Kiedy można się opalać po depilacji laserowej?

Depilacja laserowa – solarium przed zabiegiem

Dlaczego jeszcze nie należy opalać się przed zabiegiem depilacji laserowej? Mamy na myśli zarówno wystawianie skóry na słońce, jak i wizyty w solarium. Podczas opalania, może dojść do powstania przebarwień, odbarwień, a nawet blizn. Z czego to wynika?

Skóra po opalaniu często jest podrażniona. Staje się też wrażliwa na dotyk i jest bardziej delikatna niż zwykle. Pomyśl sobie, że masz ją potraktować laserem, gdy jest w takim stanie. W sytuacji, gdy skóra jest w dobrym stanie światło lasera, nie wpłynie na Ciebie negatywnie. Jednak w przypadku nadwrażliwej skóry może pogłębić jej stan.

Skóra opalona stanowi przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej. Dlatego przed wizytą w salonie medycyny estetycznej nie należy także stosować samoopalaczy, bronzerów czy oczywiście chodzić do solarium. W każdym z tych przypadków skóra ulega zabrązowieniu, a więc powstaje bariera, która blokuje dostanie się wiązki lasera do mieszka włosowego. – podkreśla kosmetolog Depilacja.pl –

Kluczowe zasady ochrony skóry po depilacji laserowej

Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej, skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego też, eksperci zalecają unikanie ekspozycji na słońce przez okres minimum 4 tygodni. Promieniowanie UV może bowiem prowadzić do podrażnień, a nawet trwałych zmian pigmentacyjnych na świeżo leczonej skórze. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższym), a także zakrywać obszary poddane zabiegowi odzieżą ochronną.

Zachowanie ostrożności po depilacji laserowej jest kluczowe dla uzyskania optymalnych rezultatów. Tip sheets, czyli karty z wskazówkami, często dostarczane przez specjalistów, podkreślają znaczenie regularnego nawilżania skóry oraz unikania stosowania kosmetyków zawierających alkohol lub inne substancje drażniące. Dodatkowo, zaleca się unikanie sauny, basenu oraz intensywnego wysiłku fizycznego przez pierwsze 48 godzin po zabiegu, aby nie doprowadzić do dodatkowego podrażnienia skóry.

Czy między depilacja laserowa można się golić?

Żeby osiągnąć oczekiwane rezultaty laseroterapii, czyli pozbyć się włosków na stałe, konieczne jest odbycie kilku albo nawet kilkunastu wizyt w gabinecie. Wszystko dlatego, że włoski znajdują się w różnych fazach cyklu. Laser działa tylko i wyłącznie w momencie trwania tak zwanego anagenu, czyli fazy wzrostu. Dlatego nie jest możliwe usunięcie wszystkich włosków podczas jednej wizyty. Zabiegi powinny odbywać się co kilka tygodni. Zatem co z włoskami, które będą wyrastać pomiędzy wizytami w gabinecie depilacji laserowej? Jak najbardziej możesz je usuwać, ale pamiętaj, że możesz to robić tylko i wyłącznie za pomocą jednorazowej maszynki do golenia. Chodzi o to, aby pozbywać się tylko włosków z zewnątrz nie usuwając ich cebulki, jak ma to miejsce w przypadku depilatora elektrycznego, pęsety czy plastrów z woskiem. Niektórzy sięgają na przykład po trymer.

Najprawdopodobniej jednak nie musisz obawiać się intensywnego owłosienia pomiędzy zabiegami. Odrastające włoski będą coraz mniej widoczne i coraz słabsze. Może nawet okazać się, że w ogóle nie będziesz miał potrzeby ich usuwania. W końcu za parę czy paręnaście tygodni pozbędziesz się owłosienie całkowicie. Często zaleca się nawet, aby w trakcie trwania serii zabiegów jak najrzadziej golić włosy. A to wszystko dlatego, że to może wpływać na ich wzmocnienie, czyli finalnie negatywnie na całą terapię. Z drugiej strony maszynka jednorazowa Ci nie zaszkodzi. Więc jeżeli odczuwasz dyskomfort posiadając niepożądane owłosienie, to w trakcie trwania cyklu zabiegów po prostu je usuń.

Czy po depilacji laserowej można się golić?

Po zabiegu depilacji laserowej na Twojej skórze przez około 2-3 dni może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie. W niektórych przypadkach pojawia się nawet obrzęk. Nie należy jednak się tym przejmować. To naturalna reakcja organizmu. Oczywistym jest, że kilka dni po zabiegu należy bardzo delikatnie obchodzić się ze skórą. A to oznacza absolutną rezygnację z kosmetyków na bazie alkoholu, a przez 2 tygodnie także różnego rodzaju specyfików złuszczających, w tym oczywiście peelingów. Konieczne będzie nawilżanie skóry bardzo delikatnym kremem. Wiele osób ma tendencję do tarcia skóry ręcznikiem. Po depilacji laserowej jest to absolutnie wykluczone, gdyż może nasilić podrażnienia.

A co z goleniem włosów po depilacji laserowej? Jeżeli terapia jest już zakończona, to nie będzie takiej potrzeby. Włosy zostają bowiem usunięte całkowicie. Czasem pojawiają się opinie, że po zakończonej laseroterapii w przeciągu kilku miesięcy albo kilku lat włoski odrosły. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to to samo owłosienie co wcześniej. Z tamtego został usunięty macierz, więc fizycznie nie może pojawić się znowu. W organizmie pracują jednak hormony i te mogą doprowadzić do pojawienia się nowych włosków. Najprawdopodobniej jednak nie będzie to intensywne, ciemne i grube owłosienie, a raczej mało widoczne, słabe włoski. Jeżeli chcesz całkowicie im zapobiec, to wykonuj tak zwany zabieg przypominający (w gabinecie depilacji laserowej). Ten powinien odbywać się przynajmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy do roku.

Solarium a depilacja laserowa – ekspert wyjaśnia

Czy bez obaw można wybrać się do solarium przed i po depilacji laserowej? Kosmetolodzy zawsze poruszają ten temat z pacjentami przed planowaniem serii zabiegów depilacji laserowej. Jest to niezwykle ważne dla pań, które w okresie letnim chcą mieć nie tylko gładkie, ale też opalone ciało. Połączenie tych dwóch kwestii jest możliwe, choć może okazać się nieco problematyczne. Z czego to wynika?

By dokładnie to wyjaśnić, należy wrócić do początku i przypomnieć, na czym polega zabieg depilacji laserowej. W procesie tym najważniejsze jest wyniszczenie komórek macierzystych włosa. Dokonuje się tego podczas kilku zabiegów. W czasie trwania jednej wizyty możemy usunąć ok. 20–30% włosów, gdyż wyniszczeniu ulegają tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu. Po kilku razach finalnie wypadną wszystkie włoski, które już później nie odrosną.

Zabieg powinien być przeprowadzany wtedy, gdy w skórze nie rozpoczął się proces melanogenezy. Uruchamia się on podczas pojawiania się na skórze opalenizny. Zastosowany laser zostaje pochłonięty przez melaninę, która przetwarza wiązkę lasera na ciepło – dochodzi wtedy do rozpadu komórek macierzystych.

Bardzo istotne jest jednak to, aby to właśnie melanina włosa pochłaniała wiązkę lasera. Jeżeli skóra pacjenta jest opalona, część wiązki lasera zostaje pochłonięta przez melaninę naskórka. Mówiąc prościej – zbrązowiały naskórek nie przepuści światła lasera do włosa. Proces ten utrudnia depilację i może doprowadzić nawet do pojawienia się poparzeń na skórze.

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Warto pamiętać, że zabieg laserem diodowym jest niemal całkowicie bezbolesny większość osób poddających się zabiegowi raportuje delikatne mrowienie czy ewentualnie pieczenie, które ustępuje zaraz po zabiegu.

Czytaj dalej...

Gładka skóra, choć kojarzy się przede wszystkim z kobietami, znacznie ułatwia utrzymanie wzorowej higieny, szczególnie gdy mężczyzna prowadzi aktywny tryb życia, bowiem skóra bez owłosienia o wiele mniej się poci.

Czytaj dalej...