Przepis na depilację cukrową - Sprawdzona metoda dla gładkiej skóry
Najpierw przepis na pastę cukrową do depilacji
Przepis ten, i podobne, znajdziecie w internecie, niemniej jednak przytoczę go tutaj dodając od razu, że problemem w przyrządzaniu pasty jest ilość wody i soku z cytryny jaką dodaje się do mikstury.
Niestety trzeba z tym samodzielnie poeksperymentować. Nie wiem od czego to zależy, ale ścisłe trzymanie się proporcji w moim przypadku nie wyszło na dobre i teraz robię pastę dobierając ilość wody na oko – po prostu obserwuję miksturę i na bieżąco koryguję proporcje.
Oto przepis:
Na pół szklanki cukru i soku z połówki cytryny należy użyć nie więcej niż jedną szklankę wody.
Składniki trzeba podgrzać do momentu,w którym syrop zmieni kolor (ma z tego powstać coś w rodzaju elastycznego karmelu), następnie pastę studzimy i przystępujemy do depilacji, albo odkładamy na później (można przechowywać kilka miesięcy w jakimś pojemniczku).
Masa ma zachować plastyczność na tyle by łatwo było ją wydostać z pojemnika (na przykład nabrać łyżką) i musi dać się kształtować w palcach (pod wpływem ciepła ciała).
Ilość wody jest kluczowa.
Trzeba z nią poeksperymentować. Przyznam, że zużyłam ponad kilogram cukru, zanim wyszła mi pasta cukrowa o konsystencji nadającej się do przeprowadzenia depilacji.
Depilacja pastą cukrową a depilacja woskiem – różnice
Depilacja pastą cukrową to rozwiązanie zdecydowanie lepsze od depilacji woskiem, gdyż pasta cukrowa nie podrażnia tak skóry i z powodzeniem można nią usuwać nawet włoski które mają około jednego milimetra, czego nie da się oczywiście zrobić innymi metodami.
Jednocześnie warto zauważyć że pasta cukrowa to gwarancja mniejszego bólu niż w przypadku wosku, jednak nawet ten sposób nie jest zupełnie bezbolesny. Dodatkowym plusem, jaki nosi w sobie pasta cukrowa jest oczywiście ekonomiczność. Kobiety, których nie stać na drogie preparaty z drogerii mogą wykonać taką pastę w domu, jest to łatwe i zajmuje najwyżej godzinę. Składniki które zużyjesz na pastę cukrową to zaledwie 2 szklanki cukru, ćwierć szklanki soku z cytryny, a także nieco wody, czyli również około ćwierć szklanki. Składniki należy podgrzać na niewielkim ogniu w garnku, a następnie gdy zaczną przypominać karmelową masę, należy odstawić ją do wystygnięcia. Później można używać, lecz pamiętaj by nie stosować zbyt ciepłej pasty.
➥ Depilacja pastą cukrową na zimno
Pastę cukrową nałożyć na potraktowaną wcześniej talkiem skórę pod włos (odwrotnie jak w przypadku wosku), by gładko przylegała do skóry. Przeciągnąć palcami to miejsce kilka razy.
Następnie należy zerwać energicznym ruchem pastę w kierunku wzrostu włosków.
Na paście cukrowej powinny pozostać wyrwane włoski. Ten sam kawałek pasty można stosować na kolejne miejsca. Jedną porcją pasty cukrowej można wydepilować nogi. Zabieg powtarzać fragment po fragmencie skóry.
Wersja pasty cukrowej na zimno jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na żylaki, mających pajączki i popękane naczynka krwionośne. Ewentualne resztki pasty można zmyć wodą.
Depilacja pastą cukrową – wady i zalety
Pasta cukrowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak warto zapoznać się ze wszystkimi przeciwskazaniami i minusami, aby uniknąć niemiłego rozczarowania.
Zalety
- Nie uczula – świetnie sprawdzi się dla osób, które nie mogą korzystać na przykład z wosku. Jej skład jest w 100% naturalny, dlatego bardzo rzadko wywołuje reakcję alergiczną.
- Tania – tak jak widać w przepisie, składniki do wykonania pasy cukrowej są ogólnodostępne, a ich koszt nikogo nie powinien przestraszyć. W skali roku na pewno zaoszczędzimy więcej pieniędzy używając pasty cukrowej, niż kupując na przykład tradycyjne maszynki do golenia.
- Praktyczna – aby wykonać zabieg depilacji pastą cukrową, nie musimy czekać tygodnia, aż włoski będą wystarczająco długie. Możemy jej użyć nawet kiedy nasz zarost ma zaledwie kilka milimetrów.
- Łagodna – pasta cukrowa przylega tylko do włosków, dlatego usuwanie ich nie sprawia bólu i nie wywołuje podrażnień na skórze.
- Czysta – pasta cukrowa z łatwością zmywa się z ciała za pomocą ciepłej wody i tyle! Łatwo ją też sprać z ubrań czy wyczyścić po niej blaty.
- Uniwersalna – możemy jej używać jednakowo przy depilacji nóg czy bikini albo pach.
Wady
- Aby efekt utrzymywał się długo, musimy nabrać wprawy przy używaniu pasty cukrowej. Na początku może to zajmować więcej czasu.
- Pastą cukrową nie da się też wydepilować większych powierzchni „na raz” – trzeba poświęcić na to chwilę dłużej.
- Pamiętajmy, że przy metodzie na ciepło temperatura może nie być naszym sprzymierzeńcem i przez gapiostwo może dojść do poparzeń.
- Pasta cukrowa może też rozjaśniać naszą skórę, dlatego radzimy nie używać tej metody do usuwania wąsika czy włosów z twarzy.