Czy krem Isana z mocznikiem to klucz do pięknej skóry twarzy?

Kosmetyki z mocznikiem - stężenie mocznika

Na rynku dostępne są kosmetyki z mocznikiem występujące w rozmaitych stężeniach tego produktu. W zależności od ilości mocznika w preparacie jego oddziaływanie będzie inne.

Kremy nawilżające i odżywiające oraz wspierające naskórek najczęściej występują w małym stężeniu o wysokości 2 proc. Krem nawilżający z mocznikiem 5 (czyli z 5-procentowym stężeniem mocznika) wykazuje właściwości nawadniające oraz zmiękczające naskórek, dlatego w takiej postaci jest wykorzystywany w preparatach do stóp (na zrogowacenia, ostre pięty itp.).

Natomiast krem z mocznikiem 10 działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co sprawia, że po taki produkt mogą sięgać osoby z cerą trądzikową. Krem z mocznikiem 30 to preparat, który z kolei złuszcza naskórek, co stanowi atrakcyjną ofertę dla osób z cerą suchą lub chcących wykonać porządny peeling twarzy. Krem z mocznikiem 50 to zaś propozycja dla osób zmagających się z poważniejszymi schorzeniami skórnymi. Dzięki działaniu składników aktywnych pomaga w leczeniu dermatoz np. łuszczyc, rybiej łuski czy atopowego zapalenia skóry. Ten rodzaj kosmetyków przepisują dermatolodzy, dlatego na własną rękę lepiej nie stosować tego typu środków.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie stężenie mocznika w kremie będzie dla nas najodpowiedniejsze, najbezpieczniej jest wybrać się do dermatologa lub lekarza rodzinnego, którzy pomogą dobrać właściwy kosmetyk lub lek.

Właściwości mocznika

Mocznik jest humektantem, co oznacza, że posiada on zdolności wiążące wodę. Jeśli jakiś kosmetyk ma w składzie mocznik, to taki preparat będzie blokował „ucieczkę” wody ze skóry na zewnątrz. Od stężenia mocznika w danym produkcie zależy, w jakim stopniu skóra będzie nawilżona. Preparat zmiękcza i wygładza skórę, pozytywnie wpływając na jej odżywienie. Jeśli będziemy stosować taki kosmetyk przez dłuższy czas, zauważymy poprawę elastyczności. Krem z mocznikiem pozostawia skórę gładką. Składnik w postaci mocznika jest zatem pożądanym komponentem kremów służących, jako narzędzie niwelujące suchość skóry. Z wiekiem jego stężenie znajdujące się w ciele maleje. U siedemdziesięciolatki naturalnego mocznika może już nie być wcale. Dlatego krem z mocznikiem polecany jest także dla cery dojrzałej, dzięki czemu ilość mocznika w skórze może być utrzymana pod kontrolą.

Krem z mocznikiem pozwala na prawidłowy poziom nawilżenia nawet bardzo głębokich warstw skóry. Preparaty o kompleksowym składzie, korzystnie wpływają na kondycję skóry. Krem zmiękcza naskórek, odżywia i dba o elastyczność, a skóra staje się miękka i pełna blasku. Tworzy także specjalną warstwę ochronną, która zapobiega ponownemu przesuszeniu się skóry Dzięki bogatym właściwościom, warto stosować go w codziennej pielęgnacji.

Kremy z mocznikiem - jakie stężenie wybrać?

Działanie mocznika w kosmetykach zależy od stężenia substancji. Produkty zawierające do 10% wykazują właściwości nawilżające, regenerujące oraz odżywcze. Powyżej tego stężenia, do 30%, mocznik działa antybakteryjnie, zmiękcza naskórek, przyspiesza transport składników aktywnych wgłąb skóry. W przedziale 30-40% posiada właściwości złuszczające, wykorzystywany jest w peelingach oraz zabiegach profesjonalnych, natomiast pomiędzy 40-50% bardzo silnie złuszcza, dostępny jest jedynie na receptę.

W kosmetyce mocznik zyskał na popularności m.in. dzięki właściwościom zmiękczającym. Składnik świetnie sprawdza się w pielęgnacji dłoni, które bardzo często są suche, podrażnione oraz zaczerwienione (zwłaszcza po częstej dezyfekcji). Skóra dłoni, ze względu na swoją budowę (od strony wewnętrznej pozbawiona jest gruczołów łojowych, natomiast od strony grzbietowej jest ich bardzo mało), nie posiada ochronnego płaszcza lipidowego. Co oznacza, że warunki atmosferyczne, zmiany temperatur oraz codzienne prace mają ogromny wpływ na ich stan. Dłonie są naszą wizytówką, dlatego warto nie dbać każdego dnia.

Do mycia najlepiej wybierać delikatne mydła, wzbogacone olejami i witaminami. Każdorazowo po umyciu powinniśmy nakładać krem do rąk. W ciągu dnia najlepiej sprawdzają się kremy, które szybko się wchłaniają i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Krem niemieckiej marki Gehwol Gerlasan ma lekką konsystencję, nawilża oraz pielęgnuje skórę rąk, narażonych na częsty kontakt z substancjami wysuszającymi oraz przy stosowaniu rękawic ochronnych. W składzie znajdziemy substancje o działaniu łagodzącym oraz kojącym: aloes, olej jojoba, tapioka, mocznik, bisabolol, pantenol, clotrimazol.

Jeśli mamy problem z częstym przesuszeniem skóry na dłoniach, warto pamiętać o częstym kremowaniu rąk w ciągu dnia. Dobry sposobem jest posiadanie kilku opakowań kremu, tak aby zawsze był w zasięgu wzroku. Niestety, ale na dłoniach bardzo często widać oznaki przemijającego czasu. Pojawiają się przebarwienia, skóra traci jędrność, staje się sucha i szorstka. W takim wypadku sprawdzą się odżywcze kremy o działaniu przeciwstarzeniowym oraz regenerującym. Krem Nuxe Nuxuriance® Ultra działa ujędrniająco, wygładza, nawilża skórę oraz rozjaśnia przebarwienia. Kosmetyk posiada naturalny skład, a dodatek mocznika zapewnia zmiękczenie skóry. W pielęgnacji suchych oraz dojrzałych rąk sprawdzi się również dermokuracja do dłoni Pharmaceris Regenovum. Krem tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem substancji drażniących i czynników zewnętrznych. Produkt natychmiastowo koi i łagodzi podrażnienia, wygładza oraz zmiękcza naskórek.
Raz w tygodniu warto zrobić domowe spa dla dłoni. Można wtedy wykonać peeling, a następnie nałóżcie grubszą niż zwykle warstwę kremu. Najlepiej zastosować rękawiczki bawełniane i zostawić kosmetyk na noc. Świetnie w tym celu sprawdzi się odżywczy krem Jowaé Crème Nourrissante Mains&Ongles. Bogata konsystencja kosmetyku zapewnia wzmocnione działanie regenerujące, pozostawia skórę jedwabiście gładką. Krem posiada 96% składników pochodzenia naturalnego m.in.: olej z kamelii, masło Shea, olej kokosowy. Dodatek mocznika zapewnia do-głębne nawilżanie oraz zmiękczenie naskórka.

Jak się stosuje preparaty z mocznikiem w codziennej pielęgnacji skóry?

Krem do twarzy z mocznikiem stosuje się identycznie jak większość innych kosmetyków do twarzy. Przed użyciem preparatu musimy dokładnie oczyścić skórę z zabrudzeń, potu, kurzu, kosmetyków do makijażu itp. Wykonujemy tę czynność przy użyciu toników, mleczek, płynów itp. środków myjących oraz służących do demakijażu.

Na czystą, lekko wilgotną twarz nakładamy krem z mocznikiem, delikatnie wklepując lub wmasowując go w skórę. Aplikację kremu zaczynamy od wnętrza twarzy i przesuwamy się w kierunku zewnętrznych części buzi. Staramy się przy tym nie pocierać skóry i czekamy, aż preparat wchłonie się w ciało.

Taki zabieg należy wykonywać przynajmniej dwa razy w ciągu dnia: rano, po porannym oczyszczeniu twarzy i wieczorem, gdy makijaż będzie już zmyty.

Bibliografia

  • Praca zbiorowa pod redakcją Schroedera Grzegorza: Kosmetyki – chemia dla ciała. Wydanie I 2011. Cursiva. ISBN 978-83-62108-11-4.
  • Mężyńska I.: Nawilżające i keratolityczne działanie mocznika. Cosmetology Today 2010, 4, 19–32.
  • Kapuścińska Alicja, Nowak Izabela: Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym. Czasopismo „Chemik” 2014, 86, 2, 91-96.

Zgłoś treść Pianka do twarzy Isana Pure z kompleksem witaminowym z niacynamidu witamina B3 i pantenolu pro-witamina B5 delikatnie i dokładnie oczyszcza skórę z pozostałości makijażu i cząsteczek zanieczyszczeń.

Czytaj dalej...

Aqua, Sodium Cocoamphoacetate, Glycerin, Lactic Acid, Sodium Chloride, Capryl Capramidopropyl Betaine, Panthenol, Niacinamide, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Propylene Glycol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid.

Czytaj dalej...

Używam tego peelingu 2 razy w tygodniu pozostawiając go na całą noc jak zwykłe serum i czuję, że moja skóra jest dużo gładsza, jednak pozostaje nawilżona, produkt ma bardzo delikatny zapach, ktory nie drażni i konsystencję, która nie przelewa się przez ręce.

Czytaj dalej...

Zawarte w kremie naturalne ekstrakty roślinne, olejki i witamina E to kompozycja, która ma za zadanie już od pierwszego użycia upiększyć wygląd twarzy, wzmocnić skórę, wygładzić zmarszczki i rozjaśnić zasinienia.

Czytaj dalej...