Skuteczne domowe metody na zwalczanie wypadania włosów
Najlepsze domowe sposoby na wypadanie włosów – dermokosmetyki
Domowe sposoby na wypadanie włosów obejmują stosowanie dermokosmetyków, występujących między innymi w postaci szamponów, odżywek i wcierek. Duża skuteczność tych preparatów polega na jednoczesnym oddziaływaniu na włosy oraz skórę głowy. Zawarte w nich substancje aktywne umacniają korzeń włosa w mieszku włosowym i dbają o dobrą kondycję skóry głowy. Wzmacniają też włosy na całej długości, przeciwdziałając ich łamaniu.
Wybierając dermokosmetyki przeciwko wypadaniu włosów, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by posiadały one duże stężenie substancji aktywnych. Najlepiej naturalnych, jak ekstrakty roślinne – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
W poniższej tabeli wymieniliśmy podstawowe właściwości dermokosmetyków na wypadanie włosów:
- oczyszcza,
- reguluje wydzielanie sebum,
- przygotowuje skórę na wchłanianie składników odżywczych,
- zmniejsza stany zapalne,
- hamuje rozwój grzybów i bakterii,
- nawilża, pogrubia i wzmacnia włókna włosów,
- sprawia, że końcówki włosów się nie rozdwajają i nie kruszą,
- poprawia mikrokrążenie w skórze głowy,
- umożliwia dostarczenie cebulkom włosów większej liczby substancji odżywczych i tlenu,
- stymuluje porost włosów.
Wypadanie włosów - co jeść?
Najprostszy domowy sposób na wypadające włosy to zdrowy sposób odżywiania. Najbardziej skuteczna dieta dla włosów powinna zawierać: marchew, pomidory, orzechy włoskie, brązowy ryż, mąkę pełnoziarnistą, wątróbkę, orzeszki ziemne, mąkę sojową, żółtka jaj, kraby, migdały, sardynki, grzyby, szpinak. Ponieważ są one bogate w biotynę wzmacniającą włosy. Ogromny wpływ na objętość włosów ma poziom żelaza i witaminy D w ciele. Jeśli włosy intensywnie wypadają, warto zgłosić się do lekarza dermatologa lub trychologa i zrobić morfologię krwi.
Warto wprowadzić do codziennego menu suplementy diety, dedykowane wzmocnieniu włosów. Większość składników tych witamin i minerałów poprawia także wygląd skóry i paznokci, więc będzie idealną kuracją na wiosnę. Anwen Shake Your Hair zawiera cynk, biotynę, selen, miedź, wit. C, witaminy z gruby B, L-metioninę i L-cysteinę, które są niezbędne w prawidłowej syntezie keratyny (podstawowego budulca włosa). Natomiast Doppelherz Aktiv na Włosy i Paznokcie + Skrzyp to kapsułki bogate w krzem, związki siarkowe, fitoestrogeny, fitosterole, aminokwasy, niezbędne kwasy tłuszczowe, wit. C, B5, B6, cynk i miedź. Skrzypovita to tabletki z formułą Pro-Hair zawierające kompozycję witamin i ziół. Nieprzeceniony wyciąg ze skrzypu polnego, witaminy A, B2, B6, B1, B5, L-metioninę, kwas para-aminobenzoesowy (PABA) oraz cynk. Solgar D-Biotyna wspomaga układ nerwowy. Ale „skutkiem ubocznym” suplementacji tego preparatu jest piękna skóra i zdrowe, lśniące włosy. Zawiera biotynę, zwaną również witaminą B7 lub wit. H, która bierze udział w syntezie keratyny. Naturell Silica zawiera ekstrakt ze skrzypu polnego, selen, cynk, biotynę, minerały i aminokwasy wzmacniające włosy, skórę i paznokcie. Wszystkie te suplementy należy brać zgodnie z instrukcją napisaną przez producenta. I starać się nie łączyć dwóch preparatów i podchodzić do nich jak do kuracji.
Dlaczego włosy wypadają?
Wbrew powszechnej opinii problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy ludzi w każdym wieku, nie tylko osób starszych. Z problemem tym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zanim jednak zaczniemy przejmować się znaczną utratą włosów, musimy uświadomić sobie, że dziennie średnio człowiek traci około 50-100 włosów i jest to zupełnie normalne.
Problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do znacznie większej ich utraty, a do tego dzieje się to w krótkim czasie. Wówczas jak najbardziej wskazana jest wizyta u dermatologa.
Prawidłowo zdiagnozowany problem związany z nadmiernym wypadania włosów można skutecznie leczyć. Może to być efekt różnych chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych czy nawet silnego stresu. Wypadanie włosów to również częsty efekt leczenia, nie tylko chemioterapii. Oczywiście niewielkie łysienie może mieć podłoże czysto fizjologiczne. Nie każdy przecież zachowuje zdrowe i gęste włosy do późnej starości. Często za taki stan rzeczy odpowiadają po prostu geny. Ale bywa też tak, zwłaszcza u kobiet, że nadmierne wypadanie włosów jest związane z niewłaściwą pielęgnacją. Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów specjaliści wskazują:
- złą dietę – niedobór witamin, minerałów i innych składników odżywczych, okazuje się, że szczególnie niekorzystny dla włosów jest niedobór białka w diecie,
- przyczyny genetyczne – tzw. łysienie androgenne,
- nieprawidłową pielęgnację włosów – nadmierne czesanie, farbowanie, prostowanie włosów itp., stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji włosów,
- niezdrowy styl życia – palenie papierosów, przemęczenie, permanentny stres, bezsenność, ciągły pośpiech itp.
- przyjmowanie niektórych leków, w tym leków przeciwkrzepliwych, tabletek antykoncepcyjnych,
- leczenie, zwłaszcza chemioterapię,
- ciążę (nadmierna utrata włosów nie powinna trwać dłużej niż do sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka).
Domowe sposoby na wypadające włosy:
Aby zmniejszyć problem wypadanijących włosów należy wprowadzić kilka zmian w stylu życia oraz odżywniania się. Polecamy przede wszystkim:
- Śpij na poduszce z jedwabiu oraz używaj jedwabnych gumek do włosów (jedwab w odróżnieniu od innych tkanin jest bardzo delikatny dla włosów),
- Często wykonuj masaż skóry głowy np. podczas mycia włosów lub wykonywania peelingu trychologicznego,
- Unikaj wiązania włosów w ciasny kucyk,
- Często szczotkuj włosy,
- Prowadź zdrową dietę i uzupełnij ją o suplementy,
- Na noc wiąż włosy w luźny warkocz,
- Po umyciu zawiń włosy w bawełnianą koszulkę, a nie w ręcznik.
RADA EKSPERTA
Pomocne we wzmacnianiu włosów oprócz wspomnianej już suplementacji od środka, są także wcierki, którymi stymuluje się wzrost włosa wmasowując je od nasady. Ale nie bez znaczenia jest stosowanie szamponów i odżywek wzmacniających włosy, których używa się na co dzień.
Aby odżywka czy maska przynosiły odpowiednie efekty, powinno się po spłukaniu szamponu z włosów delikatnie odsączyć je z nadmiaru wody. I dopiero nakładać maskę czy odżywkę – wówczas nie spłyną. A następnie rozczesać aby rozprowadzić równomiernie pielęgnację. Czesanie też jest istotne. Czesząc włosy szczotką, pobudzamy i stymulujemy mieszki włosowe. Nie należy włosów szarpać, nie mniej masaż skóry głowy szczotką działa na dotlenienie skóry głowy zbawiennie
- dodaje fryzjerka i kolorystka włosów, Iwona Bednarska.