Egzema - Choroba Skóry, Jej Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Nowe możliwości w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i egzemy

Czy to znaczy, że terapie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i innych przewlekłych chorób skóry zawsze będą skazane na niepowodzenie? Pacjenci po chwilowej remisji będą już nieustannie zmagać się z nawrotami objawów, które przenosić się będą do coraz to nowych obszarów skóry, paznokci, stawów?

Już od kilku lat na to pytanie możemy odpowiedzieć: Zdecydowanie nie! Pod warunkiem, że odwrócimy tradycyjny schemat postępowania medycznego i zamiast leczenia objawowego przewlekłych chorób skóry, wdrożymy leczenie przyczynowe.

Personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia, w odróżnieniu od farmakologicznego, czy biologicznego leczenia łuszczycy, koncentruje się na leczeniu przyczyn choroby, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Ponieważ u podłoża wszystkich tych chorób leży przewlekły stan zapalny.

Każdy, kto cierpi na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry AZS lub egzemę, lub ma w rodzinie, kogoś, kto zmaga się z tą chorobą, wie jak trudna jest walka o zdrową skórę, bez ognisk zapalnych, rybiej łuski i uporczywego świądu. Dlatego nie warto zwlekać. Już dziś skontaktuj się z nami i dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

Przyczynowe leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) – terapia wieloczynnikowa

Przyczynowe leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) zapewnia nam personalizowana, funkcjonalna medycyna stylu życia. Przede wszystkim to zupełnie nowe wieloczynnikowe podejście, które powstało dzięki połączeniu zaawansowanych badań naukowych i najnowocześniejszych technologii medycyny konwencjonalnej z tysiącletnimi doświadczeniami medycyny naturalnej.

Wieloczynnikowa, holistyczna terapia, oparta na personalizacji wykorzystuje zjawisko synergii. Dzięki temu uzyskujemy efekty terapeutyczne niedostępne dla innych metod leczenia.

Przewlekłe choroby skóry o podłożu zapalnym – OBJAWY

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu immunologicznym i alergicznym. Zlokalizowany na kończynach, tułowiu, skórze głowy lub twarzy wyprysk atopowy w postaci grudek, zaczerwienień, pęcherzyków, strupków i sączących się ranek. W związku z tym skóra Pacjenta staje się przesuszona i pogrubiała, świąd staje się coraz bardziej dokuczliwy.

Objawy łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu immunologicznym i genetycznym. Zlokalizowane na tułowiu, kończynach i skórze głowy czerwonobrunatne i wyraźnie odgraniczone wykwity grudkowe, o drobnopłatowym złuszczaniu powierzchni.

Wczesne zmiany łuszczycowe są rozsiane, drobne i dochodzą do 1-2 cm. Zmiany w pełni rozwinięte dochodzą do kilku centymetrów i pokryte są mocno przylegającymi srebrzystymi łuskami (tzw. blaszkami łuszczycowymi).

Egzema - wyjątkowo dokuczliwa choroba skóry

Świąd skóry, zmiany skórne w postaci grudek lub pęcherzyków, łuszczenie skóry, ból - te objawy, są niezwykle dokuczliwe i powodują wielki dyskomfort u chorego z egzemą. Sprawdź, co to za choroba, jakie są jej objawy i jak wyglądają zmiany.

  • Pojęcia egzema często używa się zamiennie z zapaleniem skóry (dermatitis). Zasadniczo jest to stan zapalny wierzchnich warstw skórnych. Może mieć on charakter ostry lub przewlekły, a jego przyczyny mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne). Te ostatnie mogą być wynikiem słabszej pracy układu odpornościowego lub mieć genetyczne podłoże. Szacuje się, że egzema pojawia się u 10% populacji ludzkiej. Nie jest to choroba zakaźna, więc nie można się nią zarazić.

    Objawy egzemy. Czy egzema swędzi?

    Jak wygląda egzema? Pod tym pojęciem rozumiemy pojawienie się na skórze zmian wypryskowych, czyli zmian rumieniowo-złuszczających. W wyprysku mamy do czynienia potocznie mówiąc z czerwonymi plamami, okresowo mogą pojawić się na skórze także czerwonawe, zlewające się ze sobą grudki oraz złuszczanie skóry.

    Zmiany są typowo swędzące, czasami piekące. W obrębie skóry podeszew i dłoni mogą pojawić się także bolesne pęknięcia. W niektórych przypadkach objawy o charakterze łuskostrupów mogą pojawić się także na owłosionej skórze głowy (egzema skóry głowy).

    Egzema na dłoniach

    Jest to jedna z najczęstszych lokalizacji zmian wypryskowych, przede wszystkim w przebiegu kontaktowego zapalenia skóry i zapalenia skóry związanego z podrażnieniami. Dłonie mają bowiem kontakt z wieloma alergenami – na przykład w czasie pracy wiele osób ma kontakt z metalami, cementem czy innymi substancjami mogącymi powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Dłonie to też ta część ciała, która najczęściej ma kontakt z detergentami, środkami czyszczącymi oraz produktami stosowanymi do dezynfekcji, a to z kolei może prowadzić do zapalenia skóry z podrażnienia. W czasie zimy dłonie są też narażone na zmieniające się warunki środowiska, a więc na przykład mróz i wiatr, co sprzyja pojawianiu się objawów egzemy dłoni.

    Egzema na twarzy

    Zmiany wypryskowe często pojawiają się także na skórze twarzy. Mogę je wywołać na przykład alergeny zawarte w kosmetykach, ale i narażenie na zimno czy wysuszenie skóry. Objawy wyprysku na twarzy mogą być też elementem klinicznym atopowego zapalenia skóry (AZS). Warto zaznaczyć, że objawy egzemy na twarzy mogą być wywołane nie tylko przez alergeny kontaktowe, ale także przez alergeny wziewne (pyłki roślin, sierść zwierząt, czy roztocza kurzu domowego). W tej sytuacji może być konieczna konsultacja alergologiczna.

    Egzema co to jest?

    Zgodnie z nomenklaturą dermatologiczną, egzemą nazywamy stan zapalny, który obejmuje powierzchowne jej warstwy, a więc naskórek i pierwszą warstwę skóry właściwej, czyli warstwę brodawkowatą.

    EKTOPIN to prebiotyczny emolient plus z ektoiną do stosowania w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i atopowej dla dorosłych oraz dzieci już od 1. dnia życia

    Należy jednak podkreślić, że stan zapalny w egzemie nie jest spowodowany przez infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, czy grzybicze) – inaczej mówiąc, ma etiologię nieinfekcyjną. Nie jest to jednak odrębna jednostka chorobowa, ale raczej składowa innych schorzeń dermatologicznych.

    W wielu schorzeniach skóry możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym jej powierzchownych warstw. Egzema u dzieci, jak i u osób dorosłych wymaga specjalistycznej opieki dermatologicznej.

    Atopowe zapalenie skóry a egzema

    Egzema jest szerszym pojęciem niż atopowe zapalenie skóry, choć w wielu artykułach dostępnych w sieci, możemy przeczytać, że są to tożsame zjawiska. Jak już wspomniano, egzema to stan zapalny skóry, który może mieć różne przyczyny (ale nie są one związane z czynnikami infekcyjnymi).

    Atopowe zapalenie skóry (AZS) wynika przede wszystkim z zaburzenia budowy bariery naskórkowej (jest ona niczym dziurawy mur), co jest konsekwencją pewnych czynników genetycznych. Atopowe zapalenie skóry to również choroba o podłożu alergicznym (w wielu przypadkach narażenie na alergeny wpływa na pogorszenie się stanu skóry), ale jest to także choroba zapalna, która objawia się zmianami wypryskowymi i świądem. Można więc powiedzieć, że AZS w swoim obrazie klinicznym ma cechy egzemy (wyprysku), jednak egzema jest pojęciem szerszym, a nie konkretną jednostką chorobową. Objawy wypryskowe obserwujemy także w innych przypadłościach.

  • Jeżeli pokrzywka występuje sporadycznie i nie mamy objawów ogólnych, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęku powiek i ust, złego samopoczucia z zawrotami głowy, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe z lewocetyryzyną, feksofenadyną czy desloratadyną.

    Czytaj dalej...

    Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

    Czytaj dalej...

    Pokrzywka może mieć podłoże alergiczne , wtedy za zmiany na skórze odpowiada reakcja uczuleniowa organizmu na zetknięcie się z konkretnymi alergenami, takimi jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, substancje stosowane w kosmetykach lub składniki spożywcze.

    Czytaj dalej...

    Schorzenie powraca u osób, które w przeszłości przebyły chorobę zakrzepowo-zatorową i chorobę żył powierzchownych lub głębokich, w związku z czym dochodzi do częściowego lub całkowitego zniszczenia zastawek.

    Czytaj dalej...