Depilacja Laserowa Odbytu - Co Warto Wiedzieć?
Depilacja – jakie są rodzaje zabiegów i jak depilować najbardziej wrażliwe części ciała
Depilacja nie musi wiązać się z koniecznością codziennego używania maszynki do golenia. Istnieje wiele sposobów, aby skutecznie usuwać zbędne owłosienie. Należy do nich np. depilacja laserowa czy depilacja z użyciem pasty cukrowej. Poznaj różne metody depilacji ciała i twarzy.
- depilacja mechaniczna – do jej wykonania wykorzystuje się depilatory, maszynki, pastę cukrową, plastry do depilacji,
- depilacja chemiczna – wykonywana przy pomocy kremów do depilacji.
Depilacja trwała – polega na bezpowrotnym (lub długotrwałym) usunięciu owłosienia przy pomocy wiązki lasera albo impulsu światła (fotodepilacja).
Zobacz film: Najlepsze metody depilacji. Źródło: 36,6
Depilacja laserowa i fotodepilacja
Zabieg fotodepilacji i depilacji laserowej przebiega w podobny sposób – za pośrednictwem specjalnego urządzenia do skóry wysyłane są wiązki promieni, które docierają do głębokości ok. 2 – 3 mm, uszkadzają mieszki włosowe i powodują obumarcie pojedynczych włosków razem z cebulkami. Aby uzyskać optymalny efekt, należy powtarzać zabiegi od 3 do 10 razy w kilkutygodniowych odstępach, a w chwili wykonywania depilacji, włoski muszą znajdować się w fazie wzrostu. Możliwa jest depilacja laserowa pach, okolic intymnych, nóg czy nawet twarzy.
Fotodepilacja i depilacja laserowa bywają ze sobą utożsamiane, jednak do ich wykonania wykorzystuje się inny typ promieni. Również efekty mogą być różne.
Do wykonania zabiegu depilacji laserowej, wykorzystuje się tradycyjne lasery, np. diodowe. Przewodnikiem impulsu jest zawarta we włosach melanina, dlatego ten rodzaj depilacji najlepiej poradzi sobie z ciemnymi włoskami. Laser może nie wychwycić włosów siwych, rudych lub blond.
Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą specjalnych urządzeń, których działanie opiera się na emisji wiązki światła . Ta „wychwytuje” znajdującą się we włosach melaninę, związek chemiczny odpowiadający za ich kolor. Emitowane przez laser światło zostaje wchłonięte przez włos i zamienione w energię, która prowadzi do trwałego uszkodzenia jego struktury na całej długości. W konsekwencji wypada, a jeśli zabieg wykonany był we właściwym momencie fazy wzrostu (o czym poniżej), nie powinien już odrosnąć.
Zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegom najczęściej poddawane są:
- nogi (łydki i uda),
- pachy,
- okolice bikini,
- miejsca intymne, w tym okolice odbytu,
- twarz (wąsik, bródka).
Depilacji laserowej może być poddana tak naprawdę każda partia ciała (brzuch, plecy), poza okolicami oczu.