Sure, here it is -htmlCopy codePryszcz na penisie - Przyczyny, leczenie i porady
Objawy opryszczki penisa
Pierwsze objawy, które towarzyszą opryszczce penisa to mrowienie i świąd. Pojawia się także zaczerwienienie skóry i odczuwalne pieczenie. W kolejnym etapie w miejscach intymnych zaczynają występować niewielkie pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.
Stopniowo pękają i w tych miejscach pojawia się bolesne owrzodzenie. Gdy opryszczka występuje na końcu członka to oddawanie moczu może sprawiać nieprzyjemny ból.
Oprócz wymienionych wyżej objawów, pozostałe mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Należą do nich m.in.:
- gorączka,
- osłabienie organizmu,
- złe samopoczucie,
- rozdrażnienie,
Opryszczkę narządów płciowych pomylić można z innymi chorobami, jak np. grzybica czy infekcje dróg moczowych. Po prawidłową diagnozę należy udać się do lekarza.
Przyczyny białych krostek na penisie
Białe krosty na penisie mogą mieć różne podłoże, aczkolwiek najczęściej związane są z zaburzeniami układu wydzielania zewnętrznego, odpowiedzialnego za pracę gruczołów łojowych.
Wysypka na penisie może być manifestacją takich dolegliwości jak:
Więcej na temat dwóch pierwszych schorzeń w dalszej części artykułu. Natomiast wspomniane plamki to nic innego, jak gruczoły łojowe o charakterze ektopowym, czyli występujące w niewłaściwych miejscach.
Nie łączą się z mieszkami włosowymi, lecz powstają na powierzchni skóry. Są niewielkimi wykwitami, wypełnionymi łojem. Z reguły mają kolor biały lub lekko żółtawy. Ich średnica wynosi od 1 do 3 milimetrów.
Tego typu białe krostki na członku, po raz pierwszy opisane przez amerykańskiego dermatologa Johna Addison Fordyce’a, najczęściej lokują się na trzonie prącia, natomiast rzadziej na żołędzi.
Może też występować na worku mosznowym. Zmiany te są niebolesne, nie powodują świądu ani pieczenia, nie towarzyszą im żadne inne objawy miejscowe ani ogólnoustrojowe. Skóra wokół jest niezmieniona chorobowo.
Przyczyny powstawania krostek Fordyce'a nie są znane. Wiadomo, że nie mają one podłoża wirusowego, bakteryjnego ani grzybiczego.
Ponieważ często występują w wieku noworodkowym, część hipotez zakłada, iż są one powodowane czynnikami genetycznymi oraz hormonalnymi.
Endokrynologiczne tło potwierdzałoby pojawianie się ich także w wieku dojrzewania, a także w późniejszych fazach życia.
Wykazuje się też pewien związek tego schorzenia z gospodarką lipidową - u starszych pacjentów stosunkowo często korelują one z podniesionym stężeniem cholesterolu całkowitego oraz złej frakcji LDL, a także trójglicerydów.
Generalnie jednak ich podłoże wciąż uznawane jest za idiopatyczne, a więc nie znajdujące wyjaśnienia na gruncie obecnej wiedzy naukowej i dostępnych metod diagnostycznych.
Wiadomo jedynie, że krostki te nie są w żaden sposób zaraźliwe - nie przenoszą się z człowieka na człowieka w czasie zbliżeń seksualnych ani poprzez kontakty fizyczne innego typu.
Czerwone krostki na penisie – przyczyny
Czerwone krostki na penisie najczęściej są objawem alergii kontaktowej, która może być spowodowana np. uczuleniem na prezerwatywy oraz środki, którymi są one nawilżane, uczuleniem na lubrykanty, a także uczuleniem na środki plemnikobójcze i przedłużające stosunek. Reakcje alergiczne mogą też powodować środki myjące, środki do prania oraz płyny do płukania tkanin. Czasami reakcję alergiczną mogą wywołać barwniki do tkanin, dlatego przed założeniem nowej bielizny trzeba ją najpierw wyprać.
Czerwone plamki na penisie mogą pojawić się także wskutek przegrzewania męskich okolic intymnych i być skutkiem podrażnienia, które powoduje pot.
W przypadku reakcji alergicznych lub niegroźnych stanów zapalnych, które spowodowane są np. przegrzaniem lub otarciami naskórka zwykle nie występują żadne dodatkowe dolegliwości, może pojawić się jedynie niewielki świąd i zaczerwienie podrażnionego naskórka, które mijają po zaprzestaniu stosowania uczulających produktów.
Profilaktyka
Plamki na penisie mogą pojawić się na skutek wielu przyczyn. Warto dbać o higienę intymną, nie stosować drażniących preparatów do mycia narządów płciowych i tym bardziej nie myć ich żelami pod prysznic. Dobrze jest także zwracać uwagę na to, by czynnikiem uczulającym i wywołującym reakcję alergiczną nie były środki do prania. Jeśli plamki na penisie pojawiły się po zmianie środku do prania bielizny, sytuacja jest jasna – są wynikiem reakcji alergicznej. Należy zrezygnować z prania odzieży w tym płynie i sięgnąć po produkt hipoalergiczny.
Chorobom wirusowym nie da się zapobiec, ale warto zwracać uwagę na przestrzeganie zasad higieny intymnej także przed i po stosunku seksualnym. Nie należy także obawiać się wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, jeśli pojawią się u nas choroby skóry lub objawy infekcji grzybiczej. Najczęściej leczy się je za pomocą odpowiednich maści.
Co ciekawe, aby nie dopuścić do rozwoju chorób skóry na penisie, warto. spać nago. Spanie bez bielizny pozwala oddychać narządom płciowym, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób skóry i reakcji alergicznych. U mężczyzn może to przynieść dodatkowe korzyści - jądra lubią niższą temperaturę niż naturalne 36,6 stopnia Celsjusza. Spanie nago może przyczynić się do produkcji lepszej jakości spermy, a zatem wzmocnienia męskiej płodności. Oprócz tego oczywiście zmniejsza ryzyko występowania infekcji intymnych.
Krostek na penisie nie wolno lekceważyć, bo mogą one świadczyć o chorobie wenerycznej. W takiej sytuacji występują na skutek wniknięcia bakterii w skórę. Najpierw występuje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, później może pojawić się obrzęk lub owrzodzenie. Kolejnym etapem choroby mogą być objawy infekcji ogólnej: gorączka, złe samopoczucie, ogólne osłabienie. Są to sygnały, które świadczą, że krosty, plamki na penisie i zmiany skórne w okolicach narządów płciowych nie są wynikiem alergii, ale też chorób wenerycznych. Jeśli chorobą weneryczną jest kiła, może obciążyć układ krążenia lub układ nerwowy.

Białe krostki na penisie u dziecka
Białe krostki na napletku u dziecka, a także w innych lokalizacjach w strefie intymnej, z reguły nie powinny stanowić powodu do zaniepokojenia
Niegroźne prosaki oraz plamki Fordyce'a są w pierwszych momentach życia zjawiskiem niemal powszechnym. Natomiast nieco groźniejszy kaszak na siusiaku u dziecka występuje rzadko przed wejściem w okres dojrzewania. Nie jest to zatem typowa dolegliwość w wieku noworodkowym czy niemowlęcym.
Oczywiście, warto jest wszelkie tego typu zmiany skonsultować z pediatrą, a w przypadku większych wątpliwości z dermatologiem lub urologiem.
Warto też zachować w tej materii pewien rygor pojęciowy, wyraźnie odróżniając krostki, plamki i grudki od na przykład białego nalotu, który nierzadko pojawia się pod napletkiem u najmłodszych pacjentów.
Przyczyną tego może być bowiem groźna grzybica penisa, typowa dla dzieci w związku z dużą niedojrzałością układu odpornościowego.
Może to być również tzw. mastka, czyli serowata wydzielina pokrywająca przestrzeń pod napletkiem, składająca się ze złuszczonego nabłonka, łoju, moczu, drobnoustrojów i brudu.
Stanowi ona wynik zaniedbań higienicznych, ale zdarza się u dzieci stosunkowo często, zwłaszcza jeśli nie ma możliwości płynnego odciągania napletka z żołędzi.
Taki nalot może być nieco mylący, ponieważ zbijając się w grudki i przyklejając do członka przypomina wykwity skórne.
