Depilacja klaty woskiem - Piękno i Samozadowolenie
Jak często przeprowadzać depilację woskiem?
Długość włosków na ciele nierozerwalnie związana jest z częstotliwością przeprowadzania zabiegu depilacji woskiem. Pojawia się więc pytanie, co jaki czas może być on wykonywany? Efekty depilacji utrzymują się od 3 do 6 tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji.
Należy pamiętać, że włoski nie odrastają równomiernie, w tym samym tempie. Nie zaleca się depilowania za pomocą wosku częściej, niż co 3 tygodnie – jest to bowiem odstęp minimalny. Częstsze usuwanie owłosienia może powodować podrażnienia naskórka i charakteryzować się mniejszą efektywnością. Czasami pojawia się chęć usunięcia odrastających włosków już po tygodniu czy dwóch, na przykład przed wyjazdem na wakacje. Niemniej jednak warto zaplanować depilację w taki sposób, aby zachować odstęp 3 tygodni pomiędzy poszczególnymi sesjami. Decydując się na zabieg woskowania w profesjonalnym salonie, można uzyskać specjalistyczną poradę i rekomendację, kiedy zgłosić się na kolejną wizytę. Kosmetolog bierze pod uwagę indywidualne potrzeby oraz tendencję do odrastania włosków. Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry.
Jak działa zabieg depilacji woskiem?
Rozgrzany, płynny wosk nakładany zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z cebulką. Takie usunięcie owłosienia powoduje, że odrastanie trwa długo, a włosy depilowane regularnie stają się rzadsze i cieńsze.
Metodę możemy stosować na wszystkich strefach ciała, najczęściej są to:
- wąsik,
- ręce,
- pachy,
- ramiona,
- nogi,
- pachwiny/bikini głębokie
Jeśli chodzi o depilację woskiem, nie ma ograniczeń ani wiekowych ani odnośnie płci. Depilują się nastolatki, osoby w wieku średnim i starsze . Z metody coraz częściej korzystają mężczyźni, którzy chcą pozbyć się nieestetycznego owłosienia na plecach i klatce piersiowej. Na rozpoczęcie zabiegów woskowania nigdy nie jest za późno, wystarczy podjąć decyzję i umówić się na wizytę.
Jak wygląda zabieg depilacji woskiem?
Depilacja woskiem umożliwia usunięcie zbędnego owłosienia z praktycznie każdego obszaru ciała. Najważniejsze w kontekście depilacji jest odpowiednie przygotowanie do niej. Na dzień przed planowanym zabiegiem należy wykonać peeling, pozbywając się tym samym martwego naskórka. Depilowana skóra musi być dobrze odtłuszczona, zatem nie powinno się aplikować na nią żadnych kremów czy balsamów w dniu zabiegu.
Sama procedura usuwania owłosienia za pomocą wosku jest bardzo prosta. Na początek należy podgrzać go do odpowiedniej temperatury – wosk musi być ciepły, lecz jednocześnie nie może poparzyć naskórka . Następnie rozprowadza się do równomiernie po wybranej powierzchni ciała. W kolejnym kroku należy nałożyć plastry fizelinowe (dostępna jest również metoda bezplastrowa), tak aby dobrze przylgnęły do wosku. Na sam koniec energicznym, zdecydowanym ruchem odrywa się plaster, jednocześnie pozbywając usuwając owłosienie. Sam zabieg woskowania trwa od kilkunastu minut do około godziny, w zależności od wybranego obszaru. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry po jego przeprowadzeniu.
Zalety i wady depilacji woskiem
Depilacja woskiem, jak każda metoda ma wady i zalety. Do plusów zdecydowanie należy cena – zabieg jest znacznie tańszy niż np. depilacja laserowa. W stosunkowo krótkim czasie pozwala pozbyć się niechcianych włosów nawet z dużych partii ciała [2]. Na uwagę zasługuje również długotrwały efekt , który utrzymuje się od 4 do nawet 30 dni (w zależności od indywidualnych cech) [4].
Włos jest bowiem wyrywany razem z cebulką, co uniemożliwia jego odrastanie [3]. Regularne stosowanie depilacji woskiem osłabia owłosienie , a każda kolejna depilacja jest mniej bolesna [2].
Niestety znane są także minusy tej metody. Przede wszystkim nie nadaje się ona dla osób wrażliwych na ból . Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry , dlatego lepiej unikać w tym czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Czasem zdarza się też, że odrastające włosy wrastają w skórę , co może prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście nie są to częste przypadki i zależą raczej od indywidualnych predyspozycji danej osoby [2].