Duże pryszcze na brodzie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Pryszcze na brodzie - przyczyny powstawania wyprysków i metody leczenia

Pryszcze na brodzie występują głównie w przebiegu takich schorzeń i zaburzeń, jak trądzik czy hiperandrogenizm. Mogą być również spowodowane złą dietą i niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź, dlaczego i jak powstają wypryski na brodzie i jak można je leczyć metodami domowymi, farmakologicznymi oraz zabiegowymi.

  • Główne przyczyny pryszczy na brodzie to zaburzenia hormonalne i nadaktywność gruczołów łojowych. Powstawanie wyprysków stymuluje niewłaściwa dieta, używki, nieumiejętna pielęgnacja oraz stres.
  • Wypryski na brodzie u młodzieży są związane ze schorzeniem znanym jako trądzik młodzieńczy. Pryszcze na brodzie w wieku dorosłym również mogą mieć podłoże hormonalne i wiązać się z trądzikiem późnym lub hipoandrogenizmem.
  • Podstawą leczenia wyprysków jest zmiana nawyków i stylu życia np. modyfikacja diety czy poprawa pielęgnacji. Pryszcze na brodzie warto jednak skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
  • Co powoduje pryszcze na brodzie?
  • Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
  • Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
  • Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
  • Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
  • Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?

Od czego są pryszcze na brodzie u osób w starszym wieku? Po 40-50 urodzinach przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety i ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzalnego. Jest to jeden z podstawowych objawów zjawiska znanego jako hipoandrogenizm. Bezpośrednią jego przyczyną jest gwałtowne obniżenie produkcji estrogenów w jajnikach, przy jednoczesnym niewielkim tylko spadku ilości syntezowanych androgenów. Prowadzi to do zaburzenia równowagi na rzecz hormonów męskich.

Efektem tego jest:

  • trądzik – wykwit krost w różnych częściach twarzy, ale przede wszystkim na brodzie. W wyniku działania androgenów dochodzi donasilenia lipogenezy, wzrostu komórek łojowych oraz zwiększonego wydzielania łoju,
  • hirsutyzm– pojawienie się męskiego owłosienia na twarzy, ramionach, brzuchu, a nawet na plechach,
  • Wirylizacja – zwiększenie masy mięśniowej, obniżenie tonu głosu, powiększenie łechtaczki, pomniejszenie piersi.
  • łysienie typu męskiego.

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.

Pryszcze na brodzie – przyczyny. Co oznacza trądzik tylko na brodzie

Pryszcze na brodzie i na linii żuchwy, pryszcze wokół ust, a może na policzkach? Jeśli wypryski pojawiają się tylko w jednym miejscu na twarzy, według medycyny ajurwedyjskiej, może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu konkretnych narządów. Tradycyjna medycyna do tematu podchodzi o wiele bardziej ostrożnie. Jest jednak wyjątek. Jeśli pryszcze pojawiają się jedynie na brodzie i na linii żuchwy, przyczyna jest na ogół jedna – to wynik zaburzeń hormonalnych. O pryszcze na brodzie zapytałyśmy dermatologa, Olgę Warszawik.

„Jeśli chodzi o zmiany trądzikowe – krostki i grudki na twarzy, to nie da się powiązać ich umiejscowienia z uszkodzeniem konkretnego narządu” – przyznała ekspertka. „Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi” – dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie (i wyłącznie na brodzie), powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...