Skuteczna i Delikatna Depilacja Przed Wizytą u Ginekologa - Porady i Wskazówki

Depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa

Wybór rodzaju depilacji intymnej zależy do indywidualnych preferencji. Profesjonalne gabinety kosmetyczne oferują różne sposoby depilacji, wśród których prym wiodą depilacja klasyczna , depilacja francuska i depilacja brazylijska , inaczej zwana hollywoodzką.

Depilacja klasyczna polega na usunięciu włosów do linii bielizny. To wybór dla osób, które zaczynają swoją przygodę z depilacją i wybierają naturalny wygląd swoich intymnych sfer. Wariantem bardziej odważnym jest depilacja francuska. Kosmetyczka usuwa owłosienie z rejonu wzgórka łonowego zostawiając estetycznie wyglądający kształt, który wcześniej uzgadnia z klientką. Depilacja brazylijska, zwana także hollywoodzką polega na pozbyciu się wszystkich włosów z okolic intymnych. Kosmetyczka usuwa także niechciane owłosienie z okolic odbytu, a także porastających wargi sromowe. Po depilacji brazylijskiej skóra jest idealnie gładka.

Polecamy komfortową depilację woskiem , najskuteczniejszą metodę usuwania niechcianego owłosienia w palecie metod tradycyjnych.

Ta technika umożliwia redukcję owłosienia wraz z cebulką. Co to oznacza w praktyce? Koniec z ciemnymi plamami pod skórą, które pojawiają się już następnego dnia po depilacji maszynką. Skóra jest idealnie gładka przez 3 do 5 tygodni.

Zobacz także Jaki‌ ‌rodzaj‌ ‌depilacji‌ ‌bikini‌ ‌wybrać,‌ ‌jakie‌ wyróżniamy?‌ ‌

O co można zapytać ginekologa podczas pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa to idealny moment, aby rozwiać wątpliwości dotyczące prawidłowej higieny intymnej, czy też wyboru odpowiednich środków higienicznych na czas menstruacji. W przypadku planowanego lub rozpoczętego już współżycia lekarz doradzi, jaki rodzaj antykoncepcji jest najbardziej wskazany. Ponadto, ginekolog może też wypisać receptę na szczepionkę przeciwko wirusowi HPV. W Polsce dostępne są 3 szczepionki przeciwko HPV – 2-, 4- i 9-walentna. Ponieważ istnieje szczepionka, która chroni aż przed 9 typami wirusa, o szczepieniu warto pomyśleć nawet wówczas, gdy rozpoczęło się już współżycie.

Aby umówić się do ginekologa na wizytę nie potrzeba skierowania i jest ona w pełni refundowana. Ceny wizyt w gabinetach prywatnych zazwyczaj mieszczą się w zakresie 150–350 złotych i jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od rodzaju badań wykonanych podczas wizyty lub miasta, w którym znajduje się gabinet.

Data publikacji: 28.06.2021

Data aktualizacji: 28.12.2023

Student ostatniego roku kierunku lekarskiego

Inne publikacje autora

Kiedy udać się do ginekologa?

Na profilaktyczną wizytę ginekologiczną najlepiej umówić się po zakończeniu miesiączki – w ciągu 10 dni od ustania krwawienia menstruacyjnego. Wówczas lekarz może np. pobrać materiał do badania cytologicznego, a także dokładnie ocenić stan zdrowia narządów płciowych i wykonać badanie piersi. Jeżeli występują niepokojące objawy, to na wizytę trzeba umówić się jak najszybciej, bez względu na fazę cyklu menstruacyjnego.

Do ginekologa powinnaś jak najszybciej się udać, jeżeli:

  • podczas zbliżenia odczuwasz dolegliwości bólowe lub inny dyskomfort, który utrudnia lub uniemożliwia współżycie,
  • występują u ciebie dolegliwości wskazujące na zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), np. rozdrażnienie, bezsenność, wahania nastroju, silny ból piersi, ból podbrzusza,
  • rozpoczęłaś współżycie płciowe i chcesz dobrać najlepszą metodę antykoncepcji,
  • odczuwasz dolegliwości wskazujące na infekcję intymną – ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu, świąd sromu i masz upławy,
  • zauważyłaś zmiany w cyklu menstruacyjnym,
  • występują u ciebie krwawienia i plamienia po stosunku i pomiędzy miesiączkami,
  • podejrzewasz, że jesteś w ciąży.

Odpowiednio wcześnie wykonane badanie ginekologiczne pozwala uniknąć powikłań nieleczonych schorzeń, a także związanego z nimi zagrożenia.

Kiedy należy po raz pierwszy udać się na profilaktyczną wizytę do ginekologa?

Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, gdy dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę. Często jednak wiek, w którym ma miejsce pierwsza wizyta, w dużej mierze zależy od potrzeb indywidualnych pacjentki i nie zawsze mieści się w tym przedziale. Niektórzy specjaliści uważają, że z wizytą można poczekać, jeżeli miesiączki są regularne i nie doświadcza się żadnych niepokojących dolegliwości, ani nie planuje współżycia. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku wizyta ta nie powinna się odbyć później niż przed 25 rokiem życia. O wizycie warto również pomyśleć wówczas, jeśli planuje się rozpoczęcie aktywności seksualnej, a także wtedy, gdy miało to już miejsce – ginekolog powinien pobrać pierwszą cytologię w ciągu roku od momentu pierwszego współżycia. Wiele młodych dziewcząt zastanawia się, czy płeć lekarza ma znaczenie. Szukając najlepszego ginekologa, przede wszystkim powinno się brać pod uwagę dwa aspekty – kompetencje lekarza oraz własne nastawienie (jak będę się czuła komfortowo podczas interakcji?). W przypadku pacjentek poniżej 18. roku życia najlepiej zwrócić się do ginekologa dziecięcego. Należy pamiętać, że to przede wszystkim od naszego poczucia bezpieczeństwa zależy pozytywny przebieg wizyty.

Powiązane produkty

środki higieniczne, wyrób medyczny, wkładka, nietrzymanie moczu

Jeśli depilować, to jak?

Oczywiście każda kobieta decyduje o sobie i o tym, jak ma wyglądać jej ciało. Jeśli chce pozbyć się włosów łonowych, może to zrobić. Jednak wskazań medycznych do tego nie ma. A usuwanie włosków, zdaniem ginekolożki, powinno się odbywać w bezpieczny i jak najmniej inwazyjny sposób.

Holly W. Cummings podpowiada, że najlepiej jest przycinać włosy łonowe przeznaczonymi do tego nożyczkami. Wtedy zmniejszymy ryzyko podrażnienia skóry lub zakażenia. Mniej bezpieczne metody to: golenie włosków maszynką, usuwanie za pomocą wosku, kremy do depilacji. Jeśli już zdecydujemy się na maszynkę, pamiętajmy, że za każdym razem powinna być nowa i czysta, ponieważ zużyte maszynki do golenia mogą przenosić bakterie. Najbardziej niebezpieczną metodą jest depilacja chemiczna, czyli pozbywanie się włosków za pomocą specjalnych preparatów zawierających składniki rozpuszczające włosy. Substancje w nich zawarte mogą zadziałać podrażniająco na skórę. Natomiast jeśli zdecydujemy się na depilację laserową, udajmy się do sprawdzonego gabinetu.

Lekarka w artykule ostrzega także, aby zaniechać tych czynności na dwa tygodnie przed jakimkolwiek zabiegiem ginekologicznym. Chodzi o to, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Jeśli pojawi się potrzeba usunięcia włosów, zrobi to personel szpitalny w sposób bezpieczny dla pacjentki. Także oczywiście ogolenie się przed porodem nie jest obowiązkowe.

Włosy łonowe są przecież naturalną częścią ciała i jeżeli Tobie nie przeszkadzają i nie wywołują w Tobie dyskomfortu, to jak najbardziej nie musisz nic z nimi robić i żaden lekarz nie będzie mógł mieć co do tego przeciwwskazań.

Czytaj dalej...

At Vector Eye Centre, your eye care team including Ophthalmology, Optometry and a Cornea and Ocular Surface specialist are all here for this reason to help determine what treatments meet your dry eye needs.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...

Gładka skóra, choć kojarzy się przede wszystkim z kobietami, znacznie ułatwia utrzymanie wzorowej higieny, szczególnie gdy mężczyzna prowadzi aktywny tryb życia, bowiem skóra bez owłosienia o wiele mniej się poci.

Czytaj dalej...