Duże pryszcze na brodzie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie

W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.

Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:

  • retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
  • antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
  • kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.

W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).

Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Co na pryszcze na brodzie stosuje się w ramach profesjonalnej terapii? Paleta dostępnych leków jest bardzo szeroka. Należą do nich między innymi:

  • antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna, , tetracyklina oraz mupirocyna,
  • chemioterapeutyki, w tym przede wszystkim metronidazol,
  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A takie jak ) adapalen, tazaroten, tretinoina,
  • kwas azelainowy,
  • nadtlenek benzoilu,
  • maść ichtiolowa,
  • tlenek cynku,
  • leki hormonalne: spironolakton i octan cyproteronu.

Dodatkowo zdecydować można się na jednej z licznych zabiegów, takich jak laseroterapia, naświetlanie lampą IPL, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja.

Trądzik na brodzie - dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć?

Trądzik może przybierać wiele postaci – to schorzenie dermatologiczne, które występuje na nie tylko na twarzy, lecz także na ciele: w dodatku z różną intensywnością. Szczególnie częsty i problematyczny jest trądzik na brodzie. Jakie mogą być przyczyny trądziku na brodzie? Co warto stosować, aby skutecznie go zwalczyć? Na co uważać i czego unikać? Przekonajmy się!

RADA EKSPERTA

Konkretne umiejscowienie zmian zapalnych na twarzy często może sugerować przyczynę pojawienia się niedoskonałości. Trądzik w okolicy brody i żuchwy bardzo często związany jest z zaburzeniami hormonalnymi, warto zwrócić uwagę na m.in.: dihydrotestosteron, prolaktynę, progesteron, kortyzol, hormon wzrostu, insulinę, hormony tarczycy. Zmiany trądzikowe występujące na dolnej części twarzy często są również konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji i diety (pozbawiona składników odżywczych, bogata w produkty przetworzone i cukry proste). Broda należy do strefy T, a więc do obszaru o dużej koncentracji gruczołów łojowych. Aby skutecznie zniwelować zmiany skórne zawsze należy znaleźć przyczynę, z pomocą specjalisty, następnie odpowiednio wdrożone leczenie i/lub terapia gabinetowa połączona z pielęgnacją domową przyniosą oczekiwane efekty

- radzi kosmetolog, Aleksandra Cybruch.

Kosmetyki działające punktowo na pryszcze na brodzie – które warto wybrać?

Trądzik na brodzie wymaga skoncentrowanej na problemie pielęgnacji dermokosmetykami, które będą intensywnie zwalczać problem, bezpośrednio oddziałując na wyprysk. Oto 5 skutecznych bestsellerów:

Przystępny cenowo żel punktowy od Pharmaceris zawiera stężoną 2% formułę H2O2 oraz kwas salicylowy, które są znane ze swojego skutecznego działania przeciwtrądzikowego. Skutecznie przyspiesza ustępowanie istniejących wyprysków – nawet tych, z którymi nie poradziły sobie dotąd inne kosmetyki.

Bardzo wydajna pasta na bazie zielonej glinki oraz jasnego ichtiolu redukuje wypryski, działając przede wszystkim antybakteryjnie. Zawiera cenny w leczeniu niedoskonałości olej z drzewa herbacianego oraz tlenku cynku. Zawarta w tym bestsellerowym dermokosmetyku Woda Termalna Uriage nawilża i szybko koi skórę. Wystarczy zaledwie 1 noc, aby zredukować niedoskonałości nawet o. 91%!

Hypoalergiczna pasta o szybkim działaniu, które zawdzięcza 10% zawartości siarki i kwasowi glikolowemu. W jej składzie znajdziemy także cenny, kojący niacynamid. To doskonała propozycja dla wszystkich osób o cerze mieszanej i wrażliwej, których pielęgnacja jest jeszcze bardziej wymagająca.

Jeden z najchętniej wybieranych dermokosmetyków. Jego skład został wzbogacony antyoksydacyjnymi Lumifenolami i świętym lotosem, dzięki czemu przyspiesza zwalczanie wyprysków, a także dogłębnie oczyszcza skórę, łagodząc stany zapalne. Idealny wybór niezależnie od wieku.

Profesjonalny dermokosmetyk z kwasem salicylowym dla szczególnie wymagającej cery trądzikowej. Jego antyseptyczne działanie przyniosło mu międzynarodową sławę – wybierz ten żel punktowy, jeśli chcesz skutecznie złuszczyć naskórek i wyeliminować niedoskonałości cery.

Pamiętajmy, aby punktowe dermokosmetyki nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta i miejmy na uwadze, że zwalczanie trądziku na brodzie powinno się odbywać na różnych płaszczyznach jednocześnie. Dermokosmetyki w połączeniu ze zdrową dietą i, ewentualnie, lekami od dermatologa mogą szybko przynieść widoczne efekty.

Domowe sposoby na krosty na brodzie – pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja twarzy może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu skóry na brodzie. Wśród najważniejszych zaleceń należy wymienić:

  • dobór odpowiednich kosmetyków – wszystkie preparaty do pielęgnacji powinny być przeznaczone do skóry tłustej i/lub mieszanej,
  • regularne czyszczenie skóry – mycie twarzy dwa razy dziennie pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum,
  • delikatne złuszczanie – stosowanie peelingów enzymatycznych może pomóc usunąć martwe komórki naskórka,
  • zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne – profesjonalne oczyszczanie twarzy, zmniejszanie trądziku na brodzie i przyspieszanie regeneracji skóry (peelingi, światło, laser),
  • dbanie o relaks – stres może przyczyniać się do zmian hormonalnych i zwiększonej aktywności gruczołów łojowych.
e -Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...