Nużeniec – Demodekoza, nazywana nużycą to przewlekła, zapalna choroba skóry powodowana przez nużeńca ludzkiego lub krótkiego. Roztocza (demodex) bytują w gruczołach łojowych i torebkach włosowych, składając w nich jaja. Cykl rozwojowy pasożyta trwa do około 4 tygodni. Największą aktywność nużeniec, wykazuje w środowisku wilgotnym (do 20 stopni Celsujsza), ale nie gorącym i suchym. Dlatego podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce, demodex ginie. Objawy choroby są różne i zależne od stadium rozwoju choroby. Leczenie wymaga działania kompleksowego.
Jednym z najważniejszych kroków zmierzenia się z nużeńcem jest profilaktyka, szczególnie u osób, które już raz przeszły zachorowanie pajęczakiem. Ma to na celu ochronę przed nawrotem zakażenia. Istotne jest utrzymanie właściwej higieny osobistej, jak i unikanie sytuacji korzystania ze wspólnych rzeczy, tj. ręczniki, szlafroki, nieprana pościel, szczotka do włosów. Należy także unikać korzystania ze wspólnych kosmetyków do makijażu. Szczególnie narażone na zakażenie są osoby ze słabszą odpornością – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog w Clinica Cosmetologica.
Rozwój demodekozy następuje wraz z cyklem rozwoju pajęczaka. Specjaliści podkreślają, że szczególnie w pierwszej fazie, objawy choroby mogą być błędnie interpretowane, gdyż przypominają AZS. Charakterystyczny dla obu schorzeń uporczywy świąd następuje na skutek reakcji alergicznej na stosowanie kosmetyki, akcesoria, czy zmiany temperatury. Bardzo ważny w przebiegu rozwoju choroby jest też sposób oczyszczania skóry, który wykonany w nieodpowiedni sposób może nasilać schorzenie.
Miejsce, które szczególnie sprzyja inwazji roztoczy, są linia rzęs i brwi. Delikatnie przetłuszczające się i wilgotne środowisko, sprzyja rozwoju pasożyta, który zaczyna żerowanie w torebkach włosowych brwi i rzęs. Z czasem prowadzi do ich odbarwienia i wypadnięcia. Gromadzące się w okolicach oczu odchody pajęczaka są szczególnie niebezpieczne, gdyż prowadzą do przewlekłych gradówek i jęczmieni. U niektórych pacjentów to właśnie stany zapalne oczu, a nawet zapalenie rogówki jest podstawą rozpoznania i potwierdzenia obecności pajęczaka.
Nocny krem-maska do twarzy działa jak napinająco-rozjaśniający zabieg u kosmetyczki i przywraca cerze równowagę. Wysoka zawartość drogocennych substancji, które kocha skóra sucha, dojrzała i z przebarwieniami, zapewnia wysoką skuteczność i daje "flash effect", czyli maksymalnie ujednolicenie kolorytu i uelastycznienie.
Ten nocny krem-maska do twarzy kosztuje tylko 10 zł, a działa lepiej, niż niejedne, wysokopółkowe i luksusowe produkty. Aplikacja cienkiej warstwy kosmetyku przed pójściem spać sprawi, że składniki odżywcze będą w stanie wniknąć w głąb skóry podczas nocnego cyklu regeneracyjnego. Posiadaczki cer tłustych i mieszanych mogą stosować produkt jako skoncentrowaną maskę, spłukując nadmiar formuły po ok. 20 minutach.
Demodex là vi khuẩn trên da mặt có thể tồn tại cơ thể người khoẻ mạnh mà không có biểu hiện lâm sàng gì đặc trưng, tuy nhiên sẽ gây bệnh khi số lượng lớn vi khuẩn tập trung trên bề mặt da, vảy da, nang lông hoặc khi miễn dịch của cơ thể suy giảm. Bệnh viêm da do demodex gồm có 3 thể bệnh thường gặp:
Hai thể viêm da do demodex dạng trứng cá và viêm nang lông dạng vảy nến có nguyên nhân là do sử dụng mỹ phẩm mà trong mỹ phẩm chứa corticoid sử dụng dài ngày từ những sản phẩm trôi nổi, không rõ nguồn gốc. Các thành phần của các mỹ phẩm này chính là nguyên nhân gây nên viêm da, teo da, giãn mạch, phát ban dạng trứng cá và bệnh viêm da do demodex.
Nużeniec (demodex) to pasożyt z grupy roztoczy powodujący przewlekłą i powszechną chorobę nużycę. Pajęczak żyje na skórze człowieka, żywiąc się wytwarzanym sebum, nabłonkiem i limfą. Nużeniec ma obły i wydłużony kształt, który umożliwia mu swobodne przemieszczanie się pomiędzy mieszkami włosowymi. Specjaliści wyróżniają, aż ponad 100 gatunków pajęczaka. Nużeniec do żerowania wybiera miejsca najbardziej bogate w gruczoły łojowe – nos, brodę, czoło, okolice genitaliów, stopy.
Nużeniec rozwija się około 4 tygodni. Podczas tego okresu samica składa około 20 jaj we wnętrzu gruczołów łojowych człowieka. Tym samym powoduje zaczopowanie się ujścia gruczołów i powstawania zaskórników, czy nawet stanów zapalnych. Nużeniec lubi wilgoć i cień, dlatego unika słońca, a wystawiony bezpośrednio na jego działanie, natychmiast ginie.
Do zakażenia nużeńcem dochodzi poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonym. Demodex przenosi się poprzez dotyk, używanie wspólnych ręczników, pościeli, ubrań, czy akcesoriów np. szczotki do włosów, czy nawet przez kurz. Nużeńce to roztocza żywiące się łojem, komórkami naskórka, limfą. Bytują w miejscach szczególnie narażonych na przetłuszczanie się jak nos, policzki, czoło, broda, okolice oczu. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby dorosłe. Rozwój roztoczy, bardzo rzadko stwierdza się u dzieci. Diagnostyka nużeńca jest prosta, jednak wymaga potwierdzenia poprzez badanie mikroskopowe zeskrobiny naskórka.
Jeśli nie potrzebujesz jeszcze intensywnych kuracji, ale chcesz walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, szukaj przeciwutleniaczy, witaminy C i E oraz ekstraktów roślinnych, które chronią przed działaniem wolnych rodników.
Skuteczność efekt działania kosmetyku Konsystencja jeśli dotyczy Trwałość użytego kosmetyku na twarzy ciele Wydajność Stosunek ceny do jakości Stosunek obietnic producenta do efektu rzeczywistego Opakowanie estetyka i użyteczność.
Ekstrakt z korzenia żeń szenia ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry; dotlenia komórki skóry, odżywia ją i rewitalizuje; działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, a więc wspomaga walkę z wypryskami i zaskórnikami; poprawia koloryt cery i wyraźnie ją wygładza.
Kremy dla cery dojrzałej 70 , ale też kosmetyki przeznaczone dla osób należących do innych kategorii wiekowych, powinny mieć w składzie przeciwutleniacze, na przykład witaminę C opóźniającą fotostarzenie się skóry i działającą przeciwzapalnie.