"Depilacja laserowa a wrastające włoski - Jak uniknąć problemu?"
Wrastające włoski po depilacji – niewygodny problem dla skóry
Gładkie, delikatne w dotyku ciało to coś, do czego często dążymy. Jednym z zabiegów, na który się decydujemy, jest depilacja. Polega ona na usunięciu owłosienia. Istnieje wiele metod depilacji, która usuwa włoski na określony czas. To właśnie te metody wiążą się z ryzykiem wystąpienia wrastających włosków. Depilacja maszynką, depilatorem, woskiem czy kremem, to metody czasowego usunięcia owłosienia. Tak usunięte włoski odrastają, a nierzadko powodują problem wrastania.
Jak powstaje wrośnięty włos? Po goleniu włos naturalnie odrasta. Cienki włos nie zawsze jest w stanie przebić się przez naskórek. Wciąż jednak naturalnie rośnie, jednak nie może pokonać warstwy naskórka. To powoduje wrastanie pod powierzchnię skóry. Przyczynia się to do powstania stanu zapalnego, podrażnień, małych guzków. Temu stanowi może także towarzyszyć swędzenie. Problem wrastających włosków dotyka miejsc, które golimy, tj. okolice bikini czy nogi. Ten dokuczliwy problem nie tylko wygląda nieestetycznie, ale sprawia dyskomfort i może powodować ból. Podrażnienie skóry może również prowadzić do silnego stanu zapalnego. Skutkiem może być również zapalenie mieszków włosowych.
Wrastające włoski po goleniu to problem, którego można uniknąć. Bardzo ważna jest pielęgnacja ciała i stosowanie się do zaleceń. Regularne złuszczanie martwego naskórka oraz nawilżanie pomaga zapobiec wrastaniu włosków.
Czym jest wrastanie włosków po depilacji?
Wrastanie włosków po depilacji oznacza, że włoski na skórze zamiast wyrosnąć na zewnątrz, skręcają się i rosną wewnątrz skóry. Jest to częsty problem pojawiający się przy różnych metodach depilacji, takich jak golenie czy depilacja woskiem. Wrastające włoski mogą powodować podrażnienie, zaczerwienienie skóry, a nawet powstanie krostek czy grudek w okolicy mieszka włosowego. Jest to problem estetyczny, ale także może być bolesny i nieprzyjemny. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich metod depilacji i dbanie o skórę po zabiegach, aby zminimalizować ryzyko wrastania włosków.
Wrastające włoski po depilacji stanowią naturalny efekt depilacji, szczególnie jeśli polegała ona na usuwaniu owłosienia wraz z cebulkami. Odrastające ponownie włosy mają bardzo cienką i miękką strukturę. Aby znalazły się po stronie zewnętrznej skóry, muszą odpowiednio się przez nią przebić. Po zabiegu depilacji są jednak na tyle osłabione, że skręcają się pod skórą tworząc czarne punkciki. Kiedy w końcu włoski przebiją się na powierzchnię mogą wywołać zapalenie mieszka włosowego, które objawia się mocno zaczerwienioną, podrażnioną i opuchniętą skórą, a także wystąpieniem licznych, wypełnionych ropą krostek. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do rozwinięcia dużo poważniejszego stanu zapalnego albo skutkować trwałymi bliznami. Problem wrastających włosków dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. U pań najczęściej pojawiają się na nogach, pachach czy w okolicach bikini. Z kolei panowie borykają się z włoskami, które wrastają na brodzie oraz szyi.
Skąd biorą się wrastające włoski
Problem ten pojawia się nie tylko u osób, które mają słabe włosy, to bardzo powszechna dolegliwość. Wiązana jest z goleniem i depilacją z kilku powodów. Po pierwsze usuwanie włosów prowadzi do ich osłabienia, a w efekcie trudniej im przebić się na powierzchnię skóry. To jednak nie wszystko. Bez względu na to, jaką metodę usuwania owłosienia wybierzemy, powoduje ona w pewnym stopniu podrażnianie skóry, co również nasila problem. Dodatkowo staje się ona twardsza.
Wrastające włosy po pewnym czasie zdołają przebić się na wierzch. Chyba że wcześniej pojawi się stan zapalny. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z pojawieniem się czerwonych krostek, wyprysków ropnych, a nawet bólu i swędzenia. Otaczająca skóra może być opuchnięta, zaczerwieniona i podrażniona. Czasem po zapaleniu mieszków włosowych pozostają blizny.
Wrastające włoski a depilacja laserowa - podsumowanie
Już wiesz, że wrastające włoski nie stanowią przeciwwskazania do depilacji laserowej. W rzeczywistości depilacja laserowa może być skutecznym rozwiązaniem w radzeniu sobie z problemem wrastających włosków. Choć nie można zagwarantować całkowitego wyeliminowania tego zjawiska, depilacja laserem może istotnie zmniejszyć ryzyko wrastania poprzez osłabienie struktury włosa i redukcję jego wzrostu.
Warto podkreślić, że depilacja laserowa może nie tylko pomóc w ograniczeniu wrastających włosków, ale także przyczynić się do uzyskania gładkiej i zdrowej skóry na dłuższy okres. Przy odpowiednich przygotowaniach oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu, depilacja laserowa może stanowić efektywne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się komfortem i pewnością siebie bez obaw o problem wrastających włosków.
Zapobieganie
Wrastanie włosków to poważny i dokuczliwy problem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem. Dermatolog będzie w stanie postawić diagnozę i dobrać najlepszy plan leczenia. Wrastaniu włosków można też zapobiegać. Istnieje kilka prostych sposobów:
- złuszczające peelingi: dzięki nim pozbędziemy się martwego naskórka. Stosować możemy je zarówno przed depilacją, jak i pomiędzy zabiegami,
- maseczki złuszczające: działają podobnie do peelingów, ale w tym wypadku dodatkowo sprawiamy, że naskórek staje się cieńszy,
- złuszczanie przy pomocy myjek: jest to trzeci sposób na złuszczenie naskórka, dający efekty podobne do peelingów i maseczek,
- krem z mocznikiem: to chyba najprostszy sposób na zapobieganie wrastaniu włosków,
Stosowanie kremów z mocznikiem zmiękcza skórę, przez co włosom łatwiej się przez nią przebić. Dodatkowym atutem jest działanie nawilżające i łagodzące, dzięki czemu ograniczone zostają podrażnienia po goleniu– mówi Marta Włodarczyk, kosmetolog Clinica Cosmetologica
l ałun: znany jest ze swych właściwości przeciwko poceniu się, ale doskonale sprawdza się też w walce z podrażnieniami po goleniu i depilacji,
Ałun to kryształ potasu – kryształ soli pochodzenia wulkanicznego. Doskonale łagodzi podrażnienia, wykazuje właściwości antyseptyczne, odkażające i wspomagające gojenie. Można go wcierać w skórę bezpośrednio po goleniu lub depilacji, a także aplikować na pojedyncze punkty– mówi Natalia Munda, kosmetolog Clinica Cosmetologica