Gruby włos na brodzie - Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym zjawisku
Włosy na twarzy a zaburzenia hormonalne
Najczęstszą przyczyną wzrostu włosów na brodzie u kobiet są zmiany hormonalne. Zmniejszenie poziomu estrogenów względem androgenów (męskich hormonów) może prowadzić do wzrostu terminalnych włosów na obszarach, które zazwyczaj są bardziej męskie, takich jak broda czy wąsy. To zjawisko jest szczególnie widoczne u kobiet w okresie menopauzy, kiedy to zmieniające się poziomy hormonów mogą prowadzić do wzrostu włosów na twarzy.
W niektórych przypadkach wzrost włosów na brodzie u kobiet może być również objawem różnych chorób, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy nadczynność nadnerczy. Wówczas najlepszym sposobem na pozbycie się nieestetycznego owłosienie, jest terapia hormonalna zalecona przez ginekologa lub endokrynologa.
Spis treści:
Włosy pojawiające się na podbródku, linii wargowej czy w innych nietypowych miejscach, są często ważnym sygnałem dotyczącym kobiecego zdrowia - ich obecność może być wynikiem różnych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i hormonalnych.
Włosy na brodzie u kobiet mogą być efektem naturalnych procesów zachodzących w organizmie - takich jak starzenie się. W czasie menopauzy organizm kobiety wytwarza mniej hormonów estrogenowych, co może powodować wzrost włosków na brodzie czy tzw. wąsika. Niekiedy niechciane włosy w okolicach żuchwy i ust są dziedziczone, podobnie jak kolor oczu czy wzrost. Jednakże ich pojawienie się może również wynikać z zaburzeń hormonalnych. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.

Włoski na brodzie – przyczyny
Zwykle włoski na brodzie to efekt zaburzeń hormonalnych. Być może w naszym organizmie zwiększył się poziom androgenów lub testosteronu. Choć to są męskie hormony, także i kobiety posiadają ich pewną ilość. Gdy w gospodarce hormonalnej coś się rozreguluje, możemy ich mieć zbyt dużo, czego efektem może być właśnie intensywniejsze owłosienie, czyli hirsutyzm.
To zaburzenie może mieć kilka przyczyn:
- zespół policystycznych jajników (PCOS) – to jeden z najczęstszych (dotyk ponad 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym oraz prawie 72 proc. przed menopauzą) powodów hirsutyzmu. PCOS wpływa na równowagę hormonalną organizmu, zwiększając produkcję męskich hormonów, takich jak testosteron. Właśnie dlatego kobietom z PCOS mogą intensywniej rosnąć włosy na twarzy, brodzie czy pod nosem,
- akromegalia – choroba wywoływana zbyt wysokim wydzielaniem hormonu wzrostu,
- niedoczynność tarczycy – niedostateczna produkcja hormonów tarczycy wpływa na funkcje hormonalne całego organizmu, również na poziom hormonów męskich,
- menopauza– w tym okresie u kobiet następuje zmniejszenie produkcji estrogenów i progesteronu oraz wzrost poziomu testosteronu,
- przerost nadnerczy – w tym zaburzeniu oprócz wzmożonego owłosienia twarzy, u kobiet występuje także obniżenie głosu i wzrost masy ciała,
- otyłość,
- zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki. Poza nadmiernym owłosieniem, objawy obejmują także przyrost masy ciała, cienką skórę, nadciśnienie tętnicze i osłabienie mięśni.
Istnieje także tak zwany hirsutyzm idiopatyczny, czyli bez wyraźnej przyczyny. Może być wynikiem indywidualnej wrażliwości organizmu na hormony płciowe. Ale by się o tym przekonać, należy odwiedzić lekarza i wykonać badania.