Infekcja Skóry – Przegląd Zdjęć i Objawów Wizualnych
Infekcja intymna - chlamydioza
Chlamydiozę wywołuje bakteria – Chlamydia trachomatis, którą można zarazić się w czasie współżycia płciowego bez zabezpieczenia. Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko wystąpienia infekcji.
Objawy chlamydiozy: Najczęściej choroba przebiega bez dolegliwości. Czasem występują nietypowe upławy lub pieczenie podczas oddawania moczu. Jeśli infekcja rozprzestrzenia się z szyjki macicy na jajowody, mogą występować bóle podbrzusza i podczas stosunku płciowego lub krwawienia między miesiączkami.
Leczenie chlamydiozy: Aby stwierdzić zakażenie, pobiera się wymaz z szyjki macicy. Chlamydiozę leczy się środkami zawierającymi azytromycynę (jednorazowa dawka) lub doksycyklinę (tygodniowa kuracja). Leczenie powinno objąć również partnera. Do momentu zakończenia terapii należy powstrzymać się od współżycia.
Uwaga: Nieleczona choroba może powodować przewlekłe stany zapalne dróg rodnych, które prowadzą do uszkodzenia jajowodów, a w konsekwencji do niepłodności.
Zdjęcia czyraka
Jak wygląda czyrak i gdzie się pojawia?
Czyrak pojawić się może w wielu miejscach na skórze. Zazwyczaj „osiada” on tam, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Czyrak w pachwinie bądź czyrak na nosie to bardzo popularne zjawisko. Jednak, występuje on często również w bardzo wielu, zupełnie różnych miejscach ciała:
Najbardziej groźne czyraki to jednak te, które pojawiają się w pobliżu twarzy. Niestety, ale rejon mózgowia połączony jest z żyłami – a czyrak lubi w ich okolicy się pojawić. Istnieje więc ryzyko, że zakażenie wywołane przez czyraka może się przerzucić na opony mózgu bądź zatokę jamistą. A wtedy problem będzie już naprawdę… bardzo poważny!
Wygląd czyraka
Bardzo często czyrak wywołuje wiele dyskomfortu, zwłaszcza gdy pojawia się w miejscach takich, jak pośladek (nie można usiąść) bądź pachwina (ograniczają się bowiem ruchy kończyn). Naciek zapalny, jaki występuje na początku, po kilkunastu dniach zamienia się w ropień z półpłynną, białą treścią – widać ją u szczytu ropienia. Widzisz ropiejącą krostkę, z przebitą włosem dziurką? Mówi się na nią, że jest to wrzód – choć, tak właściwie, czyraki nigdy nie ulegają owrzodzeniu.
Są też czyraki występujące pod skórą, jakie wychodzą z najgłębszych warstw naszego organizmu. One ewoluują znacznie dłużej, ale też bolą o wiele… mocniej. Towarzyszy im też ucisk, jaki pulsuje. Jednak jest coś, co łączy wszystkie czyraki – mianowicie, ich cechą wspólną jest pojawienie się centralnego czopa martwiczego niezależnie od tego, w jakim miejscu czyrak się pojawi i jakiej wielkości on będzie!
Oczywiście, uformowany czop można usunąć poprzez wyciśnięcie go własnymi dłońmi – jednak, zdecydowanie lepiej będzie tego nie robić, żeby nie narażać się na pojawienie się bakterii w naszym organizmie. Lepiej dać mu samoistnie oddzielić się od skóry – wówczas zostawi on kraterowaty ubytek, o jakim wspominaliśmy już nieco wyżej. Nisza po czyraku zostanie zastąpiona później ziarniną – czyli nową tkanką łączną. Ślad po czyraku może goić się dłużej niż tydzień. Jednak pamiątka po nim zostaje niemal zawsze – blizna bądź brązowe przebarwienie pozapalne.
Jak wygląda czyrak?
Przyczyny powstawania czyraka
Jakie są obawy i przyczyny czyraka? Czyrak na nodze nie jest zbyt piękną ozdobą ciała człowieka. Podobnie zresztą, jak czyrak na pośladku czy w jakiejkolwiek innej części ciała. Skąd w ogóle pojawia się czyrak? Otóż, najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego, którego w większości jesteśmy nosicielami. Zazwyczaj objawy czyraka pojawiają się, kiedy organizm się osłabia i staje się mniej odporny. Wówczas bowiem gronkowiec przechodzi do gruczołu łojowego w mieszkach włosowych, ale też ranek na skórze – właśnie tam się namnaża i powoduje stan zapalny. Inne przyczyny powstawania czyraka to:
- niedożywienie,
- wychłodzenie,
- przemęczenie organizmu,
- przebyta infekcja lub choroba.
A może problem czyraka stale nawraca i zmienia się w czyraczność, czyli postać czyraka… przewlekłą? Wówczas problemem może okazać się choroba skóry bądź choroba ogólnoustrojowa. W takim przypadku na nic zda się leczenie domowe – trzeba będzie wybrać się na leczenie specjalistyczne, w gabinecie lekarskim!
Jakie są objawy pojawienia się czyraka na plecach czy na głowie?
Na samym początku czyrak jest zmianą w okolicy mieszka włosowego. Pojawia się więc jako zaczerwienienie bądź rumień w okolicy mieszka, a później pokazuje się tam drobny, fioletowy guzek. Jest on podobny do pryszcza, jednak znacznie twardszy od takiej zwykłej krostki. Nie można pod żadnym pozorem wyciskać tej zmiany! Po niedługim czasie czyrak będzie bolał, a skóra się rozgrzeje i stanie się czerwona. Wówczas możesz odczuć bardzo charakterystyczne dla tej zmiany pulsowanie.
Po ok. miesiącu (do półtora) guzek przekształci się w krostkę, jaka ulegnie martwicy. Następnie, rozpadnie się i wydzieli się z niej martwiczy czop. Nie zapominaj o tym, że czyrak na nodze czy też czyrak na pośladku często pęka sam i opróżnia się, zostawiając tzw. krater. Kiedy więc rana po czyraku się zagoi, najprawdopodobniej zostanie w tym miejscu dość głęboka blizna. Jeśli czyrak nie pęknie – blizna i tak zostanie. Jeżeli „złapiesz” zaś czyraka nawracającego (czyraczność), mogą towarzyszyć mu inne dolegliwości – jak powiększenie węzłów chłonnych albo wysoka gorączka. Wówczas leczenie domowe może… nie pomóc! Jeśli zmagasz się z problemem trądziku, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na pryszcze.
Infekcja intymna - grzybica pochwy
Grzybica pochwy nazywana jest też drożdżycą i kandydozą. Chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Ich obecność na skórze i błonach śluzowych zdrowego człowieka jest zjawiskiem normalnym. Problemy pojawiają się, gdy spada odporność organizmu – to daje zielone światło grzybom.
Zakażeniom sprzyja stosowanie antybiotyków (niszczą nie tylko złe, ale też dobre bakterie) i leków immunosupresyjnych. Przyczyną kłopotów może być noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny, a także obcisłych dżinsów, bo powodują przegrzanie okolic intymnych i nadmierną wilgotność, którą uwielbiają grzyby.
Chorobą można zarazić się też na basenie, w saunie czy szatni fitness klubu, a także używając ręcznika czy przyborów toaletowych osoby zakażonej. Grzybica pochwy częściej dokucza osobom chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży.
Objawy grzybicy pochwy: Najczęściej występuje dokuczliwy świąd albo pieczenie okolic intymnych, bolesność przy oddawaniu moczu lub współżyciu płciowym. Wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte. Pojawiają się bezwonne, grudkowate upławy, wyglądem przypominające biały ser.
Leczenie grzybicy pochwy: Podczas badania ginekologicznego lekarz pobierze wymaz z pochwy. W leczeniu stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów, tabletek lub kapsułek dopochwowych. Taka terapia trwa od kilku dni do 2 tygodni. Często wraz z leczeniem miejscowym lekarz zaleca środki doustne (np. z ketokonazolem). Jeśli współżyjesz, leczyć musi się również twój partner.
Uwaga: Grzybica pochwy lubi powracać, zwłaszcza jeśli jest niedoleczona lub niewłaściwie leczona. Zwykle wtedy infekcje są znacznie silniejsze i trudniej je pokonać.