Depilacja nóg a żylaki - Jak unikać problemów?

Przyczyny powstawania żylaków

Tak jak wyżej wspomniano, żylaki dotykają osób, które mają kruche, delikatne lub uszkodzone żyły. Do innych przyczyn zaliczamy wzrost ciśnienia w żyłach nóg, ciążę, nadwagę, otyłość, siedzący lub stojący tryb życia, a także brak aktywności fizycznej. Lekarz w wywiadzie może zapytać o występowanie żylaków w rodzinie, ponieważ ryzyko jest wtedy większe.

W zależności od zaawansowania choroby lekarz dobiera farmakoterapię. W początkowych stadiach stosuje się tabletki na żylaki, zawierające diosminę, dobesylan wapnia, okserutynę lub ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Zewnętrznie zaleca się stosowanie maści i żeli z okserutyną, heparyną, a także popularną maść z kasztanowca na żylaki, która zawiera escynę. Ponadto osobom, u których występuje ból, zaleca się stosowanie maści z diklofenakiem, która zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Pacjenci, u których farmakoterapia nie przyniosła oczekiwanych efektów, muszą poddać się skleroterapii w celu uszczelnienia żylaków lub flebektomii, która usuwa małe żylaki. Innym rozwiązaniem może być operacja usunięcia ciężkich postaci zapalenia żylaków.

Dodatkowo oprócz zabiegów chirurgicznych i farmakoterapii, zaleca się stosowanie rajstop uciskowych, które pomagają znormalizować przepływ krwi w żyłach nóg.

Usuwanie żylaków latem

Innym czynnikiem jest z kolei to, że po procedurze pacjentom zaleca się - przez różny czas - nosić bandaże czy specjalne rajstopy uciskowe. Korzystanie z nich letnią porą mogłoby prowadzić do dyskomfortu u pacjentów, jeżeli jednak zabieg laserowego leczenia żylaków nóg przeprowadzany jest w chłodniejszych miesiącach, to ryzyko występowania nieprzyjemnych doznań maleje, a szansa na przestrzeganie przez pacjenta zaleceń po zabiegu rośnie.

Nie zaleca się wykonywania żadnych planowych zabiegów w trakcie miesiączki. Właśnie dlatego, mimo iż laseroterapia jest procedurą małoinwazyjną, lepiej wyznaczyć jej termin tak, aby nie wypadała podczas menstruacji. W tym czasie organizm kobiety może być bardziej wrażliwy na ból, dlatego zabieg mógłby nie być dla pacjentki w pełni komfortowy.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Wodobrzusze — dlaczego występuje i czym się objawia?

Jakie są sposoby na rzucenie palenia?

Uderzenia gorąca — nie tylko w czasie menopauzy. Przyczyny, objawy, leczenie

Głóg — wartości odżywcze, zastosowania zdrowotne i właściwości

Stosowanie peptydów - zbyt mało testów na ludziach, aby stwierdzić czy warto

Mięta pieprzowa — działanie i właściwości zdrowotne. Jak stosować miętę?

Bezpłatna aplikacja VisiMed

Skleroterapia – co to jest?

Skleroterapia, nazywana potocznie ostrzykiwaniem żylaków albo nastrzykiwaniem żylaków, to jedna z najstarszych i też najpopularniejszych metod leczenia żylaków. Zaliczana jest do sposobów mało inwazyjnych. Sposób ten bardzo często polecany jest na początku terapii leczenia żylaków. Wielu pacjentom wydaje się, że muszą poddać się ingerencji chirurgicznej i co za tym idzie – długotrwałej rekonwalescencji. Warto jednak sprawdzić inne sposoby, szczególnie na początku. Może się bowiem okazać że operacja nie będzie potrzebna, bo wystarczy jedynie kilka specjalistycznych zastrzyków.

Skleroterapia opiera się na nastrzykiwaniu żylaków środkami, które powodują ich zarośnięcie, czyli tak zwaną obliterację. Ostrzyknięte żylaki kurczą się i zamykają przepływ krwi. Przez to siatka naczyń zanika. Do zabiegu wykorzystuje się strzykawki z bardzo cienkimi igłami, przez co cały zabieg nie powoduje dużych odczuć bólowych. Nie stosuje się też podczas niego znieczulenia.

Depilatory IPL są często nazywane laserami , jednak należy zwrócić uwagę, że są to tylko lampy polichromatyczne najczęściej ksenonowe, które oddziałują na skórę światłem pulsacyjnym o różnej długości fali.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...

Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia.

Czytaj dalej...

Unikaj stosowania niektórych substancji na skórę na kilka dni przed zabiegiem unikaj aplikowania na skórę produktów zawierających retinol, kwas salicylowy czy inne substancje mogące zwiększyć wrażliwość skóry na światło.

Czytaj dalej...

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...