"Jak uniknąć wrastających włosków po depilacji bikini"
Drugim problemem są wrastające włoski
Do najczęstszych powodów wrastania włosków należą nieodpowiednia metoda depilacji oraz nieprawidłowy wzrost włosa. Depilatory i woski stosowane regularnie znacznie osłabiają odrastające włoski i nie ma one siły przebić się przez nasz naskórek. W takim wypadku włosek „odbija się” od skóry, zwija w spiralkę i zmienia kierunek rośnięcia. Mieszek włosowy zostaje podrażniony, zaognia się, a jeśli np dodatkowo zostanie zainfekowany bakteriami - np. z powodu złego czyszczenia depilatora lub braku odpowiedniej dezynfekcji skóry po depilacji w salonie kosmetycznym, może się w nim zbierać ropa. Ja miałam właśnie taki stan, mimo, że zachowywałam higienę. Wszystko leżało po stronie zbyt wrażliwej skóry :(
Do wrastających włosków dochodzi najczęściej po depilacji polegającej na wyrywaniu włoska z cebulką.J eśli zagłębimy się w samą mechanikę działania depilatora, to składa się on z pęset umieszczonych na wałku, a co za tym idzie, w trakcie przesuwania głowicy po skórze, nie w każdym momencie mamy prostopadły kąt styku, co oznacza, że część pęset chwyta pod kątem włosek, czyli nie dolega do skóry i nie chwyta go tuż u nasady, dochodzi wtedy do przeciążenia włoska i zerwania go gdzieś na jego długości oraz do cofnięcia się włoska pod skórę (co znamy z praw fizyki) i oto mamy produkcję tak zwanych wrostów. Natomiast depilując włoski woskiem, oblepia on cały włos i wyrywa go w całości, co minimalizuje nam powstawanie ropnych krostek.
Ale i po tradycyjnych metodach - maszynka, kremy depilujące, też może dojść do wrastania - wszystko zależy od naszej skóry i czy była ona dobrze przygotowana do depilacji.
Najważniejsze, aby odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Trzeba wykonać peeling - aby złuszczyć wierzchnie warstwy naskórka, odblokować włoski przy skórę - to gwarantuje efekt gładszej skóry po depilacji. Możemy zastosować peelingi cukrowe, solne, enzymatyczne lub domowy peeling z kawy - peeling nie powinien być bardzo delikatny, ale tez nie może być taki, który podrażni nam skórę. Nie depilujemy skóry podrażnionej!
Domowe sposoby na wrastające włoski po depilacji
Depilacja ciała pozwala na usunięcie niechcianych włosków. Istnieje wiele metod usuwania owłosienia z powierzchni skóry. Po tym zabiegu często możemy spotkać się z problemem wrastających włosków. Delikatne, odrastające włoski nie mogą przebić się przez warstwę naskórka, przez co w efekcie powstaje stan zapalny. Istnieją metody, które pozwalają zminimalizować ryzyko wrastania włosów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym są wrastające włoski po goleniu,
- jak zapobiegać ich powstawaniu,
- jakie produkty powinny znaleźć się w Twojej kosmetyczce.
Krem na wrastające włoski nie pomaga? Wypróbuj trwałą depilację
Czasem nawet intensywna pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów. Jeśli wrastające włoski pojawiają się u ciebie często i sprawiają ci duży dyskomfort, udaj się do dermatologa lub kosmetyczki. Specjalista przeprowadzi z tobą konsultację i wybierze najbardziej skuteczny sposób dalszego postępowania.
W wielu przypadkach najlepsza może okazać się trwała depilacja. Gdy usuniesz włosy na zawsze, wrastające włoski na nogach już nigdy nie będą cię drażnić. Zastanawiasz się, jak wygląda tego typu zabieg?
Najlepszy sposób na wrastające włoski
Depilacja laserowa, czyli epilacja, sprawia że twoje włosy nie będą już nigdy odrastać. Jest to jedyny tak skuteczny i trwały sposób na wrastające włoski. Podczas zabiegu naświetlania wiązka lasera przenika w głąb warstw twojej skóry, do cebulki włosa. Tam reaguje z melaniną zawartą wewnątrz włosów i wypala go wraz z korzeniami. Procedura jest całkowicie bezpieczna – laser nie wpływa w żaden sposób na twoją skórę ani narządy wewnętrzne. Co więcej, nowoczesna technologia chłodząca sprawia, że wcale nie jest on bolesny ani nieprzyjemny.
Jeśli chcesz trwale pozbyć się owłosienia i wrastających włosków, będziesz musiała wykonać kilka takich zabiegów – z odstępami co około 6 tygodni. Skuteczność depilacji laserowej uzależniona jest od barwy twojej skóry i odcienia włosów. Ciemne włosy i jasna cera to najbardziej korzystna konfiguracja. Już nawet 1–2 zabiegi widocznie zredukują twoje owłosienie. Mniejsza liczba odrastających włosów oznacza też znacznie rzadziej wrastające włoski.
Wrastające włoski po depilacji mogą pojawiać się po goleniu na różne sposoby – maszynką, depilatorem elektrycznym lub woskiem. Jedyną metodą, która trwale uwolni cię od tego problemu, jest laserowe usuwanie włosów. Wrastające włoski możesz łagodzić i redukować domowymi sposobami. Najważniejsza jest odpowiednia higiena i częste nawilżanie skóry. Dbaj o to, aby nie doprowadzić do żadnych zakażeń ani rozwoju stanu zapalnego. Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do stanu twojej skóry, skontaktuj się z dermatologiem.
Wrastające włoski – jak zapobiegać ich powstawaniu?
W zapobieganiu wrastającym włoskom ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale również higiena. Szczególnie dotyczy ona dezynfekcji maszynek do golenia. Pamiętaj, aby po każdej depilacji przy użyciu maszynki, zdezynfekować ją. Alternatywą jest stosowanie jednorazowych maszynek do golenia. Nieoczyszczone mogą podrażniać wrażliwą skórę i powodować stan zapalny. To ważna zasada, która zminimalizuje ryzyko podrażnień po depilacji.
Wrastające włoski są spowodowane niemożnością przebicia się przez naskórek. Sucha skóra, która jest stosunkowo twarda, sprzyja wrastaniu. Warto więc zadbać o odpowiednie jej nawilżenie. To zmiękczy naskórek, przez co włoski będą mogły łatwiej się przebić. Balsamy, masła czy kremy do ciała zadbają o odpowiedni poziom nawodnienia i elastyczność. W kosmetykach warto szukać składników takich jak aloes, pantenol, kwas hialuronowy, mocznik czy alantoina. Dobrze sprawdzą się naturalne olejki i masła zmiękczające naskórek, takie jak olej jojoba, kokosowy, ze słodkich migdałów, awokado, masło kakaowe czy shea.
Po nawilżeniu skóry czas skupić się na kluczowym kroku, który pomoże przy wrastaniu włosków. Jest nim regularne złuszczanie, które pomaga zapobiegać wrastaniu włosków. Klasyczny, mechaniczny peeling złuszczy martwe komórki naskórka, przez co włoski będą mogły się przebić. Do wyboru są gotowe kosmetyki, które nie tylko złuszczają, ale również nawilżają i odżywiają. Peeling można również zrobić samemu, ze składników, które najpewniej masz już w kuchni.
Domowe peelingi na wrastające włoski:
- peeling kawowy – do wykonania potrzebujesz 0,25 szklanki zmielonych ziaren kawy, 4 łyżki dowolnego oleju, 1 łyżkę cukru. Wystarczy połączyć składniki. Ten aromatyczny, kawowy peeling nie tylko złuszczy martwe komórki naskórka, ale również nawilży i odżywi skórę,
- peeling miodowy – do wykonania potrzebujesz pół szklanki cukru, 1 łyżkę oleju, 1 łyżkę miodu, 2 łyżki soku z cytryny. Po połączeniu składników otrzymasz klasyczny, cukrowy peeling, który pomoże na wrastanie włosków.