Chlamydiozę wywołuje bakteria – Chlamydia trachomatis, którą można zarazić się w czasie współżycia płciowego bez zabezpieczenia. Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko wystąpienia infekcji.
Objawy chlamydiozy: Najczęściej choroba przebiega bez dolegliwości. Czasem występują nietypowe upławy lub pieczenie podczas oddawania moczu. Jeśli infekcja rozprzestrzenia się z szyjki macicy na jajowody, mogą występować bóle podbrzusza i podczas stosunku płciowego lub krwawienia między miesiączkami.
Leczenie chlamydiozy: Aby stwierdzić zakażenie, pobiera się wymaz z szyjki macicy. Chlamydiozę leczy się środkami zawierającymi azytromycynę (jednorazowa dawka) lub doksycyklinę (tygodniowa kuracja). Leczenie powinno objąć również partnera. Do momentu zakończenia terapii należy powstrzymać się od współżycia.
Uwaga: Nieleczona choroba może powodować przewlekłe stany zapalne dróg rodnych, które prowadzą do uszkodzenia jajowodów, a w konsekwencji do niepłodności.
Tę bardzo zaraźliwą infekcję wywołuje wirus Herpes simplex typu 2 (Herpes simplex typu 1 powoduje opryszczkę wargową), który jest przenoszony drogą płciową. Nie zawsze po zakażeniu dochodzi do rozwoju objawów, bo wirus czeka na sprzyjające warunki, by się uaktywnić. Dzieje się to w momencie osłabienia organizmu, np. gdy się przeziębimy, przegrzejemy, jesteśmy zestresowane.
Objawy opryszczki narządów płciowych: Pojawiają się kilka dni po stosunku. Na błonie śluzowej narządów płciowych (również wewnątrz ciała) i w okolicy odbytu najpierw występuje zaczerwienienie i obrzmienie, któremu towarzyszy świąd i pieczenie. Wkrótce powstają liczne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Gdy pękają, tworzą się bolesne ranki, a potem strupki. Często powiększone są węzły chłonne w pachwinach, mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy. Objawy ustępują zwykle po kilkunastu dniach, ale wirus pozostaje w organizmie i przechodzi w stan uśpienia (czeka na sprzyjające warunki do rozwoju).
Leczenie opryszczki narządów płciowych: Stosuje się doustnie lub miejscowo leki przeciwwirusowe z acyklowirem i jego pochodnymi, które łagodzą objawy i zmniejszają ryzyko nawrotów choroby.
Uwaga: Leczenie jest ważne zwłaszcza u ciężarnych – zaniedbanie go może powodować ciężkie powikłania u płodu w zaawansowanej ciąży.
Wykwity skórne to zmiany na skórze, które są objawami chorób skóry. W poszczególnych chorobach wykwity mają charakterystyczny wygląd – kolor, kształt, postać, lokalizację i na tej podstawie dermatolog zwykle jest w stanie ustalić rozpoznanie. Zmiany skórne się mogą zmieniać w czasie oraz ustępować z pozostawieniem blizny lub bez niej. Do wykwitów należą: plama, grudka, guzek, guz, pęcherzyk, pęcherz, krosta, bąbel, a także nadżerka, przeczos, pęknięcie i rozpadlina, łuska, strup, owrzodzenie oraz blizna.
Wykwity skórne to zmiany na skórze będące objawami jej choroby. Podstawą diagnostyki dermatologicznej jest prawidłowa umiejętność ich oceny i różnicowania.
Nie jest to jednak reguła, ponieważ w niektórych przypadkach, nawet we wczesnym okresie choroby nie udaje się stwierdzić wykwitów pierwotnych, które mogą być krótkotrwałe.
Objawy zakażeń bakteryjnych skóry są bardzo różnorodne. Poniżej przedstawione zostały poszczególne jednostki chorobowe wraz z obrazem klinicznym i sposobami leczenia.
Jak sama n azwa wskazuje jest to stan zapalny mieszka włosowego. Stan ten objawia się występowaniem pojedynczego pęcherzyka lub licznych pęcherzyków wypełnionych treścią ropną, czasami przebitych w centrum włosem. Zmiany mogą występować na twarzy, tułowiu lub kończynach. Mają czasami związek z zabiegami depilacyjnymi lub goleniem owłosionych okolic skóry.
Przewlekła postać zapalenia mieszków włosowych występuje częściej u mężczyzn w obrębie twarzy, szczególnie brody, rzadziej skóry owłosionej głowy. Postać ta zwana też figówką charakteryzuje się wielomiesięcznym przebiegiem i występowaniem guzów zapalnych w obrębie skóry.
Leczenie ostrych stanów zapalnych mieszków włosowych o niewielkim nasileniu polega na odkażaniu skóry i stosowaniu miejscowych preparatów zawierających antybiotyk. Natomiast leczenie figówki jest często trudne i długotrwałe. I zawsze musi być prowadzone pod nadzorem lekarza, który przepisuje antybiotyki stosowane miejscowo i ogólnie.
Czyrak jest również stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Różnica w stosunku do zapalenia mieszka włosowego polega na tym, że w przebiegu czyraka dochodzi do obumarcia i rozpadu tkanek w otoczeniu mieszka. Tworzy się guz zawierający martwe tkanki, który samoistnie lub w następstwie ingerencji oddziela się od skóry, pozostawiając w niej ubytek.
Zmiana tworzy się przez kilka dni i często towarzyszy jej bolesność. Skóra początkowo jest żywoczerwona i obrzęknięta, a po kilku dniach na jej powierzchni tworzy się krosta. Po oddzieleniu się czopa martwiczego w miejscu ubytku skóry może pozostać blizna.
Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne grudki, rumień, pęcherzyki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach.
Pojawienie się nowych znamion jeśli na do tej pory czystej skórze pojawiają się nowe znamiona i mają nieregularny kształt, nierównomierne zabarwienie, czerwoną obwódkę to powinno się pokazać je lekarzowi może to być objaw czerniaka.
Aby pomóc Ci wybrać najlepszy krem nawilżający, zebraliśmy kilka najlepszych kosmetyków do twarzy dla różnych typów skóry i różnych problemów skórnych, które w 2020 roku podbiły serca wielu kobiet i nie tylko.
Malassezia jest lipofilnym drożdżakiem, którego wzmożona kolonizacja jest odpowiedzialna za nasilenie zmian podczas nawrotów, co powoduje nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego komórek organizmu gospodarza na obecność komórek drożdżaka.