Depilacja cukrem - Przepis na Gładką Skórę w Domowym Zaciszu
Depilacja pastą cukrową – jak to zrobić? Krok po kroku
Nie trzeba od razu kupować gotowej pasty cukrowej, ponieważ łatwo zrobić ten preparat samodzielnie w domowym zaciszu. Do zrobienia pasty cukrowej potrzebujesz:
- 2 szklanki cukru
- 1/4 szklanki soku wyciśniętego z cytryny
- 1/4 szklanki wody
- ponadto garnek z grubym dnem oraz drewnianą łyżkę do mieszania.
Wodę wlewamy do naczynia, czekamy aż się zagotuje. Dopiero potem dosypujemy cukier oraz dodajemy sok z cytryny. Całość gotujemy na niewielkim ogniu, często mieszamy. Trzeba uważać, ponieważ łatwo przypalić!
Po upływie 30-45 minut pojawi się piękny bursztynowy kolor, cukier się rozpuści, do tego powstanie dość gęsta masa. To znak, że domowa pasta cukrowa jest już gotowa. Przekładasz całość do słodzonej miski, najlepiej metalowej.
Pamiętaj, aby aplikować preparat dopiero, gdy delikatnie przestygnie, bo w innym wypadku może dość do poparzenia skóry!
Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?
Dzień przed planowaną depilacją zrób dokładny peeling. Możesz wykonać peeling cukrowy, peeling z soli, peeling enzymatyczny - ważne, by peeling wykonywać w formie masażu, kolistymi ruchami wcierać preparat. Dzięki peelingowi usuniesz martwy naskórek, który nie będzie przyklejał się pasty cukrowej. Podniesiesz też włoski i wyciągniesz te wrośnięte w skórę. Na noc użyj maski nawilżającej. Tuż przed depilacją odtłuść skórę talkiem lub pudrem. Ten prosty zabieg spowoduje, że pasta będzie się lepiej przyklejać do skóry.
Po depilacji powstaną podrażnienia. Aby szybko się ich pozbyć należy przetrzeć skórę sokiem z cytryny, delikatnym tonikiem (bez zawartości alkoholu) lub wodą różaną. Depilowane miejsca możesz smarować delikatną oliwką po depilacji, która złagodzi ból i ukoi zaczerwienioną skórę, a dodatkowo doda jej blasku. Pamiętaj o regularnym peelingu. Tylko regularne ścieranie naskórka pomoże zapobiec wrastaniu włosów po depilacji.
Zalety depilacji pastą cukrową
Depilacja pastą cukrową to równie skuteczny, ale nieco mniej bolesny niż klasyczny wosk, sposób na to, by przez długi czas cieszyć się gładką skórą. Pasta cukrowa nie podrażnia i nie uczula. Mieszanka z cukru nie przykleja się do skóry, a jedynie do włosków. Nawet jeśli przez przypadek zalejemy nią obszar ciała, którego nie chcemy depilować, jest łatwa do usunięcia ciepłą wodą. W dodatku taka pasta niemal nic nie kosztuje, a wszystkie składniki z pewnością mamy już w domu. Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie robić pasty cukrowej do depilacji, możemy kupić ją w drogeriach internetowych - za opakowanie, które wystarczy na co najmniej kilka aplikacji zapłacimy około 15 zł.
Pasta cukrowa do depilacji jest łatwa w wykonaniu, ale wymaga to trochę cierpliwości. Co jest potrzebne do jej zrobienia?
- 2 szklanki cukru
- 1/4 szklanki soku z cytryny
- 1/4 szklanki wody
Zobacz także
Do garnka należy wlać ¼ szklanki wody, zagotować i dodać ¼ szklanki soku cytryny oraz 2 szklanki cukru. Gotować na małym ogniu i mieszać co jakiś czas (to bardzo ważne, gdyż w innym wypadku powstała konsystencja przyklei się do garnka) aż do rozpuszczenia cukru (ok. 35-45 minut). Gdy substancja nabierze koloru bursztynu nabierzcie ją na małą łyżeczkę i sprawdźcie, czy szybko zastyga w pokojowej temperaturze. Jeśli tak – pasta jest gotowa!
Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
Ich optymalna długość powinna wynosić 50 mm (0,5 cm), ponieważ wtedy można mieć pewność, że z każdej cebulki wyrośnie włos, a każdy z widocznych już gołym okiem włosów będzie wyrwany z cebulką. Jeśli depilowane włosy będą krótsze, włos nie będzie wyrwany, ponieważ pasta go nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące jeszcze pod skórą staną się widoczne po kilku dniach. Włosy dłuższe niż 0,5 cm, podczas nakładania pasty mogą powodować nieprzyjemne uczucia ciągnięcia.
- Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci.
- Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne.
- Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.
Depilacja PASTĄ CUKROWĄ. Wady i zalety depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa do depilacji była wykorzystywana na Bliskim Wschodzie od stuleci. U nas też ta metoda depilacji zyskuje coraz większą rzeszę zwolenniczek. Jakie są wady i zalety depilacji pastą cukrową? Jak przeprowadzić depilację pastą cukrową w domu?
Spis treści
- Zalety depilacji pastą cukrową
- Metody depilacji pastą cukrową
- Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?
- Jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową?
- Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
- Wady depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa od wieków stosowana jest przez Arabki, które do depilacji używały karmelu (roztopionego cukru). Na Bliskim Wschodzie pasta do depilacji nazywana jest halaweh . Dziś stosuje się specjalną masę, która prócz cukru zawiera sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół, choć niektóre z nas preferują pastę cukrową zrobioną własnoręcznie w domu. Depilacja pastą cukrową zapewnia spokój na 2-3 tygodnie i jest idealną metodą depilacji dla alergików i osób zmagających się z problemem żylaków, pękających naczynek krwionośnych.