Kiedy można się opalać po depilacji laserowej?
Kluczowe zasady ochrony skóry po depilacji laserowej
Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej, skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego też, eksperci zalecają unikanie ekspozycji na słońce przez okres minimum 4 tygodni. Promieniowanie UV może bowiem prowadzić do podrażnień, a nawet trwałych zmian pigmentacyjnych na świeżo leczonej skórze. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższym), a także zakrywać obszary poddane zabiegowi odzieżą ochronną.
Zachowanie ostrożności po depilacji laserowej jest kluczowe dla uzyskania optymalnych rezultatów. Tip sheets, czyli karty z wskazówkami, często dostarczane przez specjalistów, podkreślają znaczenie regularnego nawilżania skóry oraz unikania stosowania kosmetyków zawierających alkohol lub inne substancje drażniące. Dodatkowo, zaleca się unikanie sauny, basenu oraz intensywnego wysiłku fizycznego przez pierwsze 48 godzin po zabiegu, aby nie doprowadzić do dodatkowego podrażnienia skóry.
Depilacja laserowa – zalecenia
Czy przed depilacją laserową trzeba się ogolić? Ekspert Depilacja.pl podkreśla, iż jak najbardziej tak.
– Tak, przed zabiegiem depilacji laserowej trzeba koniecznie usunąć owłosienie z okolic, na które będzie działał laser – podkreśla specjalistka – Zalecamy, aby golenie nastąpiło tuż przed samym zabiegiem, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, można to zrobić dzień wcześniej. Jeżeli na zabieg przychodzimy np. od razu z pracy, to można ogolić skórę przed wejściem do gabinetu.
Korzystając z usług salonów depilacja.pl, możemy liczyć na ustronne, intymne miejsca, gdzie w spokoju przygotujemy się do zabiegu.
– Pamiętajmy jednak, by goląc się, nie robić tego w pośpiechu. Zadbajmy o odpowiednią ilość czasu. Skóra nie może zostać w żaden sposób uszkodzona, np. nacięta. Jeżeli na naszej skórze znajdują się jakieś podrażnione miejsca, to omijamy je. W przeciwnym razie dolegliwości się pogorszą, czasem znacznie – opowiada ekspertka depilacja.pl.
Nie ma sensu ryzykować. Goląc się, co jest równoznaczne z przygotowaniem do zabiegu, warto zastosować dobrej jakości pianki czy żele do golenia. Dlaczego dokładne golenie skóry jest konieczne?
– Chodzi o działanie lasera na korzeń włosa, który znajduje się tuż pod warstwą skóry. Jeżeli włos wystawałby ponad skórę, mogłoby dojść do jego spalenia, co równałoby się uszkodzeniu naskórka – podsumowuje specjalistka depilacja.pl.
Zalecany okres unikania słońca po zabiegu laserowym
Ekspozycja na słońce po depilacji laserowej może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak podrażnienia czy przebarwienia skóry. Dlatego zaleca się unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych przez okres od 4 do 6 tygodni po wykonaniu zabiegu. Taki czas pozwala skórze na regenerację i zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych reakcji. Należy również pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV, które dodatkowo zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania.
Podczas planowania zabiegu depilacji laserowej warto uwzględnić również porę roku. Okres jesienno-zimowy jest najbardziej odpowiedni, gdyż wtedy nasza ekspozycja na słońce jest naturalnie ograniczona. W przypadku nieprzewidzianej ekspozycji na słońce po zabiegu, konieczne może być zastosowanie preparatów łagodzących i regenerujących, jednak najlepiej jest unikać takich sytuacji, by nie zakłócić procesu gojenia się skóry i nie wpłynąć negatywnie na efekty depilacji laserowej.
Przed depilacją laserową – czy można się golić?
Czy do zabiegu depilacji laserowej trzeba się odpowiednio przygotować? Należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Wszystkie te wytyczne przedstawi specjalista w trakcie wstępnej konsultacji. Chodzi między innymi o to, aby na kilka tygodni przed zabiegiem nie opalać się, gdyż opalenizna może powodować oparzenia. Nie należy także przyjmować leków oraz ziół światłouczulających. A co z goleniem? Oczywiście przed laseroterapią możesz pozbywać się włosków w ten sposób, a tuż przed wizytą w gabinecie depilacji laserowej jest to nawet konieczne. O co dokładnie chodzi?
Bezpośrednio dzień przed zabiegiem, albo w dniu zabiegu, musisz usunąć włoski za pomocą maszynki jednorazowej. Chodzi oczywiście o miejsce, które będziesz poddawać zabiegowi. Pamiętaj, aby nie wyrywać włosków pęsetą czy usuwać woskiem. Chodzi tylko i wyłącznie o pozbycie się ich z powierzchni skóry. W niektórych gabinetach zaleca się, aby zostawić nieco włosków, tak aby specjalista przeprowadzający zabieg widział jakie pacjent ma włosy i tym samym dobrał odpowiednie parametry lasera. W gabinetach Depilacja.pl nie będzie to konieczne, gdyż przed każdą serią zabiegów zapraszamy naszych pacjentów do odbycia bezpłatnej konsultacji, o której już wspomnieliśmy. Zatem przed zabiegiem zostaniesz dokładnie zbadany i dzięki temu będziesz miał pewność, że zabieg będzie nie tylko skuteczny, ale też bardzo bezpieczny i komfortowy.Przeczytaj również: Depilacja laserowa – jak się przygotować do zabiegu?
Solarium a depilacja laserowa – ekspert wyjaśnia
Czy bez obaw można wybrać się do solarium przed i po depilacji laserowej? Kosmetolodzy zawsze poruszają ten temat z pacjentami przed planowaniem serii zabiegów depilacji laserowej. Jest to niezwykle ważne dla pań, które w okresie letnim chcą mieć nie tylko gładkie, ale też opalone ciało. Połączenie tych dwóch kwestii jest możliwe, choć może okazać się nieco problematyczne. Z czego to wynika?
By dokładnie to wyjaśnić, należy wrócić do początku i przypomnieć, na czym polega zabieg depilacji laserowej. W procesie tym najważniejsze jest wyniszczenie komórek macierzystych włosa. Dokonuje się tego podczas kilku zabiegów. W czasie trwania jednej wizyty możemy usunąć ok. 20–30% włosów, gdyż wyniszczeniu ulegają tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu. Po kilku razach finalnie wypadną wszystkie włoski, które już później nie odrosną.
Zabieg powinien być przeprowadzany wtedy, gdy w skórze nie rozpoczął się proces melanogenezy. Uruchamia się on podczas pojawiania się na skórze opalenizny. Zastosowany laser zostaje pochłonięty przez melaninę, która przetwarza wiązkę lasera na ciepło – dochodzi wtedy do rozpadu komórek macierzystych.
Bardzo istotne jest jednak to, aby to właśnie melanina włosa pochłaniała wiązkę lasera. Jeżeli skóra pacjenta jest opalona, część wiązki lasera zostaje pochłonięta przez melaninę naskórka. Mówiąc prościej – zbrązowiały naskórek nie przepuści światła lasera do włosa. Proces ten utrudnia depilację i może doprowadzić nawet do pojawienia się poparzeń na skórze.