Różnice między depilacją a epilacją - kompleksowe spojrzenie

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy epilacją a depilacją.

Depilacja laserowa a epilacja - co lepsze?

Epilacja to depilacja laserowa, czyli zabieg polegający na niszczeniu włosów przez światło lasera. Epilacja koncentruje się na usunięciu włosów wraz z cebulką i osłabieniu lub zniszczeniu mieszka włosowego i długotrwały efekt gładkiej i pozbawionej zbędnego owłosienia skóry.

Epilacja - co to jest i na czym polega zabieg?

Epilacja to depilacja laserowa, podczas której światło lasera oddziałuje na włos, cebulki włosa i mieszek włosowy. Zabieg powoduje ich osłabienie, a nawet zniszczenie skutkujące trwałym efektem usunięcia owłosienia z wybranych partii ciała.

Epilator a depilator - co wybrać?

Wybór zależy od potrzeb pacjenta i progu bólowego. Epilacja jest bezbolesnym zabiegiem zapewniającym długotrwałe efekty i może być przeprowadzona na wszystkich partiach ciała. Z zabiegu można skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej. Usuwanie owłosienia przy użyciu depilatora można przeprowadzić samodzielnie. Technika może być bolesna, szczególnie w przypadku wrażliwych partii ciała. Włosy odrastają po ok. 3-4 tygodniach.

Czy epilacja boli?

Współczesne urządzenia do epilacji laserowej mają system chłodzący, dlatego są zabiegi są bezbolesne. Czasami pacjenci mówią o niewielkim dyskomforcie.

Czy depilacja laserowa zapewnia trwałe pozbycie się owłosienia?

Epilacja zapewnia długotrwałe efekty. W niektórych przypadkach powtarzanie zabiegów doprowadza do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych i wiąże się z trwałym usunięciem owłosienia.

Fotoepilacja – trwałe usuwanie niechcianych włosów

Fotoepilacja to metoda, która pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Do zabiegu wykorzystuje się wiązkę światła, która wychwytuje barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych (melaninę). Pod wpływem działania światła melanina rozgrzewa się, a mieszki włosowe ulegają zniszczeniu. Fotoepilacja może wywoływać krótkotrwałe podrażnienia skóry. Zabieg może być bolesny, jednak często przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (wykonywanym przy użyciu maści lub kremów).

Jedna sesja fotoepilacji, w zależności od obszaru ciała, to koszt 200-600 złotych. Aby usunąć wszystkie włosy z danego obszaru skóry, zwykle konieczne jest wykonanie depilacji w serii 4-6 zabiegów. Epilację można przeprowadzić także w warunkach domowych – koszt urządzenia do samodzielnego użytku to 1200-2000 złotych.

Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

Wśród wielu sposobów na usunięcie owłosienia wyróżnia się metody czasowe i trwałe. Do pierwszej grupy zalicza się golenie i depilację, czyli metody przeprowadzane zwykle w warunkach domowych. Epilacja jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, zaliczanym do trwałych metod usuwania owłosienia.

Depilacja to zabieg polegający na tymczasowym usunięciu martwych części włosów. Po określonym czasie, który zwykle wynosi od 2 dni do 4 tygodni, usunięte owłosienie odrasta. Epilacja jest zaś metodą umożliwiającą pozbycie się niechcianych włosów poprzez nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych. Efekty epilacji utrzymują się co najmniej kilka lat.

Co to jest epilacja?

Epilacja, czyli depilacja laserowa to metoda, w której głównym założeniem jest nie tylko usunięcie włosa z cebulką, ale również zniszczenie komórek macierzystych odpowiadających za odrastanie włosów. To jedyna metoda zapewniająca trwałość efektów.

Do depilacji laserowej (epilacji) wykorzystuje się różne rodzaje laserów. W klinice Projekt Skóra wykorzystywany jest laser diodowy, którego działanie depilacyjne opiera się na selektywnej fotodermolizie mieszka włosowego. Wiązka światła laserowego pochłaniana jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym, a kumulacja energii doprowadza do jego zniszczenia. Osiągnięcie pożądanych rezultatów wymaga często kilku sesji zabiegowych, ale w zamian możliwe jest uzyskanie trwałych efektów. Niezwykle istotne jest również to, że epilacja powoduje jedynie niewielki dyskomfort, dlatego może być wykorzystywana na wszystkich partiach ciała, również u pacjentów z niskim progiem bólu.

Depilacja czy epilacja? Co lepsze?

Która metoda usuwania owłosienia sprawdza się lepiej: depilacja czy epilacja? Odpowiedź z pozoru jest prosta: epilacja, czyli trwałe usunięcie włosków, zapewnia nam spokój na długo (czasem na zawsze), jednak również ma swoje wady. Wszystko zależy od naszych potrzeb i indywidualnych uwarunkowań organizmu - przykładowo, osoby posiadające bardzo jasne i cienkie włoski na nogach, mogą pozwolić sobie na dłuższe odstępy między kolejnymi depilacjami, z kolei samodzielna depilacja nie jest tak dokładna i szybka jak ta wykonana przy pomocy lasera. Co jeszcze może przekonać nas do epilacji?

- epilacja to trwałe usunięcie owłosienia z wybranych miejsc,

- zabieg jest szybki i niezbyt bolesny - w niektórych przypadkach skóra jest znieczulana specjalnym kremem.

Jakie są w takim razie wady epilacji?

Zobacz także:

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Unikaj stosowania niektórych substancji na skórę na kilka dni przed zabiegiem unikaj aplikowania na skórę produktów zawierających retinol, kwas salicylowy czy inne substancje mogące zwiększyć wrażliwość skóry na światło.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...