Depilacja laserowa - Kiedy zobaczyć efekty?
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to skuteczna, a przy tym całkowicie bezpieczna metoda usuwania nadmiernego owłosienia. Wszystko to za sprawą specjalistycznej wiedzy dotyczącej budowy włosa oraz charakterystyki jego wzrostu. Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu odpowiednio dostosowanej do potrzeb klienta długości fali wiązki światła laserowego, które jest absorbowane bezpośrednio przez włos, a nie przez skórę. Dzięki zastosowaniu niniejszej technologii, możliwe staje się doprowadzenie do termicznej destrukcji mieszka włosowego, a tym samym zapobiegnięcie ponownego wzrostu włosa.
Depilacja jest praktycznie bezbolesna. Wszystko to za sprawą wbudowanego systemu chłodzenia, który skutecznie minimalizuje odczuwany przez pacjenta dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że depilacja laserowa wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami, wśród nich wyróżniamy:
- Okres ciąży,
- Stosowanie niektórych leków, w tym: leków przeciwzakrzepowych, pochodnych witaminy A, ziół oraz kosmetyków światłouczulających,
- Aktywne infekcje skórne, jak również bielactwo, łuszczycę, bliznowce, nowotwory skóry,
- Inne zaburzenia stanu zdrowia, takie jak: padaczka, niedawno przebyte zabiegi operacyjne, wszczepiony rozrusznik serca.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa polega na trwałym uszkodzeniu mieszków włosowych. Wiązka światła, emitowana przez głowicę aparatu, jest absorbowana przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się we włosach. Tam zachodzi proces termolizy, czyli nagrzania się pigmentu do tego stopnia, że wysoka temperatura bezpowrotnie uszkadza mieszek włosowy i doprowadza do jego destrukcji. Dzięki temu włos nie ma możliwości odrośnięcia w tym miejscu, a pod skórą nie pojawia się w tym samym miejscu kolejna cebulka.
Ze względu na to, że w całym procesie znaczenia ma naturalny składnik naszego organizmu, czyli melanina, zabieg depilacji laserowej skuteczniejszy jest u osób o ciemniejszych włosach. Im więcej barwnika we włosie, tym wyższą temperaturę wywołuje wiązka światła lasera, a zatem większemu uszkodzeniu ulega mieszek włosowy. Temperatura, jaka jest generowana, jest na tyle niska dla cząsteczek wody, znajdujących się w sąsiadujących tkankach, że nie nie wchodzi w reakcję z innymi cząsteczkami, a jedynie z barwnikiem, dlatego depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna dla skóry.
Przygotowanie do zabiegu i jego przebieg
Depilację laserową zawsze poprzedza wykonanie próby, która pozwoli kosmetologowi na obserwację zachowania skóry oraz włosa, ale przede wszystkim daje możliwość ocenienia, czy klient posiada jakiekolwiek widoczne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wstępna wizyta to również czas na omówienie obszaru ciała, jaki zostanie poddany depilacji oraz dobrania najwłaściwszego urządzenia.
W dniu zabiegu należy dokładnie ogolić wybrany obszar przy pomocy maszynki do golenia, aby wiązka światła nie paliła owłosienia wystającego ponad powierzchnię skóry, a koncentrowała się jedynie na melaninie zwartej w partii mieszczącej się w cebulce włosa. W przypadku depilacji najdelikatniejszych partii ciała, na przykład stref intymnych, możliwe jest zastosowanie maści znieczulających, aby maksymalnie zwiększyć komfort pacjentów, szczególnie tych posiadających ciemne owłosienie.
Do zabiegu depilacji laserowej należy przygotować się z mniej więcej miesięcznym wyprzedzeniem, aby był on bezpieczny i jak najbardziej skuteczny. Przygotowanie nie jest uciążliwe i wymagające, ponieważ w głównej mierze polega na zaniechaniu pewnych czynności. Na minimum 4 tygodnie przed depilacją laserową nie należy poddawać się zabiegowi woskowania lub usuwania włosków przy pomocy mechanicznych depilatorów, niewskazane jest też stosowanie w tym okresie kosmetyków zawierających witaminę E i A .
Przez co najmniej miesiąc nie można opalać danego rejonu ciała, zarówno na słońcu, na solarium, jak i przy pomocy kosmetyków samoopalających. Kosmetolodzy zalecają powstrzymanie się od wykonywania peelingów mechanicznych w okresie około tygodnia przed planowanym zabiegiem.