"Depilacja rąk woskiem - prosty przewodnik krok po kroku"
Depilacja woskiem – co to takiego?
Depilacja woskiem to skuteczna i popularna metoda usuwania niepożądanego owłosienia przede wszystkim z takich miejsc na ciele jak okolice bikini, pachy czy nogi. Sposób ten opiera się na mechanicznym wyrywaniu włosków za pomocą płynnego wosku naturalnego. Substancję tę nakłada się na wybrane miejsce i czeka aż zastygnie. Kolejny krok to zdecydowane oderwanie wosku razem z włoskami i ich cebulkami. Dzięki temu skóra może pozostać gładka nawet do 5 tygodni.
By zabieg okazał się skuteczny, wosk należy podgrzać do półpłynnej postaci, a następnie nałożyć go na skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wosk musi przykleić się do owłosienia, a następnie zastygnąć. Wówczas zrywa się go w przeciwnym kierunku do wzrostu włosa i w ten sposób usuwa zbędne włoski, ale również ich cebulki. Przez to włoski osłabiają się i w efekcie konieczność depilacji nie jest już tak częsta jak wcześniej.
Depilacja woskiem polecana jest na takie miejsca na ciele jak pachy, ręce, nogi, ramiona oraz okolice bikini. Metodę tę można zastosować również na wąsik nad górną wargą. Sposób ten wybierany jest zarówno przez kobiety jak i mężczyzn również w przypadku włosków znajdujących się na plecach czy klatce piersiowej.
Ważne! Jeżeli chcesz skorzystać z depilacji woskiem, pamiętaj, aby wosk był ciepły, ale nie gorący. W przeciwnym razie możesz się poparzyć i tym samym podrażnić, a nawet uszkodzić naskórek. Substancję tę najlepiej rozprowadzić za pomocą szpatułki i przyłożyć do wosku pasek materiału. Gdy wosk zastygnie, należy napiąć skórę, a pasek oderwać zdecydowanie i szybko w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.
Nie chcesz stosować pasków materiału przy depilacji woskiem? Jest na to rozwiązanie. W drogeriach dostaniesz gotowe paski z porcją wosku. Wystarczy, że rozgrzejesz je w dłoniach, nałożysz na skórę, a po zastygnięciu oderwiesz cały płat zdecydowanym ruchem.
Czy są przeciwwskazania do depilacji woskiem?
Przeciwwskazaniem do zastosowania depilacji woskiem są: rozszerzone naczynia włosowate lub żylaki, zapalenie żył, alergia na wosk, zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne i ropne skóry, zbyt krótkie włosy, skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV.
Gorący wosk rozsmarowuje się na powierzchni ciała, po czym nakłada się na niego pasek materiału. Zabieg można również wykonać metodą bezpaskową, dobierając do depilacji odpowiedni rodzaj wosku. Kiedy wosk zastygnie, napina się skórę i materiał jest szybko zdejmowany (w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów).
Zabieg depilacji zaleca się wykonać w gabinecie kosmetycznym , gdyż wykwalifikowana i doświadczona kosmetyczka wykona go profesjonalnie i bezpiecznie. Włosy muszą być wyrywane w odpowiedni sposób, natomiast materiał odpowiednio szybko oderwany, tak by nie spowodować przerwania ciągłości naskórka.
Dla kogo depilacja woskiem?
Depilacja woskiem polecana jest szczególnie dla osób o szybkim naturalnym tempie wzrostu włosów oraz tych posiadających bardzo wrażliwą skórę, której nie służy golenie. Z depilacji w salonie coraz częściej, poza kobietami, korzystają także mężczyźni. Depilacji woskiem nie powinny stosować osoby borykające się z chorobami skóry, żylakami, problemami z naczynkami. Także różnego rodzaju rany, otwarcia, zapalenia czy świeże blizny uniemożliwiają przeprowadzenie depilacji woskiem. Kobiety w ciąży powinny korzystać z takiej formy depilacji jedynie w pierwszym trymestrze.
Zanim przystąpimy do depilacji woskiem należy odpowiednio się przygotować. Po pierwsze, należy zapuścić włoski. Powinny mieć one długość od 0,5 do 1 cm. Gdy będą krótsze nie przykleją się dokładnie do wosku i depilacja będzie niedokładna. W przypadku dłuższych włosków zabieg może być bardzo nieprzyjemny, pojawi się uczucie szarpania za włosy.
Na kilka dni przed depilacją należy powstrzymać się od opalania, zarówno na solarium jak i na plaży oraz z sauny. Dzień przed wizytą w salonie czy samodzielną depilacją należy zrobić dokładny peeling, aby złuszczyć martwy naskórek pod którym skrywać mogą się włoski. Niewskazane jest używanie balsamów, kremów czy olejków które mogłyby pozostawić na ciele tłustą warstwę. W takiej sytuacji wosk nie będzie mógł przykleić się do skóry i depilacja się nie powiedzie.