Jak unikać błędów przy depilacji laserowej
Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
Kto nie powinien decydować się na depilację laserową i dlaczego?
Nie każdy może poddać się depilacji laserowej. Istnieją pewne grupy klientów, które bezwzględnie powinny unikać tego zabiegu. Przeciwwskazania do depilacji laserowej obejmują osoby z ciemną karnacją skóry oraz jasnymi włosami, ponieważ laser jest najskuteczniejszy w przypadku kontrastu pomiędzy kolorem skóry a włosów. Ponadto, osoby z brodawkami na skórze, pieprzykami, tatuażami lub opalenizną nie powinny poddawać się depilacji laserowej, jeśli ma być ona przeprowadzona w miejscu zmian skórnych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia skóry.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej obejmują również aktywną opryszczkę, zaostrzenie przebiegu choroby dermatologicznej, ciążę i laktację. Należy także mieć świadomość, że np. zażywanie leków hormonalnych, w tym antykoncepcyjnych, może zwiększać wrażliwość skóry na światło i prowadzić do powstania tzw. ostudy. O wszystkich tych potencjalnych skutkach ubocznych, jak również przeciwwskazaniach powinien poinformować specjalista w ramach wizyty konsultacyjnej.
Mam umówioną sesję depilacji laserowej, a boli mnie gardło. Przeziębienie a depilacja laserowa - czy można poddać się zabiegowi w trakcie infekcji?
Czego nie można przed depilacją laserową?
Już na cztery tygodnie przed należy całkowicie zrezygnować z opalania. Mowa tu także o wizytach na solarium. Zabronione jest także wyrywanie włosów depilatorem, woskiem lub pęsetą. Należy także zrezygnować z kremów do depilacji, środków złuszczających oraz samoopalaczy. Maści lub kremy, które zawierają witaminy C i D są surowo zabronione do użycia w miejscu, gdzie ma być wykonywana depilacja, np. w okolicach bikini. Należy także pamiętać o tym, aby na tydzień przed zabiegiem odstawić leki fotouczulające. Dzień przed planowaną depilacją laserową konieczne jest usunięcie włosków za pomocą maszynki do golenia.
Warto pamiętać także o tym, aby na dwa dni przed pierwszym zabiegiem zrezygnować z perfum, które zawierają piżmo, a także olejki eteryczne takie, jak olejek cedrowy, waniliowy, bergamotowy, lawendowy, sandałowy oraz olejki z cytrusów.
Kiedy leki mogą być Twoim wrogiem? Czego unikać przed zabiegiem?
Leki mogą mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej. Przed zabiegiem warto poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno na receptę, jak i dostępnych bez recepty. Niektóre preparaty mogą uczulać skórę na działanie lasera, co może zwiększyć ryzyko skutków ubocznych. Szczególnie ważne jest unikanie leków fotouczulających, takich jak niektóre antybiotyki, leki przeciwhistaminowe oraz preparaty z witaminą A.
Osoby stosujące retinoidy, czyli preparaty na bazie witaminy A, również powinny być ostrożne przed depilacją laserową. Retinoidy mogą uczulać skórę na działanie lasera i zwiększać ryzyko poparzeń oraz innych skutków ubocznych. Dlatego zaleca się przerwanie stosowania retinoidów co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem depilacji laserowej. Konieczne jest również skonsultowanie się z dermatologiem w celu dostosowania planu leczenia.