Depilacja laserowa a zapalenie mieszka włosowego - Poznaj Związek i Rozwiązania
Depilacja laserowa – jak się przygotować?
Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Najdalej dzień przed wystarczy ogolić maszynką miejsce, z którego chcemy usunąć owłosienie za pomocą lasera. Dodatkowo miejsce depilowane powinno być wcześniej umyte i osuszone . Ma to na celu zmycie wszelkich kosmetyków i środków higieny osobistej, np. kremów, balsamów, dezodorantów, kosmetyków kolorowych i innych.
- Ciąża,
- Świeża opalenizna,
- Choroby skóry, np. bielactwo, łuszczyca, infekcje skórne,
- Rany, pęcherze, owrzodzenia,
- Padaczka,
- Rozrusznik serca,
- Nowotwory,
- Świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne,
- Stosowanie retinoidów, leków fotouczulających,
- Skłonność do przebarwień.
Osoby z jasnym owłosieniem (blond, rude) mogą zostać niezakwalifikowane do zabiegu ze względu na zbyt małą ilość pigmentu we włosach. W ich przypadku terapia może być nieskuteczna i zakończyć się niepowodzeniem.
Ponadto, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, nie należy:
- opalać się na minimum miesiąc przed planowanym zabiegiem (może dojść do nierównomiernego rozłożenia pigmentu),
- depilować skóry kremem lub woskiem na minimum 4 tygodnie przed zabiegiem (włoski mogą nie zostać uszkodzone przez laser w odpowiedniej fazie wzrostu włosa i/lub zostać uszkodzone w nieprawidłowy sposób),
- stosować preparatówz retinoidami, pochodnymi witaminy A, C, kwasami owocowymi (minimum 4 tygodnie przed), antybiotyków (minimum 2 tygodnie przed), substancji i wyciągów ziołowych o potencjalnym działaniu fototoksycznym na minimum tydzień przed zabiegiem, ponieważ może dojść do silnego uczulenia, podrażnienia.
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
Jest to dość powszechne schorzenie, które często pojawia się latem i może powodować spory dyskomfort. Istnieje wiele czynników wywołujących zapalenie mieszków włosowych. Należą do nich przede wszystkim:
- podrażnienia – problem często występuje na skórze podrażnionej lub uszkodzonej, co może być wynikiem skaleczeń, otarć lub innych urazów,
- drobnoustroje – chociaż wiele drobnoustrojów naturalnie bytuje na naszej skórze i nie powoduje żadnych dolegliwości, to jednak niektóre bakterie, wirusy lub grzyby mogą wniknąć w głąb mieszka włosowego i spowodować infekcję,
- depilacja – często po depilacji może wystąpić zapalenie mieszków włosowych. Podwyższone ryzyko rozwoju zapalenia występuje zarówno po depilacji woskiem, wyrywaniu włosów pęsetą lub depilatorem, jak i po goleniu maszynką,
- tarcie skóry o skórę lub tarcie skóry o ubranie może uszkadzać mieszki włosowe i prowadzić do stanu zapalnego.
Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych należy między innymi noszenie obcisłej odzieży, podwyższona wilgotność powietrza oraz nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Do schorzenia może również dojść w okresach osłabionej odporności. Bardziej narażone są osoby borykające się z chorobami skóry, np. AZS czy łuszczycą.
Zrozumienie tych przyczyn i czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu oraz podejmowaniu odpowiednich działań pielęgnacyjnych w celu utrzymania zdrowej skóry.
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa polega na usunięciu włosów poprzez uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wiązki światła lasera . Zakres fal zdolnych wywołać opisane wyżej uszkodzenie wynosi 630-1200 nm. Zjawisko to jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i nie zaburza funkcjonowania organizmu.
Depilacja laserowa jest uzależniona od koloru włosa , który z kolei uwarunkowany jest stopniem wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku depilacji laserowej jest nim melanina . Najbardziej skuteczna depilacja następuje w momencie, kiedy naświetla się laserem komórki macierzyste, wybrzuszenia, brodawki oraz macierz włosa, które znajdują się w fazie wzrostu włosa. Jeśli jednak włos nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu w tej fazie, przejdzie w fazę spoczynku, w której nastąpi jego wypadnięcie, a następnie ponowny wzrost.
Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej fazy wzrostu włosa mogą zostać zsynchronizowane, co przełoży się na redukcję owłosienia .
Zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać co 4-8 tygodni , aby mieć pewność, że mieszki włosowe zostały uszkodzone w odpowiedniej fazie wzrostu włosa.
Zapalenie mieszków włosowych. Jakie są przyczyny, objawy i sposób zwalczania stanu zapalnego mieszka włosowego?
Jest to schorzenie dermatologiczne. Mieszki włosowe stanowią naturalne zagłębienia w skórze, z których wyrastają włosy. Każdy z nas ma ich tysiące. Umiejscowione są na różnych głębokościach. Stan zapalny może dotyczyć dowolnego, owłosionego obszaru skóry i obejmować zarówno powierzchniowe części mieszków, jak i te, które umieszczone są głębiej.
Zapalenie mieszków włosowych może być wywołane przez różne czynniki, w tym przez bakterie, wirusy lub grzyby. Może to być także reakcja zapalna na uraz mechaniczny, np. skaleczenie podczas golenia lub otarcie, które doprowadziło do zakażenia. W rezultacie obszar wokół zakażonego mieszka staje się zaczerwieniony i bolesny, a w niektórych przypadkach może pojawić się ropień.
Istnieje wiele rodzajów tego schorzenia, a objawy i nasilenie mogą się różnić. Niektóre zakażenia mogą być łagodne i samoograniczające się, podczas gdy inne mogą wymagać interwencji dermatologicznej i leczenia antybiotykami. Ważne jest, aby nie ignorować objawów i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.