Dlaczego lubimy wyciskać pryszcze - tajemnice ludzkiej fascynacji
Czym są pryszcze?
Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.
Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:
- uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
- przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
- zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
- zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
- stres,
- różnego rodzaju zanieczyszczenia,
- promieniowanie uv,
- infekcje skórne,
- niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
- nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
- niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne
Wyciskanie pryszczy
Wyciskanie trądziku czy pryszczy to niezbyt dobry pomysł, jednak aby w pełni to zrozumieć, musisz wiedzieć, co stoi za rozwojem tego typu zmian. Otóż popularnie zwany pryszcz powstaje wskutek zaburzenia wydzielania łoju, zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciałe komórki naskórka oraz stanu zapalnego mieszka włosowego.
Zaleganie łoju jest doskonała pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes,. To sprawia, że tworzy się tzw. czop łojowo-rogowy pełen bakterii. Tak powstaje zaskórnik, a wraz z nim rozwija się stan zapalny, który w krótkim czasie przekształca zaskórnik w grudkę, krostę, guzek lub cystę. Temu procesowi towarzyszy zaczerwienienie, ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas dotyku. Właśnie to skłania nas do tzw. wyduszania pryszczy, ponieważ szybko chcemy pozbyć się ich bolesnej zawartości. Wyciskanie, rozdrapywanie czy nakłuwanie zmian – cóż, niejedna osoba ma to na sumieniu.
Zresztą wyciskanie pryszczy to problem nie tylko osób zmagających się z objawami trądziku pospolitego. Robią to też osoby z innymi problemami cery. W końcu pryszcze pojawiają się również w wyniku zmian hormonalnych, niedokładnego oczyszczania skóry czy niezdrowej diety. Krótko mówiąc, wyciskanie pryszczy zdarza się od czasu do czasu każdemu z nas.
Pryszcze: wyciskać czy nie wyciskać?
Każdy z nas marzy o idealnej cerze. Wpływ na to mają w dużej mierze obecnie wyznaczane trendy. Niestety liczba osób, które mogą pochwalić się cerą bez jakichkolwiek niedoskonałości, w rzeczywistości jest bardzo niewielka. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są wypryski na twarzy. Ich niespodziewane pojawienie się na skórze potrafi skutecznie zepsuć humor przed nadchodzącą imprezą, przyjęciem czy spotkaniem ze znajomymi. To właśnie wtedy wiele osób decyduje się na wyciskanie pryszczy. Dla wielu z nich jest to najszybszy sposób na pozbycie się niedoskonałości. Czy jest bezpieczny i powinniśmy to robić?
Czy wyciskanie pryszczy jest dobre?
“ W pogoni za piękną cerą musisz pożegnać się z wyciskaniem niedoskonałości na własną rękę. Ich kompulsywne usuwanie w niebezpiecznych częściach Twojej twarzy tzw. trójkącie śmierci (umiejscowionym między kącikami ust górnej wargi i szczytem piramidy nosa) niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Poprzez nieumiejętne wygniatanie zmian możesz doprowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych w obrębie twarzy. “
Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Karina Kowalczyk
Tak jak wspomniano, pryszcze to zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko u nastolatków. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Co więcej, mogą pojawić się nie tylko u osób, które na co dzień zmagają się z trądzikiem. Okresowe pojawianie się pryszczy u wielu kobiet ma miejsce np. tuż przed miesiączką.
Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania wyprysków na brodzie i pozostałych częściach twarzy, ich obecność potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Wiele osób właśnie ze względu na widoczne niedoskonałości czuje się źle i ma trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu. To właśnie jeden z powodów, dla którego takie osoby mogą zdecydować się na wyciskanie pryszczy.
Poza tym wyciskanie pryszczy na twarzy to dla wielu osób najlepszy i najszybszy sposób na to, jak szybko pozbyć się pryszczy. Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie – na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Czy jednak rzeczywiście tak jest?
Wyciskanie pryszczy u kosmetyczki – kiedy poprosić o profesjonalną pomoc?
Profesjonalna pomoc kosmetyczki lub dermatologa może być niezwykle przydatna zwłaszcza w przypadku pryszczy z ropą lub głębokich zaskórników. Oto kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć wizytę u specjalisty, który w bezpieczny sposób zajmie się wyciskaniem pryszczy:
- Trądzik nie ustępuje. Jeśli stosowanie kosmetyków do pielęgnacji skóry z problemami lub leków bez recepty na trądzik nie przynosi widocznej poprawy po kilku tygodniach, warto skonsultować się ze specjalistą.
- Ciężka postać trądziku. Przy licznych i rozległych pryszczach, krostach lub cystach, które są bolesne lub powodują dyskomfort, profesjonalna pomoc może być niezbędna. Specjaliści mają dostęp do silniejszych leków i terapii, które mogą pomóc w takich sytuacjach.
- Ryzyko wystąpienia blizn. Wyciskanie pryszczy, zwłaszcza tych osadzonych głęboko pod skórą, pryszczy z ropą, torbieli lub cyst, może prowadzić do wystąpienia blizn. W przypadku pojawienia się blizny lub przebarwienia po trądziku, warto jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.
- Problemy z trądzikiem występują od długiego czasu. Jeżeli mimo właściwej pielęgnacji i leczenia domowego problemy z trądzikiem nie ustępują, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.