Przebarwienia skóry w okolicy ust - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Opryszczka wargowa a inne choroby ust

Prawidłowe rozpoznanie opryszczki i innych zmian skórnych, które mogą pojawiać się w okolicy ust, nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Odróżnienie opryszczki, pryszczy na ustach, zajadów i aft jest kluczowe dla odpowiedniego leczenia.

Opryszczka i pryszcz to dwa odmienne rodzaje zmian skórnych, mimo że ich nazwy sugerują podobieństwo między nimi. Pryszcze charakteryzują się obecnością białej treści i często pojawiają się na różnych obszarach twarzy, takich jak policzki, czoło czy okolice nosa. Natomiast pęcherze opryszczkowe wypełnione są klarownym płynem i zazwyczaj układają się w skupiska. Typowym miejscem ich występowania są okolice ust, a rzadziej można je zauważyć na innych częściach twarzy.

W początkowej fazie rozwoju, objawy opryszczki mogą wydawać się podobne do tych, które towarzyszą pojawieniu się pryszcza. Jednak różnice między nimi są zauważalne już na wczesnym etapie. Miejsce, w którym rozwija się opryszczka, jest zwykle bolesne i delikatne w dotyku, w przeciwieństwie do pryszcza, który jest twardy i nie powoduje bólu. Próba wyciśnięcia opryszczki może przynieść znacznie więcej bólu niż w przypadku pryszcza.

Pryszcz na ustach — przyczyny i zapobieganie

Okolica ust jest bardzo delikatna, a powstające w tych miejscach pryszcze są często bolesne i wiążą się z dużym dyskomfortem. Przyczyn może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia zmian skórnych o podłożu hormonalnym (np. trądzik dorosłych lub trądzik młodzieńczy). Pryszcze na ustach mogą również pojawiać się przez alergie, podrażnienia skóry (np. podczas bolenia twarzy) lub jako objaw nadmiernego odwodnienia, lub braku witamin z grupy B.

Eksperci zaznaczają, że w zapobieganiu pojawianiu się pryszczy warto stosować zdrową dietę, unikać tłustych dań typu fast food, unikać ostrych przypraw nie nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Pomóc może również odpowiednie nawodnienie, regularny zdrowy sen oraz odpoczynek.

Metody specjalistycznego leczenia powinno się wprowadzać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjalista jest w stanie ustalić dokładną przyczynę powstawania pryszczy wokół ust, może ustalić, czy jest to „zwykły” trądzik hormonalny lub czy konieczne będzie wprowadzenie kuracji farmakologicznej.

Afty – co to takiego i jak je leczyć?

Afty w jamie ustnej to często spotykane ubytki w błonie śluzowej, manifestujące się jako bolesne, owalne ranki o czerwonym obrzeżu i białym lub żółtawym nalocie. Mogą one występować w różnych miejscach, takich jak język, dziąsła, wewnętrzna strona policzków i warg czy nawet gardło. Chociaż afty nie są zaraźliwe, to czynnik genetyczny może odgrywać rolę w ich częstotliwości występowania.

Afty mogą być na tyle duże, że utrudniają jedzenie czy mówienie, dlatego ważne jest, aby zapobiegać ich nadkażeniu bakteryjnemu lub grzybicznemu.

Przyczyny pojawiania się aft mogą być różnorodne, a najczęstsze z nich to:

  • mechaniczne urazy jamy ustnej,
  • zmiany hormonalne,
  • obniżona odporność – osłabiony organizm jest bardziej podatny na różne problemy skórne,
  • zakażenia bakterią Helicobacter pylori,
  • niedobory składników odżywczych – takich jak żelazo, cynk czy witamina B12,
  • nadwrażliwość na niektóre pokarmy – np. ostre przyprawy, jajka, czekoladę czy orzechy.

Stosowanie żeli lub płukanek znieczulających pozwala usunąć zmiany w postaci aft. Należy unikać również pikantnych i kwaśnych potraw, które mogą podrażniać zmiany.

W przypadku częstych aft warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.

TRĄDZIK po czterdziestym roku życia

Kiedy z pryszczami na buzi walczy nastolatek, uważasz to za normalne. Ale trądzik pojawiający się u ciebie, po trzydziestce albo nawet czterdziestce budzi zdziwienie, a potem i niepokój, bo okazuje się bardzo trudny do leczenia. Czy winne są hormony czy nieumiejętna pielęgnacja cery?

Spis treści

Zmiany trądzikowe, które prawie wszyscy dobrze znasz z własnego doświadczenia, pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy zaczynają „buzować” hormony – u dziewcząt ok. 13. roku życia, u chłopców przeważnie 2 lata później. Większość z nas z doświadczenia wie również, że zwykle po 3–5 latach walki z pryszczami przestają pojawiać się nowe i można z ulgą odetchnąć. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają to szczęście i coraz częściej trądzik pojawia się u osób dorosłych, przeważnie kobiet, u których wcześniej praktycznie nie występował lub przebiegał bardzo łagodnie. Dlaczego tak się dzieje?

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...

Z kolejnych maseczek powinny też zrezygnować te osoby, których skóra wyjątkowo źle zniosła obecność cynamonu jest to przyprawa o silnym działaniu, jeśli więc organizm jej nie toleruje, należy zaprzestać jej stosowania.

Czytaj dalej...