Jak skutecznie ukryć pryszcze

Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.

Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!

Domowe sposoby na pryszcze

4. Soda oczyszczona

Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!

  1. Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
  2. Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.

5. Maseczka z Aspiryny

Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:

  1. Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
  2. Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
  3. Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.

Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.

6. Czosnek dobry na wszystko!

Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.

Zobacz również

Jak Wysuszyć Pryszcza

Pamiętaj, że sebum wydzielane przez Twoją skórę również jest potrzebne, bo nawilża skórę i pomaga zwalczać wypryski. Dopiero jego nadmiar powoduje pryszcze.

Dlatego nie możesz przesadzać z całościowym wysuszaniem. Sucha skóra będzie starała się zregenerować, produkując jeszcze większą ilość łoju.

Zatem zanim zaczniesz wysuszać swoje pryszcze na twarzy i ciele, musisz je zrozumieć. Nie każdy pryszcz można wysuszyć, więc najpierw określ, co właściwie masz na twarzy.

zaskórniki zamknięte

zaskórniki otwarte

blizny po pryszczach

pryszcze guzkowate

ropne pryszcze

Z tej grupy możesz samodzielnie wysuszyć jedynie krosty z białymi czubkami oraz zwalczyć zaskórniki obu typów (ale nie przez wysuszanie).

Jeśli zastanawiasz się jak wysuszyć podskórnego pryszcza, nie będzie to takie proste - będziesz potrzebować pomocy dermatologa.

Wszystko zależy od ogólnej kondycji Twojej twarzy. Musisz określić, czy masz stan zapalny, czy trądzik niezapalny.

Trądzik niezapalny czy stan zapalny?

Trądzik niezapalny to łagodna forma trądziku, którą można bez trudu leczyć w domu.

Trądzik niezapalny występuje wtedy, kiedy na twarzy masz tylko kilka niewielkich krostek (mniej niż 20), a także nie więcej niż 20 zaskórników zamkniętych albo otwartych, bez stanu zapalnego.

Jeśli to opis Twojego trądziku, możesz go leczyć poprzez prawidłowe oczyszczanie skóry, a także stosując odpowiednie maski, toniki ściągające i inne domowe sposoby.

W naszym rankingu najlepszych kosmetyków na trądzik znajdziesz najlepsze produkty, które pomogą Ci w walce.

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący, który wymaga leczenia dermatologicznego.

Skorzystaj z kuracji medycznych

Zapytaj lekarza o leczenie retinolem

Preparaty z retinolem są przeznaczone miejscowej pielęgnacji twarzy pokrytej trądzikiem. Skutecznie pomagają zmniejszyć pryszcze.

Najczęściej mają postać kremu lub żelu i są dostępne na receptę. Może je przepisać lekarz rodzinny albo dermatolog.

Lekarstwo należy początkowo stosować trzy razy w tygodniu, a potem - gdy skóra się przyzwyczai - raz dziennie.

Lek zapobiega blokowaniu się mieszków włosowych, co jest częstą przyczyną trądziku.

Stosuj produkty z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy jest jednym z najlepszych sposobów leczenia trądziku i osuszania wyprysków.

Pomaga usunąć z porów łój, który jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy.

Produkty zawierające kwas salicylowy naprawdę działają i są dostępne bez recepty. Znajdziesz je w drogeriach i aptekach. Mogą mieć stężenie od 0,5% do 5%.

Powszechnym efektem ubocznym użycia salicylanów jest świąd w miejscu użycia i podrażnienie skóry.

Przetestuj nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to substancja usuwająca ze skóry twarzy bakterie odpowiedzialne za powstawanie wykwitów.

Pomaga również kontrolować wydzielanie sebum i złuszczanie martwych komórek naskórka, co pozwala szybko pozbyć się pryszcza.

Dostępne bez recepty produkty z nadtlenkiem benzoilu mają stężenie od 2,5 do 10%. Wybieraj zawsze takie, które odpowiadają stopniowi nasilenia wykwitów na Twojej skórze.

Oprócz tego, że nadtlenek benzoilu wysusza pryszcze, może też powodować pieczenie, łuszczenie i podrażnienie skóry w miejscach zastosowania.

Przyczyny powstawania pryszczy (trądziku)

Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nie dotyczą tylko nastolatków. Niezależnie od wieku i rodzaju cery, pryszcze mogą pojawić się na całym ciele. Najczęstszą ich przyczyną jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły łojowe rozmieszczone w okolicy czoła, nosa, brody, a także górnej połowy pleców. Trądzik występuje częściej u płci męskiej, zdaniem dermatologów wynika to z silnej produkcji androgenów, które pobudzają gruczoły. Istotną rolę w tworzeniu się pryszczy odgrywa higiena. Warstwa łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem i ciężkim makijażem stanowi idealny grunt do rozwoju bakterii. Poza tym taka mieszanka blokuje pory skóry, doprowadzając do rozwoju zaskórników i stanu zapalnego.

Lekarze podkreślają także wpływ rogowacenia przewodów gruczołów łojowych oraz dziedziczenia genetycznego w rozwoju i tendencjach do powstawania pryszczy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ropnych wykwitów jest większe, jeśli dotknięci byli nimi też członkowie rodziny. Ponadto na pryszcze narażone są osoby żyjące w stresie, który ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną.

Większość składników aktywnych obecnych w serum i kremach na przebarwienia nie lubi się z promieniami słonecznymi - nawet jesienią i zimą, gdy nie wystawiamy skóry na nadmierną ekspozycję powinnyśmy stosować ochronę przeciwsłoneczną z faktorem SPF 50.

Czytaj dalej...

Ponieważ zieleń znajduje się po przeciwnej stronie koła barw niż czerwień, ten krem regenerujący zielonymi pigmentami to najlepszy sposób na zmniejszenie widoczności niedoskonałości i wszystkich zaczerwienień wrażliwej skóry.

Czytaj dalej...

Dlatego jeśli już inwestujesz w kosmetyk, z dużym prawdopodobieństwem będzie to produkt bardzo trwały z odpowiednim kryciem i naturalnym wykończeniem, a przede wszystkim odżywczy i pielęgnujący cerę.

Czytaj dalej...

Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków.

Czytaj dalej...