąpe i trwa krócej. Jeśli jednak wydaje ci się, że możesz mieć do czynienia z krwawieniem implantacyjnym, najlepiej wykonać test ciążowy z krwi.

Problemy hormonalne - leczenie

Hormonalna terapia zastępcza to jedna z najczęstszych metod leczenia w przypadku problemów hormonalnych. Jest stosowana przy zaburzeniach z nieprawidłową gospodarką m.in. estrogenów i progesteronu. Hormonalna terapia zastępcza polega na tym, że lekarz przepisuje kobiecie leki, zawierające syntetyczną wersję tych hormonów - najczęściej w postaci dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej.

Terapia hormonalna może być również bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń hormonów tarczycy oraz w przypadku wysokiego stężenia prolaktyny w organizmie (tzw. hiperprolaktynemia).

Na rynku istnieją również suplementy oraz naturalne środki, u których zaobserwowano pozytywne działanie regulujące na układ hormonalny. Należą do nich: niepokalanek mnisi, dzięgiel chiński (tzw. kobiecy żeń szeń), lucerna, a nawet… natka pietruszki!

Oprócz środków i terapii farmakologicznych, zadbaj o zdrowy tryb życia: postaw na zbilansowaną dietę, odpowiednią dawkę ruchu i tym samym utrzymanie właściwej masy ciała, zdrowy sen i ograniczenie stresu.

Plamienie w połowie cyklu – jakie mogą być tego przyczyny?

Jednym z bardziej niepokojących objawów, z którym zgłaszają się kobiety na kontrolę u ginekologa jest krwawienie w niewłaściwym momencie cyklu – czyli poza standardowym czasem miesiączki.

Plamienie w połowie cyklu może pochodzić z macicy, ale również z szyjki macicy, ściany pochwy, a nawet sromu. Zwykle nie oznacza to niczego niebezpiecznego – może po prostu rozpoczynać owulację lub być efektem ubocznym antykoncepcji. Dlatego skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby dowiedzieć się, jak zapanować nad plamieniem i upewnić się, że nie oznacza to niczego poważnego.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...