Depilacja w domu laser - Skuteczne i Komfortowe Metody Usuwania Owłosienia
FAQ o skuteczności i przygotowaniu do domowej depilacji laserowej
Czy depilatory laserowe domowe są skuteczne?Tak, domowy depilator laserowy jest skuteczny w redukcji wzrostu włosów. Jednak efekty mogą się różnić w zależności od typu skóry oraz włosów. Regularne i prawidłowe stosowanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Jak przygotować się do depilacji laserowej w domu?Przed przystąpieniem do depilacji laserowej w warunkach domowych, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Należy także upewnić się, że skóra jest czysta i sucha, bez obecności kremów czy dezodorantów (chyba że rodzaj Twojego urządzenia pozwala na depilację przy użyciu nawilżenia). Unikaj opalania się przed zabiegiem, a także stosowania kosmetyków mogących podrażnić skórę.
Po jakim czasie widać efekty depilacji laserowej?Czas, po którym można zauważyć pierwsze efekty depilacji laserowej, może się różnić w zależności od rodzaju skóry, włosów oraz używanego depilatora laserowego domowego. Zazwyczaj widoczne zmiany zauważalne są po kilku sesjach, a pełne rezultaty można osiągnąć po serii zabiegów. Często pierwsze efekty to spowolnienie wzrostu włosów oraz zmniejszenie ich gęstości.
Istnieje kilka sytuacji, kiedy należy powstrzymać się od przeprowadzania zabiegów depilacji laserowej: w przypadku ciąży i karmienia piersią, przy stosowaniu leków światłouczulających, podczas infekcji skórnej lub urazu w miejscu zabiegu, po opalaniu, jeśli istnieje skłonność do bliznowacenia lub występują inne przeciwwskazania medyczne.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.
Depilacja laserem w domu — zalety i wady
Urządzenia przeznaczone do depilacji laserowej w domu są znacznie mniejsze od tych, używanych
w salonach kosmetycznych, dzięki czemu są bardziej poręczne i praktyczne. Zasada ich działania jest jednak podobna. Niekwestionowaną zaletą depilacji światłem w domu jest oszczędność pieniędzy. Choć za depilator laserowy trzeba zapłacić minimum 900-1000 zł, nadal będzie to koszt niższy od całego pakietu zabiegów wykonywanych w salonie kosmetycznym. Podstawową wadą tego rodzaju urządzeń jest słabsza moc ich działania. Wpływa na to konieczność częstszego powtarzania zabiegów. Należy pamiętać, że efekty depilacji laserowej zależą od wielu czynników, m.in. naszej karnacji i koloru włosków.
W rezultacie, u niektórych osób po serii zabiegów włosy nie odrastają w ogóle, u innych dzieje się to po długim czasie, przy czym odrastające włoski są znacznie cieńsze i jaśniejsze. Co ciekawe, na depilację laserową lepiej reagują włoski ciemne i grube, ponieważ pochłaniają one więcej światła.
Czy depilacja laserowa dla blondynek przynosi efekty?
Polskie kobiety najczęściej są właścicielkami jasnych włosów – pojawiają się one nie tylko na ich nogach, ale często również na przedramionach, twarzy czy innych częściach ciała. Ich regularne mechaniczne usuwanie bywa kłopotliwe. Z pomocą przyszły więc nowoczesne technologie, w tym depilacja laserowa. Jeszcze do niedawna laserowe usuwanie jasnych włosów wydawało się wręcz niemożliwe. Szereg udoskonaleń sprawił jednak, że obecnie jasne włosy nie stanowią przeszkód w trwałym pozbyciu się owłosienia.
Wynika to z tego, iż mechanizm działania laserów został dostosowany do wykrywania melaniny – substancji znajdującej się we włosach. Dzięki jej wykryciu, włos pochłania energię wiązki lasera i dochodzi do uszkodzenia cebulek. Konsekwencją wspomnianych jest całkowite wypadnięcie włosów, bez ryzyka ich ponownego wzrostu.